Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubster

cine imi poate spune si mie ce se pune in apa in care i se face baita dupa botez?

mami fericita de ariana ! 06.08.10


eu am cautat pe net, dar oricum s-a ocupat nasa...din ce imi aduc aminte:
- flori de la lumanare
- lapte
- aur (verigheta)
- o pana (de la o perna)
- bani
- orez
- ulei sfintit (cel de la botez, dar f putin)

nu mai stiu, da un search pe google si sigur gasesti, dar vezi ca astea sunt mai mult babisme , nu neaparat ce zice religia

ce e important, e ca apa din cadita sa nu o arunci la canalizare, ca e apa sfintita, ci la un pom, roditor daca se poate. pui apa intr-o galeata si o aruncati afara la un copac ceva

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61986055.html

_

delfinasul Hannah Isabela (19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crispro

Iuliana, daca tot il pui la san la intervale mai mici de o ora, doua, posibil sa planga de durere de burtica, de la combinatia de lapte proaspat peste unul inca nedigerat, din burtica. Probabil ca si al meu ar sta toata ziu la san, dar la noi mesele se termina in 15 minute maxim, cand il opresc eu... Am folosit metoda cantarului, si stiu ca in 15 minute baga maxim 150. Deci, suficient. Poate s-a si invatat al tau cu titi in gurita, si de aia plange... Nu reusesti sa il linistesti cu suzeta?

Cristina , mami fericita de bebe Vlad (17.07.2010)


Sigur s-a invatat cu tzitzi in gura dar incerc sa ii dau papa la intervale de 1 ora -1 ora jumatate.........Proba cantarului nu am cum sa o fac pt ca nu am cantar....Dar acum il tin pe el la un san si ma mulg la celalalt....si vad ca strang cam 70-80 ml...deci e clar ca si el suge la celalalt tot cam asa...dar adoarme si dureaza cam 20-30 min un san

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Buna
Mi-a revenit memoria, am retinut un nr de telef care mi s-a spus acum 3 zile.... In perioada sarcinii mi-era casa plina de biletele, nu retineam aproape nimic..
Raul asa isi suge manuta, ca e rosu la degetele. Nu stiu cum sa-l dezobisnuiesc. Ii dau suzeta, dar o arunca si apoi isi baga manuta inapoi in gura.
Racusor, daca mai ramai in Sighisoara, poate da-i o fuga si la Tg Mures, sa ne vedem si noi, poate asa reusesc sa ma intalnesc si cu Oana, ca de cand suntem mamici nu ne-am mai intalnit

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubster spune:

am intrat pe net si am gasit o sumedenie de variante, de aia am preferat sa va intreb pe voi. eu stau la curte si apa de dupa baita o arunca tati la flori si copacei afara,si trandafirii si mimoza au crescut asa frumos...
multam fain de info

mami fericita de ariana ! 06.08.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubster spune:

offf...ce as vrea sa fiu si eu la sighisoara....orasul meu de suflet...sa imi revad prietenii...ce norocoasa esti racusor. anul trecut knd am fost se restaura cetatea,acum cum mai arata?

mami fericita de ariana ! 06.08.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina2005 spune:

Cand ati aparut voi, am disparut eu ca mi s-a trezit vuvuzela. E somnoroasa rau, a adormit la tzitzi si n-am mai trezit-o. Acum am iesit cu ea pe terasa si iar baga somn.
Bubster, eu am pus in apa o pana (de paun), zahar, sare, miere, orez, petale de flori, aur, argint si bani (pe care trebuie sa ii puna nasii).
Racusorule, pozele de acolo le-am vazut, dar voiam sa iti las niste comentarii de pe contul meu. Nu-i nimic, merge si asa. Sa-ti mai zic o data ca te invidiez ca esti in Sighisoara?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Hello!


La multi ani: Letizia de CarmenAlbu, Radu Gabriel, de matusa77

Bubster, eu am vazut asa:
flori,
lapte-miere (este evident de ce)
faina (belsug)
ou (fertilitate) intreg, nu spart
aur
bani (sub cadita, nasii pun)
La noi moasa ajuta la baie, primeste banii si ea arunca apa la copac. La sfarsit nasa ia o lingurita de zahar si putin busuioc si sufla asupra opilului peste tot, nu tb sa inghita busuiocul
E pur simbolistic, nu are nicio conotatie religioasa. Dar mie mi se pare fain

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
http://picasaweb.google.com/105983476653273704176/DropBox?authkey=Gv1sRgCIDxyIOkx-zrPw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Fetelor, am trimis pe mailul comun un mail cu poze super tare de bbi, poate ne mai vin si noua idei (pe iul.aug2010)

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010
http://picasaweb.google.com/105983476653273704176/DropBox?authkey=Gv1sRgCIDxyIOkx-zrPw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna fetelor,

noi dormim afara in curte cu buni,si mami mai face prin casa ce trebe si se mai odihneste.
Nici noi nu avem program fix dar noaptea de regula dorm de la 11-12 pana la 4-5 si apoi vine masa de 8.Nu e zilnic dar cam 70%din zile.Sper sa facem cat de cat un program si ziua.
Intreba careva(sorry nu mai stiu cine) cat tinem bebeii afara.Ai mei cam toata ziua stau afara ori cu buni la plimbare ori cu mine,ori in curte,caci in casa nu prea dorm asa bine si n-am nervi sa-i vad maraiti toata ziua,ba pe rand ba deodata.
Alina2005 esti o scumpa cum ti-ai facut timp sa ne scrii la fiecare in parte si sa ne admiri pozele.asa e Carla seamana cu tati,iar Mateo pe linia familiei mele nu neaparat pe mine.Aida ta este o printesa.e tare dulce!!!!!sa-ti traiasca!!!!!!!!!!

revin



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput