De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna dimineata doamnelor , iata un subiect foarte interesant de care nu am putut trece cu vederea , nasterea .
Eu am nascut in Olanda dupa 24 de ore de dureri . Am vrut sa nasc natural acasa insa nu am avut dilatatie. Am fost luata la spital decatre moasa si acolo am avut orede chin . Moasa a facut o mare gresala a spus caeram dilatata de 9 cm si mi-a pus prin perfuzii ceva care sa imi mareasca intensitatea contractiilor si samadilatez mai usor , apoi mi-a rupt apa . Cand a venit dr. ginecolog si m-a controlat s-a speriat caci eram dilatata doar 6 cm .
Eu eam deja pealta planeta , am vomitat de nenumarate ori si dadeam deja ochii peste capfara sa mai tincont derespiratie . Contractiile erau continue fara de pauzele necesare pt. a putea respira .
A fost groasnic , m-au last sa ma chinui prea mult pana nu a facut sotul scandal cu moasa si ginecologul nu s-a facut nimic . Am fost operata cu anestezie locala astfelincat am auzit primul plans si am vazuta in mai putin de 5 minute .
Dupa o ora de la operatie fata mea a fost pusa la san si a papat f. bine . In primazi am sta la pat si imi administram singura calmant printr-un buton care era atasat la perfuzie .
A doua zi am mers singura si -am facut pipi ci kaky si am facut si dus asa ca eu cred ca se poate reface usor dupa cezariana , a treia zi am plecat acasa ca noaptea in salon plangea un bb. asa de mult astfel incat nici eu nici Mandy nu puteam dormi si plangea si ea saracuta .
Am vazut mamici dupa nasterea normala mai prapadite si mai obosite decat mine . Nu sunt de acord cu cezariana , nu as fi crezutvreodata ca o sa jung acolo , eu am fost foarte pregatita sa nasc natural acasa , facusem o camera special pt. asa ceva cu lumanari si muzica care imi place mie , cu multe culori vesele si sotul pusese de cafea , era noapte si el vroia sa vie bebele era pregatit , m-a sustinut foarte mult pana in ultima clipa , el a asistat si la operatie a stat la capul meu si ma mangaia si imi spunea ce vede caci mie mi -a pus un mic paravan .
Sotul a taiat cordonul ombical la fetita asistentele au facut si poze , una cu ceasul care arata orala care s-a nascut , poze cu Mandy plina de sange , poze la sot cand a taiat cordonul , si poze cand mi-a aratat-o sotul , deci eram toti trei impreuna .
Aceste poze le puteti vedea pe yahoo aici mai jos la prima luna .
Va pupam ca ne-am intins o gramada .

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 7 luni si jumatate

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgetaim spune:

Dragele mele sunt cazuri si cazuri.Cand eram insarcinata toata lumea ma intreba daca sunt pregatita.Eu le raspundeam ca psihic sunt foarte pregatita si ca abia astept sa-mi cunosc copilul.Ei se refereau de fapt la bani. Ei bine eu am nascut natural ,fara medic,cu moase carora le-am dat o suma infima de bani dupa nastere,fata de sumele care se vehiculau ca ar trebui date.M-am simtit f bine dupa nastere.Puteam lejer sa merg in picioare.Niciodata nu m-am gandit sa nasc prin cezariana fiindca nu e ceva natural.Eu sunt si o persoana micuta si slabuta,dar m-am gandit ;daca mama a putut voi putea si eu.Si a fost minunat sa-mi vad baiatul imediat ce a iesit si sa-l strang in brate la o ora dupa nastere.E o experienta de neuitat.Va Pup.

geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebec07 spune:

Sa va povestesc si eu cum am ajuns sa nasc prin cezariana...
Toata sarcina m-am pregatit psiholog sa nasc natural pt ca aveam un pitic pe creier"cezariana mareste riscul cancerului uterin", mama mea a murit de cancer(coriocarcinom), lucru neprobat pana acu...
Ma rog, ajunsesem la 41 de saptamani si eu nu dadeam semne ca as naste, DPN-ul meu era 30 iulie, nenea dr mi-a spus ca daca nu nasc pana pe 10 aug.trecem la taiat...Cred ca de frica pe 4 aug, la 5 dimineata, am intrat in travalui.Nu-mi venea sa cred, imi tot spuneam ca sunt contractii neprietenoase( ca am tot avut d'astea)si m-am tratat cu vreo 2 nospa.
Pe la 1 am cam intrat in panica,nu treceau durerile...sun soata, soata recomanda de sunat dr., sun dr., dr recomandat internare, eu fericita"in sfarsit nasc".
Ma spal constiincioasa si astept soata sa vina de la serviciu, ajungem la spital, dilatatie 2.Eu, fericire maxima ca scap de sacul de cartofi si-mi vad in sfarsit odoru', ma internez...ma duce infirmiera direct la sala de nasteri...stau eu acolo cu dureri medii si pe 5 si ceva dupa-amiaza ma pocneste foamea, drept pt care sun consortul sa se prezinte cu ceva de mancat(n-am voie decat iaurt ca nu se stie cum evolueaza treaba)si cum stateam de vb pe culoarul spitalul infulecand din iaurtul nesatios, aud o pocnitura...s-a rupt apa, era 7 seara...Vine doctoritza de garda, ma scurg cu totul si constata ca tot 2 am dilatatia...
Si incepe distractia...incep durerile(parca trecea trenul peste mine, insistent), la 9 seara, dupa ce trecusem prin toate noantele curcubeului, vine si dr meu ca o floare(fusese cu fata lui in parc)si-mi spuneca am un col"corigent" si trecem la cezariana.De unde ma pregatisem eu 9 luni pt nastere normala, cand mi-a spus de cezariana, parca l-am apucat pe D-zeu de un picior.Nu mai suportam durerile...
A venit si anestezista, o dulceatza de dr.si ii p[ovestesc de iaurtul nesatios mancat, stranba din nas si decreteaza rahie...fericire, "asist" la nasterea odorului...
La 9.30 seara am intrat in operatie, la 10 a iesit Mara, la 11.15 eram la reanimare cu sacul de nisip pe burta...
Facand o comparatie, durerile post-operatorii au fost floare la ureche, fata de travalui.N-am avut nervoie de calmante, n-am avut dureri insuportabile.
La 9 dimineata a doua zi mi-a fost scoasa sonda, m-am dat jos din pat, singura, si m-am dus sa-mi vad bebica...Primii pasi au fost grei, prima zi a fost mai greoaie, dar in rest a fost excelent...
Am fost frustrata doar din cauza laptelui, care a venit mai greu...eu am nascut joi noaptea si laptele mi-a venit sambata la prinz...
Nu-mi pare rau ca am nascut prin cezariana...
M-am intans cam mult si sper sa-mi iertati greselile...
Va pupa Oana si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

eu nu as naste normal di singurul motiv ca la mine in oras nu sunt dr buni.cand am pierdut o sarcina am fost cam pe la toti si sunt super dezamagita.as merge in alt oras unde evident as apela la cezariana.
nu vrea nici un dr bun sa se mute la mine in oras?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Culmea e ca nici aici nu-s rare cezarienele. Am vazut mai multe emisiuni la TV si in toate apare cam acelasi procent: peste 25%!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Simina-asta probabil datorita multiplilor, bebeilor mari si mamiclor mari...si inteleg ca daca ai asigurare super se poate face cezariana si la cerere...

oricum in cazul in care ai contractii aici te monitorizeaza imediat ce ajungi la spital -chiar daca nu sunt regulate si foarte puternice.si nu lasa bebeul sa sufere...


greieras-eu nu sunt doctor, dar mie mi s-a explicat ca inducerea nasterii (la cerere) se poate face numai in cazul in care ai mai nascut natural si ai colul "pregatit"-subtiat si dilatat-altfel riscul de cezariana e foarte crescut...asa ca ma indoiesc de profesionalismul personalului respectiv.

