Pufi iubiti de ian-feb 2010(136)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

haideti ca va spun..eu am fost
asta binenteles ca sa ma laud nu de alta am facut si eu capitol nou pentru prima data

si va dau si cafeaua promisa....sa aveti o zi frumoasa

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric


Buna dimineata!

Felicitari si multumiri de capitol nou.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Am gasit un citat si m-am gandit sa i-l fac cunoscut si DECENUELEI


"O femeie modeleaza un barbat din fiu in 20 de ani, in timp ce alta il prosteste in 20 de secunde."




_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Neatza si de la noi,


Ale, multumim de capitol

Merci de cafeaua dubla si de cinste mami de Kiti

KITI si sa ramai mereu asa frumos si strengar

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

BUNA DIMI

KITI si sa punem vreo 2 fete la incalzit pentru tine si mami, ca maine venim cu escadrila de sa va distrati biiine la nunta

multumim de aprecieri pentru fetele mele dragi

DANYELANA, am vazut pozeeeee. mooooama ce mami sexi are ARTHUR. poza aia cu in mare e de exceptie, ca si cele pe camile, cu toata familia cu "batic" d'ala pe cap

LOREX ce bobitza plimbareatza si vorbareatza. nu te supara, dar zi-i lu' tati sa o lase mai moale cu blitzurile, ca cica lumin aia flash puternic nu e ok pentru okii de bebe. faceti-i afara sau cu lumina zilei, cata e.. vad ca a raspuns Vikinga la ce si cum cu papatul. cam la fel as zice si eu: mai cu curaj si din instinct, asa, ca oricum bobitza papa bine (adica nu face nazuri la papa), asa ca orice i-ai da, facut cu dragoste de mami (sau de hipp) e ok. de cantitati, fiecare copil e unic, dar eu ma refeream ca nu insist sa pape mult, daca vrea uneori doar 4-5 lingurite, o las. si nu ii pun mai mult de 100-150 de grame din nik. s-a intamplat doar de vreo cateva ori sa pape tot. zic 100-150 ca ma iau dupa borcanase, d-ala de legume, care are 125 de gr papa cam tot, iar acasa ii pun jumate de castronel de ikea colorat sau jumate de cana de ceai/lapte...deci..p'acolo.

DECE, si eu ma cam bucur ca ma solicita noaptea. desi uneori pierd sirul si nu mai stiu daca m-am intors de pe stg pe dreapta si de cate ori, dar

BEA si noi avem inca 2 dintzi care abia au spart sus, plus 2 bobitze albe langa aia de jos. ne tinem dupa voi, dupa imparat

ema aseara a fost prima data cand nu a adormit dupa baie. sau a atipit la san cat a papat, o ora adik, apoi fresh si concerte de la 8 la 10. concerte de muzica si "stand-up", de nu mai stiam ce sa-i facem sa nu o scoale pe ana. o fi fost de la dintzi, ca io cola am mai baut des pe la 5 dupa-amiaza

si sa lasam si noi o maslina, o aluna, un shot mic sau un long drink de vara, ca am reushit. azi facem 10 ani de la nunta

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Ce face o blonda in desert?
R: Sterge praful.





O femeie cauta o carte in bibloteca.
Sotul o intreaba:
- Ce cauti draga?
- Stii unde-i cartea aia 'Cum sa traim pana la 140 de
ani' ?
- Da, tocmai am aruncat-o...
- De ce ?
- Incepuse ma-ta s-o citeasca !

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Danyelana Superbe poze! iar voi o familie f frumoasa!!!! Tati de printz zici ca mai are copii? Sigur? Nu se vede arata atat de fericit si de implicat ca la primul copil. Bravo lui! si mai ales Felicitari tie pentru alegerea facuta! Pe unde ati fost? camile una alta...tunisia?

Cris D acu m-am prins si eu unde erau pozele tale ca nu le vedeam niciodata in album
Si Suuuuuupe Ema!!! Off cum de am ratat sa venim in IOR dar cand ai SMS-uit tu dormeam dusi si io si Yannis....
Ce frumoasa e Ema! si Ana...nu mai zic...Radu cred ca deja strange la pusculitza ptr biletu de tren sau avion, acu depinde de pusculitza...
Ce papa Ema..eu nu-i dau lui Yannis in mana fructe ca mi-e groaza cu petele si murdaritu...mama locca...

Evyme no comment...sunt prea invidioasa pe figurile pe care le face Sebi Sa-ti traiasca!

Mazare i-am dat si eu sambata. Am facut supa cu ...ce aveam in casa io asa fac...nu am retete elaborate si lista de cumparaturi asociata... So: morcov, pulpa de rosie (curatata de coaja si samburi) si niste boabe de mazare din punga de la congelator. Separat fiert carne de vita. A papat Yannis 180 de ml...ca atata a iesit ...i-a placut mult, dar ma rog ce vroiam sa zic e ca erau si niste boabe de mazare pe acolo, nu era majoritate mazare.

Today

1. ne fac rampa pentru la bloc! Yupiii! ca aveam 6 trepte de coborat la intrare inainte sa ies din bloc.

2. Am luat si eu carti domnle' sa invetze si grecu animale si fructe..maruntisuri d-astea....el deja stie toata mitologia dar deh daca-l intreaba cineva ce mananca la micu dejun sau ce e aia cu purici care miorlaie pe strada da cu citate din Homer .
Am gasit niste variante frumos cartonate, vesel colorate, maricele, clare, aproape de realitate si cu numa un fruct/animal pe pagina sa fie usor de tinut minte (http://www.unicart.ro/images/fructe1.jpg si http://www.unicart.ro/images/animale%20domestice.jpg)

3. Am gasit biscuiti Hipp, peste 8 luni, noi facem 8 pe 25 dar ne-am infruptat cu placere din biscuit. Mi se par f gustosi si f buni , molfaie la ei dar nu se sfaramitzeaza sa se innece cu ei sau ceva de genu , sunt f ok, indeplinesc exact asteptarile mele de la niste biscuiti ptr bebe. Eticheta are insa niste pasaje horror peste care...m-am facut ca n-am citit dar...scrie: "poate contine urme de ou, alune, susan de pe banda de productie" sau ceva de genu.... Anyhow, sunt multumita, o sa mai cumpar

4. Am gasit si un iaurt bun si gustos care are o consistenta buna in linguritza, e ceva Crema de iaurt de la Brenac, f bun. A papat Yannis cu mare placere, am pus in iaurt si biscuiti dati pe razatoare a papat tot tot.

de Yannis


AMR ... da nu le mai pun ca cica nu se vad



Multumim mult de aprecieri. Intr-adevar tati e foarte implicat si in vacanta a fost si mai si pt ca avea timp mai mult. Sunt o norocoasa ca il am langa mine si Arthur ca il are ca tata.

Da, am fost in Tunisia in vacanta si a fost tare bine. E prima data cand mergem pt ca tati nu prea vroia in Magreb

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Cris.D,

first of all, LA MULTI ANI INAINTE!
chiar ca ati reusit, di nu numai atat, ati excelat!! Se vede in pozele cu copii

acuma..pe sot ti-l dau la telefon sa-i spui si tu te rog? ca eu ii spun de fiecare data si se face ca nu m-aude
o sa insist mai mult!

si merci de sfaturi si incurajare in leg cu diversificarea.
si eu tot borcanel din ala fol la masurat. papa mai mult de unul. cand ii dau hipp hipp, ii dau doar unul pe care il "storc", cand fac eu in casa, fac mai mult un pic si papa. de asta am zis 150. de ex, papa un aiurt intreg de 150 de gr, uneori cu cereale in el!
o sa incerc sa nu depasesc cantitatea asta pana mai creste..



_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

mai mi-a fost jena sa zic din prima, dar nici adresa de poze nu o gasesc, inainte era la vedere si de aia am cerut doar parola.
m-ati facut tare curioasa trebuie sa va vad pe toate in voie.
am vazut pozele puse aici insa nu toate inca. in seara asta is pe fuga.
decenuela, ma bucur ca linistesc mesajele mele, mi-ar fi parut rau daca cumva stresam ori paream prea atotstiutoare, pt ca nu-s, intotdeauna invatam. acum de ex invat cum e cu un copil de scoala, e alta treapta in viata lui si a noastra. si chiar de asta am specificat de metodele de educatie, importanta lor e colosala!
e ca si intr-o casnicie, comunici bine e de bine. daca e cu batai, certuri si militarie se sparge buba odata si odata. si educatia prin frica rezolva incorect o problema de moment, copilul infricosat nu va mai varsa nu stiu ce, nu va mai strica bibeloul, nu va mai fi "obraznic" etc etc. dar explicind si iar explicind fara tipete care intimideaza, creezi o legatura cu bataie pe termen lung. da-le incolo de prostioare, toti fac e si normal.
si de asta acum cu Aldo la scoala vad roadele rabdarii de a construi si consolida o relatie deschisa, de incredere bazata pe comunicare, explicatii, vorbit si iar vorbit.
am inceput a fi mama mai fara rabdare, am facut greseli, pe care le regret si acum insa linga Aldo am invatat sa fiu mama, asa usor usor si ma bucur ca mi-am gasit calea. calea sa fiu si mama si femeie ingrijita ca vb aia dolofana dolofana dar neaparat rujata si pieptanata si sotie.

