De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

cami30, subscriu

Noe 32+

Poze cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Din oct. 2005 sunt mamica unei fetite minunate, nascuta prin cezariana, cu anestezie peridurala. Nici un moment nu mi-am dorit sa nasc natural, pentru ca lucrez in spital si am vazut multe astfel de nasteri cu final mai putin fericit. Pana acum n-am vazut copii cu suferinta la nastere provocata de cezariana, insa sunt multi bblusi care raman cu sechele neurologice in urma unei nasteri vaginale. Asta bineinteles daca nasterea nu este coordonata corespunzator de catre medic sau moase. Si credeti-ma, sunt destule astfel de cazuri.

Eu mi-am vazut bblina imediat ce a fost scoasa din burtika si am pus-o la san la o ora dupa ce am nascut. Medicul meu (dr. Urleteanu de la Sf. Pantelimon) - un om si un profesionist deosebit - mi-a facut cezariana dupa ce s-a declansat travaliul, astfel incat bb sa "iasa" cat mai bine. A doua zi ma plimbam pe culoarele maternitatii fara nici un ajutor. A durut, dar nu a fost de nesuportat. Important este ca fetita mea a fost bine, astfel ca s-a meritat.

Nu am nimic impotriva nasterii naturale, atata timp cat este condusa cu responsabilitate, nu este provocata sau fortata in vreun fel (de catre cadrele medicale, bineinteles).

Va doresc tuturor nasteri usoare, copilasi frumosi si sanatosi.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iullia spune:

Am doua nasteri, prin cezariana.
Dumnezeu mi-e martor ca mi-am dorit sa nasc normal. Am avut parte de tot concursul medicilor, dar n-a fost sa fie.
La prima sarcina, aveam 23 de ani. Cand am mers la primul control, sa fiu luata in evidenta, inainte de primul ecograf, medicul si-a dat verdictul: cezariana.
Recunosc, am niste probleme, din acest motiv a trebuit sa renunt la a doua sarcina, abia pe a treia am putut sa o pastrez.
Mi-am vazut visul cu ochii, am doi copii superbi.
Totusi, daca am fi realiste, am accepta ca, insarcinate fiind, realitatea se deformeaza si plecam cu idei preconcepute.
Nasterea naturala poate e dureroasa, stiu asta, aproape ca pot spune ca as fi putut naste normal daca-mi permitea organismul, dar sa nu uitam totusi ca este apogeul unei stari de fapt, sarcina, care este totusi un proces natural, prin urmare, ideal mi se pare sa se incheie tot normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisoi_turbat spune:

Mie mi-e frica.
In primul rand de durere, apoi de consecintele urate asupra copilului la o nastere necoordonata cum trebuie!

Am zis, cand va fi sa fie, ca fac cezariana.
Acum mi-e frica sa nu mai pot fi trezita din anestezie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Pisoi aaaa... turbat daca asa vrei tu , si la cezariana se poate face epidurala, deci esti treaza in timpul operatiei.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, Pisoiule, e alegerea cea mai buna epidurala! Iti spun eu, ca le-am facut pe amandoua...si generala, si epidurala! Generala...la dusmani cu ea!! Nota 10 pentru epidurala!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Ca sa-mi dau si eu cu opinia, desi s-au scris multe in 25 de pagini cate are deja subiectul: ca una care s-a pregatit 9 luni pentru nastere normala, si pana la urma a ajuns la cezariana, nu pot spune ca regret. Ba dimpotriva, cred ca a fost mai bine asa.
Am ajuns la spital cand travaliul se declansase, contractiile fiind insa slabe si destul de rare. Dupa cateva ore nu ma dilatasem deloc, plus ca doctorita a constatat ca imi va fi f greu sa nasc normal din cauza colului.....asa ca nu m-a lasat sa ma chinui...m-a bagat in operatie, asa ca la 4 ore dupa ce ajunsesem in spital bb Andrei venise pe lume, o minune de baiat de 3,5 cu Apgar 9....
Eu m-am dat jos din pat a 2-a zi, nu usor, mi se parea ca o sa-mi crape burta si ca n-o sa ma mai pot apleca niciodata..dar uite ca au trecut deja 15 luni si am uitat...imporatnt e ca Andrei e sanatos si voinic....nici nu cred ca mai conteaza, pana la urma, cum nasti: important e sa o faci cat mai usor, civilizat, sa ai parte de tratament 'uman'...ca asa e normal. Si, bineinteles, sa fie copilul bine si tu, ca mama....ca daca ne gandim la biata AndreeaC, care n-a mai plecat cu fetita acasa (nu-mi iese din minte..., ma cutremur cand imi reamintesc..). Eu cred ca in cazul ei, daca ar fi facut cezariana imediat, ar fi trait si acum...dar, bineinteles, asta nu inseamna ca tre sa mearga toata lumea la operatie...calea naturala a fost lasata de Dumnezeu, e adevarat, dar omul a mai schimbat cate ceva....
Multa sanatate tuturor.

Corina si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

eu am dorit sa fac cezariana si m-am rugat de medicul meu ginecolog cu cerul si cu pamantul si nu mi-a facut pana la urma. a considerat ca nu e cazul. pe de o parte, a fost mai bine, dar totusi am insistat pentru o peridurala si am nascut normal, dar cu acest tip de anestezie.
in cazul meu frica de durere si nasterea in sine pe cale naturala au fost motivele pentru care as fi dorit sa fac cezariana, precum si exemplele pozitive ale prietenelor mele care au nascut asa (adica o refacere rapida, fara alte probleme s.a.).
eu cred ca acesta este motivul pentru care multe femei apeleaza la acest tip de nastere si ar mai fi faptul ca, in zilele noastre altfel ai posibilitatea sa te informezi fata de momentul la care au nascut mamele nostre. atunci nu se spuneau multe. era, ca sa ma exprim asa, apanajul medicilor si poate ca intr-un fel era mai bine.
stiti cum se spune "ferice de cei saraci cu duhul". cam asa ceva era si pe atunci pentru ca nu prea aveau posibilitatea sa se informeze ca acum si nu constientizau cam ce le asteapta.
in zilele noastre, femeia moderna macar incearca (cel putin asa am facut eu) sa se infromeze ca sa stie ce o asteapta. iar in momentul in care constientizezi iti faci mai multe probleme decat atunci cand nu esti in tema. cel putin asta e parerea mea.
nu discut despre situatia cand medicul hotaraste din start o astfel de interventie la nastere, date fiind toate motivele medicale cunoscute de altfel de voi, ci despre situatia cand ai posibilitatea sa alegi sau ma rog, cand ti se da aceasta posibilitate. vezi cazul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

m-am trezit si eu cam tarziu, dar am considerat ca nu e rau sa imi spun parerea. nu cred ca ar fi un subiect inchis, ci din contra ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:


am si eu o nelamurire, poate e cam stupida, sa nu credeti ca sunt ironica!tin sa mentionez ca dupa parerea mea fiecare n-are decat sa nasca cum crede de cuviinta pentru propria ei persoana.

intrebarea mea este urmatoarea:

am vazut ca multe fete spun ca la conditiile din spitalele din RO prefera sa nasca prin cezariana. nu inteleg care e diferenta de conditii pentru nasterea prin cezariana fata de nasterea vaginala.

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mergi la inceput