Prietene la bine si la greu - 55

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Monis, same here, in sensul ca Matei e fascinat sa traga de animalute, sa le scoata de acolo inevitabil si apoi sa le roada..ma gandeam sa incerc si asta cu proiectorul, asa ca..hit me
Auzi, dar Santi cand se trezeste noaptea se ridica in picioare in patut? sau sta la orizontala? Ma tot intreb cum sa aplic faza cu lasatul sa se adoarme singur...insa el sta atarnat de patut si se smiorcaie. Dc il iau si il pun inapoi la orizontala se ridica in 4 labute instant si apoi iar in picioruse.

Pe Matei pe la aproape 4 luni, am incercat sa-l invat cum zice dr. Spok, sa adoarma singurel. Adormea..dupa juma de ora de plans (scria ca asta se va intampla la inceput), insa a fost singura perioada cand si-a supt degetelul. Cred ca astfel gasea o cale de alinare...ajunsese sa adoarma repejor, fara mari caraieli, dar numai cu degetelele in gurita. Mi s-a rupt inima in 2..nu vreau sa caute refugii, mai bine sa se sima iubit si ocrotit, chiar dc e mai greu pt noi. Asadar no suzeta, no degetel

Dankutza, multuu, bag si eu un ochi

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_san spune:

Am zis sa fac si eu un bilant de 9 lunite, ca vorba aia mai stam putin si se fac zece.
-Ana mananca fructe (crude) intre 50-100gr, in functie de toane, legume cu carnita/galbenus/ficatel intre 150-200 si cereale cam 150ml, restul laptic cat incape, cam 700 ml;
- merge 4x4, se ridica in picioruse de tot ce prinde, merge pe langa mobile si de manutze (mai nou ma trage de maini in parc sa o duc la copii), se ridica in fundulet atat de la orizontala cat si de pe burta;
-zice TATA toata ziua, mama doar cand ii trebuie ceva, dada, da, nene etc
-a inceput sa ne imite in tot felul de activitati marunte: isi aseaza poseta pe umar, pune capacul la bibe...
-a cazut din pat de vreo 4 ori, de trei ori chiar langa mine, din fericire s-a ales doar cu sperieturi

Angi de bebe Ana Maria (03.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu_seby

Monis, same here, in sensul ca Matei e fascinat sa traga de animalute, sa le scoata de acolo inevitabil si apoi sa le roada..ma gandeam sa incerc si asta cu proiectorul, asa ca..hit me
Auzi, dar Santi cand se trezeste noaptea se ridica in picioare in patut? sau sta la orizontala? Ma tot intreb cum sa aplic faza cu lasatul sa se adoarme singur...insa el sta atarnat de patut si se smiorcaie. Dc il iau si il pun inapoi la orizontala se ridica in 4 labute instant si apoi iar in picioruse.

Pe Matei pe la aproape 4 luni, am incercat sa-l invat cum zice dr. Spok, sa adoarma singurel. Adormea..dupa juma de ora de plans (scria ca asta se va intampla la inceput), insa a fost singura perioada cand si-a supt degetelul. Cred ca astfel gasea o cale de alinare...ajunsese sa adoarma repejor, fara mari caraieli, dar numai cu degetelele in gurita. Mi s-a rupt inima in 2..nu vreau sa caute refugii, mai bine sa se sima iubit si ocrotit, chiar dc e mai greu pt noi. Asadar no suzeta, no degetel

Dankutza, multuu, bag si eu un ochi

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)


mai, il gasesc in genunchi tinandu-se de pat... ca el abia zilele astea experimenteaza ridicatul in picioare, asa ca ma astept ca de acum sa-l gasesc pe sus
Oricum, caruselul mai are f f putine zile prins de patut, poate sa-l pun in alta parte, unde sa nu ajunga la el printre zabrele.... Iti dau maine pm cu steluta aia...


as mai scrie dar nu mai am ce, plec la nani, daca oi gasi asa ceva si pt mine

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Angi, frumos bilantul, exceptie facand ultimul paragraf Acusica te auzim ca merge Mariuta singura in piciorute! Eu tot invidiez pe toata lumea cu cupil mergacios pe langa mobile, a mea e la stadiul ridicat pe langa orice, dar nu ar face pasi nici sa o picuri cu ceara

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Haidi ca fug si eu la nanel, poate mai prind o tura pan' la alaptatul de 12
Sa va zic ca azi m-am intalnit iar cu o fosta colega cu bebe de 2 lunite, si imi spune ca astanoapte fiisu a dormit de la 22-7 dimineata, fara nici o trezire de alaptatPfoaii, si eu am avut asta noapte vro 5 treziri

G.F.W.Y.A

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Gagix, ne auzim cu bine maine. Dimineata tr sa ajung la dintolog.

poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Bonsoir!

Nu-s in stare sa zic nimic....sunt nerecuperata de la prima pagina de la 54.....si acum imi da Ene niste tarcoale...si-mi face nsite dansuri din buric, de mai am putin si ma indragostec de el........asa ca, nu poci decat sa zic "you are always on my mind".....si ma'c sa bag cornu' la sforait!!

azi fusai la sprancenat...m-a facut belea ...maine ma duc la unghii...si la vizionare de rishtorant....si sambata la intalnirea de 10 ani ...si de acolo...probabil mai departe catre alte vizionari....pana si-or gasi locatie...

pupix, nb!

ps. toate bune, da?...sa nu fi picat ca musca-n lapte...

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai (05.11.2009)

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Haidi ca fug si eu la nanel, poate mai prind o tura pan' la alaptatul de 12
Sa va zic ca azi m-am intalnit iar cu o fosta colega cu bebe de 2 lunite, si imi spune ca astanoapte fiisu a dormit de la 22-7 dimineata, fara nici o trezire de alaptatPfoaii, si eu am avut asta noapte vro 5 treziri

G.F.W.Y.A

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)



lasa tu, ca ajunge si al ei la 10 luni si o sa faca la fel - pe principiul sa moara si capra vecinului .
(Si Iulian dormea la 5 luni de seara pana dimineata ehhh, ce vremuri...)

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Gabitza , eu asa ceva inca nu am vazut, mi se bulbucase ochii in cap de numa, credeam ca este ceva trucaj la cum se deplasa ea.

Monis am incercat, insa nu cu adormitul in patut ci la tati in brate ei asa ca baietii in patul mare, eu nu in camera, apoi pus incet in patut. Si ce? a dormit de la 11 la 2 noaptea apoi a inceput scancitul. Cu caruselul la noi nu mai tine, daca este nervos se ridica si-l smotoceste. Vlad noaptea se ridica in picioare cu paturica dupa el si scanceste in patut, pe zabrele. In vacanta adormea pana in 22 afara in carut, ajungeam in camera ii schimbam pampersul, ii puneam pijamale si nu se trezea, dormea in patut pana spre 6 dimineata, credeam ca a dat norocul peste mine.. Acum ca se trezeste ptr. tzitzi nu ma deranjeaza, dar foiala si scancitul ma alarmeaza. Si mai vreau bebe, eu nu-i fac fata la maimutica asta.
Ma bag si eu la
Pupici

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

'na seara!

Fetele, scuzati, va rog, disparitia subita , duminica am plecat la socri si ne-am intors in seara asta (am avut ceva zile libere, sarbatori nationale, din astea ). Abia mai inainte am terminat de despachetat si stivuit toate cele, si sunt ruptus-ruptus-bipedus.
Sper sa recuperez zilele astea ce s-a scris din urma.

Am intrat doar sa spun doua lucruri: Timi papa tzitzi!!!
Si nr. 2: am facut PIURE DE PIERSICI la borcane, pe iarna!

In zona unde stau socri sunt foarte multe piersici, asa ca am mai prins ceva, chiar daca e cam pe finish sezonul.
Impreuna cu piersicile am primit si o reteta super de la bunicutzele-dragutzele din sat: se spala piersicile, se taie si se arunca samburele si se dau prin masina de facut bulion. Pe acolo pe unde normal ies cojile de rosii - au iesit cojile de piersici (logic, nu? ), iar sucul impreuna cu pulpa fructelor - intr-un vas seaparat. Cand s-au gatat piersicile din traista si s-a umplut vasul asta, se pune pe foc (vasul, nu traista ) sa dea cateva clocote. In timpul asta am spalat borcanele si le-am sterilizat intr-o tava la cuptor.
La 6 kg de piersici (si habar nu am cate de piure...) am pus un pumn de-al meu de zahar normal (nu aveam zahar brun acolo...). Bunicile mi-au zis ca ar trebui sa stea si fara zahar, dar am zis sa nu ma risc totusi....am pus doar asa....cat sa nu zic ca nu am pus...dar nu se simte aproape deloc. Am pus apoi piureul in borcanele sterilizate, sotul a infiletat barbateste , borcanele le-am pus cu capacul in jos pentru o ora, acoperite cu ceva paturi. Apoi le-am intors si pus in ladite. Si gata! Maine avem de gand sa repetam operatiunea cu inca vreo 5 kg de piersici, daca tot avem...si e atat de usor de facut.

A, si o intrebare-intrebatoare si ma culc: cum se pastreaza dovlecelul placintar? ( sau cum ii spune...la cel galben...) Ma gandesc ca la congelator se inmoaie. Sau nu? Dar dovlcelul verde? Il pot taia cubulete sa-l pun in pungi la congelator? (daca tot am loc si nu mai pun piersicile ).

Noapte buna all!

Mergi la inceput