Sept-Oct 2010!Bv. Pity si Ama!Hai Cami!!!(160)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

Anuta nu breeeeeee! Inainte de gravidenie, cand vedeam fumei care se plangeau, io care incercam si nu iesea...

Cristina Toma Andrei/Alexandru 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2ingerasi spune:

Dragele mele, haideti sa va povestesc si eu despre cum m-am pregatit pentru venirea fetitei mele.
Bine-nteles ca am reconditionat multe dintre hainutele pe care i le cumparasem lui Matei. Dar nu m-am putut abtine sa nu ii cumpar si ei haine noi, cochete, de fetite...Hainutele i le-am cumparat de aici,majoritatea in perioada reducerilor (iulie) si am facut o adevarata afacere...
In schimb, cosul de masina, carutul si patutul plus salteluta pentru patut i le-am cumparat din Romania. Cosul de masina e marca Bertoni si sunt foarte multumita de el. Caruciorul e Primii Pasi si dupa multe marci de carucioare pe care le-am avut la Matei, mi-am dat seama ca si romanii nostri au facut ceva bun. in domeniul carucioarelor, am o mare experienta,pentru ca la Matei am utilizat nu mai putin de 4!!! Primul a fost de la CAM, frumos,nimic de zis, dar mie mi s-a parut tare incomod pentru ca era foarte greu pentru mine (avea cam 24 kg gol) si eu cu cezariana si fara ajutor in jur.... Apoi am luat unul mai mic...muuult mai mic de la Brevi. a fost super cu el, dar pana la 11 luni cand s-a deteriorat rau (mai ales ca il transformasem in 4x4, la cat am calatorit cu el)...asa ca am achizitionat un altul,marca Inglesina. Foarte bun carut, comod, cu cos mare de cumparaturi, husa de ploaie, culori superbe)de baietel), comod si incapator si pentru copil, cu husa de picioare si ieftin ca pret pentru preturile de aici (aici sunt mai scumpe cam de 2 ori fata de RO)...Dar si asta tot in varianta 4x4 l-am folosit. Dar era cam mare pentru masinuta pe care o aveam la timpul respectiv(un Polo) si ocupa tot portbagajul...asa ca am mai cumparat si un carucior sport, tip umbrela, care ocupa ff putin loc, dar e incomod...si pt mama si pentru copil. Acum am scapat cu carutul pt Matei, e baiat mare, merge pe jos...dar nu am vrut sa ii dau fetitei un carucior purtat de frate-su... asa ca i-am luat si ei carut cu roz si mov. Fac poze si va arat. E mare si spatios, usor, cu maner foarte comod (dintr-o singura bucata, nu tip umbrela), cu cos mare, husa de picioare, maner reversibil si,,,ieftin(450 RON). Asa ca eu am mers pe marca autohtona si sper sa fie la fel de bun ca si cel de la Inglesina.Cel putin asa pare....k e robust.
Patutul e tot nou si tot de la Primii Pasi. Oricum nu le folosesc mai mult de 1 an...
Sunt atat de nerabdatoare sa o vad pe gargarita mea, ca toata ziua plimb caruciorul prin casa.... ca o nebuna... Dar e normal, nu-i asa?

V-am plictisit rau? Sorry, dar incerc sa imi omor timpul, ca sunt plina de nervi si spume, ca m-a contactat tatal copiilor si iar mi-a vorbit in bataie de joc... Incerc sa imi pastrez calmul sa nu ii dau satisfactie...dar asa l-as calca in picioare, fetelor!!!

2ingerasi, mamica de nazdravan Matei Stefan (29.11.2007) si 37+ Antonia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chichiutza

Anuta nu breeeeeee! Inainte de gravidenie, cand vedeam fumei care se plangeau, io care incercam si nu iesea...

Cristina Toma Andrei/Alexandru 36+


Aaaaaa!Aha!

Ana35+ Maia Elena lu' mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

2ingerasi nu ne-ai plictisit deloc! De aia suntem aici toate sa ne impartasim si bune si rele!. Felicitari pt achizitii,sa le folositi sanatosi! Cat despre tatal copilasilor...nu merita sa te enervezi pt el! Nu stie ce pierde,iar mai tarziu o sa-i para rau ca nu a fost aproape sa vada cum cresc copilasii! Trebuie sa te gandesti doar la tine si la ingerasii tai!
O sa vezi ce rau o sa-i para mai tarziu cand copii vor creste si ii vor reprosa ca nu a stiut sa fie "tata"!

Ana35+ Maia Elena lu' mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoredanaB spune:

Ana multumesc pt PM am reusit in sfarsit sa vad albumele cu bebelusi, Doamne ce scumpi sunt imi vine sa-i pupacesc pe toti pana s-ar decolora.

Alynta vezi ce faci ca poate ti-o iau inainte.Aceleasi dureri de spate, burta le am si eu de cateva zile dar parca de azi sunt mai puternice.Sunt putin deranjata la burta si am o foame continua.


39+ cu Sarah Sophie + Eric Joshua(05.09.2008) o minune de la Dumnezeu!

Eric Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clary spune:

Buna fete..felicitari Buburuza si aniast,recuperare rapida si copilasi mancaciosi si fara colici
doar ce am venit de la pediatru.Bianca e bine,ieri nu a fost diaree ci doar un scaun mai moale,doc a spus ca am mancat ceva ce a deranjat-o pe ea si a iesit mai moale.pt. colici continuam cu sab simplex si baby drink,buricul e ok,burtica ok,frontanela ok ..si la o luna avem 3800 grame(din spital a iesit cu 2600 grame) si 50 de cm,desi cred ca e mai lunga dar nu a stat sa o masoare cum trebuie.
astazi a adormit in timp ce-i citeam povesti

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2ingerasi spune:

Ai dreptate, dar inainte sa stie sa fie tata nu a stiut sa fie nici macar sot. A calcat in picioare tot ce pretuiam eu mai mult. sunt o fire puternica, e adevarat, dar sub carapacea mea de piatra zace un suflet..inca... un suflet de femeie, care in anuminte momente(mai ales cum e cel ca sarcina) are nevoie de intelegere,alint, rasfat, sprijin... Am cazut si eu azi in butoil cu melancolie.... Vars o lacrima-doua pana il iau pe Matei de la cresa si apoi imi pun iar masca zambareata sa nu ma vada copilu' meu in starea asta... E greu sa te duci singura 9 luni de zile la spital, la ecografii, la urgente noaptea,dar imi alung tristetea si depresiile spunandu-mi ca nu amtimp de chestii dintr-astea, ca am doi copii pe care trebuie sa ii cresc, etc... Sper sa nu ma folosesc de ideea cu copii pentru a-mi reveni eu din starile mele de cadere....dar alta solutie nu gasesc...pentru binele lor si supravietuirea mea...
Ma rog la DD ca fetita mea sa aiba tot atata noroc cat ghinion am avut eu in viata de familie. nu as suporta sa vad un nenororcit ca isi bate joc de ea... Doamne,nu stiu de ce as fi in stare...

Hai ca bat campii...
Gata iau mima vesela si masca cu zambarici...

2ingerasi, mamica de nazdravan Matei Stefan (29.11.2007) si 37+ Antonia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Buna ziua tuturor: mamici, burtici si pui mici
Intru si eu incetisor sa o pup pe zozelici

Draga mea nu fi trista,
Ci cat se poate de optimista
Maria Sa va fi bine
Si in brate o vei tine
Sa vezi ce va veti dragali
Juca, pupa si iubi.
Deci, iesi te rog din butoiul meu
Caci imi este tare greu
Ma inghesui ingrozitor
Si la nimic nu mai am spor
De cand te stiu ingrijorata
Necajita si suparata.
Iti zic eu ca va fi bine
Maine sigur vei obtine
Informatii si vesti bune
De vei veni si vei spune:
Fetelor m-am linistit
Am un plan bine alcatuit
Stiu cand nasc si cu cine
Si simt ca va fi bine.
Si de nu va fi chiar asa
Te rog mult nu te speria
Respira adanc si nu uita
Ca suntem multe randunici
Plus pe aici atatea burtici
Si-un fofolog o sa se gaseasca
Un caz dificil sa mai primeasca.
Tu fi deci cumintica
Sa stea Maria la caldurica
Dar iesi odata din butoiul meu
Caci imi este foarte greu
Sa invat cand te stiu trista
Ingrijorata si pesimista.
Ma duc sa mai citesc
Nu inainte sa te pupicesc
Si sper ca nu degeaba m-am chinuit
Si in versuri am povestit
Ca macar un zambet ti-am adus
Si supararea s-a mai dus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2ingerasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui clary

Buna fete..felicitari Buburuza si aniast,recuperare rapida si copilasi mancaciosi si fara colici
doar ce am venit de la pediatru.Bianca e bine,ieri nu a fost diaree ci doar un scaun mai moale,doc a spus ca am mancat ceva ce a deranjat-o pe ea si a iesit mai moale.pt. colici continuam cu sab simplex si baby drink,buricul e ok,burtica ok,frontanela ok ..si la o luna avem 3800 grame(din spital a iesit cu 2600 grame) si 50 de cm,desi cred ca e mai lunga dar nu a stat sa o masoare cum trebuie.
astazi a adormit in timp ce-i citeam povesti

Va pupam!

Fericita mamica de bebe-Bianca Gabriela


Bravo, clary! Ma bucur ca sunteti bine! Ce bine ca nu are diaree mititica! Tinand cont ca s-a nascut mica si ca centimetri si ca greutate, a recuperat bine, sa nu-i fie de deochi! La mai mare, fetelor!

2ingerasi, mamica de nazdravan Matei Stefan (29.11.2007) si 37+ Antonia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguta28 spune:

Mai Chichi, acu doua saptamani avea 2100 de grame si acum are 2250 de g. Chiar asa de putin sa ia in greutate?!!!Dr. zice ca din cauza ca sunt eu racita.

Citat:
citat din mesajul lui chichiutza

Anuta multumim de capitol nou! Asteptam cu nerabdare vestile bune!

Fulguta bine ca bebelina e bine. Dar de ce zici ca e slabuta? Cate kg are acus?

Fistiq



Cristina Toma Andrei/Alexandru 36+


uta28 este 35+ cu Mara Elena
------------------------------------------------
http://www.micaevents.ro

Mergi la inceput