Prietene la bine si la greu - 54

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Monis, stii tu ceva ca n-ar asigura imunitate durabila? Vreun link, ceva? E drept ca e un vaccin relativ recent (20 de ani nu-i chiar recent, dar in fine) deci nu poti avea date ptr efectul peste 20 de ani, dar oricum e si revaccinarea din scoala care mai da un varf de anticorpi, eu zic ca sunt bine acoperiti... Pe masura ce trec anii daca studiile o dovedesc necesara poate se mai introduce o doza si la adulti...
Si daca a trecut deja prin boala, intalnirea cu vaccinul nu e cu nimic mai speciala decat intalnirea cu virusul impotriva caruia are deja anticorpi. echivalent cu un mic rapel, refresh ptr sistemul imunitar. Nimic ravasitor, nimic datator peste cap, nimic debusolat etc.
Si asa-i, vaccinurile se fac deobicei la distanta si oricum ptr DTP-hemophilus si antirubeola e doar un rapel.
No, in fine.

Cuscri optionale mai des utilizate ar fi antivaricela si antipneumococ. Daca vrei neaparat exista si antihepatita A care ptr minunata noastra tara nu-i deloc de lepadat.


Maria_rubi, o mamica DC are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

lonely, i'am so lonely...
si tusesc cu capu-n perna sa nu trezesc soricelul. Haidi bre, toate ati fugit in "patul conjugal"??

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Stiu Raluci ca am mai discutat despre apa, dar am ramas fixata pe ideea ca trebuie sa o fierb, ca si biberoanele

nu iti mai zic cuscra ca mi-e clar ca l-ai dat pe bubu la alta don'soara

Ma uitam acum la nestle pe site si nu gasesc ce caut.....am primit la BE 2 cutiute de lapte gata facut (precum cutiutele cu suc), cu cereale si vanilie, de 250ml. A baut fimea tot biberonul in 2 min.As fi vrut sa-i cumpar sa-i mai dau asa ziua, innainte de nani......O sa il caut in supermarket

Eu am zis mai devreme NOAPTE BUNA, da n-am plecat la somn....internetu-i de vina!

fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Buna seara

Vin si eu cu doua raspunsuri:

1) Eu nu a folosit niciodata servetele umede,si niciodata nu a facut vreo iritatie. La inceput,foloseam vata si apa calduta. Dupa ce a mai crescut,direct la chiuveta. Acum,dau drumul la apa,dezbrac fata de pantalonasi,mergem la baie,o pun in picioare pe capacul de la toaleta,scot pampersul si o bag in chiuveta,tinand-o cu o mana de sub brate. Ea se amuza in oglinda,eu.... la munac de...jos....

2) Pt Simina- am fiert si eu apa plata,dar o pastram intr-o sticluta de sticla(pt maxim 2 biberoane,deci nu statea mai mult de 3-4 ore). Nu o mai fierb de mult.....
In liceu am facut microbiologie. Am fost trimise,la una din ore,sa "recoltam" probe de la bucataria liceului,toalete,sali de clasa...Cea mai "bogata" cultura microbiana s-a dovedit a fi cea de la bucatarie.... Proba se "preleva" prin a petrece ceva timp in locul respectiv, cu niste vase de sticla(nu mai stiu cum se numeau) cu putina apa in ele.... Deci....vasul in care fierbi apa,si pet-ul(care nu e indicat sa fie refolosit).

Bun venit noilor mamici Lumi-Calin si Angie!



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Las pe bancuta o delicioasa placinta cu mere si plec la nani
NB


fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Stiu Raluci ca am mai discutat despre apa, dar am ramas fixata pe ideea ca trebuie sa o fierb, ca si biberoanele

nu iti mai zic cuscra ca mi-e clar ca l-ai dat pe bubu la alta don'soara

Ma uitam acum la nestle pe site si nu gasesc ce caut.....am primit la BE 2 cutiute de lapte gata facut (precum cutiutele cu suc), cu cereale si vanilie, de 250ml. A baut fimea tot biberonul in 2 min.As fi vrut sa-i cumpar sa-i mai dau asa ziua, innainte de nani......O sa il caut in supermarket

Eu am zis mai devreme NOAPTE BUNA, da n-am plecat la somn....internetu-i de vina!

fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


vezi ca in kaufland si real este sigur, am tot fost tentata sa il incerc. Cred ca e bun pt calatorii, numa sa ai cu ce sa il incalzesti, sau unde...
sa stii ca si eu sterilizez inca biberoane, suzete, lingurite, castroane, borcanele...si o voi face pana va renunta le biberon/suzeta.

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ma bucur enorm ca ati adus vaccinurile in discutie....Voi intreba si parerea pediatrei celei noi(si bune).
Din pacate,eu nu m-am documentat in legatura cu ROR-ul,doar am "frunzarit" pe internet...Si am mai citit pe la Dovlecei pareri pro si contra. Intr-un fel,sunt foarte "usurata" ca Diana este pro,pentru ca sunt tentata sa i-l fac....

RamoC,am vorbit cu Richard astazi si m-a intrebat ce mai face fata al carui sot pleaca pe vas....Se bucura foarte mult ca v-ati impacat
Sa stii ca mi-au iesit ochii ca la desene animate cand am vazut cat papa Domi(sa nu fie de deochi).
A mea ieri a avut un total de 570ml de lapte,fara nici un solid...astazi a mancat bine,700ml plus 70 grame de piure.
Cele 200 de grame pe care le-a pus in ultima luna,le-a dat jos intr-o saptamana...



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Buna seara dragelor!

M-am tot tinut toata ziua sa leg si eu cateva cuvinte dar nu m-a lasat David. Am reusit sa il adorm acum.
Nu mai vrea deloc sa stea in tarc..doar daca ma apropii de el se incolaceste in jurul meu si incepe sa maraie. Ma gandeam sa il demontez si sa il folosesc ca separator...sa nu aiba acces la zona cu tv-ul si scari.
Am si eu un pitic: puii vostri au tendinta de a da in voi? Eu asta observ la al meu (nu este nici el lovit si nici la noi nu a vazut).
David busileste toata ziua, se ridica in picioruse dar pasi nu face si nici nu da semne ca ar vrea...eu nu am niciun stres...las sa vina totul de la sine. Nu il tin de manute sa faca pasi, nu avem premergator. Ce nu imi place mie este cand se mai trezeste cate unul sa se mire cum de nu merge in picioruse...
Servetele umede nu folosim decat daca suntem afara. Imi amintesc ca am folosit cand am fost in tara (din comoditate) iar cand ne-am intors acasa fundul copilului era foarte iritat. Noi gasim aici niste carpe de unica folsinta (gen servetel mai gros care nu se rupe cand este udat). Am un castronas la baie pe care il umplu cu apa calda de fiecare data cand David miroase si il aduc in dormitor. In loc de servetele umede le inmoi pe alea in apa si il sterg. Tot "carpe" din astea aveau si la spital cand l-am nascut pe David. Initial m-am gandit ca fac economie Apoi am inteles cum sta treaba...
Betisoare ptr. urechi folosim si noi... dar voi incerca sa renunt.


Urez si eu bun venit Lumi si Angi.
Dankutza, sunt sigura ca Pinky v-a sta in fundulet mult mai repede. ptr ca ne impartasesti sfaturile primite.
Laurici, cand David a fost iritat urat la fund pe mine m-au sfatuit sa il usuc cu feonul inainte de aplicarea cremei.
Monis, bine ca ati scapat de febra.


------------------------
Dana, mami fericita de David (2 noiembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Dana.n, da,a avut nu doar tentativa,a si dat in mine. Nu am lasat-o sa impinga caruciorul(din brate de la mine),vroiam sa o pun in carucior...A inceput sa urle,sa se arcuiasca,rosie ca racul,lacrimi siroaie...am luat-o in brate,sa o calmez....m-a izbit cu ambele maini,si parca a vrut sa ma zgarie...am fost pur si simplu socata sa mai am vreo reactie....Mi-am revenit repede....m-am asezat pe o banca,sa o las sa se calmeze,NU am facut ce a vrut ea(nici nu am bruscat-o,doar am asteptat,vorbind cu ea)...dupa ce s-a calmat,am pus-o in carucior si am plecat acasa.....




Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009

Poze Alexa Annabelle Denise
www.youtube.com/watch?v=mzOPlaMmkSg" target="_blank">Filmulet1
www.youtube.com/watch?v=nbjgqqH5BN8" target="_blank">Filmulet2
www.youtube.com/watch?v=JiHmBGr3F6I" target="_blank">Filmulet3

`Daca asteptam sa traim intr-o lume mai buna trebuie sa contribuim la crearea ei.`
Mahatma Ghandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard

RamoC,am vorbit cu Richard astazi si m-a intrebat ce mai face fata al carui sot pleaca pe vas....Se bucura foarte mult ca v-ati impacat
Sa stii ca mi-au iesit ochii ca la desene animate cand am vazut cat papa Domi(sa nu fie de deochi).
A mea ieri a avut un total de 570ml de lapte,fara nici un solid...astazi a mancat bine,700ml plus 70 grame de piure.
Cele 200 de grame pe care le-a pus in ultima luna,le-a dat jos intr-o saptamana...



Lumi SEXY MUMMY de Alexa Annabelle Denise 7 Oct 2009




Uau..deci si R stie de mine? sa ii spui ca m-au incurajat tare sfaturile ce le-am primit de la voi.
Iar despre mancarea lui Dominic, parca si eu raman masca cateodata cand vad ca dupa 2 iaurturi el tot deschide gurita, iar eu trebuie sa ii zic "gata mami, s-a terminat, nu mai e". Iar daca ii dau borcanel de legume si curcan de la nestle e cel mai fericit. Nici nu apuc sa fac plinul la lingurtia ca e cu gura deschisa deja. Papa mult, dar sa fie foarte cremos, fara nici o granulatie mai mare. Cum simte ceva cat de mic, imediat vomita, asa ca trebuie sa fie super pasat totul.
Ma gandesc ca lunile astea 2-3 cat a papat asa bine sunt rasplata pentru lunile alea in care stateam cu seringa la gura lui si imi piedusem mintile. Oricum si acum mai vomita, dar la 10 min dupa aceea e cu gura cascata si papa iara. Doamne ajuta sa il mai tina momentele astea bune, ca tare mi-e frica cand o incepe si la noi dintii cu simptomele lor, are de unde da jos atunci.

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:

DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput