Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (111)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Citat:
citat din mesajul lui Joy21

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

am vazut ca s-a discutat despre celule stem. eu am recoltat la sasha si o sa recoltez si acum. acum fiecare face cum vrea dar ptr mine nu sunt bani aruncati cum ziceau unele din voi. la sasha imi ajung ptr 56 kg corp ceea ce este ceva, nu doar ptr un bebelus. mie mi se pare o asigurare de viata fff buna. este adevarat ca poate nu va fi nevoie de ele dar este ca orice asigurare.....ca si cea ptr casa, masina, viata. poate ai nevoie poate nu ai nevoie. dar prefer sa dau acum 1000 eur ptr recoltare, decat sa dau doamne fereste daca am nevoie 150.000 eur ptr un transplant cu celule stem ale unui donator strain. prefer sa dau acesti bani ptr celule stem decat sa iau carut foarte scump, sau balansoare , sau nu stiu ce mobila care oricum nu le foloseste mai mult de 1 an si jumatate cel mult in cazul carutului. Asta este parerea mea asa ca nu da-ti cu parul . pana la urma fiecare face ce vrea ptr copilul lui.

Mami Andreea 31sapt cuHoria Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)



Nu esti singura care crede asa.


Victoria, mami de Anna Sofia, 31+ cu inimioara



"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George





merci mult de sustinere
este bine cand stii ca nu esti singura

Mami Andreea 31sapt cuHoria Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sashenka_h

am vazut ca s-a discutat despre celule stem. eu am recoltat la sasha si o sa recoltez si acum. acum fiecare face cum vrea dar ptr mine nu sunt bani aruncati cum ziceau unele din voi. la sasha imi ajung ptr 56 kg corp ceea ce este ceva, nu doar ptr un bebelus. mie mi se pare o asigurare de viata fff buna. este adevarat ca poate nu va fi nevoie de ele dar este ca orice asigurare.....ca si cea ptr casa, masina, viata. poate ai nevoie poate nu ai nevoie. dar prefer sa dau acum 1000 eur ptr recoltare, decat sa dau doamne fereste daca am nevoie 150.000 eur ptr un transplant cu celule stem ale unui donator strain. prefer sa dau acesti bani ptr celule stem decat sa iau carut foarte scump, sau balansoare , sau nu stiu ce mobila care oricum nu le foloseste mai mult de 1 an si jumatate cel mult in cazul carutului. Asta este parerea mea asa ca nu da-ti cu parul . pana la urma fiecare face ce vrea ptr copilul lui.



Mami Andreea 31sapt cuHoria Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)


Pai daca ar fi considerate doar ca o asigurare suplimentara atunci nu cred ca m-ar interesa sa recoltez, nu de alta dar platesc asigurari de sanatate zdravene aici si daca ar fi DF sa fie nevoie de transplanturi sau mai stiu eu ce, pai suntem clar acoperiti in totalitate.
Intrebarea e daca se gaseste donator anonim asa usor si rapid? Sau mult mai sigur e cu celulele tale? Aici doctorii olandezi au incercat sa imi explice intr-o engleza aproximativa cum sta treaba cu celulele stem, ceva de genul daca un copil are leucemie nu e sigur ca celulele prelevate la nastere nu au fost deja bolnave dinainte. Imi pare rau ca nu pot sa explic mai bine, recunosc ca sunt in ceata si tare as vrea sa reusesc sa inteleg ce si cum.
Deci inca ma documentez, doar ca aici in jurul meu nimeni nu a prelevat, si nici cat eram in Franta nu am auzit sa se fi facut asa ceva.

Alina (33 sapt) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

bb_alinus realizez ca la voi sunt altfel decat la noi asigurarile de viata si sunt incluse mult mai multe treburi. aici in romania din pacate mori cu dreptatea in mana. plus ca in caz de vreo boala daca nu ai tu celulele stem trebuie sa pleci in strainatate sa faci transplantul si sa apelezi la banca internationala de donatori anonimi, la care din pacate romania nu are acces. plus ca dupa ce se face recoltarea, acele celule sunt testate ca sa se vada daca sunt viabile in cazul unui transplant si apoi platesti tot. deci presupun ca nu sunt bolnave, ca daca sunt bolnave presupun ca si bebe ar fii bolnav de cand il nasti, nu?? sau logica mea nu functioneaza

Mami Andreea 31sapt cuHoria Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Sashenka, cand intervine o boala aici folosim asigurarile de sanatate si nu asigurarea de viata ! La aceste asigurari de sanatate are acces toata lumea, deci toti sunt tratati la fel. Din pacate stiu ca inca in Ro nu e la fel.
Cat despre celule bolnave sau nebolnave am spus nu stiu sa explic si nici nu am inteles intreaga teorie. E ceva de genul, cand te imbolnavesti de o boala ca si cancerul, nu inseamna ca ai facut-o asa dintr-o data, ci ca organismul tau era dintotdeauna predispus sa o faca.
Oricum inca nu am spus nu ideei de prelevare.
Un



Alina (33 sapt) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ral_eli spune:

offf, in mod periodic imi gasesc masina zgariata in parcare. zgarieturile sunt facute pe bara de jos, noroc ca e din plastic si asa nu rugineste dar tot ma oftic putin, ca trebuie sa ma justific in fata sotului ca nu eu am zgariat-o :(. as da orice sa cumpar un loc de parcare.

anaspunei lui iubi ca tu esti partenera egala de viata si nu menajera lui, asa poate accepta sa angajati o femeie la curatenie. cat de schimbat nu-l poti schimba, cred ca nimeni nu se schimba

celule stem , o vesnica dezbatere

cat despre lucruri inutile pt bebe si nefolosite depinde de bugetul fiecaruia. eu am vb cu fete care au cumparat multe pt bebei si pe bani multi si se jura ca le-au fost de folos toate si am vb si cu mamici care nu au decat strictul necesar si s-au descurcat f bine, nu au simtit lipsa nici unui obiect. deci pana la urma depinde de buget.
oricum bebelu nu are nevoie decat de iubire si papa, restul sunt pt parinti; parerea mea

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_o spune:

Sashenka, Joy, n-au nicio legatura banii si recoltarea de celule stem. E vorba de alegerea fiecaruia, strict. Clar sunt si mamici care nu-si pot permite, dar n-au nicio legatura caruciorul si mobila scumpa, cu recolatrea de celule stem, sincer. Sunt bani pe care fiecare alege sa-i cheltuiasca cum vrea. Sunt destule mamici care-si permit recoltarea, dar n-o fac... si n-au nicio legatura alte cheltuieli cu suma care se cere la prelevare.
Eu imi sustin pct de vedere pentru ca ma simt "vizata" de postul Andreei, iau si carucior si mobila scumpa, dar nu sunt decisa pentru prelevare.
Ca argument in plus, eu voi beneficia de "prima" de la ING, in valoare de 3500 ron, care insumeaza fix costul prelevarii celulelor cu firma CBC, pe care o aveam in gand de la bun inceput pentru scopul asta. Deci ma repet, nu are nicio legatura mobila scumpa cu prelevarea celulelor, este fix alegerea fiecaruia cum decide sa faca, nu trebuie sa amestecam lucrurile care n-au nicio legatura una cu alta.

Ana
33+, viitoare mami de, David Ciprian
AMR 5 saptamani(sper eu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

ana chiar nu am vrut sa vizez pe nimeni cu atat mai putin pe tine, eu mi-am spus parerea...poate nu m-am exprimat cum trebuie . este adevarat ca si eu m-am indagostit de caruciorul care iti place tie si sincer l-as cumpara si eu, dar vreau si celule stem dar din pacate pe amandoua nu mi le pot permite momentan. asa ca tai mai bine de la carut... era doar un exemplu, nimic personal sincer...nu te supara pe mine si cum am spus si prima data si cum ai spus si tu ana fiecare face cum crede de cuviinta. era doar o parere

Mami Andreea 31sapt cuHoria Paul+, Iustin Nicolae (03.04.2006) + Sasha Andrei (30.12.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunam spune:


Salutare si de la noi!

Eu, asa cum stiti deja, nu voi preleva, strict din motive de convigere. Este si va fi un subiect arhi-dezbatut cu pro si contra.

Intr-adevar e logic sa nu arunci cu banii pentru lucruri inutile sau aproape inutile pentru bebe, indiferent de posibilitati, dar sincer nici eu nu am inteles lucrul asta pana nu a crescut Emanuel. De altfel se vede acest entuziasm la mamicile aflate la primul bebe (Ana esti pe lista ), cele aflate la al doilea stiu ca e nevoie de foarte putine lucruri restul ajungand in debarale, poduri sau garaje. Eu cred ca in fiecare etapa a vietii de mamici facem anumite *greseli* dar toate vin din bune intentii. Pana la 2 ani am suferit ca nu i-am luat cantar copilului, zau daca inteleg acum necesitatea acestui instrument in casa... dar atunci era o drama asa ca va inteleg.

Ana, (azi am ceva cu tine) te inteleg perfect si cu femeia. Am schimbat 3 si pana la urma am ajuns la concluzia ca mai bine imi instruiesc sotul, e mai usor. Le-am platit si putin si foarte mult. Degeaba. Una din ele a venit cu sotul cu tot in vacanta la Turici, cu doar 3000 Euro cazarea platita de noi, ca sa aiba grija de copil sa ma pot odihni(ea statea la soare si eu alergam). Nici asa nu a mers. Eu una am renuntat. Nu mai vreau si pace. M-am descurcat si la 2 camere si ma descurc si la 300 mp fara ele. Dreseaza-ti sotul incetisor. Saptamana asta ii spui sa puna farfuria in chiuveta, urmatoarea ii mai arunci o indicatie si tot asa. Nu trebuie sa sune a repros ci a rugaminte. Sau, dupa ce mancati ii spui ceva de genul *Te rog pune tu farfuriile in chiuveta sa fac eu ....*. Eu mereu profit de aceasta formula

Beatrice, e foarte frumos leaganul si are si un pret super. Eu vazuse pe la 5-700 Ron. Sa-l stapaneasca sanatos si sa se bucure de el.

MIRUNA cu Emanuel si bebe Iustin 32 +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu recoltez, nu ma intereseaza argumentele nici pro, nici impotriva. Fiecare e liber sa decida ce vrea, sa faca ce vrea cu banii lui.
Mirunam, asa m-am regasit in mesajul tau ...desi poate financiar imi permit mai multe acum, iaca ca nu mai iau...ma orientez spre lucruri necesare (exceptand hainele 0-3l, care am o tona, dar si sotul a contribuit, aducand acum haine doar 0-2l), renuntand la tot ce e la moda. Recunosc ca singurul lucru care mi l-as dori este un Stokke, dar nu vrea sotul nici in ruptul capului, pt ca noi iesim f rar din cartier sa ne plimbam cu caruciorul. Al Ariannei e inca in stare excelenta, pt ca de plimbat, ne-am plimbat peste tot cu un carucior sport Maclaren, nu cu sistemul 3 in 1. Jucarii am tone, i-am luat doar 2 zdranganitoare noi si un activity gym. Pe parcurs ii voi lua doar jucarii si haine, ma refer cat e mic ,evident, pt ca scaun de masa am (ii schimb doar husa), leagan Graco, paturici de joaca. carusel pt patut, toate le am de la Arianna si mi se par inca f bune. Ce o sa iau acum special este un alt monitor, ca eu am unul din SUA si e pe aceeasi frecventa cu mobilul si ne-a tampit..haraie f urat.


==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 33+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Miruna, ai dreptate, chiar am fost "avertizata". "Daca tu i-ai cumparat acum absolut tot bebeului, noi ce ii mai facem cadou?Dar te intelegem ca asa este la primul copil." Daca operatia mea de cezariana decurge bine si totul ramane la locul lui, intentia mea este sa raman apoi imediat gravida. Da, dupa un an, un an juma de la cezariana. Chiar ma gandeam zilele trecute:am luat tot, mai putin cantar, dar foarte multe persoane mi-au zis ca este chiar inutil si ca ma voi stresa uracand bebicul mereu pe cantar si facandu-mi ganduri negre, de genul, "Dar de ce nu a mai luat nimic in ultimul timp?!"

32+

Mergi la inceput