Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Aelita nici prin gand nu imi trece sa incep diversificarea devreme.Cum mi-a zis si medicul de familie : atat timp cat il alaptez exclusiv la san,el se satura,ia bine in greutate si nu da semne ca ar dori si altceva decat lapte nu are nici un sens sa ii dau sucuri sau altceva.
In prezenta mea iar dupa acea intamplare SIGUR NU il mai las la ea.Prefer sa il tarai eu pe oriunde numai la ea NU!!!!!!!Numai cand imi aduc aminte cum vecina ei imi forta motanelul sa pape titi a ei desi era satul imi vine sa mor.Numai lapticul meu e bun pt el




Bytz,Ovi si bebe PAUL CHRISTIAN 21.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Helalau girls and delfinasi de la noi de la Bacau!

Noi am terminat cu botez, cumetrie, gata tot! Timp am din parti, asta micu ori se moftureste, ori doarme cate juma' de ora, timp in care mai pun ceva la spalat, sterilizat, poate reusesc sa mananc(asta daca nu o fac cu el in brate).
De-acuma vreau sa selectez ceva poze mai interesante sa ne laudam, tortul a fost in forma de fata de leut, invitatia a fost simpla si dragalasa, dar cu un text mai putin siropos.
Sunt f multumita de cum au iesit toate! La petrecere asta micu' a dormit, s-a foit doar pt cateva besinute si s-a trezit doar pt papa.
Dar sambata, dupa ce ne-am trezit, am stat la masa si parintii mei au plecat, mi-au lasat asa un gol in suflet, am plans tare tare, au trecut atatia ani de cand sunt singurica si tot ma doare sufletul ca ei sunt departe... si de atunci am din ce in ce mai putin lapte, tare mi-e frica sa nu pierd lapticul, bag ceaiuri, pompa, galafor, spirulina, bb toata ziua... Dar asa, brusc... se poate?!
In fine, sper sa-mi revin cu psihicu' si sa ma incarc cu energie pozitiva, si probabil citindu-va pe voi reusesc

Referitor la ce-a spus nea' pediatru' ala cu alaptatul, sunt de acord ca trebuie sa existe pauze intre mese, nu-i grozav nici pt stomacul lui bb si nici pt mama sa fie totul haotic, dar asta cu infoimetatul copilului e prea de tot, daca el doarme toata noaptea e normal sa nu-i trezim, dar daca se trezeste ca-i e foame noi il amagim?! Ca doar nu e la cura de slabire (dam cu apa ca sa mai treaca timpul) Mi se pare mai mult decat trasa de par ideea asta la varste asa de mici...
Paula pt mititelul Raul, sa treaca buba repede! Nasoale albinele, pe mine nu m-au piscat niciodata! Si fug de ele parca-s psihopata!
Crissy, esti o femeie impesionant de curajoasa, si ai si un seflet deosebit Sper sa treaca si problemele cu mama ta, tatal meu a avut hepatita B si s-a vindecat, dar diabetul... chiar aiurea... Sanatate multa! Cum se inteleg fetele?

Am facut si noi . Desi sotul a fost mai mult decat gentil si eu f dornica, a fost dureros... nu mai fac nik pana sapt viitoare cand ajung la gini. Am folosit prezervativul si eu nu suport deloc metoda asta... nici nu stiu ce metoda sa folosesc, vedem sapt viitoare.


Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Buna dragi mamici.Scriu cu un deget,fi'miu mic s-a cam jmecherit sa zic asa, ii place la ma-sa -n brate valeuuu...casa-i vraiste,mincare ioc,aseara la 12 citeam povesti celui mijlociu, ca m-a prins libera,tip la cel mare sa-si termine temele de vacanta,musafirii inca se autoinvita,eu sunt muma padurii,ciufulita,nevopsita,brrr,DAR partea cea mai buna e ca piticul meu doarme fff bine noaptea(in pat cu mine-noi nu mai respectam nici o regula-sa doarma in patutul lui in camera lui, si cu program de masa,NU-alaptez la cerere,lapte avem slava Domnului),dureri de burtica cam o data pe zi.
Trebuie sa urez si eu micilor crestini viata lunga,sa fie sanatosi si norocosi alaturi de parintii lor.
Crissy ,Doamne prin ce cosmar ati trecut ,slava Domnului,acum sunteti bine.Sanatate mamei

Catalina cu bb Victor(17.aug.2010)Catalin(04.03.1998)&Robert(13.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

rodykaeu de joi bag herba (sake, vitamine si omega3), dar sa sti ca de dat jos mai vreo 6kg si revin la greutatea de dinaite...azi dimineata m-am cantarit si am ramas surprinsa pt ca nu am facut nika in acest sens...doar alaptat si mancat normal!

diversificarea
avem tot timpul sa fierbem si sa pasam..acum e cel mai simplu e papa la purtator steril si la temp ideala pt bb!
-eu o voi incepe la 6 luni, voi face exact cum am procedat cu vladut!

Maria nu are program identic in fiecare zi, sunt zile cand papa din ora in ora sau la doua ore...azi de ex a mancat dimineata la 2 ore pana la ora 13, iar urmatoarea masa a fost la 16.30...cand si cat vrea, cum s-ar zice sunt la dispozitia ei zi si noapte ca doar de asta ma plateste statu sa stau acasa si sa ma ocup de bb!

Anca fericita mamica de MARIA si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT
[/b]


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA, POZE MARIA si POZE SERBARE ABSOLVIRE [/b]

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubster spune:

am venit de la dr,la plamani si inimioara stam bine insa nu am luat decat 700 de grame intr o luna si a zis k in urm 2 sapt tre sa luam cel putin 400 g. a zis k e cam putin cat a luat... si eu ii dau si san si completare k nu se satura...
cam cat e normal sa ia? eu stiam 700-1200 g

mami fericita de ariana ! 06.08.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubster spune:

si cik sunt sanse sa aduk vaccinul

mami fericita de ariana ! 06.08.10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

neata

i-am pus lui bebe muzica cu delfinasi si ne-a luat pe amandoi somnul

si cum bebe nu reusea sa adoarma, l-am pus in fisher (fara baterii, ca nu mai avem pana diseara cand vine tati) si l-am leganat cu mana

nu stiu care a adormit primul, eu sau bebe eu m-am trezit acum 10 minute, bebe mai motaie, ma chinui sa nu fac zgomot ca imediat se trezesete...

a inceput deja sa fie ziua mai sensibil la zgomote dar cum dorm eu si e liniste doarme si el dus

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubster

am venit de la dr,la plamani si inimioara stam bine insa nu am luat decat 700 de grame intr o luna si a zis k in urm 2 sapt tre sa luam cel putin 400 g. a zis k e cam putin cat a luat... si eu ii dau si san si completare k nu se satura...
cam cat e normal sa ia? eu stiam 700-1200 g

mami fericita de ariana ! 06.08.10


urmareste-l de acum, al meu a luat 500 in prima luna

asta pentru ca a scazut mult fata de greutatea de la nastere si s-a adaptat mai greu...dar in luna a doua aproape 2 kile

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

bumbleeblee sa vina iar laptic mult

si pentru bb cuminte

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

katalina si tu ai mai multe maini pupam dulceata de baiat si eroina de mamica de 3 nazdravani

i-am vazut in poze pe muschetari tre sa fii tare mandra de ei

mami de brotacel Andrei Ioan
9 iunie 2010

Mergi la inceput