Romanii din Marea Britanie (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna ziua la toata lumea!

Andra, ce mult a crescut Theo! Sunteti o familie foarte frumoasa!

Noi folosim un Britax Eclipse, e bun de la 9 luni la 4 ani, nici nu mai stiu cat a, dat pe el, parca vreo 90 de lire ca era la sale la Mothercare imediat dupa sarbatorile de iarna.

Si eu si sotul citim foarte mult (avem in jur de 3000 de carti si am tot cumpara, dar nu mai avem spatiu pe rafturi), mai imprumutam de la prieteni, mai luam de la biblioteca...ei, nu mai putem citi ca inainte dar 30' -60' seara cel putin reusim. Tati lui bebe e maire amator de Fantasy, Sci-Fi, istorice, dar si thriller-egen James Patterson, Dan Brown, eu la fel, dar eu citesc si multe politiste (am venit in UK cu 2 valize si un rucsac cu romanele Rodicai Ojog-Brasoveanu) + literatura clasica, atat romaneasca cat si "universala". Filoloaga, deh... Acum citesc un roman din seria Victorian Mysteries a lui Robin Paige. Apoi cred ca ma reapuc sa recitesc Toate Panzele Sus ca mi s-a facut dor de ea.

Eu inca ma chinui sa slabesc dupa sarcina... de fapt ca sa fiu sincera pana la capat am ajuns la kilele de dinainte de bebe...dar mai sunt inca 5-6 de dat jos ca sa fiu eu multumita. Eu la 1.67 cat am inaltime as fi tare fericita ma stabilizez la vreo 60 de kilograme...ca la 56kg cat aveam acum 5-6 ani nici nu cred ca pot si nici nu vreau sa ajung (ma uit la pozele vechi si zau ca aratam prea slaba, scofalcita la fata etc). Ei, dupa-masa pleaca fratele, mai am o punga de pufarin pe care o sa o pap maine... iar de vineri trec iar pe "Rina" ca tare bine mi-a prins

Anchovis... daca nu le mananci gatite ci doar asa marinate, direct de la pravalie, eu as zice pas. "Gatit" in viziunea medicilor cu care am vorbit cand eram gravida insemna preparat termic, iar "marinat" din pacate ... nu e preparat termic. Stiu ca tare ma imbufnasem ca asta a insemnat renuntatul la icre si la heringul la borcan de la Ikea.

Merg sa-mi intind rufele in gradina, profit si eu ca e vreme buna (inca).





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mota readerul ce il am eu are un ecran special cu e-ink si ecranul arata precum foaia de hartie. Adica nu te dor ochii pentru ca nu este ca ecranul de pc, deci nu are reflexii, poti citi la soare fara probleme, de fapt cu cat mai multa lumina cu atat mai bine. Si eu il astept pe mosu cu IPad sau poate de ziua mea, om vedea ce finante avem, dar nu mi-as lua IPad-ul pe o plaja de ex, e mai mare decat ebookul, deci mai greu de ascuns, protejat de nisip. Ebookul e mai micut, il bag intr-o pungulita din aceea resealable si nu ajunge nisipul la el cand nu citesc. Deci mi-as fi luat ebook oricum. In plus IPad-ul are ecran reflectant, de pc, insa da, e super acasa, se vede superb, d'aia vreau si eu IPad.

Scaun de masina noi avem un bebe comfort, l-am luat cand avea mandra 9 luni si inca il folosim. Imi place ca il dau pe spate aproape de tot si doarme boiereste in el, de aia nici nu o trec inca la cel mai mare, ca nu vreau sa doarma in fund, noi calatorim mult cu masina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Mota ce mare s-a facut Theo, incredibil si frumoasa foc.

Mada tu ai vazut cit costa scaunele alea? Doamne fereste.
Eu nu cred ca am dat mai mult de 50 de lire pe un scaun (acu al meu nu mai foloseste)ultimul pe care l-am avut a fost Graco.

Eu citesc numai New, Closer si Now ca-s obosita seara. Mi-ar place sa fiu in the mood pentru romane, dar nu prea sint din pacate.

Eu tin o cura de slabire acum, am inceput in iunie si am slabit vreo 8 Kg. E dieta de la slimming world, ma duc in fiecare joi si ne cintarim (merg cu o colega, e fain sa mai fie cineva cu care sa discuti despre asta), am avut saptamini in care am pus 1 pound, chiar si 2 dar am avut saptamini cind am slabit 4 pounds jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ms fetele de raspunsuri cu scaunele de masina.
Letitia am vazut cat costa dar 1-2-3 deci nu mai am nevoie sa mai cumpar vreun alt scaun le tine pana cand nu mai au nevoie de el. Si cum noi nu avem alta masina nu am pb cu mutatul lor si etc, le pun acolo si acolo stau.
Dark Bendis 3000 de carti wowww. Asa as vrea si eu o camera intreaga ca biblioteca de sus pana jos plina de carti sa stai sa citesti si sa le enjoy. Da na asta cere si bani si timp.
Deci pot spune ca am suprevietuit prima zis de gradi azi a inceput si Ari deci totul este super ok, speram sao tinem tot asa.
Letitia felicitari pt kg date jos. E fain ca ai cu cine sa mergi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Unde ati disparut mai? Ce-i cu linistea asta? Ntz,ntz cand se mai animase oleaca atm. Luati bataitza.
Asa deci ce faceti wknd asta? La noi e full de treburi platit facturi facut calcule stabilit buget completat inca un teanc de formulare si facut programul cu vecina cine ia copii si cand. Deci numai wkdn nu prea e da na tre sa ne organizam ca tre sa ii pregatesc si lu asta mica un lunch box sa aiba ce papa dupa ce oa aduce de la pre school.
A fost super ok astea trei zile deja si-a facut o prietena cica o fetita tot asa micutza ca si ea, Madisoon o cheama, cica se joaca toata ziua impreuna. Is cele mai micutze dintre toti is asa simpatice. Si de luni eu incep scoala deci am vb cu profesoarele sa o las cu ele pe playground sa nu o mai duc eu de manutza pana la clasa sa mearga cu ele de mana. Sper sa nu faca prea mult scandal oricum e mai usor de cand is si ei in linie pe playground ca numai o las pe Ari la linia ei si apoi fug rapid la cealalta linie si o las pe Ami si asa am sanse sa imi prind trenul. Am asa emotii, zici ca is baba si mitraliera dupa atata timp.

Na va pupam va uram wknd placut si mai dati si pe aici cu cat-o veste, o poveste ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Tot eu ca vad cas sg pe aici, voi unde va pensati?
Eu ma pensam unde am stat inainte in Londra era ok da nimic deosebit si am citit in Glamour despre Benefit Brow Bars si cica iti face super iti da forma klumea dupa forma fetei si etc si am zis sa incerc si eu asa ca ma duc azi sa vad cum e, eu merg la unul din centru langa carnaby street, sa vedem dacat it's worth the price.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissJJ

Tot eu ca vad cas sg pe aici, voi unde va pensati?



incearca sa gasesti in zona ta :
http://www.wisegeek.com/what-is-eyebrow-threading.htm
eu sint foarte multumita si e in jur de £15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ab nu am incercat niciodata cu threading. Eu de obicei unde merg ma face cu wax si tweezers.
Ei si am fost si la Benefit si it was totattly worth it si nici nu e scump e 13.50 pt wax + tweezers. Am stat o multimea si m-a gadilit gagica aia cu periutze si minunatii si fa asa si stai asa dar a iesit super. Sg down side e ca is in centru si cum pe oxford e full mereu de turisti, lume la shopping si gura casca si multi care vand si ofera diverse era cat pe ce sa pierd appointment-ul la cat era de aglomerat.
Si ca tot nu le-am folosit pana acuma mi-am luat din punctele de pe cardul de la boots un pearl wand pt curls de la remington si vopsea si o perie de aia mare de volum faina de la goody.
Deci nu am scuza de bad hair day.
Na va pup merg sa-mi pun vopseaua in par ca luni am prima zi de scoala si incerc si eu sa arat cat mai uman posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Ce toamna frumoasa
Azi gratar ......ca nu se stie cind mai e asa frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Ab super ziua de azi! Sa va fie de bine gratarul.
Noi azi am fost cu fetele in parc apoi la tesco sa ne aprovizionam pt sapt urm si pe urma am stat in bucatarie la tigaie sa fac papa pt sapt care vine ca daca is cu scoala si etc sa fac cat pot din avans.
Acu fug sa termin ciorba sa pregatesc baia fetelor si lunch box-urilept maine pt tot familionul si gentile si hainele si etc. Mai ceva ca in armata e la noi.

Tineti-mi pumnii pt maine. Am emotii.

Pupam trupa si va uram o sapt cat mai usoara si mai placuta.

Mergi la inceput