Prietene la bine si la greu - 54

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Dana.n, da,a avut nu doar tentativa,a si dat in mine. Nu am lasat-o sa impinga caruciorul(din brate de la mine),vroiam sa o pun in carucior...A inceput sa urle,sa se arcuiasca,rosie ca racul,lacrimi siroaie...am luat-o in brate,sa o calmez....m-a izbit cu ambele maini,si parca a vrut sa ma zgarie...am fost pur si simplu socata sa mai am vreo reactie....Mi-am revenit repede....m-am asezat pe o banca,sa o las sa se calmeze,NU am facut ce a vrut ea(nici nu am bruscat-o,doar am asteptat,vorbind cu ea)...dupa ce s-a calmat,am pus-o in carucior si am plecat acasa.....




Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi


David a inceput sa inteleaga cum sta treaba cu "nu este voie". Cand incearca sa faca vreo boacana, eu ii spun ca nu este voie...el se opreste in loc si se enerveaza, incepe sa ma certe, sa tipe si cu manuta sa gesticuleze...

Am uitat sa spun ca mi-a dat si cu palma pe fata de cateva ori...si nu era bine dispus...

------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Dana, Lumi si Dominic a inceput cu faze din astea. Am ramas si eu muta cand nu l-am lasat sa faca ce a vrut el si l-am tras de acolo, dupa ce i-am explicat ca nu e voie, cum imi dadea cu mainile peste fata iar din picioare zbatea ca unu din ala posedat. Pe bune ca mi-a venit sa plang, ca am esuat in educarea copilului meu, inca din faza de inceput. Nu are nici 1 an si deja ma loveste daca nu il las in legea lui.
Mai nou, cand trecem pe bulevard, pe lana masinute din alea cum sunt la intrare in kaufland, de bagi banii si hatane la copil 2 minute, daca nu trec cu el pe acolo face o zarva...moama mama... Cand ieseam cu tati la plimbare il duceam pe acolo sa se uite la copii. Acum am zis sa il pun si eu pe o masinuta din aia sa vad ce face, dar fara sa bag bani. Incantare suprema, rasete, chiote...ce sa mai, era super fericit. Pana sa il iau de pe masinutele alea, cand a inceput iara scandalul si datul din picioare si urletele. Parca nici nu imi mai vine sa trec cu el pe bulevadul ala

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

BUna seara!

Aici se repeta ROR-ul la 3 ani, Dominic a facut a 2a doza.

Simina - multumim de prajitura, arata f bine.

Eu nu mai sterilizez demult nimic.

Lumi- pediatra noua e pro ROR.

Mateo - are febra mica si are nasul infundat, nu l-am mai dus la cresa azi.

Angi_san - bine ai venit!

Dankuta - si eu sunt sigura ca Pinky o sa stea in fundulet mai devreme de o luna Multumim mult de sfaturi

Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

seara buna

Mama lui de ROR... ca te ia durerea de cap cand te gandesti la el. Inca nu am citit dezbaterile de azi, dar.... din ce-mi povestea o tantita asistent medical la pediatrie... se pare ca s-a ajuns sa se faca ROR pentru ca se fac forme grave de boala la copii... forme la care nu reusesc antitermicele sa faca fata si se ajunge la convulsii. Sunt rare... dar... foarte periculoase. Chestia e ca in marea majoritate a cazurilor se fac forme de boala ce se pot tine in frau. Acum,... fiecare cum simte.
Desi sunt invatatoare , nu am intalnit inca elevi care sa nu fie vaccinati la inceputul clasei I, deci n-am habar daca se primesc sau nu... desi... tind sa cred ca se primesc. Apoi, in aproape fiecare an am avut o forma de boala dásta in scoala... extinsa la toti copii... de-mi sufla vantul prin clase vreo 2 sapt... pana le trece.
Intre timp au raspuns Diana si Dankutza pe tema data...
In scoala/gradinita se cere doar adeverinta de la medicul de familie in care scrie ca e apt pentru a frecventa scoala/gradinita. Nimic in plus... atat se cere obligatoriu. Acum, ce o intelege medicul prin apt... n-am habar. Poate in unele gradinite/scoli se cere ceva anume... Noi nu cerem. Este drept ca eu personal dau o fisa parintilor la inceputul clasei I in care , printre altele imi povestesc despre eventuale boli ale copilului ( dar nu le cer acte, ideea e ca sunt cazuri care necesita atentie... si daca nu mi se spune... eu nu pot intui). daca ma gandesc bine... cred ca la gradinitele cu program prelungit, acolo unde exista cvabinet medical... cer mai multe detalii... noi avem program scurt. La scoala...

LumiR, candf mergi la Siminiceanu? Poti sa o intrebi de "prevenar 13"ce parere are, si cum sa-l facem? ca eu ma gandesc sa-l fac... si madam pediatra medic de familie imi spune sa fac 2 doze ( doza si rapel) una inainte de 1 an si una dupa. Chestia e ca pe prospect spune ca pentru copii intre 6 luni si 1 ani se fac 3 doze si la cei peste 1 an, 2 doze. Deci... mie mi-ar ajunge 2 doze ( mie=Mihnea) daca fac unul in sept/oct... sau imi trebuie 3 daca incep acum? ( incoerenta mai sunt)

gata , la somn cu mine... ca la orele astea e de spus : buna dimineata!
PUN DE CAFEA... SI O IA DE PE FOC CINE SE TREZESTE PRIMA.... poate cat mai tarziu... mai bine o dam in foc.