lorex pai nu stiu, gris mult e sa zicem zilnic de vreo 2-3 ori pe zi de ex. scade si tu la maxim 2 masuri ca se si umfla. grisul nutritional nu aduce mare lucru, umple burta atita tot, si eu pun seara dar daca de ex a papat bine mincarica ziua ori il scot ori il reduc.

in rest cu mincarea si diversificarea. nu te compara cu nimeni ca te poti simti intimidata, ia-ti tu o hirtie si un pix si fa-ti o lista micuta cu ce ai putea tu gati des, ce-ti vine bine, ce produse proaspete si de calitate poti gasi si incropeste tu niste meniuri simple, ca astia mici nu au nevoie de mari complicatiuni.

supele si fierturile inabusite is baza. plus un blender.
mincarea gatita faci mai putina dar zilnic ori la 2 zile.
cea mai buna carne zice dr mea ca e de curcan si vita, pui e bun daca e de ferma biologica ori crescuti macar in libertate.

carnea de curcan merge bine un fel de tocana, dar nu ca la noi ci inabusita, fiertura scazuta, alaturi legumele clasice is: cartof, dovlecel, morcov. mai merg boabe de porumb, pe urma mai incolo rosii, putina mazare. iei o portioara o blenduiesti si gata mincarica.

gaina merge cel mai bine supa. alaturi ceapa pe care o lasi intreaga doar de gust, telina,pastirnca, cartof, morcov.

vita merge si asa si asa.

pe urma zile fara carne. un piure simplu de cartofi dar cu ceva brinza proaspata, nu facut cu lapte.

mamaliga cu brinza proaspata si smintina.
iaurt cu mamaliga ori cereale ori piine neagra farimitata acolo.
fructele in amestec cu cereale ori musli pt bebei, are si HIPP ceva de gen. ca sa tina de foame si pt a nu crea dependenta de gustul dulce pur al fructului.
paste integrale cu carnita de vita tocata si o rosie din conserva ca e mai putin acida, merge dupa6-7 luni as aceva, asa ca un fel de paste bologneze. plus juma de zucchini inabusit cu carnea. eu pun la urma si un strop de ulei de masline crud pt calitatile lui.
orezul integral are gust cam tare, dar sa zicem merge si ala normal cu lapte, cu legume cu carne.

lasa-te pe mina ta si ai sa vezi ca vin ideile.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo





Merci mult

Imi plac tare mult mesajele tale si merci de sfaturi.

Arthur papa cel mai bine carnea de vitel (cumparata) si de curcan (de casa) iar puiul (tot de casa) binisor. Sambata i-am dat prima data peste si l-a mancat cu multa placere, vreo 250 ml.

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza!

LML kiti! Sa cresti mare, sa o faci pe mami fericita la fel de mult ca in ultimele 9 luni!
Multumim de cinste!

Cris.d FELICITARI! La cat mai multi fericiti impreuna!

Danyelana ce familie frumoasa si cat de fericit este tati ca va are!

Lorex am avzut poze noi cu minunatia de bobita (de filmulete nu mai zic...e fenomenala) si am observat ca inca ii pui baby insert-ul in carut. Stiu ca e doar pt bebelusi, ai incercat si fara?

Alexutza foarte frumoase carticelele, trebuia sa-mi spui sursa neaparat. Ce face Yannis?

Ale1212xa pt capitol!


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Vai cat e de dulce Ema...vai cred ca as pupa-o non-stop!
chiar eram curioasa daca i-au mai crescut genele

am senzatia ca seamana mai mult cu tati iar ana cu mami
super asa!

poza aia cu surorile e superba!
se vede in poze ca ai copii fericiti, relaxati, care se simt iubiti!


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



Subscriu la cele spuse de tine si in plus multi Iuriei care e ne-a topit cat e de frumoasa si de precoce. O isteata care o sa faca multe victime

Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010








"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput