De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Am nascut prin cezariana si n-ash fi facut-o daca nu era neaparata nevoie. Bebitza mea a avut dubla circulara de cordon, pe care medicul a suspectat-o nu a vazut-o clar la ecograf. Insa cu toate astea cu mana pe inima va spun, mai vreau un copil, dar voi incerca sa-l nasc normal (daca voi gasi in Romania un doctor suficient de nebun incat sa se riste sa ma ajute sa nasc normal dupa cezariana). De ce? Eu nu sunt sensibila la durere, dar dupa operatie am avut niste dureri groaznice. Si din tot salonul cu cezariene, eu am cerut cele mai putine calmante fiindca imi era frica sa nu treaca in lapte. Prima luna a fost un cosmar de dureri de burta! Acum sunt 4 luni de la operatie si inca simt dureri si cicatricea e maricica si uratica. 10 zile dupa operatie, abia puteam sa merg si incercam sa merg in cartier, in jurul blocului, doar, doar m-oi reface mai repede. E adevarat ca poate fi vorba si de "materialul clientului", adica al meu, mai prost.
SI colac peste pupaza, vorebeati de riscuri neurologice la copiii nascuti normal. Ei bine, eu am problemutze cu fata mea care la nastere a primit apgar 10 (ceea ce la cezariana e rar). Normal ca-mi pun intrebari acum: o fi de la dubla circulara, din timpul sarcinii, sa fi fost o hipoxie dupa nastere, in urma cezarienei, sa fi fost ceva de la anestezie? Nu voi stii niciodata si nici nu voi mai cauta raspunsuri. Tot ce vreau e ca fata mea sa fie bine.
SI nu sfatuiesc pe nimeni sa faca cezariana de frica durerilor. Nu stiti ce va asteapta! Pentru cineva care nu suporta durerea, ce urmeaza dupa operatie e coshmar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

Sunt mai multe motive:
-gravidele se sperie unele pe altele cu privire la nasterea naturala,dar nu mai generalizati,pt ca fiecare au alt grad de a suporta la durere! depinde de "material".
-pt medici este un venit mai substantial,pt gusa lor mare si sacul fara fund !
-altele ca sa nu-si strice prea mult silueta,sunt cucoane
unele sunt de ordin medical ( suferinde cu inima, miopia sau tin de pozitia copilului,a placentei...)

Eu sunt de parere ca daca nu ai o contraindicatie medicalasa nu nasti prin cezariana pt ca de greseala iti dai seama dupa,cand trebuie sa-ti alaptezi copilul,sa-l ingrijesti , iar tu nu poti sa te misti, si incepi sa le injuri pe asistente ca ele sunt de vina ca te doare ca nu vin sa-ti schimbe copilul sau nu ti-l pun la san...fiti f atente ce va spun :asistentele sunt acolo sa va invete,nu sa faca ele in locul vostru pt ca nu sunt copii lor si degeaba ar mai fi salon mama cu copilul in camera(asa i-ar lua intr-un salon si slugarea si-i hranea cum vroia,ca doar nu-i lasa sa o innebuneasca si sa faca febra de deshidratat si de plans);sa va arate de cateva ori, dar nu la nesfarsit pt ca deveniti insuportabile si fug de voi si ele mai au si alte saloane cu alte mame si alti copii, si poate ca unii sunt gravi si necesita o supraveghere mai intensa si eclipseaza ceilalti pacienti,pt ele prioritatea sunt urgentele nu cele carora le plang copii de colici !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miltisus spune:

Pt refacerea dupa nastere treb sa faci miscare multa,plimbare,sa mananci f bine si sa te ocupi constiincios de copilul tau pt ca te face sa uiti de durere. Sunt cezariene care nu se misca din pat si a 3-a zi la externare ii e foarte rau,fata de altele care de dragul copiilor se ridica,ii schimba, ii alapteaza si pana seara nu faci diferenta intre o nastere normala si o cezariana ! Sunt si nasteri normale care se misca precum niste cezariene,aici mai depinde si de materialul fiecaruia de rezistenta.
Si in primul rand conteaza fff mult sa ai liniste in casa si sa fii ajutata la treburile casei si inteleasa !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July25 spune:



Miltisus vad ca ai schimbat forumul. Dar chiar daca ti-ai fi schimbat user-ul tot te-as fi recunoscut dupa...stil. Zau, nu le mai lua in brate ( sau nu te mai lua ) pe "bietele asistente". Aceste "biete asistente" pe mine, la prima nastere,m-au tocat de bani. Am dat la asistente mai mult decat la dr. si au cerut apoi de la obraz si mai mult. Nici mie nici altora care am trecut prin experienta aceasta nu ne poti schimba opinia prea usor doar prin prisma faptului ca tu faci parte dintre ele.
Iti multumim pt.opinia profesionala cu privire la cezariana dar oare nu esti oarecum partinitoare ? Pt.ca daca o femeie naste prin cezariana atunci "bietele asistente" au mai mult de muncit . Ce feerie ar fi ca toate mamele sa poata si sa stie sa aiba grija de bb din primele secunde de viata. Atunci d-nele asistente ar putea sa vina la serviciu doar sa semneze condica, sa isi ia salariul si sa se fataie cu buzunarele larg desfacute pt.ca pacientele sa poata cotiza, nu pt.ca ar mai fi nevoie dar chiar preferi sa dai decat sa se uite intr-o dunga la tine. Eu una am dat doar ca sa fiu lasata in pace si sa nu mai fiu urmarita cu privirea veninoasa ce mi-a otravit linistea in primele zile din viata fiului meu.

July25,cu Maria in burtica si Andrei (30.11.1996)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Asha e July,f bine ai spus-o...si daca le dam si daca nu-otrava curata este aceasta epopee de cateva zile,cat stam in spital!
Draga asist.medicala miltisus,eu am nascut cezariana,pentru ca baietelul meu avea inima tahicardica kiar la controlul dpn,am nascut la Sp.Pantelimon,daca nu erau rezervele de la pantelimon,acu'm-ati fi vazut la Balaceanca-doamne,ce am putut sa vad in saloanele alea...dar,sa revin,ca divaghez de la subietc...buun,deci am facut ceza,kiar daca toata sarcina eram convinsa ca voi nashte natural!
Si da,miltisus,am fost printre alea care au mers cu carutu 24 de ore...si stii de ce,fata draga?(este eufemism,bineinteles,pentru tine,"fata draga!")-pentru ca aveam anemie si-ashea,dar dupa ceza!
asha ca nu vad cum ash fi putut sa fac tzukahare prin spital,cu Hg.8!!!!!
offf,offf,da'maiastra esti tu sa le cataloghezi pe mamici,saracele,le faceti viata un calvar zilele alea,primele zile cu bebita al lor,cu ingerasu'lor...tre'sa va mituim sa va comportati omeneste!!!cum va suportati?sa nu spui,si sa vii sa-mi faci teorie ca nu iei bani,ca si-asha am bila sensibiloasa,si poa'vomit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

SILVIA
JULY
Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by miltisus

Sunt mai multe motive:
-gravidele se sperie unele pe altele cu privire la nasterea naturala,dar nu mai generalizati,pt ca fiecare au alt grad de a suporta la durere! depinde de "material".
-pt medici este un venit mai substantial,pt gusa lor mare si sacul fara fund !
-altele ca sa nu-si strice prea mult silueta,sunt cucoane
unele sunt de ordin medical ( suferinde cu inima, miopia sau tin de pozitia copilului,a placentei...)

Eu sunt de parere ca daca nu ai o contraindicatie medicalasa nu nasti prin cezariana pt ca de greseala iti dai seama dupa,cand trebuie sa-ti alaptezi copilul,sa-l ingrijesti , iar tu nu poti sa te misti, si incepi sa le injuri pe asistente ca ele sunt de vina ca te doare ca nu vin sa-ti schimbe copilul sau nu ti-l pun la san...fiti f atente ce va spun :asistentele sunt acolo sa va invete,nu sa faca ele in locul vostru pt ca nu sunt copii lor si degeaba ar mai fi salon mama cu copilul in camera(asa i-ar lua intr-un salon si slugarea si-i hranea cum vroia,ca doar nu-i lasa sa o innebuneasca si sa faca febra de deshidratat si de plans);sa va arate de cateva ori, dar nu la nesfarsit pt ca deveniti insuportabile si fug de voi si ele mai au si alte saloane cu alte mame si alti copii, si poate ca unii sunt gravi si necesita o supraveghere mai intensa si eclipseaza ceilalti pacienti,pt ele prioritatea sunt urgentele nu cele carora le plang copii de colici !!!




Cred ca nu vad bine!!!!!!!
Cum adica "deveniti insuportabile si asistentele fug de voi"?
Cum adica copiii "sa nu le innebuneasca" pe asistente cu plansul?
Cum adica "slugarea" la copii?

Aceste afirmatii sunt de natura sa te "scape" de avizul de libera practica intr-un minut, pentru ca intra in totala contradictie cu codul deontologic al profesiunii tale.

Atitudinea ta aroganta, tonul total nepotrivit pe care il folosesti in discutia cu mame si viitoare mame, multe dintre ele traumatizate poate de contactul cu asistente de calitatea ta, este inadmisibil.
Sunt profund indignata, si consider ca ar trebui sa ai decenta de a-ti cere scuze miilor de mame pe care le-ai jignit aici (nu mai pun la socoteala sutele care ti-au trecut prin sectie). Nu uita ca, mare sau mica, leafa ta este platita de noi toti. Si ai o slujba (pe care nu cred ca o meriti) tocmai datorita acestor doamne insuportabile, de care fugi, care isi permit, bolnave si epuizate dupa nastere, sa te deranjeze.

Sigur, esti doar exponentul unei categorii socio-profesionale in interiorul careia sunt o multime de profesioniste. Printre ele iata ca se strecoara si "doamne" agasate si atotstiutoare, fara pic de decenta in relatia cu pacientii.

Voi trimite postarile tale Colegiului cadrelor medii sanitare, si voi propune o tema de discutie sau un studiu de caz asupra comportamentului asistentelor medicale din maternitati. Este inadmisibil ca bucuria de a naste puiul sa fie umbrita de stresul contactului cu acest soi de personal medical, si poate cele mai frumoase zile din viata unei femei sa fie o amintire urata doar pentru ca sunt nevoite sa stea la mana unor asistente cu o asemenea mentalitate profesionala.

Editez pentru a-mi acorda singura bila neagra, daca tonul meu depaseste limita regulamentului. Nu cred insa ca depaseste virulenta postarilor doamnei asistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2006 spune:

LONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

LONA

Anda si bebe Mark (16.01.2006)
toujours optimiste
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png
Pozici:
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Lona, Foarte buna interventia ta!
I-am scris si eu cate ceva doamnei (domnisoarei) asistente la topicul cu doctorii.

Dragele mele, nu mai puneti la suflet! Fata are probleme!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput