Alaptatul in public ...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Foarte frumos postul de pe blogul!!! M-am regasit in multe din situatiile descrise, mai ales cele legate de doctor si mastite.

Si as vrea sa fac si o paranteza, nu cred ca societatea romaneasca este atat de inchistata. Cand am fost acasa am alaptat si in restaurant si in autobuz, in autobuz stateam chiar pe locul ala pt mama si copilul, intoarsa spre tot restul lumii. Banuiesc ca foarte putini si-au dat seama ce faceam eu acolo, ca era decembrie si va imaginati cate aveam pe mine.

Sunt curioasa acum, cu copil de aproape 2 ani, daca o sa fie nevoie sa alaptez, care vor fi reactiile... Initial am crezut ca sigur nu va fi nevoie, acum vreo 3 saptamani aproape se intarcase pe timpul zilei, dar a intrat intr-o faza de anxietate de separare (cred ca se numeste asa si in romana) si a inceput iar sa ceara sa suga des.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis

Dar de fapt este valabila si varianta inversa, libertatea adultului de a se simti dezgustat se termina gand incepe sa ingradeasca libertatea copilului de a fi hranit. Si existand amandoua, societatile civilizate prin legile lor dau catig de cauza copilului.


Dupa acelasi principiu, libertatea ta de a te simti dezgustata ar trebui sa se termine cand incepe sa ingradeaza libertatea unor indragostiti de a se reproduce intr-un autobuz. Valabil cam pentru orice activitate care implica eliminarea de lichide biologice ( lapte, secretii vaginale, saliva, sperma, sange ). Reactia fireasca este sa te distantezi.
Fiind animata de acest topic mi-am intrebat azi doi colegi de serviciu. Amandoi mi-au raspuns pe un ton mirat si revoltat ca alaptatul in public este dezgustator.

Pentru sustinatoare: Din 50 de calatori dintr-un autobuz cati ar trebui sa se simta lezati astfel incat sa va determine sa n-o faceti ? Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceasta ultima intrebare pentru ca sincer sunt curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina82

Citat:
citat din mesajul lui pisi-pis

Dar de fapt este valabila si varianta inversa, libertatea adultului de a se simti dezgustat se termina gand incepe sa ingradeasca libertatea copilului de a fi hranit. Si existand amandoua, societatile civilizate prin legile lor dau catig de cauza copilului.


Dupa acelasi principiu, libertatea ta de a te simti dezgustata ar trebui sa se termine cand incepe sa ingradeaza libertatea unor indragostiti de a se reproduce intr-un autobuz. Valabil cam pentru orice activitate care implica eliminarea de lichide biologice ( lapte, secretii vaginale, saliva, sperma, sange ). Reactia fireasca este sa te distantezi.
Fiind animata de acest topic mi-am intrebat azi doi colegi de serviciu. Amandoi mi-au raspuns pe un ton mirat si revoltat ca alaptatul in public este dezgustator.

E gretos sa compari un copil care se hraneste cu sexul, laptele care hraneste un bebelush sa il compari cu eliminarea de sperma si secretii vaginal. E dezgustator, deplasat si penibil sa faci asemenea comparatii. Ca sa mentinem compartia propusa de tine, si tu cand bei apa sau mananci o inghetata pe strada esti total dezgustatoare si deplasata.

Eu am intrebat vreo 10 persoane si toti au spus ca nu au nici o problema, ca e ceva natural si firesc.

Citat:

Pentru sustinatoare: Din 50 de calatori dintr-un autobuz cati ar trebui sa se simta lezati astfel incat sa va determine sa n-o faceti ? Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceasta ultima intrebare pentru ca sincer sunt curioasa.


Daca bebelushul meu plange si are nevoie sa fie alaptat, mi se rupe de lezatul tuturor celor 50 de calatori.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu propun sa facem un sondaj printre cunostinte, prieteni, colegi. Pot sa pariez cu anticipatie ca cele mai 'dezgustate' si 'lezate' in pudoare de imaginea unui san in gurita unui bebelush sunt femeile.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu nu stiu unde sunt toti oamenii aia dezgustati cu adevarat. Personal, eu am fost incurajata mereu sa ii dau sa pape in public.
si cand alaptam copilul de 2 ani nu mi s-a intamplat.
Cine crede ca e dezgustator e pur si simplu IDIOT si nu merita pierdut vremea cu toti idiotii.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Pentru sustinatoare: Din 50 de calatori dintr-un autobuz cati ar trebui sa se simta lezati astfel incat sa va determine sa n-o faceti ? Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceasta ultima intrebare pentru ca sincer sunt curioasa.


Daca bebelushul meu plange si are nevoie sa fie alaptat, mi se rupe de lezatul tuturor celor 50 de calatori.
[/quote]

Eu asta am pretins de la bun inceput. Ca aceste gesturi le fac persoane carora li se rupe de cei din jur si de bunele maniere.

Apropos...sexul in autobuz de ce ti se pare dezgustator? Cum poti pretinde ca fluidele sotului meu sunt dezgustatoare pentru altele in afara de mine si chiar daca ar fi asa..eu il iubesc si nu ne pasa de pudicii din jur .

Ca sa-ti raspund si la cealalta presupunere a ta: Ce ar alege un barbat sanatos dintre o prostituata injectata si o gravida sau o lauza ? ( nu are legatura cu valoarea persoanelor din exemplu. E vorba pur si simplu de instinct. Nu cred ca femeile sunt mai deranjate de treaba cu alaptatul decat barbatii ). Orice barbat, chiar si partenerul vostru e normal sa fie mai putin atras atunci cand nasti,alaptezi..etc. Daca discutam de barbati necunoscuti treaba e evidenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

eu nu stiu unde sunt toti oamenii aia dezgustati cu adevarat. Personal, eu am fost incurajata mereu sa ii dau sa pape in public.
si cand alaptam copilul de 2 ani nu mi s-a intamplat.
Cine crede ca e dezgustator e pur si simplu IDIOT si nu merita pierdut vremea cu toti idiotii.





Cine ar indrazni sa conteste o persoana de o inteligenta remarcabila? Poate le-a fost frica sa nu-i stropesti sau sa nu le faci o vraja cum a patit Oana Zavoranu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Marina, eu asemenea discutii (cu astfel de comparatii si exemple aiurea in tramvai) nu pot purta. Sa fii sanatoasa si sa te dezguste cat ai chef imaginea unei mame alaptand. Fii sigura ca mamei nu ii pasa decat de puiul ei si o doare in bascheti de comparatiie tale deplasate.

Raman cu speranta ca nu esti medic de familie, neonatolog sau pediatru.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Marina, tu chiar esti mama???N-as crede, fata mea!

Daca tot esti cu intrebarile si comparatiile...spune-mi tu...CE ANUME E DEZGUSTATOR in alaptatul in public?copilul care suge?mama care alapteaza? sanul semi-nud? ori "publicul nestiutor"?

daca o dadeai cu puduoarea...mai intelegeam...dar daca treci alaptatul in categoria lucurilor scarboase...deja e prea mult pt. mine pt.a mai discuta cu tine!





mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25



Raman cu speranta ca nu esti medic de familie, neonatolog sau pediatru.


<hr noshade size="1" />
Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



e doar Maria_01 undercover, stai calma!




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput