Sarcina dupa un avort: cat de curand?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor, vroiam sa va intreb ceva, ieri am alat ca am sarcina oprita din evolutie (cam de o saptamana), azi mi-a confirmat si medicul meu, iar maine sunt programata la chiuretaj. A cam inceput sa ma doara burtica dar nu sangerez, ma doare si mijlocul si mi-e teama... voi la cate zile de la oprirea din evolutie ati facut chiuretajul? Of, sper sa rezist cu bine pana maine ca sunt foaaaaarte speriata...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Imi pare nespus de rau ptr pierdere. Eu pe 3 mai am inceput sa sangerez, pe 4 mai am facut chiuretajul. Bbica arata cam in jur de 10 - 11 sapt. Deci....




Alessio Michele (3 ani) , Mattia Gabriel (1 an si 7 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (4 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamadalina spune:

Ieri eram tata de fericita, inainte de control.. Am fost la controlul de 8 saptamani si bebe pare oprit in evolutie, are doar 3 mm si abia bate inimioara... Dr a fost foarte de treaba, ne-a explicat rabdator ca nu avem nicio vina si ca este un proces natural de selectie, dar pentru mine este capatul lumii, aceasta sarcina vine dupa 13 ani de asteptari si incercari si dezamagiri si probleme.
Teoretic trebuie sa merg luni dimineata sa ma internez. Dr m-a asigurat ca-mi face anestezie generala ca sa scap macar de trauma fizica.
Sunt atat de daramata.. Ma simt inutila si este extrem de dureros sa stiu ca inca ii bate inimioara si totusi nu pot face nimic pentru puiutul meu...
MA sfatuiti ceva anume? Va rog, orice..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Imi pare rau ... nu stiu daca mai poti face ceva pt bebe, dar mergi urgent la un alt medic. Sunt posibile si alte cauze precum trombofilie desi cei mai multi medici pun pe seama selectiei naturale.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IORA spune:

Buna!
Am citit mesajul tau si m-am mai luminat putin....In aprilie am pierdut o sarcina in 8 saptamani...dupa care la alegera medicului mi s-a facut chiuretaj.
Ideea e ca mi-a intarziat ciclul o saptamana(iulie). E posibil sa fiu insarcianata. Ce riscuri crezi ca ar putea afecta posibila sarcina?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frapi08 spune:

Pe 1 august am aflat ca sarcina mea s-a oprit din evolutie la 8 saptamani varsta clinica si 6 saptamani varsta ecografica...Tot in acea zi mi-a confirmat si a doua analiza beta hcg ca sarcina s-a oprit...Am facut intreruperea de sarcina pe la ora 13, tot pe 1...totul se deruleaza acum in mintea mea in imagini care ma sfasie in interior..De atunci plang incontinuu, nu stiu ce sa mai fac cu atata durere si incotro o sa ajung in acest fel...Nu inteleg de ce...Mi-am facut in iulie o parte din analzele de trombofilie (factorul V, proteina c acivata, anomalia Leiden, anticoagulantul lupic) si mi-au iesit analizele foarte bune. Mi-am dorit si eu si sotul copilul asta mai mult decat orice si este singurul lucru care ne lipseste din viata noastra...Ce ma fac acum? Imi vreau copilul inapoi in burtica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Frapi imi pare sincer rau pentru pierderea voastra cuvintele sunt de prisos.
Pe langa analizele de trombofilie facute, mai ar trebui sa iti faci cele de MTHFR, PAI, Factor XIII. Este aici pe forum un topic de trombofilie, daca nu ma insel ai intrat pe el ... imi pare sincer rau


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinuta_M spune:

Frapi, imi pare tare rau pt durerea ta... te ingeleg perfect...si eu am trecut prin asta in urma cu 2 luni.
Dar nu te lasa, fa mai multe investigatii pentru ca sunt sanse foarte mari ca de vina sa fie trombofilia.
Lista completa de analize se gaseste pe prima pagina a forumului iar daca citesti un pic si din discutiile anterioare ale fetelor o sa-ti dai seama ce ai de facut.
Curaj si roaga-te la Dumnezeu sa va dea putere



30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frapi08 spune:

Va multumesc pentru cuvintele de sustinere, m-au ajutat sa ma simt inteleasa...Am facut cateva nopti albe si ma simt un pic "anesteziata", nu stiu nici in noaptea asta daca o sa pot sa dorm..Cum pun capul pe perna parca se declanseaza ceva in mine si incep sa plang cu spasme. As vrea sa fiu mai puternica si mai optimista dar simt ca ceva s-a schimbat radical in viata mea, e ca si cum m-as fi trezit dintr-un vis si acum toate imi par diferite...
Pe 11 august merg la control, sper sa termin si antibioticul *(ciprinol) dar deja imi este teama....Stiu ca trebuie sa fac tot screening-ul de trombofilie si pe cel endocrinologic si o sa ne facem amandoi cariotipul. Daca la prima sarcina oprita din evolutie mi s-a zis ca nu e nevoie sa investighez pentru ca este selectie naturala, acum stiu ca exista o problema, cumva simt.
D-na dr parea destul de optimista cand am vorbit cu ea inainte de chiuretaj, mi-a zis ca nu vede de ce sa nu pot sa am un copil in viitor si ca dupa 3 luni + 1 luna repaos, sub stricta monitorizare si cu toata anamneza de preconceptie facuta din timp, ea e sigura ca vom avea succes. Insa mie acum , in acest moment, imi este groaza sa mai incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinuta_M spune:

Draga Frapi, reactiile tale sunt perfect normale. Si eu am avut aceeasi senzatie ca si tine...de parca pana acum nu as fi trait cu adevarat.
Trebuie sa gasesti putere in sotul tau si sa te gandesti ca si el sufera la fel de mult si sa va sprijiniti unul pe celalalt.
Da-ti timp ca sa jelesti si sa plangi dupa copilul pe care l-ai pierdut si intretimp fa-ti toate investigatiile pentru ca data viitoare sa fii pregatita.
Si te-as mai sfatui sa schimbi si medicul ginecolog, care dupa parerea mea ar fi trebuit sa-ti dea sa faci setul complet de analize de la inceput. Eu asa am facut.
Daca ai nevoie de vreun sfat la cine sa mergi, te ajut cu mare drag




30 de ani, sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, posibila trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi

Mergi la inceput