Pisica in apartament?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ea se ocupa de pisica cam 1% si de restul se ocupa mama:-)

pisica daca este deparazitata si vaccinata nu transmite boli, mai repede luati ceva de pe clanta de la usa blocului:-)

minusuri - par si foarte mult par cand naparleste de 2 ori pe an

daca are chef strica perdele si altele:-) cand face KKA pute rau!

in rest, sunt dragute, eu am 2 bucati si un catel batran:-)))(apropo eu vreau sa o donez pe una fiindca nu mai pot la cata curatenie trebuie sa fac)



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

danielle, nu este obligatoriu sa zgarie canapeaua
eu ti-am zis doar ce e mai greu.
dar am observat ca sunt mai tentate sa bage ghearele in canapeaua din material decat in canapeaua de piele
Ii poti face pisicutei un loc in care sa-si bage gherutele, de la inceput, sa stie de el.

daca iei pisica de mica si ii arati mereu, la inceput, unde e ladita cu nisip, se obisnuieste.

Sunt foarte dragute cand vin si se baga in tine
Fetita ta va avea n partener de joaca neobosit:)

Vara, eu tund pisicile, sa stii, chiar daca poate parea straniu

Cum spuneam, sunt si plusuri

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Daca-ti iei motan si nu-l castrezi...e vai si-amar de nasul vostru
Isi "marcheaza" locul, atunci cand e in calduri, de pute mai rau si decat kk si decat orice altceva

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

In general pisicile sunt curate si fac in ladita. Rar de tot se intampla accidente si numai cu puii foarte mici sau la pisicii bolnavi. Daca iei un pui de pe strada primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa-l asezi in tavita si sa stai in baie cu el, asezandu-l mereu in tavita pana face o data acolo. Apoi numai acolo va face. (pisica mea asa a facut si avea 3 luni cand am luat-o fix din strada).
Recomandarea medicilor este sterilizarea inainte de varsta de 1 an pt femele si dupa 1 an pentru masculi. Ciclurile repetate de calduri nefinalizate cu nastere duc la piometru si riscul de deces e mare.
Parul se aspira, se aduna cu peria sau cu scotch. Exista un site www.adoptiipisici.ro/" target="_blank">http://www.adoptiipisici.ro/ de unde poti adopta si persoanele de acolo iti pot gasi un pisic mic frumos si invatat cu litiera. Unele pisici pot fi dresate in timp sa faca la WC. Cauta peyoutube si vei vedea
Sunt animale inteligente si afectuoase. N-au nevoie de mult spatiu si nici nu fac galagie.

Si eu tund pisica mamei si duc motanul care e la prietena mea la tuns o data sau de doua ori pe an, vara. Si le fac baie cu sampon de animale o data pe luna.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

NU pisica. Noi am avut pisici in casa aproape toata viata si o perioada scurta dupa ce a aparut bb. Le iubim si am fi in stare sa le luam acasa pe toate de pe strada. Dar...acum nu mai avem pisica, intram rar in contact cu ele si dupa aceste intalniri este par peste tot, pe haine, in masina, si dupa cateva zile cand duc la gura o bucata de paine observ un par de pisica pe ea.

Si mai este un neajuns care nu stiu daca cineva l-a mentionat. Va fi foarte dificil sa plecati in vacanta cu pisica in casa, nu puteti s-o luati cu voi, poate ramane in casa si sa vina cineva sa-i dea de mancare dar ea oricum va suferi in lipsa voastra. In plus la 5 ani e foarte greu de inteles ca pisica nu e o jucarie, e o fiinta vie care are nevoie si de libertate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

