Pufi iubiti de ian-feb 2010 (138)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Seara buna!
Larisel si noi avem probleme cu alergiile. Eu am revenit la morcovii banali cand am vazut ca se ingroasa gluma, iar apoi nu am bagat decat la 1 saptamana ceva nou, si ce am bagat a fost ca la carte. Prima zi juma de lingurita, poia 1 lingurita si tot asa... pana cand am stabilit ca e ok. Pana acum reactii foarte urate la telina la modul ca era urzicata din cap pana in picioare, apoi usor la ceapa, naspa la fundulet de la banana, pe picioare iritatii de la conopida... si cam atat. Dar s-a refacut pielea bine. Inca am emotii la tot ce ii bag nou. Dar asta e! Deci sfatul meu... go back la inceputul diversificarii, ca sa vezi exact ce ii dauneaza. Eu acum ii dau tratament homeopatic si parca e din ce in ce mai bine. Bafta si rabdarica!

Mami de Maria Dalia (06.02.2010)
http://community.webshots.com/user/adina_bulina Poze Maria Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

la noi s-a dus in jos de la sine dupa 3 zile de baie in mare, cred ca de la apa nisip astea. Daca era sa stea Yannis in baza mea grele nene grele, ba trageam prea incet, ba prea tare saracul de el a avut de vro 3 ori crapate una alta pe acolo ca trageam in jos si f repede se faceau fisurile alea (desi dadeam cu crema sa nu fac treaba pe uscat) . Oricum sincer iti zic din toate incercarile mele nu prea am vazut rezultate reale...daca reuseam sa trag ceva (cu traume) apoi nu mai trageam o perioada ca sa se refaca fisurile si pac! se lipea! oricum, exact cum zici el niciodata nu a parut deranjat de operatiuni , nu-l durea nu nimic
dar oricum mi se parea ca ma invart in juru cozii de pomana, munca de sisif. Am mai auzit insa mame de baieti zicand ca cu rabdarea trecem marea cu insistente usor usor, dupa baie etc....
Mie cred ca mi-a lipsit tehnica...

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad


Pe mine ma ia cu calduri doar cand va citesc....de data asta am scapat.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Lorex laptele praf pe care i-l dai tu cat costa ca la noi e 57 RON cutia de 600g!!! mult mai scump decat aptamilul! foarte scump!

offf as vrea si eu sa ii schimb lapticul....

Editez sa spun ca o mamica cu care mai vorbesc eu a descoperit un laptic produs in Ro care cik ar fi bun, fabrica ar fi ok, noi toate p-acolo linie de productie noua etc etc, cercetatori bla bla. Broblema? Interese de marketing mari cu Nestle si Aptamil si lapticum romanesc nu se gaseste pe rafturi (http://www.vitalact.ro/). Cel putin nu in Bucuresti. Eu una am gasit numa Vitalact basic pe care l-am luat ptr a face din el branzica (mi se pare totusi prea grasa branza care-mi iese din lapte normal si deh, ptr a fi cu piticii acasa si linistiti fac din LP). Vitalact Basic are pretul de 14 lei cutia si se gaseste prin farmaciile Dona (unele din ele) sau prin farmacii no name. Dar ca sa ii inlocuiesc eficient formula de lapte as vrea Vitalact 2 dar...pauza....no where....

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Intrebare:

cat iaurt am voie sa ii dau fetei mele de aproape 8 luni ca e fan iaurt. Nu mai manaca nici fructe fara el. Cred ca am ajuns la 2 borcanase pe zi, daca nu chiar peste, deci 300 g minim. Apropo... vedeti ca cel mai curat pare a fi covalact iaurt de tara. Am vazut ca majoritatea au lapte praf, asta n-are.


Mami de Maria Dalia (06.02.2010)
http://community.webshots.com/user/adina_bulina Poze Maria Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna seara!

Sondaje: Andrei raspunde la nume insa dupa cateva incercari, nu intotdeauna din prima. Trebuie sa il strig de 2-3 ori pana sa realizeze ca am treaba cu el

Cu certatul, nu se pune problema, doar il mai tin de picioare cand vreau sa ii pun pampersul si el vrea pe burta si atunci se incrunta la mine si maraie...

La dintisori nu am avut pete de sange, insa noua ne-a ramas intre cei doi lopatari de sus o bucata de gingiuta de zici ca e al treilea dinte intre cei doi

Cu decalotatul, no comment... nu stiu ce ar trebui sa se intample, insa clar nu se intampla!

Xela, fara gluma, esti foarte tare!

Blueflower, sunt convinsa ca Daniel e foarte multumit cu timpul petrecut cu mami, nu te simti vinovata. Fiecare isi face propriile alegeri si cumva exista un echilibru in toate

Despre noi: maraiala maxima, tipete isterice, somn 15 minute... si de la capat! De 2 seri i-am coborat patul si nu cred ca e obisnuit, ca parca se trezeste mult mai des si se uita in jur si nu pricepe ce se intampla. Acum 5 minute era treaz si intors pe burta, cu capul ridicat... nu facea niciodata asa cu etajul acela intermediar... a mai patit cineva asa, cat dureaza pana se obisnuieste cu noul format de pat?

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 0.5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

la spartu targului apar si eu.....fi'miu doarme de 10 minute, cred ca o sa-l tine maxim o ora, apoi din nou mufat si somn pana dimineata. asa e de cateva seri...

ioana, dupa un an te poti duce cu ea la un oftalmolog, pana atunci nu se pune, ca cica asa au astia mici. si al meu are un usor strabism care se observa mai ales cand e obosit. tot atunci are si un ochi mai mic, adica o pleoapa mai cazuta.

vad ca se poarta sondajele. am si eu unu, pentru mamele de baieti.....cum stati cu decalotatul? la noi mai greu si mi-e frica sa fortez mai tare, desi vad ca nu-l deranjeaza cand umblu pe "acolo", chiar ii place


mama unui pui...Stefan


la noi s-a dus in jos de la sine dupa 3 zile de baie in mare, cred ca de la apa nisip astea. Daca era sa stea Yannis in baza mea grele nene grele, ba trageam prea incet, ba prea tare saracul de el a avut de vro 3 ori crapate una alta pe acolo ca trageam in jos si f repede se faceau fisurile alea (desi dadeam cu crema sa nu fac treaba pe uscat) . Oricum sincer iti zic din toate incercarile mele nu prea am vazut rezultate reale...daca reuseam sa trag ceva (cu traume) apoi nu mai trageam o perioada ca sa se refaca fisurile si pac! se lipea! oricum, exact cum zici el niciodata nu a parut deranjat de operatiuni , nu-l durea nu nimic
dar oricum mi se parea ca ma invart in juru cozii de pomana, munca de sisif. Am mai auzit insa mame de baieti zicand ca cu rabdarea trecem marea cu insistente usor usor, dupa baie etc....
Mie cred ca mi-a lipsit tehnica...

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad



Felicitari pentru... stii tu!

La noi nu mai mere frate, s-a intepenit, oricat as trage...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 0.5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

multumim miremia pentru capitol

fetelor, multam fain de raspunsuri. vad ca al meu e mai cu mot, ca e cam singurul pe aici care nu prea raspunde la nume. am anuntat pe toata lumea din familie ca de acum david sa fie strigat doar cu numele lui. i-am facut si niste teste azi, cateodata s-a intors dar alta data nici nu ma baga in seama, chiar daca nu se juca cu ceva jucarie. acum nu stiu daca s-a intors ca mi-a auzit vocea sau nu. o sa mai exersez si zilele urmatoare.

eu pe david nu l-am certat, ca dragu de el nu m-a suparat cu nimic. am avut eu problemele alea ca nu manca in perioada cu dintii, dar tot nu l-am certat.

legat de decalotare si eu sunt ca si alexuzzza(merci de pontul cu cartile pt copii, le-am cumparat si eu si David e tare interesat de ele)...imi cam lipseste tehnica, dr zice sa fiu mai indrazneata...acu ce sa zic....o sa perseverez pana va fi totul cum trebuie...

eu am fost in week-end la targ la baby expo si pot sa zic ca am fost productiva ca i-am cumparat lui david vreo 2 pijamale, niste bodyuri, sosete, cizmulite si cam atat...nu erau f multe haine pentru toamna-iarna din pacate. oricum dupa vizita asta si dupa cea de acum o saptamana la Mall, lui David nu-i mai lipseste decat un cosmonaut si are de toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Lorex laptele praf pe care i-l dai tu cat costa ca la noi e 57 RON cutia de 600g!!! mult mai scump decat aptamilul! foarte scump!

offf as vrea si eu sa ii schimb lapticul....

Editez sa spun ca o mamica cu care mai vorbesc eu a descoperit un laptic produs in Ro care cik ar fi bun, fabrica ar fi ok, noi toate p-acolo linie de productie noua etc etc, cercetatori bla bla. Broblema? Interese de marketing mari cu Nestle si Aptamil si lapticum romanesc nu se gaseste pe rafturi (http://www.vitalact.ro/). Cel putin nu in Bucuresti. Eu una am gasit numa Vitalact basic pe care l-am luat ptr a face din el branzica (mi se pare totusi prea grasa branza care-mi iese din lapte normal si deh, ptr a fi cu piticii acasa si linistiti fac din LP). Vitalact Basic are pretul de 14 lei cutia si se gaseste prin farmaciile Dona (unele din ele) sau prin farmacii no name. Dar ca sa ii inlocuiesc eficient formula de lapte as vrea Vitalact 2 dar...pauza....no where....

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad



Vitalact basic este laptele care se da gratuit. Eu lui Sebi d-asta i-am dat de cand am ramas fara LM si se impaca bine cu el. Se dizolva repede (eu fac laptele cu apa la temperatura camerei, ca nu-i place cald). Initial si eu tot pt branza l-am luat, la insistentele mamei mele, ca eu n-as fi vrut, am zis sa-l ia altii care au nevoie. Dar vad ca nu prea au altii nevoie de el, pt ca luna asta l-am luat abia azi si aveau cutii gramada acolo




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului
filmulete Sebi


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR ... inca 3, daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Lorex,stiu din sursa fff informata ca lp de la topfer e f bun si imita f bine gustul lm....

Si la noi,la aparitia unui dintisor gingiuta mi s-a parut ca sangereaza....


Mami de Ariana
Motto-ul de azi:
"Dragostea este tot ceea ce avem, este singura modalitate in care ne putem ajuta unul pe celalalt."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

LML bebe David! Sa cresti mare si sanatos!
Lali sa-ti traiasca baiatul!


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput