Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (18)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinasmile

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Sper sa reusesc a scrie si eu un mesaj mai lung... ca am multe de transmis, insa acum vin cu o propunere.

Am citit pe blogul Carlei, intr-o postare mai veche, despre Baby Safe Feeder, http://www.babysafefeeder.com/home10.htm . Acest dispozitiv ne-ar permite sa aplicam auto-diversificarea fara teama de inec.
PROPUN: sa constituim un grup de fete interesate, sa adunam banutii in contul uneia din fetele din Bucuresti, sa vedem cum sta treaba cu comanda, sa fie primite si distribuite apoi catre noi, celelalte, in tara, pentru ca nu cred ca exista pe la noi, eu cel putin nu am gasit.
Ce spun fetele?Interesate suntem 2 pina acum: eu si Andrada - a spus ca ar vrea!
Ce spuneti, raspundeti la provocare?:)

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul



Mary, uite ca am gasit si pe un site romanesc: aici, simplu si aici, dublu
E usor mai scump decat ce-am gasit pe ebay, dar cred ca e mai usor sa comandam aici.
Ma tenteaza si pe mine.

p.s.: n-am verificat daca il au si pe stoc.


Corina, mami de Maria (14.06.2010)



Foarte tare Corina - exista deci posibilitatea achizitionarii de la noi!
Mai astept o vreme, sa vad cum se manifesta - si functie de concluzii, comandam sau nu.
Nu prea am idee cum e ... partea cu gauri, adica daca materialul este rigid, moale, sau de calitate buna, fiind vb de gurita copilului...

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Salutare tuturor...

Iar am absentat o gramada... De cate ori mi se intampla sa pierd cateva zile, nu mai reusesc sa recuperez din urma.

In acest weekend am condus-o pe ultimul drum pe bunica mea (eliberata dupa o lunga suferinta), ultima dintre bunici... Gata cu ei. Asa o disperare m-a cuprins gandindu-ma ca de-acum, in timp, va veni randul parintilor... Doamne, ce scurta e viata si cum o irosim pe nimicuri!

Abia am apucat sa citesc, dimineata aceasta, paginile ultimului capitol... Am vazut ca discutati o multime de chestii interesante, de la diversificare la aerosoli... O sa incerc sa urmaresc cat pot de des discutiile, ma intereseaza si pe mine...

Apropos de diversificare, noi ne pregatim pentru primele tentative de ”mozoleala”... Serile trecute i-am dat Sofiei o bucata de ardei crud in mana si l-a molfait cu disperare si ciuda, am ras de numa-numa! In rest, de 2 saptamani am pus si noi cate o masura de cereale in laptele de seara, iar de ieri am trecut la doua masuri... Am avut o intreaga aventura cu cerealele astea pacatoase, am cumparat initial Topfer - pentru ca noi lapte Topfer folosim... si nu au trecut prin biberonul marimea 3. Apoi am cumparat Milupa, ceva gris simplu, si am patit la fel... In final o prietena mi-a recomandat faina de orez marca Lalac, cu care ... surpriza, am patit la fel! Abia apoi ne-a dat prin minte sa facem niste gauri mai mari in doua biberoane mai vechi, marimea 1... si le-am facut asa, la ochi, cat sa treaca prin ele laptele... Acum am ramas pe Lalac, am observat ca e mai fina compozitia decat celelalte cereale.

Dupa cum ziceam si mai demult, eu nu ma grabesc deloc sa incep diversificarea, chiar daca mazarichile iau foarte putin in greutate. Am decis sa renunt la toate grijile, controalele si masuratorile, ma lua durerea de cap de cate ori citeam aici de bebelasi de 3-4 luni si 8 kg... Eu sper pentru fetele mele ca macar la 1 an sa ajunga la 9 kg... Le cantaresc pe fete din 2 in 2 saptamani si le masor la 1 luna. Atat. Sanatoase sa fie. Dupa DPN, ele ar avea acum abia 4 luni si jumatate, mi s-a spus ca asa sa le socotesc dpdv al alimentatiei si dezvoltari... si-mi convine sa nu-mi bat capul deocamdata cu altceva.

Apropos de indemnizatie... Ruxi, vine acasa vreo hartie ceva...? Sau trebuie sa merg eu undeva sa ma interesez?... N-am inteles cum ai procedat tu....

Apropos de safe-feeder, daca ne constituim mai multe, as vrea sa stiu si eu pretul. Sunt interesata de 2 bucati, treceti-ma pe lista!

Of... ma opresc, ma cheama fetele... revin...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor



Condoleante!

Ai vazut poate mai sus, Corina l-a gasit in tara - Daca-l achizitionezi curind sa ne spui si noua!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

saluty mamici
multumim pt sustinere
va rugam sa ne iertati pentru intarziere dar,cand am ajuns vineri acasa, am constatat ca nu avem conexiune la internet(abia acum am reusit sa platim factura asa ca am si intrat)
vad ca ati scris nu gluma deci am mult de recuperat
momentan nu am biletul de externare deci nici rezultatul biopsiei ganglionului...il primesc joi cand mergem la control
acum vad ca reactii adverse rare adenopatia axilara http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3003
dar vedem joi mai clar nu are rost sa fac speculati
Matei nu este deloc deranjat de operatie, comportamentul nu ii este schimbat...
scriu acum cu el in brate insa revin cand va face nani
va imbratisez

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian
10.05.2010


Sa iti dea Dumnezeu rabdare si incredere! Va fi bine!
Pentru "intarire" - o vizita la Manastirea Nicula!?


Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Theo - multumim mult pentru bunele intentii, dar iata ca, neasteptat, avem si noi acces la inventie!:) Sa ne spui cum e... pe viu!

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Carla, condoleantele mele! Imi pare rau ca ti-ai pierdut bunica, insa da, cred si eu ca decat sa fi suferit fizic, asa cum spui, mai bine e ca a luat-o Dumnezeu la ea. Sa o odihneasca!

Ale, multumim de schema!

Theo, eu una cred ca e o idee foarte buna, asta cu postarea schemelor de diversificare pe mail-ul comun.

Mary, puseu de crestere e si la 4 luni. Si avand in vedere ca luna trecuta buburuza nu mi-a luat in greutate decat 180g, da cred ca e vorba de puseum. Mananca des, cu o pofta nebuna. De dimineata mi-a mancat din ora in ora.

Acum ma documentez si eu cum sta treaba cu auto-diversificarea, iar din ce am citit, cred ca voi combina cumva metodele. Pe acest considerent, ma bag si eu la Baby Safe Feeder.
Ce ma enerveaza e ca mama imi tot sugereaza ca ar fi cazul sa incep diversificarea. Ea e discreta, nu vrea sa se bage, dar cred ca e ingrijorata si se intreaba ce-o fin in capul meu de vreau sa-mi tin copilul numai pe lapte 6 luni. M-a sunat aseara si mi-a zis ca a fost la doctorita de familia care ne e si vecina si s-a minunat foarte tare cand i-a sis mama ca eu inca nu am inceput sa-i dau fructe si legume copilului, ca trebuia sa profit de perioada asta si sa-i introduc vegetale de la tarani si bla, bla, bla. Cred ca printre ce am auzit de la ea erau si gandurile ei, puse in gura doctoritei ca na... sa nu zic eu de ce se baga... Cred ca daca m-ar mai auzi si cu auto-diversificarea s-ar duce la biserica sa-l roage pe Dumnezeu sa-mi bage mintile in cap


Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.webshots.com/user/maia_alexandra?action=publicAlbums


Daca vedeam mai devreme aveam sa spun ca poate ca si Mateo e pe puseu...insa acum cred ca e de la rosul din gitut... De cee ni se intimpla iar?!:(

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Va mai intrebam eu, da'nu mi-ati raspuns: Voi va puneti copiii in fundulet? Ca asa ceva am inteles. E ok? de la ce varsta?

Mira, mamica implinita si fericita cu perfect, Maia-Alexandra (11 mai 2010)

http://community.webshots.com/user/maia_alexandra?action=publicAlbums


Mira, pediatra l-a testat daca sta in fundulet, insa nu consider ca e indicat de fortat asta acasa... intotdeauna vei ajuta insa sa stea in fudulet, daca ti se pare ca micuta are acesta tendinta.

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vivela

Virgi, mie nu mi se pare ca are febra.
Noi cand am facut vaccinul ne-a spus sa punem preventiv supozitor cu paracetamol 125mg, unul la 12 ore, timp de vreo 2 zile. am fost cam indoita de sfat - adica daca totusi nu face febra ca reactie la vaccin, de ce i-as da paracetamol, deci antitermic? am intrebat atunci doctorita de ce trebuie sa dau preventiv si nu doar cand se instaleaza febra, mi-a zis ceva in genul :sa nu ajunga sa faca febra... in fine, i-am pus de 2 ori, unul cand am ajuns acasa dupa vaccin si al doilea seara inainte de nani. ca el nu dadea semne de febra si nici nu parea sa-l doara ceva.

despre homeopate - la vaccin- o zi inainte, in ziua respectiva si o zi dupa - i-am dat Tujha, 15ch, o priza pe zi.
pt raceli - oscillococcinum, un sfert de tubulet pe saptamana preventiv si daca s-a instalat raceala totusi, pana la 3-4 prize pe zi.
alte homeopate utile: belladona (febra aparuta brusc, cap fierbinte, extremitati reci), Homeogene9 este pentru durere de gat, aconitum este pentru raceala cu febra dar fara transpiratie, antimonium este pentru raceala cu muci, ferum phosph. este pentru raceala si gripa in general.
dilutii mici, 5, 7 sau 9, luate de cateva ori pe zi, niciodata impreuna, ci la distanta de 3-4 ore intre ele.



_

Traiesc in 2D: D mare (2/9/07) si d mic (7/6/10)



Vivela, nu ai spus ce inseamna "priza" - adica cite granule, un tub intreg?
Aceste remedii merg indiferent de copil, fara a fi particularizate?

Noi avem muci care nu curg, stiti voi - il infunda doar- si rosu in git... unde ne incadram:)?


Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

Carla... condoleante

Madamar...avem aparatul cu aerosoli de vo 2 ani jumate, l-am folosit mult la cupilul mare cu succes(cupilu mare imi facea bronsiolite sau inceput de bronhospasm la fiecare viroza asa ca era indinspensabil un ap de aerosoli pt noi). daca pretul lui acum e cel afisat pe site io zic ca e comparabil cu alte aparate de aerosoli.

Veronicah... multa sanatate in continuare

Virgi... nici io nu cred ca e febra. si horicu stranuta de 3-4 ori pe zi. Si cred ca termometrele is bune, toate 3, nu iti dau aceeasi temperatura la fiecare citire, e normal sa fie variatii de cateva zecimi de grad.(n-ai facut la fizica despre eroarea de masurare?)


Teophilina.... multumim de urari; am pus poza de 3 luni in album.


Cris_09... sanatate!!! da le tragi nu gluma cu spatele/piciorul


mie safe feederul ala mi se pare ca se bate cap in cap cu conceptul de autodiversificare. din ce am inteles la autodiversificare se dau bucati de legume fierte/moi a.i copilul intai sa invete sa muste/mestece apoi sa inghita. iar baby feederul prin felul in care e facut nu va lasa sa iasa din el decat ceva ca un piure...numai ca facut cu greu de copilul care molfaie la el. nu e mai simplu sa le dati piure gata facut?

... ma gandeam si io... nu dati cu rosii....as vrea si io unu din ala, dar nu neaparat pt autodiversificare ci ca sa ii dau acolo sa mozoleasca la ceva cand o fi momentul

mama lu' Rares (23.03.2007) & Horia (21.06.2010)


Auto, neauto - e bun la casa omului, sa nu se inece copilul, in primul rind...
Cit despre piure-ul facut de el insusi, daca e dintr-un fruct nefiert e mare lucru, ca ii simte gustul, fara a se ineca - cel putin pt moment.

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Flory - nu am idee ce e mai usor de facut... eu l-am "invatat" cu mine in pat - e important pentru lapticul meu sa dorm si eu, cit de cit... desi la cit de fornait e...nu stiu cum va fi seara asta - ma gindesc sa il ridic la 45 grade - sau in brate, pe piept, sling.

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madamar

Sper sa reusesc a scrie si eu un mesaj mai lung... ca am multe de transmis, insa acum vin cu o propunere.

Am citit pe blogul Carlei, intr-o postare mai veche, despre Baby Safe Feeder, http://www.babysafefeeder.com/home10.htm . Acest dispozitiv ne-ar permite sa aplicam auto-diversificarea fara teama de inec.
PROPUN: sa constituim un grup de fete interesate, sa adunam banutii in contul uneia din fetele din Bucuresti, sa vedem cum sta treaba cu comanda, sa fie primite si distribuite apoi catre noi, celelalte, in tara, pentru ca nu cred ca exista pe la noi, eu cel putin nu am gasit.
Ce spun fetele?Interesate suntem 2 pina acum: eu si Andrada - a spus ca ar vrea!
Ce spuneti, raspundeti la provocare?:)

Mary, mamica lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10

Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!

Fericita, imi alaptez puiul



Mary, si eu sunt interesata! Rugamintea mea e daca se "strange gashca" de doritoare sa ma atentionati si pe mine pe PM cum si cui trimitem banii, nu de alata dar mai am restante la citit si nu as vrea sa ratez momentul!

Mergi la inceput