FIV Gynatal Timisoara

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lia_4fun spune:

Felicitari!!!!!!!! Cati ai transferat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_4fun spune:

Felicitari si tie mada81lina......vad la semnatura ca esti graviduta....ai facut FIV-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Am avut degand, dar nu am apucat.
Poti citi povestea mea, la Odisee, Gravide cu trombofilie, pag 3
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=171098&whichpage=3


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot


Tratament: Clexane 0.4, Femibion, acid folic, Magne B6, Euthyrox 25mg

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Felicitari Madalina, sa ai sarcina usoara. Nu mai tin minte din postarile tale anterioare, sotul avea ceva probleme. Ai tinut o anume dieta? sau cum??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Ionelaprobleme mele sunt asa:
- mutatiile din semnatura
- HSG 2010, tr dr infundata
- laparo 2010, a desfundat trompa, dar a si taiat din ea
- HSG 2010, trompe permeabile
- 2010 consultatie PK si Athena Timisoara, nimeni nu poate spune precis daca functioneaza ok trompa dr, se pare ca a fost infundata intr-un loc nu tocmai propice, dpdv medical
- 2009 si 2010, consultatii dif doctori, pareri, analize, stimulari
- din 2009 pana acum nici o sarcina, nici extrauterina
- ovar drept, ovulatie perfecta, ovar stang anovulator, nu rasp nici la stimulari
- ovulatie precoce, z8-10, endo mereu micutz (nici nu putea fi f gros in z10)
- 2011, zero consultatii, zero controale la ginecolog, analizat ce clinica de FIV sa contactam, depus dosar FIV pt programul national in ian 2012
- spermograma de pus in rama

Concluzia, nu se stia acum cum am ramas. Daca, cauza faptului ca nu ramaneam insarcinata era mutatia PAI 4g/4g despre care multi medici spun ca da probl la implantare, sau trompa. Ce se stie ca am ramas ovuland cu ovarul drept, dar nu se stie daca prin trompa dr, cea cu probl, sau ovulul a fost preluat de tr stg, lucru rar intalnit in medicina. Nu se stie daca sportul mult si alimentatia si-au facut efectul, sau a fost o mica minune.
Ce pot sa spun, in 2009, 2010 si ian 2011, la toate seturile de hormonale ieseam mereu in grafic, in ianuarie le-am avut f proaste, exact pe ciclul dinainte de a ramane. Nici nu le-am putut atasata la dosar caci nu mi le acceptau, am atasat unele din ian 2011

Dupa ce in anii 2009 si 2010 a cantat in fam gaina, si doctorii m-au vazut fara chilotzei mai des decat sotul, 2011 sotul a spus stop, facem cum zic si eu, si daca nu 2012 e anul FIV
Cum "zice el" a fost, zero vizite la medici, zero analize, zero tratamente, zero medicamente. Mancat sanatos (sotul gateste), si sport, f mult sport, de 4-5 ori pe sapt, mergeam impreuna la sala, el la aparate, eu la clase (cycling in prostie si powerfit, o clasa cu ridicat greutati). Ajung la 46 kg , 160 cm. Trece 2011, nimic, singurul lucru, ciclurile devin de la regulate, la 24 zile fix, la neregulate, ba 21 ba 30. Ma gandeam ,am schimbat prefixul, am ajuns la 30 ani, incep dereglarile.
Ianuarie 2012, refacem analizele pt dosar, cele hormonale, de groaza, FSH 20, TSH 2 samd. Horror. Urmatorul ciclu raman gravida, si aflu fac testul 2 zile inainte sa ma anunte de la clinica ca mi-au acceptat dosarul :)


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot


Tratament: Clexane 0.4, Femibion, acid folic, Magne B6, Euthyrox 25mg

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri.ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui mada81lina

Super. Felicitari !!!!!!
Repeta la 48 ore, sa vezi daca se dubleaza.

La valoare peste 1000 o sa vezi saculetul, la valoare in jur de 4000 vezi si embrionul.
Inimioara in jur la 6-7 sapt de sarcina.


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot
6+

Felicitari si tie! De ce nu ai spus nimic pana acum ca esti ?
Am repetat de dimineata analiza. Astept raspunsul pe la ora 16-17.
Sarcina usoara si la termen!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela73 spune:

Felicitari inca o data Madalina. La mine e o problema si cu sotul, ca are oligoastenoteratoyoospermie si 40 de ani. Eu am 39 si FSH mare, asa ca nu prea pot sa visez, am facut un FIv la Athena la TM dar nu am reusit, asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eri.ka spune:

Eu am sarcina oprita in evolutie la 6 sapt jumate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Erika, imi pare enorm de rau
Te sfatuiesc sa faci analizele de trombofilie. Mutatiile de trombofilie sunt resposabile in procent mare, pt oprirea in evolutie in primele sapt de sarcina.
Eu le-am facut din proprie initiativa, nu vroiam sa incep FIV fara a le face. Si, desi nu am in familie cazuri de trombofilie mi-au iesit balaurii din semnatura. Si la mine, daca nu le descopeream, era un risc enorm sa mi se opreasca sarcina din evolutie. Acum, cu tratamentul potrivit, sarcina evolueaza ok, si mai am cateva zile pana scap de trimestrul 1, iar riscurile sa se intample ceva cu sarcina se reduc cu 80%, primul trimestru este cel cu f mare risc.
analizele nu sunt ieftine, dar merita facute.

Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot

Tratament: Clexane 0.4, Femibion, acid folic, Magne B6, Euthyrox 25mg

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pety1981 spune:

ziua buna fetele si "La multi ani!" celor ce isi sarbatoresec astazi iua de nume!
In martie am facut fiv la szeged si avem rez pozitiv.Am tot citit de trombofilia asta si mi-am pus semne de intrebare in prima clipa cand am auit de ea.Am vazut ca e tare periculoasa si ma gandeam sa imi fac si eu anlaizele sa vedem ce si cum.Ma ingrozeste gandul ca as putea avea "nenorocita " de boala si ca asta ar dauna buticutei mele....Madalinaam vaut ca si tu le-ai facut tot din proprie initiativa.Imi poti spune ce analize trebuiesc facute pentru trombofilia asta si daca mai are rost sa le fac acum cand deja sunt insarcinata?pooop si multumesc anticipat

5 +

Mergi la inceput