De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Adela duamna frajitoare, jos palaria in fata ta. Desi esti adepta cezarienei tu personal ai sfatuit fata sa nasca natural daca asa vrea si se poate de la doftor.

Si eu zic ca intai sa cauti un oftalmolog care sa-ti dea o parere profesionista, ca pareri "la o cafea" puteai cere berechet pe DC sau prin vecini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:



-----------Petra---------
O spun din proprie experienta, dupa ce am nascut cu cezariana in Romania, m-am refacut mai repede decat prietene de ale mele cu nasteri normale, si acum o sa aleg tot cezariana. M-au vazut 2 medici americani, care m-au intrebat cum vreau sa nasc si care au fost de acord cu alegerea mea. Dati cu rosii acum !!!!
-----------------



Petra eu am zis asta cu cezariana la cerere.

Nu dau cu rosii. Tu ai zis ca ai avut deja o nastere cu cezariana. Atunci stiu si eu ca-ti propun din start ambele variante si cel putin asigurarea mea ar rambursa ambele variante. Deci experienta ta... e absolut normala.


Deja una dintre fete a zis ca a auzit si la prima nastere intr-un caz destul de special. M-am inclinat in fata ei si n-a zburat nici o rosie... imi plac tare mult cand sunt proaspete. Insa sunt curioasa de un nume de spital la care poti face cezariana la cerere. eu stau in Suffolk county, NY si zau daca am gasit vreun cabinet ginecologic dintr-un numar impresionant care sa fi fost de acord si plateam inainte .
Acum nu ma mai intereseaza, dar nu strica sa afli si mai tarziu pe ce lume te afli.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,

Probabil ca aceasta practica cu cezariana la cerere este in functie si de statul in care v-a aflati. Eu locuiesc in Ilinois , in Chicago, si am prietene care au optat pentru cezariana de la prina nastere efectiv. Daca ai asigurare buna, PPO, ai toate sansele sa faci ce vrei tu, sa-ti alegi medicul si spitalul si sa-i poti schimba cand doresti si la orice ora.
Eu chiar daca am mai avut o cezariana, medicii mi-au spus ca pot incerca si o nastere normala, prezentandu-mi ambele modalitati de nastere, dar au respectat alegerea facuta de mine, fara comentarii si fara a incerca sa ma convinga sa-mi schimb opinia.
Asta este , si asta va povestesc si eu la randul meu.
VA doresc sarcini si nasteri usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Petra, unde esti in US? Ce argumente ai adus medicului pt alegerea ta? Unde urmeaza sa nasti si cu ce fel de asigurare? Te-ai interesat cumva cat din costurile cezarienei, in cazul in care este nejustificata medical, iti acopera asigurarea?
Te intreb pt ca sincer ma intereseaza, aici unde sunt eu lumea spune ca daca cezariana nu e justificata medical o platesti din buzunarul personal.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!



Argumentul a fost ca la prima nastere nu am putut naste normal si acum vreau din prima cezariana. Eu sunt in Ilinois si am o asigurare PPO, in care se spune clar ca se acopera cezariana. Atata timp cat asiguararea iti scrie negru pe alb ca acepera cezariana nu au cum sa nu o faca. Eu una nu ma iau dupa e spune lumea, ci intreb direct la asigurare cum stau lucrurile. Realitatea este ca hatisul asigurarilor medicale de aici din USA este atat de complicat incat nimeni nu le poate stii toate asigurarile cum functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

si uite asa se ajunge cu cezariana la asigurari medicale... ca trebuie musai sa fi in miezul problemei ca sa zici chestia asta... daca o zici din .ro nu stii ce vorbesti... `nteresant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezara08 spune:

Multumesc pt sfaturi tuturor.

Dar sa stiti ca nu am mai apucat sa pun in pratica ce vroiam. Pe 29 iunie seara am nascut neasteptat de devreme (4 saptamani inainte de termen). Am nascut natural (incurajata si de doctorul meu) si extrem de usor si ma bucur nespus ca nu am ales cezariana. Acum suntem bine sanatosi amandoi. Am putut sa imi tin copilul in brate imediat dupa nastere si sa il alaptez la 3 ore dupa. Am avut scor Upgar 10, in ciuda prematuritatii micutului.

In acelasi timp, am stat in salon cu fete ce nascusera prin cezariana cu trei zile inaintea mea si nu se puteau da jos din pat de durere. Ma rugau pe mine care nascusem cu 2 ore in urma sa le ajut sa isi puna copilul la san.

Asa ca acolo unde exista alegere, cred ca nasterea naturala e cea mai buna optiune, mai ales daca ai un medic bun in care ai incredere ca nu te va lasa sa mori de durere.

Cezara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cezara, felicitari pentru puiutz!
Dar ai nascut pe 29 mai, nu iunie, nu? Ca eu nu mai inteleg... Este vorba despre nasterea actuala, nu despre alta anterioara, asa-i?



Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Cezara08 sa-ti traiasca cel mic...sa fie sanatos si mancacios...
Nu-i asa ca erai pe lista la mamici de iulie-august???
Daca da....inseamna ca esti prima de pe listuta care ai nascut.
Pupici si numai bine

Lory si baietelul din burtik 33s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

felicitari, Cezara! sa iti traiasca si sa te bucuri mult de . esti prima mamica de bebei iulie-august...in mai!
M 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Felicitari Cezara!

Luminita
30+ cu Andrei
Tati si mami lui Andrei http://pg.photos.yahoo.com/ph/lumylorv/my_photos

Mergi la inceput