De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Sori1980, la subiectul www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65498" target="_blank">Pentru fetele cu miopie medie - cezariana? concluziile au fost ca pentru cele care au probleme cu retina nu se recomanda nasterea naturala. Altceva nu stiu sa iti spun. Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Monip si Noe sunt de acord cu voi, femeile care aleg sa nasca prin cezariana nu cred ca o fac din " LASITATE" si cred ca Alexa s-a cam grabit sa dea cu pietre.
Sunt multe femei in Romania care aleg aceasta cale si asta din cauzza medicilor, sunt foarte convinsa de ce spun si de ce am citit pe aici dar am vazut si cu ochii mei...

O colega a nascut acum o luna NATURAL si cu foarte multi bani, cam 20 de milioana a costat-o cu totul, si nu i-au reusit anestezia epidurala, au lasat-o sa se rupa si apoi au taiat-o... ce sa mai spun nici peste o luna nu v-a putea sa stea pe scaun. Acum ma sfatuieste sa nasc prin cezariana, ea care nici nu vroia sa auda de asa ceva... A si am uitat a lasat-o sa se chinuie 12 ore pina a venit doctora de acasa... la Elias a nascut.

Asa ca de ce sa ma risc sa patesc ca ea cind exista o alternativa ? Si asta cu " asa este dat de la Dumnezeu"... scuza-ma Alexa dar este cam depasita in zilele noastre.

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

quote:
Originally posted by dolcebaby

O colega a nascut acum o luna NATURAL si cu foarte multi bani, cam 20 de milioana a costat-o cu totul,



20 de milioane?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Da Cristina, 20 de milioane cu totul... doctori, asistente, etc.
Si eu care ma gindeam ca voi scapa cu 15 milioane la o cezariana mi-am dat seama ca m-am cam inselat si trebuie sa mai adaug ceva....

Asta e traim in Romania !!!

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Mamaaaa! 20 de milioane? Care-i doctorita aia asa hrapareatza? Ca si eu am nascut tot la Elias, cu muuuuuult mai putin si a si mers totul perfect! Mie nu mi-a cerut nimeni nimic! Ba am mai si intrebat inainte, in stanga si in dreapta, nu au vrut sa-mi spuna, am dat eu cat am crezut. Dar eu am avut un "nene" doctor.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67430" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Fetelor nu am retinut cum o cheama...stiu doar ca este tinara...dar cind voi vb cu prietena mea o voi intreba cum o cheama si va voi spune.
Si eu am auzit ca la Elias o cezariana poate ajunge si la 1.000 Euro
depinde de cit de renumit este dr care opereaza...

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Da' mai da-o-n .... Doamne iarta-ma! Cum sa coste 1000 euri o cezariana?! Hai sa zicem 300, dar si aia sunt multi...
Dolcebaby, eu zic ca prietena ta a fost foarte ghinionista in ce priveste medicul pe care si l-a ales! Ba chiar cred ca "doctorita" respectiva ar merita un locsor www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61703" target="_blank"> aici. Mey, dar hrapareti mai sunt unii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Cristinik draga la TV am auzit, chiar Basescu a spus ca la Elias o operatie de cezariana ajunge la 1.000 E si ca va fi vai de DR care face asa ceva.... VRAJEALA.... (acum citeva saptamini cind vroiau sa-l schimbe pe Oprescu)

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

Fiti draga serioase, cum 1000 euro o cezariana? In aprilie cand am nascut eu, in Giulesti, o cezariana era 300 euro.In Elias ce celebritati medicale sunt sa pretinda asa ceva? Eu chiar am nascut cu o celebritate medicala care a fost pe toate canalele de stiri si nici jumatate din suma de mai sus n-a primit de la mine si s-a ocupat si f frumos de mine.Asa ca stati linistite. Normal ca o vedeta sau un om de afaceri at trebui sa dea mai mult,daca asa considera, dar de la un om cu venituri obisnuite nu cred se asteapta nimeni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

Nu sunt mamica. Aspir inca la acest statut, cu ceva eforturi.
Acum ceva timp in urma ma gandeam cum ca n-o sa pot naste decat prin cezariana. Aveam o prietena asistenta de maternitatea care venea cu tot soiul de povesti horror despre nasterile naturale. In plus conditiile, epiziotomia, marele meu dusman...
Apoi nasterea naturala, povestita atat de frumos despre mamici norocoase sau curajoase sau care nici nu si-au pus vreodata problema cezarienei... Am inceput sa oscilez.
Si totusi... cine iti ofera certitudini intr-un caz sau celalalt, ca totul va fi bine, ca nu vei avea o epiziotomie urata, sau ca nu vei suferi dupa cezariana. Nimeni nu stie. fiecare corp raspunde altfel si fiecare doctor e diferit. Si de ce nu, mai tzine si de norocul mamicilor.

Nasterea vaginala nu mi se mai pare o dovada de eroism in secolul in care progresul a ajuns la acel nivel incat sa ne ajute si sa ne usureze munca in toate. De ce nu ne-ar usura si nasterea daca se poate. O Nastere cu adevarat naturala inseaman fara anestezii si fara medicamente.
Cezariana e o optiune si sa fim fericiti ca avem aceasta alternativa in cazurile cu adevarat grave. Faptul ca unele mamici o privesc ca prima optiune nu mi se pare iar dovada de lasitate.
Mama mea a nascuta prima data acum 37 de ani, a doua oara acum 31 . Ambele nasteri prin cezariana. Daca nu mi-ar fi spus, nici n-as fi stiut vreodata ca a fost taiata de doua ori. N-am vazut niciodata cicatricea, nici nu cred ca se observa. Mama a fost terorizata ca moare la nastere, de aceea a facut tot ce a putut sa obtina cezariana pe niste vremuri cand cezariana era aproape interzisa.
Si a fost o mama minunata si inca mai este.
Nu cred ca putem da sfaturi in ceea ce priveste nasterea. Fiecare dintre voi isi poate povesti experienta si alte experiente auzite. Fiecare dintre voi stie ce i se potriveste mai bine, desigur dupa discutii cu medicul ce te supravegheaza.
Si eu am auzit racnete in salile de nasteri care m-au traumatizat, la fel cum am vazut si cezariene cu probleme... Nimic din asta nu m-a facut sa trec de o parte sau de alta. Voi incerca , la timpul potrivit sa iau decizia cea mai corecta si mai buna pentru mine si apoi sa vin sa-mi impartasesc experienta cu voi.


cami




Mergi la inceput