De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Fetelor, va pup pe toate.
Inca nu mi-a trecut furia, dupa o jumatate de zi.
Cand se povesteste despre aceste doamne, nu realizezi dimensiunea agresiunii. Dar cand le auzi, fie si virtual ...
Cred ca atat la pediatrie, cat si la maternitate/nou-nascuti, ar trebui o mai riguroasa selectie a personalului mediu si inferior. Sunt sectii speciale, cu pacienti atat de delicati si plini de speranta, incat nu are NIMENI voie sa intre cu ciubotele murdare de noroiul nepasarii, frustrate si acrite, in sufletele lor.
Cu aceste personaje trebuie dat de pamant. Chiar daca vociferarea si scandalul ne displace, cu asemenea mentalitati trebuie vorbit pe aceeasi limba si cu acelasi ton.

Sanatate multa si sederi cat mai scurte in maternitatile romanesti. Doar altfel ne scutim de nervi si depresii intraspitalicesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Am citit ce ati scris si pot spune ca am avut noroc.Asistentele din maternitate s-au purtat frumos, m-au ajutat de cate ori am avut nevoie, au fost amabile, fara a cotiza de fiecare data (iar sumele erau modice).E posibil ca asistentele de aici sa nu fi fost atat de solicitate ca cele din capitala, pentru ca se nasc copii mai putini, si deci mai putin nervoase.Oricum, asta nu inseamna ca nu trebuie sa-ti faci meseria cu responsabilitate!Copiii sunt un miracol al vietii si a fi in preajma lor e un prilej de bucurie, dar si de griji, indiferent daca e sanatos sau necesita atentie deosebita!
Desi am plecat la maternitate pregatita pentru ce e mai rau , in privinta conditiilor si a tratamentului, pot spune ca am fost cu adevarat fericita!Asta s-a datorat in mare masura copilului meu si apoi ca teama mea a fost putin exagerata.DAR...orice padure are uscaturi, si din cand in cand ea trebuie curatata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Mare dreptate ai...macar sa te auda cineva!
Mai era o asistenta, la Giulesti de data asta, tot la copii, mai in varsta, acum 3 ani, care semana ff tare cu d-soara noastra. Iti venea sa dai de pamant cu ea, nu alta!! Le jignea in fata pe mame, tipa la ele (si la mine a tipat), le facea proaste si nesimtite!!![ Mai multe mame ii facusera reclamatie...dar tot acolo era!
Anul trecut nu am mai vazut-o, din fericire! Or fi concediat-o? Ce bine ar fi!

Din nefericire...nu cred ca se va schimba ceva prea curand!

[cxquote]Originally posted by Lona

Fetelor, va pup pe toate.
Inca nu mi-a trecut furia, dupa o jumatate de zi.
Cand se povesteste despre aceste doamne, nu realizezi dimensiunea agresiunii. Dar cand le auzi, fie si virtual ...
Cred ca atat la pediatrie, cat si la maternitate/nou-nascuti, ar trebui o mai riguroasa selectie a personalului mediu si inferior. Sunt sectii speciale, cu pacienti atat de delicati si plini de speranta, incat nu are NIMENI voie sa intre cu ciubotele murdare de noroiul nepasarii, frustrate si acrite, in sufletele lor.
Cu aceste personaje trebuie dat de pamant. Chiar daca vociferarea si scandalul ne displace, cu asemenea mentalitati trebuie vorbit pe aceeasi limba si cu acelasi ton.

Sanatate multa si sederi cat mai scurte in maternitatile romanesti. Doar altfel ne scutim de nervi si depresii intraspitalicesti.




Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)
[/quote]

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaJus spune:

Aceasta intrebare legata de cezarienele din Ro mi-am pus-o si eu de multe ori.Am intrebat prietene, colege care mi-au spus acelasi lucru: " Cezariana este la moda acum" si " Nu te mai chinui atat!".
Nu am fost insarcinata pana acum niciodata, dar cred ca nasterea naturala este cel mai benefic lucru pentru organism, mai ales pentru o refacere cat mai rapida... Intr-adevar medicii recomanda cezariana pentru "binele tau" si mai ales pentru " buzunarul lor", insa ar trebui sa ramai ferma in ceea ce doresti si sa mergi pana la capat. Poate intr-un final nu o sa mai recomande nici ei atatea cezariene...

MihaJus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by MihaJus

Aceasta intrebare legata de cezarienele din Ro mi-am pus-o si eu de multe ori.Am intrebat prietene, colege care mi-au spus acelasi lucru: " Cezariana este la moda acum" si " Nu te mai chinui atat!".
Nu am fost insarcinata pana acum niciodata, dar cred ca nasterea naturala este cel mai benefic lucru pentru organism, mai ales pentru o refacere cat mai rapida... Intr-adevar medicii recomanda cezariana pentru "binele tau" si mai ales pentru " buzunarul lor", insa ar trebui sa ramai ferma in ceea ce doresti si sa mergi pana la capat. Poate intr-un final nu o sa mai recomande nici ei atatea cezariene...

MihaJus

Mihaela Butoi



Mihaela, uneori cezariana chiar este PENTRU BINELE TAU si mai mult decat atat PENTRU BINELE LU' BEBE MIC...si sa stii ca unele femei sunt ferme in a-si dori o cezariana pur si simplu, fara sa fie cu nimic mai prejos decat celelalte mamici; provocarea de a fi mamica adevarata incepe abia dupa..Eu am nascut prin cezariana din cauza miopiei, insa si in conditii normale as fi ales cezariana..pentru binele fetitei mele...nu cred ca ai citit ce ni s-a intamplat noua la mamici de martie aprilie....

Ma bag si eu in seama pentru ca BINELE TAU si BINELE BEBELUI sunt notiuni f relative, si poate uneori renunti la binele tau si alegi o recuperare mai grea (ca dupa o operatie) ca sa fii sigura ca BINELE BEBELUI e mai presus de orice



cam incoerenta, dar s-a trezit titza si tre' sa fug

Noe si Anne Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:


Eu cred ca Mihaela se referea la cezariana facuta at.cand nici mama nici BB-le nu au nici o problema..at.cand este ceruta fara nici un motiv,cand BB-le s-ar putea naste foarte bine-normal..fara nicio complicatie..Nu?!

Nunta noastra-26.06.2005
Viata fara dragoste..isi pierde sensul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

SEARA BUNA FETELE ,SA VA SPUN SI EU CA CEZARIANA LA CERERE MI SE PARE O MARE PROSTIE ,EU AM AJUS LA CEZARIANA FARA SA VREAU DUPA UN TRAVALIU DE 5 ORE SI DILATATIE 9 ,PUR SI SIMPLU BEBE NU A MAI VRUT SA IASA ,NU MAI AVEAM CONTRACTII ASA CA ...DAR CE A URMAT DUPA ,DURERILE DUPA CEZARIANA SI NEPUTINTA SINT GROAZNICE DUPA MINE ,ASA CA N-AS SFATUI PE NIMENI S-O FACA DE BUNA VOIE !
MULTUMESC LUI DUMNEZEU CA PUIU' MEU E BINE SI TOTUL A TRECUT DAR NU SINT DE ACORD CU CEZARIANA LA CERERE !

BAFTA LA VIITOARELE MAMICI !SA NASTETI REPEDE SI FARA DURERI!

ORLANDO_ANDREAS
(9.12.2005)
si MAMI MADA

POZICI MAI 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

O completare, zic eu necesara: cred ca durerile de dupa cezariana variaza foarte mult de la om la om; eu am nascut prin cezariana la o ora dupa o femeie de 35 de ani si am stat impreuna la reanimare; amandoua am avut rahie si practic, acelasi tratament. Vreau sa va spun ca femeia s-a vaietat in continuu de dimineata pana seara, i-au bagat zeci de calmante, in conditiile in care mie durerile mi se pareau ca cele de la ciclu si nu am luat calmante decat in prima ora de dupa; nu sunt eu Superwoman, dar pur si simplu nu mi s-a parut ceva atat de atroce. Femeia insa,se vedea clar ca sufera...

Cat despre neputinta de dupa, eu nu am simtit-o mai mult de o saptamana, si ma refer la neputinta de a te ridica/aseza fara cate-o "vorba de dulce" sau vreun icnet. Cam atat...

Oricum, le doresc tuturor mamicilor, fie ca nasc natural (si eu prin natural inteleg FARA epidurala , ca asa, o fi ea nastere vaginala, da nu prea mai e naturala) fie prin cezariana, cea mai rapida refacere, ca abia dupa incepe marea provocare!



Noe si Anne Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Noe,tu stii ca eu am nascut de 2 ori "normal" si am facut si o cezariana la bebe3.Defapt,la bebe 2 chiar a fost "naturel",nu am avut nici epidurala,nici epiziotomie,nici...nimic si in juma de ora de cind am intrat in spital a venit bebe!

Sa nu uit sa-ti zic o ciudatenie:ca aici miopia nu este considerata o contraindicatie pt.nasterea naturala.Nu stiu de ce dar...desi mai mult de 50% din blondinele suedeze poarta ochelari,procentul cezarienelor este foarte scazut!!!Nu mai inteleg nimic!!

Ma bag la "subectu`" asta fiindca am citit o multime si am stat in dubiu pina in ultimele zile daca sa accept cezariana sau nu.(bb era in malprezentatie).Am ales operatia dupa sapaturi "adinci",am vorbit cu mai multi medici la mai multe spitale,am cercetat statisticile,pur si simplu aproape capiasem fiindca in statistici erau femei care nascusera natural fara probleme,desi aveau aceeasi "situatie" ca a mea...In plus,eu dupa 2 nasteri vaginale,eram considerata o candidata mai buna-dupa parerea unor medici-neavind probleme de dilatare,nici de disproportie bazin-circumferinta capului lui bebe,eram amindoi sanatosi,bebe nu era prea mare...

In fine,am ales cezariana sustinuta si de sot deoarece nu am vrut sa riscam si sa i se intimple ceva lui bebe.

Ca sa scurtez acest mesaj,uneori nasterea naturala poate avea urmari mai urite pentru mama decit cezariana...(pentru bb,ce sa mai vorbesc !)Nu e ceva obisnuit,dar...exista cazuri.La fel,pentru unele mame,cezariana poate fi foarte greu de suportat si sa nu uitam ca...mortalitatea materna este de 3 ori mai mare in cazul cezarienelor repetate decit al nasterilor naturale...(cel putin aici).Pentru bebe,uneori cezariana poate fi salvatoare de viata...

Asa ca nu pot sa spun care e solutia "ideala",depinde de la caz la caz...

Ma gindesc cu teama cum ma voi descurca in viitor fiindca as dori sa incerc o nastere vaginala dupa cezariana,in conditiile in care nu am contraindicatii iar doctorii aici incurajeaza acest lucru ca prima varianta...

numai bine tuturor

Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)



>>>Continuare

Mergi la inceput