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Neatza...dau repede o cafea si fug...ca s-a trezit al meu pui!

Bine ca macar am citit din urma...

Fetelor va astept cu drag la nunta, pe toate!Vorbesc serios!

Sper sa mai apuc sa sciriu azi ceva ca am o lista lunga de intrebari!

Bun venit...fetelor nou intrate!Pupici bebelusilor!

Andre faine poze!Gata...urla....s-a dus cu traiul bun si nesimtire...urmeaza o noua zi soc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_calin spune:

buna dimineata!

[quote]citat din mesajul lui simina_kin

Eu tot satu si ma gandesc cum este posibil sa se imputa apa plata fiarta
...... fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009

simina- eu am patit asa cu apa plata nefiarta acum vreun an. era fff cald in casa si era sticla(pet-ul) desfacuta de vreo 2 zile. acelasi miros descris de tine. De atunci mi-a ramas un fix cu bagatul nasului in sticla ininte de a bea

yamyyyy placinta
eu ma chinui sa fac clatite de sambata, dar nu mai apuc



Dana.n.- si Calin mai are apucaturi de astea, in general cand nu il las sa faca ce vrea da din ambele maini energic peste ale mele, iar daca incerc sa ii dau o jucarie sau alt ceva le arunca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumi_calin spune:

Citat:
citat din mesajul lui angi_san

nu pot sa cred http://www.hotnews.ro/stiri-esential-7807006-guvernul-vrea-reduca-generozitatea-unor-indemnizatii-precum-cea-pentru-cresterea-copilului.htm

Angi mami de bebe Ana Maria (03.12.2009)


e jaleeeeeeeeeeeee
oare ce le mai c.... mintea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Referitor la ROR. I-am spus unei mamici despre aula de neincredere in jurul acestui vaccin. Pe mine ma omoara faza cu autismul. Am lucrat cu un autist, dar care nu era ca Rainman. Ma dadeam cu capul de pereti. Este ingrozitor sa lucrezi cu asa ceva, daraminte sa ai acasa asa ceva. Acum, la noi in scoala e un Rainman, dar nu la mine in clasa. Nu vreti sa stiti ce face. Este speriat de copii, de multuime. Plange, tipa. Are 2 asistente personale.
In fine, sa trec la ce vroiam sa spun. A vorbit cu pedi a ei, de acest risc de autism in urma vaccinari ROR. La care pedi ii raspunde, ca e un risc mic (dar e!!!), si ca acest risc exista, practic, la fiecare vaccinare de orice fel, chiar si la cele de 2,4,6 luni. Mersi! Acum, mi-a bagat un cui mai mare. Deci, riscam la fiecare vaccinare.
Nu stiu daca e adevarat. Asta era pozitia lui pedi a ei. Cand am intrebat-o mai demult pe pedi a mea, mi-a zis ca nu e adevarat. In afara de o febra, o maraiala, nu are ce sa se intample.
Mai asteptam mamici sa ne spuna ce au aflat.

Fetele care citesc la dovlecei, : ce zice" fetele de la dovlecei despre ROR Scuze ca va pun spioni, dar chiar nu am cum sa citesc si acolo.

Dana, mama lu' Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Neata fetele!
Am o intrebare: Pot lua turta fetii in wnd-ul urmator dupa data in care face 1 an????????
Babele spun ca NU, ca se ia pana de ziua ei

fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Of fetelor, acum o sa va suparati pe mine dar si eu cand va aud... Sunteti fete inteligente, aveti la dispozitie internetul, de ce nu cautati informatii serioase, pe site-uri renumite si respectate: WHO (world healt org) BMJ (british medical journal) etc ptr informatii de incredere? Pana si pe wiki gasiti ce trebuie... De ce ascultati deinformatii aiurea, imprastiate din gura in gura, rastalmacite si invartite, zau ca ma doare capul...
Va dau linkul de pe wiki ca acolo descrie totul pe indelete. Asa pe scurt un medic gastroenterolog englez afirma ca rezultat al unui studiu facut de el in 1998 ca exista o legatura intre MMR, o suferinta gastrointestinala si o forma de autism. Studiul a facut valuri enorme la vremea lui, rata vaccinarii cu MMR (ROR in engleza) a scazut dramatic si a existat ca o consesinta un val urias de imbolnaviri. Intre timp, studiul a fost contestat ptr ca nu respecta regulile ptr efectuare a studiilor serioase, studiile viitoare n-au conformat cele spuse de medicul respectiv iar acesta a fost blamat de intreaga societate medicala, data afara din colegiul medicilor din Anglia, iar revista care a publicat studiul (Lancet-extrem de prestigioasa de altfel) a retras articolul cu scuzele de rigoare ptr ca s-a dovedit ca mediul a manipulat datele astfel incat sa poata trage acea concluzie. Deci nu mai spuneti de aceasta legatura cu autismul ptr ca nu a fost evidentiata de niciunul din zecile de studii muuult mai extinse efectuate ulterior.

Puteti citi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy
si in BMJ sunt mai mult articole si discutii: http://www.bmj.com/content/340/bmj.c655.full


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput