FIV Gynatal Timisoara

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Buna Daciana,

Sa le iau pe rand:
1. Nu mi s-au cerut analize anume, ci sa aduc toate analizele/poze eco etc orice am facut pana acum
2.Din ce am inteles eu, pot incepe FIV cand ma hotarasc, nu mi-au spus nimic de genul,sa ma trec pe vreo lista de asteptare, sau sa revin dupa data x
3. Nu am avut probl cu programarea, eu am sunat inainte de Craciun, m-a trecut pe o lista (caci nu se stia exact cand se intoarce doctorul), apoi ei m-au sunat sa stabilim o ora si o data, dar am primit programare chiar in primul weekend (adica duminica trecuta), in care domnul doctor a venit. Deci nu am avut probleme cu programarea. Pe mine si pe sotul meu (care lucreaza in Ungaria) ne ajuta faptul ca domnul doctor este la weekend in Tm, caci nu ne incurcam cu programul de la servici
Cand suni la Athena, sa ceri nr doamnei Carmen Ciontu, cu dansa vei pastra legatura ulterior, dansa face programarile pt domnul doctor. Este o doamna extrem de amabila. Nu te zoreste la telefon sau ceva, si daca suni si nu raspunde, iti da apel cand vede.

Daciana, tu ce probleme ai?


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Pt Mada81lina

eu am avut mai multe probleme, prolactina marita in primul rand, dar acest aspect am reusit sa il controlez dupa cateva luni de tratament
din romania mi-au spus si mie ca trompa stanga imi este doar partial permebila si ca de pe partea asta nu am cum sa raman insarcinata
SI SURPRIZA: LA FERTILIZARE AM AVUT UN OVUL PE PARTEA DREAPTA SI DOUA PE STANGA...si am sarcina gemelara
asa ca, crec ca nu mai trebuie sa spun nimic de acest rezultat referitor la trompe....
ulterior cu ajutorul foliculometriei au observat ca nu mi se matureaza suficient ovulele si mi-au pus si diagnostic de ovare polichistice...lucru infirmat de dr din ungaria, care mi-a spus ca ovarele mele arata normal pentru o femeie de 29 de ani
la insemniare aici mi-a facut prea tarziu eco pentru ca foliculul care mi-a crescut era deja prea mare si dupa cate mi-am dat seama mi-au facut prea tarziu insemniarea
in ungaria am fost la eco din doua in doua zile si ne-au dozat exact hormoni, am inceput tratamentul cu o analiza hormonala, nu pe incercate cum au facut aici cu noi....
eu nu pot sa am decat cuvinte de lauda si multimire pentru dr din ungaria...si un gust amar pentru cei 2 ani de incercari din romania
noi azi am facut triplu test si asteptam rezultatele, speram sa fie totul bine, in rest ne obisnuim cu burtica care creste de la o zi la alta
multa bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Ramo1981 ... gemeni superb
Si eu am o probl cu o trompa, si pt sufletelul meu, as fi incercat o inseminare pe partea buna, dar domnul doctor nu vrea. Dar cine stie, pana la FIV, care vreau sa=l fac in vara, sa am bebe de aprilie-mai, mai am tp sa ma gandesc cum o sa fac. Ma bucur ca ai ales drumul cel mai bun pt tine, intradevar, nimeni nu vrea sa ajunga la FIV, este si costisitor si traumatizant pt ovare.
Cred ca ne asemanam: eu am tot 29 ani, si eu am o probl cu o trompa, tot de 2 ani incerc Sper ca anul 2011 sa-mi fie cu noroc

PS: Cred ca, cu majuscule ai vrut sa scri Inseminare nu Fertilizare



Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna mada81lina si multumesc pt.raspuns.Problema mea ar fi urmatoarea:eu nu mai am trompele,mi-au fost extirpate pt. ca erau ca "un focar de infectie"in corp,am incercat sa le desfund si la 2sapt.dupa operatie erau infundate la loc si atunci mi s-a spus ca singura sansa de a face un copil este fertilizarea(operetia am facut-o la Odobescu).Cand am mers la Bega pt fiv dr.Craina si dr.Vladescu E.mi-au spus ca ar fi bine inainte de a incepe tratamentul pt.fiv sa extirp trompele pt.a nu afcta sarcina caci tot voi ajunge pe viitor sa le scot.Dupa cele 2 nereusite am mers la Munteanu la clinica lui pt a cere o parere si dupa ce am facut un eco mi-a spus ca am uterul retrovers si bicorn,deci nu avea cum sa-mi reusesca fiv-ul,si binenteles m-am operat pt a treia oara ca sa-mi repar uterul.Dr.Munteanu m-a chemat sa fac fiv la clinica lui dar am preferat sa merg la Unguri la dr.Zadori,dar n-am avut noroc.
Mi-as dori sa fie seriozitate la Athena,sa fie corecti si sa-mi spuna daca am sanse de reusita.

Tu te-ai hotarat unde faci fiv-ul? As vrea sa aflu daca cineva a inceput tratamentul pt. fiv si binenteles rezultatul!!!!!
MULTUMESC MULT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna fetelor,se pare ca nu mai sunt noutati in legatura cu fiv-urile,eu tocmai mi-am facut programare la dr.Giatras pe data de 23(duminica)ora16 si mi s-a spus sa aduc tot ce am adunat de a lungul anilor(fise externari,retete,analize)si costul primei consultati este intre 80-100euro.
Va pup !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns npos spune:

Buna fetelor,
am scris mai demult pe acest forum, pe scurt: dupa un fiv nereusit la szeged, de data asta ne-am hotarat sa incercam la Timisoara, respectiv la Athena, la dna. dr. Stelea. Din punctul meu de vedere, dr. Stelea e OK.Pt moment trebuie sa scap de un chist pe ovarul stang (probabil mostenire de la primul fiv) apoi vom mai incerca un fiv. Eu sper ca la urmatorul control (prin 10 feb) sa fi disparut chistul, dar va voi da mai multe amanunte atunci.
Problema noastra este ca sotul are oligoastenospermie, iar rezerva mea ovariana nu este cea mai buna... dar sa speram ca la aceasta incercare ni se va indeplini si noua visul.
Mult succes tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Mult succes Daciana80 si npos
Eu voi face FIV dar la vara (mi-am schimbat de o luna jobul si trebuie sa mai treaca putin tp pana pot lua concediu) ... desi clinica este in Timisoara, n-as vrea sa tot fug de la servici pt eco, punctie, ET
Pana atunci voi face lunar monitorizare, poate poate prind o ovulatie pe partea stanga ( eu am trompa dr compromisa si ghinionul face sa tot ovulez pe dreapta, caci ovarul stang este mai mic ca si volum)
Luni merg la primul eco, am vorbit mai devreme cu doamna Ciontu (care este o doamna f f amabila) si m-a programat chiar la domnul doctor - caci este luni in Timisoara, face embrio-transferuri.
Fetelor, cum faceti ceva pasi, sa scrieti va rog aici, sa stim una de alta, caci si asa suntem putine care mergem la Athena.
Eu va voi tine la curent cu tot.
Pupici


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy_1983 spune:

Buna fetelor,

Sunt o cititoare a acestui forum, fiind initial candidata la inseminare artificiala.
Mi-am promis ca imi voi scrie si eu experienta, poate va ajuta pe cineva la fel cum toate fetele de pe acest forum m-au ajutat pe mine prin postarile lor.

Am facut si eu FIV la Spital Athena in Decembrie anul trecut, fiind fericita posesoare acuma a unui miracol ce creste in burtica mea de 7 saptamani.
In acest weekend am vazut pentru prima oara si bataile inimioarei.

Si noi prima intrevedere am avut-o cu D-nul Dr. Giatras, acum 1 an mai exact. Am asteptat sa primeasca aprobarea, iar in noiembrie am inceput procedeul de stimulare.
Doresc sa mentionez ca la noi problema a fost nr mic de spermatozoizi si mobilitatea redusa.
Pe perioada stimularii ne-a monitorizat D-na Dr. Stelea.
Am fost si noi la inceput reticenti de D-na doctor, dar s-a dovedit sa fie la fel de profesionista ca si D-nul Giatras. (cateodata aveam impresia ca nu suntem pe aceasi pagina).Dar indiferet cat de ocupata era daca aveam intrebari, ne erau raspunse la toate fara repezeala. Mai pe la sfarsitul stimularii am ajuns noi la concluzia ca trebuie sa intrebam noi, nu sa asteptam sa ni se zica.

Eu din cate am inteles, toate ET le face D-nul Giatras, cel putin asa mi s-a spus. La noi asa a fost. Si la fetele care au fost cu 2 saptamani inaintea noastra a fost la fel.
In ziua in care am fost noi ET stiu sigur ca mai sunt cel putin 2 cupluri care au avut testul pozitiv, restul fetelor erau din alte localitati si nu ne-am mai vazut la primul control dupa ET.

Daca va pot ajuta cu orice informatie sunt mai mult decat bucuroasa sa o fac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns armi_ana spune:

katy
FELICITARI!
ma bucur nespus pentru reusita ta! sa ai parte de o sarcina usoara si la termen!
...si ma bucur nespus ca uite incep sa apara (si la vedere)reusitele de la Athena.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana80 spune:

Buna fetelor,duminica am avut prima consultatie cu dr.Giatras si pot spune ca am fost foarte incantati.Pe scurt mi s-a spus ca sanse sunt si merita incercat chiar daca am uter bicorn. Ne-am hotarat sa incepem din aprilie,pt.inceput o sa fac cateva analize in 2-3zi de ciclu si o sa incep cu anticonceptionale.

Felicitari KATY si ma bucur ca ne-ai scris despre experienta ta,chiar aveam nevoie sa aud ca sunt reusite la Athena!!!!!

Va pup fetelor!!!!!!!

Mergi la inceput