mcm de ce "nu poate fi luata" pisica in vacanta???? uite eu am luat-o de ft multe ori si a fost ft bine....nu e nev sa o cari dupa tine pe munte sau pe plaja sau unde te mai duci..de ramane in camera nu latra, nu fac scandal ...un caine face plus ca nu ai acces cu el oriunde:hotel, pensiune, etc...spui "nu pisica"...sa deduc ca esti adepta cainelui dpdv al parului....uite aici am sa iti zic ca eu strang zilnic mult mai mult par acum decat strangeam dupa pisica...si tund cainele lunar...parul de pisica se mai poate strange si cu mana umeda. dana, eu zic ca fetita ta se va descurca, cu putin ajutor din partea ta dar se va descurca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Sa-mi dau si eu cu parerea despre subiectul cu pisicute. Avem una bucata femela de 6 ani ( ea are vreo 7) castrata dar a apucat sa faca o data pui. Are vaccinurile la zi, o deparazitam intern de 2-3 ori pe an, ii luam pastilute pt. blana si unghii primavara si toamna.E cuminte,nu mai zgaraie covor sau canapea ca e mare acum( i-am luat o placa speciala de pisici si zgaraie pe ea)e mamoasa , posesiva,pisaloaga etc.Pana vara aceasta nu am tuns-o ( are par lung -norvegiana de padure)dar acum o luna jumate m-am saturat de par...peste tot par... si copilul incepuse sa mearga de-abusilea si bineinteles peste tot avea par. Acum e minunat.... seamana cu un mic sobolan nu mai am fir de par totul e minunat.Pana o sa creasca iar si o ducem iar la tuns.
De facut face la cutia ei nu este pb.Pb. este cu nisipul ce-l aduce pe gherute prin casa... ca si pe ala i-l vede copilul si-l baga-n gura-dar fetita ta e mai mare si intelege mai multe.
De convietuit copil cu pisica sigur da ( al meu are 1,3 ani) e mai greu pana se obisnuiesc unii cu altii ( daca i-am da noi una la fund pisicii ce ne-ar faceeee...dar asa nu vrei sa stii cate isi ia de la copil care chiar nu intelege ce si cum si sta bleaga...).
A noastra nu e genul sa iasa din casa...e pisica de apartament-sta singura cat suntem noi plecati vine cineva din familie si ii asigura toate necesitatile.Chiar uraste masina sau spatiul deschis.

Alegere usoara iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle_ spune:

Daca alegerea va fi sa ''adoptam'' o pisicuta, va fi cu siguranta un ''baietel'',pe care il vom lua de la cineva de la tara ...acum sunt micuti,sunt doar baietei,si nu au decat vreo 3-4 saptamani.Persoana respectiva mi-a zis sa mai asteptam cateva saptamani si apoi daca vom dori ,putem sa il aducem acasa....
Andreea este destul de intelegatoare ,nu cred ca vor fi probleme de adaptare , stie ca nu e o jucarie ,nu cred ca vom avea probleme de genul asta ...Imi era teama asa in general de microbii care i-ar putea transmite si de parul pe care il lasa ..stiti voi ..conceptia aceea legata de parul de pisica ...sa nu inghita,ca nu mai stiu ce i se intampla copilului
De aceea vroiam sfaturi si pareri concrete de la cei care au avut sau inca mai au pisici si copii mici....Plusuri si minusuri,avantaje si dezavantaje....Ma gandeam la un bichon,ca am inteles ca nu lasa par ...dar cu catelul e mai greu...nu pot sa il scot afara in fiecare dimineata sau seara ..e mai greu,parerea mea....
Oricum , bucuria pe care as vedea-o pe chipul Andreei daca ar primi o pisicuta ,sterge minusurile si dezavantajele
Sotul e putin mai reticent la aceasta idee...nu ii plac pisicile foarte tare ..un catel ar fi mai potrivit pentru gusturile lui...dar o sa incerc sa il fac sa inteleaga ca e mai potrivita pisicuta pentru stilul nostru de viata ...Multumesc pentru toate sfaturile si informatiile pe care mi le-ati dat!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

NU lua motan (baietel), doar ce ti-au spus fetele ca : isi marcheaza teritoriul (urineaza prin colturi si pe tocurile usilor...pfuiii, miroase oribil si nu mai poti scoate mirosul, indiferent cu ce cureti) chiar daca e castrat; e mai predispus sa aiba probleme urinare decat femela; daca il luati de la tara, e foarte-foarte posibil sa aiba deja paraziti intestinali, intereseaza-te din timp de un cabinet veterinar, vaccinari si deparazitari interne si externe

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Nu inteleg de ce ziceti "nu motan". Eu am unul si e foarte cuminte si afectuos, nu am avut nici o problema cu el nici cind imi era baiatul bebelus. E drept ca trebuie neaparat castrat pentru ca altfel nu mai e de trait in apartament. Dar se castreaza mai usor decit o femela.

Mergi la inceput