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-34

poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Puterea corupe. Puterea absoluta corupe absolut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciliamocanu spune:

ma bucur ca cineva a initziat acest subiect. am citit cateva dintre opiniile voastre shi practic in afara de experientza mea nu mai am nimic de adaugat asha ca am sa va povestesc de ce am nascut prin cezariana. In primul rand pentru ca sunt mioapa, in al doi-lea rand pentru ca aveam (inca)39 de ani in al trei-lea rand pentru ca bb cantarea cam multicel(4.370) shi in final pentru ca bb avea "circulara de cordon"(lucru pe care l-am aflat dupa nashtere)Ce-i drept, prima nashtere a fost naturala dar pentru ca fusese acum aproape 12 ani , nu se punea la socoteala...Oricum experientza a fost traumatizanta shi personal, dupa ce am trecut prin ambele experientze, sunt de parere ca nashterea naturala este de preferat.Eu una ma resimt shi acum, dupa aproape trei luni! Ce-i drept colegele de suferintza din spital nu s-au manifestat atat de rau ca mine dar poate ca e vorba doar de gradul de suportabilitate shi de "materialul clientului"...shi nu in ultimul rand de varsta
numai bine fetelor shi pruncilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta-luscuta spune:

buna ziua doamnelor si domnisoarelor!

ma poate lamuri si pe mine cineva care e in cunostinta de cauza ce sanse am sa nasc natural in conditiile in care de mica am avut o sensibilitate sporita la frica si stress??mai precis am spasmofilie destul de agravata de alti factori si de la orice sperietura, teama sau moment de tensiune mi se face rau............lesin si nu o data era sa imi inghit limba in timpul acelor spasme. foarte greu imi revin din aceste spasme si nu stiu daca pot suporta.........durerile poate le voi suporta cumva dar si durere si frica..........
astept cu nerabdare raspunsurile voastre, eventual dca puteti recomanda un dr. bun v-as fi mult mai recunoscatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna! Imi pare rau pentru problema ta...dar ma gandesc ca si o sarcina ai duce-o cu greu...Trebuie tratament adecvat. Multa, multa sanatate!!!!

quote:
Originally posted by alinuta-luscuta

buna ziua doamnelor si domnisoarelor!

ma poate lamuri si pe mine cineva care e in cunostinta de cauza ce sanse am sa nasc natural in conditiile in care de mica am avut o sensibilitate sporita la frica si stress??mai precis am spasmofilie destul de agravata de alti factori si de la orice sperietura, teama sau moment de tensiune mi se face rau............lesin si nu o data era sa imi inghit limba in timpul acelor spasme. foarte greu imi revin din aceste spasme si nu stiu daca pot suporta.........durerile poate le voi suporta cumva dar si durere si frica..........
astept cu nerabdare raspunsurile voastre, eventual dca puteti recomanda un dr. bun v-as fi mult mai recunoscatoare



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Buna dimineata !
Ne intrebam de ce atitea cezariene ??? Parerea mea sincera este ca numai medicii si personalul din spitale sunt raspunzatori pentru asta. De ce ? Stiti prea bine ca tota lumea isi permite sa dea SPAGA si uneori si cu spaga esti tratat cu indiferenta, eu personal asociez spitalul cu un loc de tortura...
Urmeaza sa nasc in aprilie prin cezariana si de la inceputul sarcinii am schimbat un dr. si acum ma gindesc sa il schimb si pe cel de-al doi-lea pentru ca am fost tratata cu multa superficialitate si asta pe bani. Este prima mea sarcina, am 34 de ani si imi este ciuda pe mine ca imi este asa de frica as vrea sa altfel dar cind citesc aici pe forum si vad ca mai mult de jumatate dintre voi ati avut experiente neplacute ma apuca groaza...
De ce se intimpla asa ? Nasterea este un miracol, o minune si noi femeile ar trebui sa asteptam asta fara frica si fara sa facem economii financiare sa fim tratate uman in momentul cind vom naste.
Nu vreau sa va plictisesc sau sa va supar in cazul in care aveti alte pareri dar eu cred ca incep sa devin paranoica de frica si la 5 luni inca nu sunt hotarita cu cine sau in ce spital o sa nasc....
Tot ce mi-a ramas de facut este sa ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine.

Va pup pe toate ! Sarbatori fericite !

dolcebaby

Mergi la inceput