De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by papadie

Eu am avut niste dureri crincene dupa cezariana. Dar crincene!!! Chinul de pe lume mersul la buda, coboritul din pat care ma lasa fara aer, ma abtineam de la ris, stranut, tuse etc. vara-mea a nascut natural (fara epidurala) si mi-a zis ca vesnic nu-i trebuie copil. Urmarea - ea e gravida iar si de-abia asteapta sa nasca ...eu nu cred ca mai vreau. Doua luni am fost neom dupa cezariana, fara nici un fel de ajutor si cu un prematur pe mina...(deci nici macar nu faceam efort ca la un kil 700 nu prea simti ca ai ceva in brate). Nasol era cum imi cautam pozitii nedureroase de alaptat, cum incercam sa ma aplec incet incet, cum ma ridicam cu greeeeeeeeuuuuu. Recuperarea a fost anevoioasa. A trecut aproape un an iar eu tot am senzatia ca muschii aia nu sunt unde ar tb sa fie. Asa ca povestile despre cezariana "fara dureri" sunt numai povesti la gura sobei.



"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)


deh pentru unii ciuma pentru altii muma... sau invers. Pana una alta io nu sunt dintr-o poveste.... nici de la gura sobei ...nici a semineului. Am avut o experienta fericita cu cezariana....... Nu mai are rost sa povestesc iar si iar....
Asta nu inseamna ca toate povestile sunt ca ale mele. (dovada sta in papadie)
Asa ca hai fara generalizari. Fiecare sa vorbeasca din punctul sau de vedere. (eu cunosc povesti de groaza _la gura sobei_ si cu cezariana si cu nasterea normala - sac!)



Adela , mamica de Julia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

papadie si crinuta, eu cred ca si factorul psihic are un rol in refacerea dupa cezariana, dupa cum are efect in toate bolile:

papadie si-a dorit sa nasca normal, pana la urma a nascut cu cezariana cam din greseala medicilor din cate am citit in povestea nasterii ei, ca au incercat sa-i potoleasca contractiile pe care le avea (ca bb era prematur), asa ca n-a mai reusit sa intre in travaliu. Ea era pregatita psihic pt nastere naturala si psihicul ei s-a opus cezarienei.

crinuta si-a dorit sa nasca cu cezariana, era cat pe ce sa nasca normal din greseala medicilor care au incercat sa-i declanseze travaliul desi colul era dur, dar pana la urma au ajuns la cezariana.
poate ca si psihicul ei s-a opus nasterii naturale.

Poate ca n-am dreptate, dar exista un oarecare procent, mic-mic o fi el, in care psihicul omului influenteaza fizicul, chiar si refacerea dupa operatie.

Modul in care psihicul influenteaza corpul inca n-a fost suficient studiat, dar se pare ca exista o influenta.

N-am dreptate 100%, accept contraexemple, dar nu-i exclus sa existe o legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lavinia, intr-adevar, eu nu vroiam sa nasc natural( desi totul indica ca pot naste natural: pozitia copilului, colul deschis de 2 saptamani, bazinul era ok, etc)si asta nu pentru ca imi era frica de durerile nasterii, ci, pentru ca imi era frica pentru copil.
Stiam prea multe cazuri nefericite. Asta era obsesia mea inainte de nastere.
M-am pregatit insa psihic pentru nasterea naturala cu epidurala, nu a fost sa fie, iar cezariana s-a decis in cateva minute, deci, nu am avut nici timp sa ma pregatesc psihologic vorbind.
Ma incercau sentimente contradictorii: pe de-o parte frica de operatie, iar pe de alta parte dorinta arzatoare sa imi vad copilul cat mai repede, iar aceasta dorinta mi-a dominat frica.
Sincera sa fiu, mi-am inchipuit durerile postoperatorii de nesuportat, si asta tocmai datorita a ceea ce am citit aici pe forum.
Am ramas si eu surprinsa ca nu a fost nici pe departe asa cum ma asteptam, si nu numai la mine, ci si la alte colege de salon, spital.
Nu stiu de ce unele dintre noi trecem usor peste cezariana in timp ce altele trec foarte greu, dar imi inchipui ca la fel trebuie sa fie si in cazul nasterii naturale.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xidonia spune:

Poate imi explicati si mie,de ce prima cezariana a fost groaznica cu dureri cumplite dupa si o refacere dureroasa de vo 2-3 saptamani,iar a doua cezariana exact la 2 ani dupa a fost floare la ureche.Eu montata psihic sa trec prin ce am trecut prima oara,am zis fie ce o fii eu am fost singura la parinti si nu vreau neaparat 2 copii cu toate durerile din lume si indiferent ce se intampla.
Pana in ziua de azi astept durerile celei de-a doua cezariene care nu si-au facut aparitia de nici o culoare.Totul a decurs k la carte dupa 2 ore parcurgeam cu viteza un hol luuuunnnggg sa imi alaptez baietelu'.Am fost shokata sa vad ca se poate si fara dureri prea mari o cezariana.Taieturile sunt una peste alta deci practic e o singura cicatrice.
Mentionez ca doctorul nici nu a vrut sa auda de operatie cezariana asa aiurea "la cerere".M-a trimis insa la consult oftalmologic cand a observat ca port ochelari si uite asa am aflat pe la 8 luni ca doctorul oftalmologic imi recomanda cezariana.
Ambele cezariene au fost facute cu acelasi doctor in aceeasi maternitate din Brasov,unde sotului meu i s-a permis sa si filmeze venirea pe lume a copiilor nostrii.Iar eu la randul meu am filmat,gravida in 7 luni,nasterea pe cale naturala a prietenei mele,pardon ambele nasteri pe cale naturala ale prietenei mele si la ea a fost mullllttt mai usor si rapid k la mine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Am citit pareri aici, ca in America nu se fac cezariene la cerere. Este cat se poate de gresit! Se fac cezariene si la cerere chiar la prima nastere. Medicul este dator doar sa-ti prezinte ambele feluri de nastere: naturala si cezariana, iar pacienta alege. Nu rade nimeni de tine, nu te ridiculizeaza nimeni si mai ales nimeni nu te i-a la bani marunti de ce alegi cezariana si nu nasti normal.
O spun din proprie experienta, dupa ce am nascut cu cezariana in Romania, m-am refacut mai repede decat prietene de ale mele cu nasteri normale, si acum o sa aleg tot cezariana. M-au vazut 2 medici americani, care m-au intrebat cum vreau sa nasc si care au fost de acord cu alegerea mea. Dati cu rosii acum !!!!
Asa ca daca undeva in America asta a fost cineva care a intalnit un capos de medic care nu a vruit sa faca cezariana, sau exista un spital unde aceasta practica este un pic mai restrictiva, haideti fetelor sa nu generalizam !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa imi mai creste si mie inima, Petra! Adica pot discuta si prezenta argumentele mele, nu sa astept sa ma chinui si sa fie rau sau chiar f. rau pt. copil sau pt. mine si abia apoi sa fie de acord doctorii cu cezariana. Ca de asta mi-e mie cel mai frica: sa nu se intimple ceva bb-ului (ca am vazut atitea nasteri sfirsite cu niste "legume") sau mie, de sa nu apuc sa-mi cresc copiii. Si ca sa nu sara cineva ca am zis asta, da, am motive: am ceva "buba" la inimioara si nu pot face efort fizic (nu am putut niciodata), dar de asta nu prea m-a intrebat nimeni, niciodata, cu toate ca aritmiile mele exact in timpul sarcinii s-au exacerbat...
Pina una-alta, tu ce virsta a sarcinii ai? Si unde locuiesti? De curiozitate doar, ca eu nu stiu inca ce doctori/spitale sa aleg.





Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by petra

Am citit pareri aici, ca in America nu se fac cezariene la cerere. Este cat se poate de gresit! Se fac cezariene si la cerere chiar la prima nastere. Medicul este dator doar sa-ti prezinte ambele feluri de nastere: naturala si cezariana, iar pacienta alege. Nu rade nimeni de tine, nu te ridiculizeaza nimeni si mai ales nimeni nu te i-a la bani marunti de ce alegi cezariana si nu nasti normal.
O spun din proprie experienta, dupa ce am nascut cu cezariana in Romania, m-am refacut mai repede decat prietene de ale mele cu nasteri normale, si acum o sa aleg tot cezariana. M-au vazut 2 medici americani, care m-au intrebat cum vreau sa nasc si care au fost de acord cu alegerea mea. Dati cu rosii acum !!!!
Asa ca daca undeva in America asta a fost cineva care a intalnit un capos de medic care nu a vruit sa faca cezariana, sau exista un spital unde aceasta practica este un pic mai restrictiva, haideti fetelor sa nu generalizam !


La toti numai bine!



Petra, unde esti in US? Ce argumente ai adus medicului pt alegerea ta? Unde urmeaza sa nasti si cu ce fel de asigurare? Te-ai interesat cumva cat din costurile cezarienei, in cazul in care este nejustificata medical, iti acopera asigurarea?
Te intreb pt ca sincer ma intereseaza, aici unde sunt eu lumea spune ca daca cezariana nu e justificata medical o platesti din buzunarul personal.



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezara08 spune:

Fetelor,

Scriu mai rar pe forum dar urmaresc constant comentariile. Sunt insarcinata in 36 de saptamani, am miopie -3,5 si la ultima eco s-a constatat si o circulara de cordon la bebe.

Cu toate acestea sunt adepta nasterii naturale si nu a operatiei. Si doctorul meu simt ca imi impartaseste opinia.

Pe de alta parte, oftalmoloagele la care am fost pana acum mi-au dat senzatia ca analizeaza problema mai mult prin prisma experientelor din familie sau personale si a "modei" decat prin prisma experientei profesionale. Adica "fundul de ochi e ok, miopia nu e foarte mare dar e mai bine cezariana. De ce ? Pai, uite fiica-mea a stat 12 ore in travaliu cu epidurala!" Si ce-i cu asta? NU asta trebuie sa se intample in general la prima nastere?

En fin, e cineva care a mai fost in situatia mea, cu miopie medie si a nascut normal? Chiar vreau sa stiu daca s-a intamplat ceva rau dupa aceea

Multumesc

Cezara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ce bine ar fi sa fie si la mine cum a fost la tine!!!! Peste o luna si un pic voi naste a doua oara prin cezariana, si tot ca si tine, dupa 2 ani!!! Am emotii!!! Dar am mai auzit pareri cum ca a doua nu doare asa tare ca prima! Da, le sustin pe fetele care au zis ca durerile post-operatorii sunt GROAZNICE!! Asa le-am resimtit si eu!! Simteam ca lesin de durere...Ma rog...fiecare organism reactioneaza in felul lui!! Insa asta nu m-a impiedicat sa urc un etaj din 3 in 3 ore, pana la salonul cu bebei, sa-mi alaptez fetita! Era un efort SUPRAOMENESC....dar merita!! Miscarea e foarte importanta!! Cu cat faci mai multa miscare...cu atat te refaci mai repede!!

quote:
Originally posted by xidonia

Poate imi explicati si mie,de ce prima cezariana a fost groaznica cu dureri cumplite dupa si o refacere dureroasa de vo 2-3 saptamani,iar a doua cezariana exact la 2 ani dupa a fost floare la ureche.Eu montata psihic sa trec prin ce am trecut prima oara,am zis fie ce o fii eu am fost singura la parinti si nu vreau neaparat 2 copii cu toate durerile din lume si indiferent ce se intampla.
Pana in ziua de azi astept durerile celei de-a doua cezariene care nu si-au facut aparitia de nici o culoare.Totul a decurs k la carte dupa 2 ore parcurgeam cu viteza un hol luuuunnnggg sa imi alaptez baietelu'.Am fost shokata sa vad ca se poate si fara dureri prea mari o cezariana.Taieturile sunt una peste alta deci practic e o singura cicatrice.
Mentionez ca doctorul nici nu a vrut sa auda de operatie cezariana asa aiurea "la cerere".M-a trimis insa la consult oftalmologic cand a observat ca port ochelari si uite asa am aflat pe la 8 luni ca doctorul oftalmologic imi recomanda cezariana.
Ambele cezariene au fost facute cu acelasi doctor in aceeasi maternitate din Brasov,unde sotului meu i s-a permis sa si filmeze venirea pe lume a copiilor nostrii.Iar eu la randul meu am filmat,gravida in 7 luni,nasterea pe cale naturala a prietenei mele,pardon ambele nasteri pe cale naturala ale prietenei mele si la ea a fost mullllttt mai usor si rapid k la mine.









_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Cezara08

Fetelor,

Scriu mai rar pe forum dar urmaresc constant comentariile. Sunt insarcinata in 36 de saptamani, am miopie -3,5 si la ultima eco s-a constatat si o circulara de cordon la bebe.

Cu toate acestea sunt adepta nasterii naturale si nu a operatiei. Si doctorul meu simt ca imi impartaseste opinia.

Pe de alta parte, oftalmoloagele la care am fost pana acum mi-au dat senzatia ca analizeaza problema mai mult prin prisma experientelor din familie sau personale si a "modei" decat prin prisma experientei profesionale. Adica "fundul de ochi e ok, miopia nu e foarte mare dar e mai bine cezariana. De ce ? Pai, uite fiica-mea a stat 12 ore in travaliu cu epidurala!" Si ce-i cu asta? NU asta trebuie sa se intample in general la prima nastere?

En fin, e cineva care a mai fost in situatia mea, cu miopie medie si a nascut normal? Chiar vreau sa stiu daca s-a intamplat ceva rau dupa aceea

Multumesc

Cezara



Io zic sa cauti alte "oftalmoloage" care sa fie in stare sa-ti dea un raspuns profesional. Daca vrei natural nu te lasa. (as putea sa-ti dau exemple de mamici cu miopie care au nascut natural- dar sunt aici in elvetia, se tine?) Si apoi cum spuneam mai sus: medicul oftalmolog tre sa-ti spuna daca e ok- cu asta nu te joci!

Mi-am amintit si eu de-o oftalmoloaga de-mi venea s-o iau la palme (io care raaar ma enervez de felul meu). Dupa ce ca m-a luat la per tu- (dupa care am trecut si eu cu ea pe "matale" de sa cada aia de pe scaun nu alta) era toata tafnoasa. Am ales un cabinet particular din Iasi ca deh- dau un ban da stiu ca nu-l mai am- cand am intrebat unde sa platesc zice: "eu sunt medic nu platesti la mine"- hopa tanti da` din ce traiesti, faci munca patriotica aici sau cum?- ce sa spunuuun? cand ia spaga nu se mai irita atata.
Asadar cauta-ti oftalmoloage/gi competenti in domeniu nu figuranti ca asta descrisa de mine mai sus.



Adela , mamica de Julia


Mergi la inceput