Pisica in apartament?

Pisica in apartament? | Autor: danielle_

Link direct la acest mesaj

Fetita mea,Andreea ,are 4 ani si 5 luni ,isi doreste foarte mult o pisicuta .Cum noi stam intr-un apartament cu 3 camere ,fara balcon ,nu stim ce sa facem...Suntem si pro si contra..ne gandim si la bolile pe care le-ar putea lua,la faptul ca va lasa par...unde isi va face nevoile....punem asa totul in balanta ..isi doreste foarte tare ...Ce putem sa facem?Astept sfaturi de la mamici...Pot convietui o pisicuta si un copil fara nici o problema in acelasi apartament?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu am pisica, dar am catelus.
Eu, care toata viata nu mi-am dorit niciun animal in casa de frica , i-am facut damblaua fie`mi si BINE am facut.
Eu zic sa va interesati din timp ce inseamna o pisica - vaccinuri, deparazitari, toaletaj, hrana, accesorii, sa-i explicati copilului ca pisica e vie, nu trebuie tratata ca o papusa si sa va ganditi foarte bine, e vorba de un suflet, de un nou membru in familie, sa va ganditi foarte bine si la asta ! La ce faceti in vacante / concedii, la cine ce responsabilitati are fata de pisica.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am avut doua pisici in apartament. Pisica a ramas la parintii mei (care erau inainte total impotriva animalelor in apartament si acum nu pot concepe viata fara ea).
Motanul l-am dat unei prietene care are garsoniera (se inteleg minunat, vorbesc cu ea saptamanal si imi tot povesteste ce mai fac si cum le merge , cat de bine se inteleg si cum se mai amuza impreuna).
Nu le-am mai putut tine eu la mine acasa pentru ca viitorul meu sot este de cand se stie alergic rau la pisici: in 10 - 15 min de stat langa o pisica incepe sa il manance toata pielea sa stranute si ii apar pete rosii pe piele - simptome care dispar in 30 min de la parasirea zonei in care se afla pisica.
Nu ai nevoie de balcon pt a creste o pisica. Ba chiar e mai bine ca nu ai balcon ca sa nu fie tentata sa "zboare" dupa vreo vrabie.
Un animal de casa nu are cum sa aiba purici sau microbi (cata vreme nu intra in contact cu animale bolnave) si nu transmite boli daca o ingrijesti corespunzator.
Trebuie sa ii faci vaccinurile (cele anuale care costa cam 50 lei), sa o hranesti cu mancare uscata speciala pt pisici (20 lei kg), sa ii iei tavita cu nisip (13 lei punga - nisipul de silica este cel mai bun, absoarbe mirosul mult mai bine), sa ii iei o perie si sa o perii o data pe saptamana si sa ai si o rola de scotch de haine pt a indeparta parul care se mai lipseste de suprafetede moi.
Crede-ma o veti iubi si va iubi enorm. Plus ca un animal de casa responsabilizeaza copilul si il face mai sociabil, mai bine-dispus, mai darnic, mai afectuos.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle_ spune:

Numai la asta ma gandesc de vreo 2 luni ....Mie imi plac la nebunie animalele,cred ca de la mine a mostenit dragostea asta pentru animale pentru ca este in stare sa mangaie toti cateii si toate pisicile din cartier....
Ne-am gandit si la un catelus ,un bichon...dar cred ca e mai greu cu el...Trebuie scos afara ...Cum este cu catelus?Noi i-am luat papagali acum 2 ani,dar nu a fost incantata...ea vrea sa fie pisica sau catel ,sa poata sa puna mana pe ei,sa ii alinte ....
Nu stiu deloc cum sa procedez... .Am auzit si pareri pro si pareri contra ...O matusa are o pisicuta,si de cum a adus-o in casa a facut la ladita cu nisip,o perie in fiecare dimineata si nu lasa par ,si-a ales un loc al ei unde sta cel mai mult si doarme pe pernuta ei....In concedii nu ar fi problema,as avea unde sa il duc ,sau cine sa vina sa aiba grija de el....
Nu stim deloc ce sa facem...Eu de cand ma stiu mi-am dorit un catel sau o pisica,dar ai mei nu mi-au dat voie....Asa ca stiu ce fel este sa isi doreasca ,sa vada la altcineva ca are in casa si ea sa nu poata avea ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

12 ani am avut o pisicuta, 3 un motanel si alti vreo 4 alt motan....e super cu o pisicuta (mult mai usor cu femela decat cu masculul, plus ca nu e predispusa la niste chestii cum ar fi blocaj renal)...nu-ti trebuie spatiu cine stie ce, nu-ti trebuie si nici ft multi bani plus ca nu stai cu stresul...hai acasa ca trebuie scos cainele afara...cum stau eu acum (cainele e luat la oferta cu barbatul)...nici lipsa balconului nu sta in calea fericirii unei pisicute....o cutiuta amplasat in baie cu nisipul coresp sunt suficiente...daca o vaccinezi, deparazitezi intern si extern, nu ai nici o probl cu bolile...daca o si mai sterilizezi totul e brici, nu ai probl nici cu perioada caldurilor...acu na, tre sa iti pui copilul in tema si sa ii explici ca trebuia cutiuta curatata zilnic, pisica hranita, etc...dar o sa a indragostiti de gemotocul de blana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle_ spune:

Va multumesc pentru raspunsuri....
Asa ma gandeam si eu ca daca ii fac toate vaccinurile si ii fac si deparazitarea interna si externa,pisicuta nemergand afara nu are cum sa ia purici sau vreo boala....Eu ma gandeam ca daca as fi avut balcon ,as fi putut sa ii amplasez acolo ladita cu nisip,dar se poate pune foarte bine si in baie...aveti dreptate ....

Acum vorbind si cu voi ,parca am prins si mai mult curaj...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

cu catelul e mai grelut.....trebe scos afara, plus ca atata timp cat e mic distruge, trebuie educat destul de mult sa faca doar afara....cu pisicuta e mai usurel...o pui la cutiuta in primele zile destul de des sau in mom in care face in casa, ca de inevitabil macar o data face pana invata, ce a facut stergi cu un servetel pe care il iei si il pui in cutiuta ei, o duci si o pui cu blandete sa miroase sevetelul din cutiuta si o pui in cutiuta, n-o sa faca dar trebuie sa o duci destul de des la cutiuta si va face singutica...locul unde a facut in casa il speli bine si il tapetezi cu apa minerala ca sa isi piarda mirosul...grija mare insa, pisica trebuia sa aiba acces la cutiuta ei...deci pt ca am avut ambele variante, eu zic pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eu am avut pisicuta metis angora, am tinut-o 8-9 ani, apoi am dat-o dupa ce s-a nascut fetita mea
din propria experienta iti pot da urmatoarele sfaturi :

1. alege femela, nu mascul
2. cauta o rasa cu par scurt si mai aspru, va fi mai usor sa cureti si sa aduni TOT parul de prin casa
3. ii poti amenaja in baie ladita, nu e neaparata nevoie sa fie cu nisip; pisicutei mele ii cumparasem doua ligheane dreptunghiulare de plastic, puneam sub fiecare lighean un papuc de plastic, sa fie un capat mai ridicat, si acolo isi facea nevoile pana veneam noi de la serviciu (nu facea kk peste pipi, de ex, de aceea aveam 2 vase); saptamanal dezinfectam cutiile cu clor/domestos si le opaream cu apa fierbinte
4. pisicuta mea nu a iesit niciodata din casa, nu am dat-o la imperecheat, asa ca nu am considerat necesara vaccinarea, ci doar am deparazitat-o, dar nu la intervalele recomandate de veterinar, ci mai rar
5. in functie de rasa si temperamentul/caracterul pisicutei, poti avea surprize placute si neplacute; se stie ca sunt rase de pisici mai rautacioase sau mai distrugatoare (se urca pe perdele, sfasie tapiteria mobilei cu unghiile cand si le ascut, sau smotocesc un colt de covor, tot la ascutitul ghearelor), precum sunt si alte rase de pisici mai lenese, mai putin active, mai comode...

principalele neajunsuri pe care mi le-a facut pisicuta mea :
lasa INGROZITOR de mult par, peste tot, desi manca numai mancare speciala (uscata si umeda), desi o periam in fiecare zi, toamna si primavara era jale la mine in casa, smocuri de blanita din loc in loc...tricotam cateva pulovere daca adunam tot parul strans...in fiecare sambata aveam program de sters mobila si covorul cu un burete umed
nu am avut inima s-o duc la sterilizat, mi-era mila de ea, cand intra in calduri ii dadeam pastilutele recomandate de veterinar, insa mi-a facut destule faze in perioada de calduri, nu stiu de ce avea o placere sadica sa urineze pe plapuma de pe patul nostru, in restul timpului facea numai si numai la "olitele" ei...drept pentru care inchideam usa de la dormitor cateva zile, pana ii treceau "pandaliile"
mi-a stricat un colt de covor cu ascutitul unghiilor, desi i le taiam saptamanal
rodea tot ce insemna pungi sau chestii din plastic, era sa se inece o data...
tinea mortis sa doarma cu noi in pat, dar o dadeam mereu jos, lasa foarte mult par
cand s-a nascut fetita, a devenit apatica, simtea ca nu mai este cea mai importanta din casa, eram cu gura pe ea sa nu intre in dormitorul fetitei, o certam ca se aseza pe fotoliul unde stateam sa alaptez...plus PARUL, ma innebunise cum plutea peste tot prin casa...asa ca am decis s-o dam altcuiva, pentru binele tuturor...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Eu am pisici in casa de vreo 20 de ani:)
- sa te astepti la par peste tot, haine, covor, peste tot
- am avut in decursul anilor pisici care faceau pipi pe covor, ca sa ne demonstreze ca-s suparate pe noi din nu stiu ce motiv;
- de preferat sa-ti iei pisica, nu motan, si si mai de preferat este sa o castrezi, daca nu vrei sa o duci la vreun motan si sa-ti mpli casa de pisici(eu asa am facut, aveam la un moment dat 8 pisici in casa);
-pisicii de casa pot lua purici, de la cei care vn de afara, vara asta , pisicii mei, care-s pisici numai de casa, au fost plini de purici;
- am retapitat de nu stiu cate ori canapelele, pentru ca le zgariau;
hm....ar mai fi:)

Eu personal, dupa ce nu o sa mai fie aceste 2 minunate pisici pe care le detin, o sa incerc sa nu-mi mai iau niciun animal, pt simplul motiv ca-s satula de par de animal in casa.

Pisicii mei nu i-au facut pana acum nicin rau fetitei mele, nici cand era bebe de 1 zi, se uitau curioase la ea, dar nu-i faceau nimic

Acum ii alearga prin casa, se joaca cu ei.

Ce sa zic, sunt si plusuri, dar snt si minusuri.
Succes

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle_ spune:

Multumesc pentru raspunsuri...M-am gandit eu ca e mai greut cu catelusul Inainte sa isi ia matusa mea pisica (o pisica obisnuita,nu de rasa ) eram impotriva animalelor in casa,sunt si o fire mai obsedata de curatenie... dar asa e si matusa mea ...si vazand la ea ca pisica e destul de cuminte ,i-a facut de prima data la ladita ,nu a facut in alta parte niciodata , par deocamdata nu lasa foarte mult ,o perie zilnic,doarme doar in cateva locuri alese de ea,si matusa i-a si asezat cateva pernute sa nu lase par decat acolo...
Mie imi e teama sa nu isi faca nevoile prin casa ..ca ne arunca sotul meu cu tot cu matza afara ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle_ spune:

Multumesc alex_andra pentru ca m-ai pus in tema cu tot ceea ce reprezinta pisicuta in casa .....asa este ,sunt si plusuri si minusuri ....Acum ,vom vedea noi care sunt mai multe ...plusurile sau minusurile
Cu parul hai sa zic ca m-as obisnui...dar cu zgariatul canapelei,nu stiu daca s-ar obisnui sotul

Mergi la inceput