Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (105)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allexxia_m spune:

beatrice sper sa nu fie nimic grav cu sangerarea ta, bine ca te duci la doctor sa vezi despre ce este vorba, asteptam vesti bune!

Legat de disconfortul din ultimul trim, pe care il cam simtim toate cam este normal, din pacate
Insomniile, durerile de spate, visele sau gandurile rele, sensibilitatea exagerata, toate sunt specifice ultimului trim, acum normal, depinde de la gravida la gravida.
Eu zic sa nu va speriati si sa le luati ca atare, fara sa va cramponati de ele. Incercati sa gasiti solutii cat mai bune pentru voi la fiecare din problema si ganditi-va la minunea din burtica noastra! Poate asa trecem mai usor peste aceste momente!
Va pup pe toate

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

beatrice de ce daca ai cezariana trebuie si a 2a nastere sa fie la fel..sa stii ca oasele se mai distanteaza si s-ar putea ca a2a oaa sa poata sa nasca normal...si de unde regula cu 2 cezariene si gata???



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_alinus
Vasari multu de raspuns! De asta ezit si eu daca sa cumpar sau nu, pt ca se foloseste extrem de putin, dar am un feeling ca o sa am nevoie. De bibe la inceput, cand vreau sa alaptez nici nu se pune vorba, iar la spital fara acordul meu nu o sa i se dea lui bebe. Iar eu cred ca daca nu fac un efort la inceput sa pun bebelina la san si sa o invat din prima clipa, apoi va fi enorm de dificil.



Iti spuneam, Luca dormit 2 zile non-stop, efectiv, nu a mancat deloc deloc.
Si am ajuns acasa cu el, a treia noapte dupa nastere, tot asa refuza san, si spre dimineata la 3-4 gata, l-a cuprins foamea, a luat sanul si aia a fost, de atunci nu l-a mai lasat. Nu e asa greu, trebuie sa nu te panichezi, atat. Ce te faci daca refuza si doarme? Asta e...mergi inainte si o sa vezi ca va fi bine. Nu dispare laptele asa peste noapte si povestea asta cu copilul trebuie pus la san in secunda 2 dupa nastere e si putina legenda. Este bine daca poti si daca vrea si copilul, daca nu, no stress. Sunt mame care fac cezariana, se simt rau, nu sunt capabile sa alapteze imediat, si pot alapta zilele urmatoare fara probleme. No stress.

Eu cred, dupa experienta mea care nu e tocmai scurta, ca cel mai important factor favorizant al lactatiei este CALMUL. Daca intri in panica, incerci cu mulsul, cu stresatul sa il tii cu orele la san, ai mai degrba sanse sa pierzi laptele decat daca iei lucrurile cum sunt, simple, firesti, naturale.

********************

Eva & Luca (08.09.2008) acum 24+ cu Noah (30. 12. 2010)


"To fill the hour -- that is happiness." (Ralph Waldo Emerson)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Eva, eu zic sa nu te incarci cu tampoane, sau ma rog pt linistea ta ia-le, insa nu cred ca te vor lasa sa le utilizezi. Eu am avut o experienta extrem de placuta in spital, nu am avut nevoie de nimic medical, ba ne-au dat si o gramada de sampoane, geluri, ba si detergenti speciali pt bebe, plus pt mama tot felul de marci de produse - evident erau pt reclama, dar asa ai putut beneficia de tot ce e pe piata si apoi am putut alege. Pana si pampersi am avut! Cred ca in afara de pijamale pt mine si bebe, chiloti de unica folosinta pt mine, plus o paturica, nu aveai nevoie de nimic.

Vei naste la spital sau la clinica?

Suzi ( desi si fii-mea era alaptata exclusiv), i-am dat-o din prima zi de viata iar la 2 ani i-a dat-o de Craciun lui mosu in schimbul unui cadou , bon, a multor cadouri ca sa zic asa.

Apropos de cezariene: prietena mea de aici a facut 3 cezariene la interval de nici 2 ani fiecare, primul copil avandu-l la 35 ani!
O alta prietena, a avut asa: nastere naturala, apoi cezariana apoi naturala ( ultima nastere cica a fost cea mai faina experienta pt ea!!). Primul copil la 32 ani.
Nu- i regula cu maxim 2 cezariene!

Beatrice aveti grija de voi!




Alina (31 sapt) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunset_zuzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirunam


Neataaa... cu o cafeluta si un ceiut fierbinte cu miere special pentru Sunset!





saru`mana chiar am nevoie desi sunt mai bine decat ieri...am facut gargara cu sare cum m-ai invatat am luat oscilo la 6 ore si da semne sa cedeze raceala

Acum am o alta "problema" de vreo 2 nopti ma trezesc pe la 4 si nu mai pot adormi ma gandesc numai la momentul nasterii si ma bufneste plansul instant imi e o frica de mor ca nu am fost niciodata internata in spital si am o imagine tare neagra despre asta ...oricum sunt constienta ca pe fiimea nu o pot tine pana la clasa I in burtica si ca tre sa iasa fite de gravida


Doamne ai grija si de noi 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

beatrice de ce daca ai cezariana trebuie si a 2a nastere sa fie la fel..sa stii ca oasele se mai distanteaza si s-ar putea ca a2a oaa sa poata sa nasca normal...si de unde regula cu 2 cezariene si gata???



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 30+ cu



Asa am tot auzit aici de la fete cu 2 cezariene, ca doctorii ba le-au sfatuit sa-si lege trompele, ba sa-si puna sterilet.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Deci, a treia cezariana o voi realiza in afara daca va fi cazul, ca la noi inca nu am auzit!
Dar pana atunci, trebuie sa-l fac pe primul bebe. Sanatos, voios, voinic.

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ah da, si amica cu 3 cezariene a facut 2 in tara ei de origine ( Spania) si a 3 a in Olanda. Prin lege, daca ai 2 cezariene, a 3 a si toate nasterile de dupa trebuie sa fie obligatoriu tot cezariana.
Daca ai avut o prima cezariana, a doua nu e obligatorie sa fie tot cezariana, te pun sa incerci natural mai intai. Doar daca se estimeaza ca bebe are peste 4 kg, mama are dreptul sa aleaga, direct cezariana sau sa incerce natural.

Insa niciunde in tarile astea pe unde am mai fost, nu am auzit chestii de genul sa te limiteze la cezariene, sau sa te bage automat in cezariana ca ai miopie sau mai stiu eu ce.

Oricum, eu vad la maica-mea, care lucreaza de o viata in sistemul medical din Ro, pai ma panicheaza cu toate sfaturile ei, de nici nu mai imi vine sa intreb. Cred eu ca in sistemul romanesc se sufla mult in iaurt . Sa nu va suparati, e doar parerea mea.
Asa cum, tot parerea mea, sistemul olandez e mult prea laxist, se merge mult pe selectia naturala, nu imi place deloc principiul dupa care se ghideaza: "durerea face parte din viata" .

Deocamdata, sistemul perfect pt mine e cel francez.....voi vedea dupa experienta de aici daca mai adaug un altul pe lista sau nu!

Gata inchei, pai ce fac eu aici, de 2 ore stau la masa, bag in mine de nu mai pot sa respir si ma forumizez in acelasi tim

Alina (31 sapt) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Multumesc pentru PM-ul cu parola mamici.

Mami fericita si implinita de Iulia si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

Ana, m-am tot gandit la problema ta cu ametitul. Constipatia face ca organismul sa retina mult mai multe toxine care in mod normal ar fi fost eliminate si asta da o stare de ameteala. Cel mai bine ar fi sa intrebi dr si de asta si sa ceri sa-ti recomande si un tratament inofensiv in sarcina.

_
dna Ceainic, cu Maria - 3 nov 2007 si bb2 27+

Mergi la inceput