Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82


Ca sa-ti raspund si la cealalta presupunere a ta: Ce ar alege un barbat sanatos dintre o prostituata injectata si o gravida sau o lauza ? ( nu are legatura cu valoarea persoanelor din exemplu. E vorba pur si simplu de instinct. Nu cred ca femeile sunt mai deranjate de treaba cu alaptatul decat barbatii ). Orice barbat, chiar si partenerul vostru e normal sa fie mai putin atras atunci cand nasti,alaptezi..etc. Daca discutam de barbati necunoscuti treaba e evidenta.



Oh, stai ca m-am prins!! Doamna draga, stai linistia ca nici o mama cu pruncul la san nu iti va fura barbatul! Pazeste-l de altele , nu de mamele care alapteaza.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Marina, tu chiar esti mama???N-as crede, fata mea!

Daca tot esti cu intrebarile si comparatiile...spune-mi tu...CE ANUME E DEZGUSTATOR in alaptatul in public?copilul care suge?mama care alapteaza? sanul semi-nud? ori "publicul nestiutor"?

daca o dadeai cu puduoarea...mai intelegeam...dar daca treci alaptatul in categoria lucurilor scarboase...deja e prea mult pt. mine pt.a mai discuta cu tine!





mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



raspuns final A,B : copilul care suge + mama care alapteaza . Nici daca vad pe cineva confundand gazonul cu toaleta nu ma deranjeaza nuditatea in sine.
Cati oameni ar bea laptele unei mamici? E vorba de sentimentul pe care ti-l da asocierea mai multor elemente.
Ca sa te bag si mai tare in ceata: Practic nudismul dar nu in autobuz ci in locuri destinate nudistilor.

off-topic: cum gasesc niste posturi ale Mariei? Am incercat sa folosesc functia cautare si imi spune ,, Rezultatele cautarii pentru: Toate subiectele nearhivate care contin mesaje de la Maria_01
Am gasit 0 subiecte ''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Oh, stai ca m-am prins!! Doamna draga, stai linistia ca nici o mama cu pruncul la san nu iti va fura barbatul! Pazeste-l de altele , nu de mamele care alapteaza.


Daca il fura cu totul mai e cum mai e. Mai grav e daca poarta fuste largi si ii fura portofelul intr-un moment de neatentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

...astept sa apara Dan Negru sa-mi spuna ca e o farsa!


pacat ca o femeie/om ca tine a ajuns sa loveasca si in copii.josnic lucru.urat...si drept dezgustator!

nu mai intru aici, din respect pentru copilul meu (alaptat in public)!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82
[
Cine ar indrazni sa conteste o persoana de o inteligenta remarcabila? Poate le-a fost frica sa nu-i stropesti sau sa nu le faci o vraja cum a patit Oana Zavoranu.


LOOOOL




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

pacat ca o femeie/om ca tine a ajuns sa loveasca si in copii.josnic lucru.urat...si drept dezgustator!

Cine a zis ceva de copii ? Copiii n-au nici o vina. Bagarea copiilor la inaintare...hmm...parca am mai auzit despre asta la unii ... .Aceia despre care imi zicea mama cand eram mica...sa fiu cuminte ca sa nu ma fure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu refuz sa cred ca marina82 e medic si/sau mama!

eu sunt si una si alta (mamaX2 care a alaptat si alapteaza in public daca situatia o impune), cu colegi si prieteni medici si JUR ca nu am auzit vreodata sa i se para cuiva dezgustator si sa vorbeasca IN HALUL asta despre alaptat, sa aiba o asemnea viziune asupra unor gesturi deopotriva tandre si fiziologice

nu cred ca mai departe discutiile sunt utile sau constructive, astfel incat inchiderea topicului mi se pare o idee pe deplin justificata




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng

eu refuz sa cred ca marina82 e medic si/sau mama!

eu sunt si una si alta (mamaX2 care a alaptat si alapteaza in public daca situatia o impune), cu colegi si prieteni medici si JUR ca nu am auzit vreodata sa i se para cuiva dezgustator si sa vorbeasca IN HALUL asta despre alaptat, sa aiba o asemnea viziune asupra unor gesturi deopotriva tandre si fiziologice

nu cred ca mai departe discutiile sunt utile sau constructive, astfel incat inchiderea topicului mi se pare o idee pe deplin justificata




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)


Eu sunt...Eu sunt...Eu nu cred...despre asta vorbeam. Inca mai astept sa le cereti si altor persoane parerea asa cum am facut-o si eu. Daca as fi sanatoasa n-as continua discutia dar recunosc ca am unele curiozitati patologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Meg...serios acuma...nu-ti mai pierde vremea, mai bine da-mi un update, stii tu :))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Eu nu pot sa o judec pe Marina, intrucat inainte de a naste nu am dorit sa alaptez. Ma gandeam ca sanii se vor lasa, vor aparea vergeturi, sotul nu le va mai gasi si alte "utilitati" etc. Dar imi era drag sa vad copilasi alaptati, sa ii vad cum se joaca cu manutele pe pieptul mamei si, cu toate astea, nu mi-am dorit sa simt si eu asta.
Ei bine, faptul ca nu am reusit sa nasc natural m-a trantit efectiv din toate planurile pe care le imaginam pana in momentul nasterii. Nu m-am mai simtit femeie, mi-am pierdut increderea in mine, nu ma simteam mama, dar la 7 ore dupa nastere cand mi-au adus bebelusul, instinctual am pus-o la san.
Nu a fost divin, din contra! M-a chinuit 3 sapt, si inca nu am renuntat.
Fata mea e flamanda non-stop si eu circul mai des ca vantul, deci am alaptat si in public: in Mall, la cafenea, pe banci, la McDonalds. Niciodata nu mi-a trecut prin cap sa imi acopar sanul, din aceleasi considerente potrivit carora nu-mi astup capul atunci cand servesc masa eu insami. Dar!!!! Duminica la McDonalds, la masa de langa noi, erau 2 bunici cu 2 nepoti(fata si baiat) cu varste cuprinse intre 8-11 ani. Cand am inceput sa alaptez, baiatul a inceput sa rada, sa ma arate cu degetul si chiar mi-a facut o poza :)
Glumeam cu prietena mea (vbeam engleza, iar cetatenii in cauza erau ciprioti) pe seama faptului ca se uita lumea la mine ca la un animal de Circ. Cand au plecat, bnicul s-a uitat infiorator la mine si mi-a spus: Ar trebui sa-ti fie rusine cu tine insati! N-am apucat sa-i dau replica fiindca aveam ambele maini ocupate.
Ieri la pediatru, in schimb, mamicile isi trimiteau copiii sa vada cum mananca bebelusul de la mamica lui. Eram singura cu nou nascut (din 4 cate asteptam) care alapta. Altadata, o pitzipoanca de vreo 16-17 ani, a remarcat:" uite vaca isi hraneste vitelul". No la asta i-am replicat atat de frumos verbal ca mi-e rusine sa reproduc.
Una peste alta, ma simt mama si asta e important pt psihicul meu traumatizat de cezariana neplanificata.
Va poopam si, personal, va doresc sa va bucurati de zambet dulce de copil satisfacut oriunde si oricand.
PS: Imi cer scuze pt eventualele greseli de scriere, dar alaptez pitik si, in plus, scriu de pe tel

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput