Floricele de Liliac mai - iunie 2010 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Nana- al meu miroase foarte fruos, deloc a petrol, chiar mai frumos decat orice balsam. Cred ca are vro 2 ani al meu, dar ma enerveazza cu nu reusesc sa-l scot (parul) din prima spalare, ci dupa vreo 2-3 zile de spalari.

Am fost de am luat primele 3 cutii (atat mi-a prescris doctora) de Vitalact. Strange albinuta si apoi vedem ce facem cu ele!

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Eu care aveam migrene la greu inainte de sarcina, mi-au trecut pe timpul sarcinii, sper sa nu mai revina, ca nu mi-e dor de ele!

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Sorana : a inceput Matei gradinita ?

R_ocsy , mami de Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mersi fetelor de raspunsuri ! In ultima vreme ma doare mai mereu. Se accentueaza cand plange Adelina (decibeli in combinatie cu stresul ca imi plange copilul), ma doare cu ochi, cu maxilar, cu tot. Si nu cedeaza la medicamente: am incercat paracetamol, ketonal si piafen (ultimele doua in doua nopti cand am crezut ca ajung la nebuni de durere), asa ca nu mai iau nimic...
Daca va chinuie si pe voi, inseamna ca or fi efecte secundare post natale .

Vero, ma rog pentru voi !

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Bun regasit, dragele mele!

Am scis un mesaj kilometric si mi s-a restartat calculatorul. Si-a facut windows-ul update-ul. Of, of, asa ma dispera fazele astea, si scrisesem o multime de mesaje personalizate, da' nu mai am timp si nici rabdare sa revin.

Tre sa ma imbrac sa mergem sa platim facturile. Buburuza e maraita. Cred ca ii e somnic. Si eu as mai trage un puiut de somn, e adevarat...

A iesit super puiul cu curry si e rapida si reteta. Daca vreti v-o comunic, atata ca are vreo 2 ingrediente mai greu de gasit, da a meritat.

Pupici! Revenim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Nana- al meu miroase foarte fruos, deloc a petrol, chiar mai frumos decat orice balsam. Cred ca are vro 2 ani al meu, dar ma enerveazza cu nu reusesc sa-l scot (parul) din prima spalare, ci dupa vreo 2-3 zile de spalari.

Am fost de am luat primele 3 cutii (atat mi-a prescris doctora) de Vitalact. Strange albinuta si apoi vedem ce facem cu ele!

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)


Stiu de care ai tu ! La un moment dat au avut cateva serii fara petrol, doar ulei de ricin, vitamina a si e. Am avut si eu, dar n-am mai gasit.

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

mira-care sunt alea 2 ingrediente? puiul si curry?

baga reteta, caci am si pui si curry

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

mira-care sunt alea 2 ingrediente? puiul si curry?

baga reteta, caci am si pui si curry

Mamica lui Mihai Rares (12.06.10-12.55)


1 ceapa mare tocata
2 catei usturoi tocati
2 linguri pudra de curry
1 cartof mare, dulce, curatat si taiat in bucati mici(am gasit la Mega Image)
4 piepti de pui fara piele, taiati in bucati
1 lingurita mirodenii cu gust de gaina, sau 1 cub
400 ml lapte de cocos (l-am gasit tot la Maga Image, la produse internationale)
100 g de rosii cgerry, intregi ( eu am curatat 2 rosii si le-am pus asa, taiate)

- Se prajesc ceapa si usturoiul intr-o lingurita de ulei pentru 5 minute;
- Se asezoneaza si se adauga amestecand pudra de curry; se prajesc pentru inca 1 minut;
- Se adauga cartoful, puiul si mirodenia/cubul cu gust de gaina in tigaie, se toarna laptele de cocos si se lasa la fiert 10-12 minuté;
- se adauga rosiile si se fierbe totul inca 2 minute.
- Se serveste cu coriandru proaspat deasupra, da eu n-am avut si a fost ok.

Pofta buna!

Mai greu a fost pana am gasit laptele de cocos si probabil ca m-as fi chinuit sa gasesc si cartoful dulce, daca nu l-as fi vazut intr0-o zi din intamplare la Mega Image. Mai urmeaza saptamana asta Tarta de ceapa cu feta si Budinca de pastrav cu spanac si cartofi. Abia astept sa vad ce-o iesi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

ce frumos doarme buburuza mea... ma uit la ea si nu-mi vine sa mai fac nimic altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Mira

Nana, mamica de ubirice dulce , Adelina Ioana - 11 mai 2010

Mergi la inceput