Septembrie-Octombrie 2010! Hai Buburuza10 !!(157)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Multumim pentru capitol!

Hai Buburuza! Sa ai o nastere usoara!

Lora probabil nu a fost prea "placut" din cauza lichidului scazut si a marimei bebelinei! Te asteptam cu pozici!

Alina-Mirela 40+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Somn usor! Sa fie o noapte fara contractii!

Alina-Mirela 40+Maria si mami de DAVID (27.06.2007)siMATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Ce animat e subiectul!

Scoatem motatele ca se impune:

Hai Buburuza!!! Sofia, te asteptam!!!

Lora pupici multi pt tine si pt Adelina cea mancacioasa! Sper sa te refaci cat mai repede.

Alynta am vazut ca si tu ai o bebelina pufoasa-pufoasa in burtica! Dar esti la a treia nastere, sunt sigura ca o sa te descurci minunat!

Simona, eu am retinut propunerea ta, intotdeauna o rugaciune ajuta!

Am reusit si eu sa fac scutecele din finetul colorat, imi raman pe maine cele albe ca nu mai am chef acum. Fug la somn... Noapte buna!



Donna 35+ cu

Doamne, ajuta-ne sa mai crestem inca 4 saptamani in burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

tanamera, buburuzo in caz de insuficienta respiratorie unghiile se "inmovesc" primele si e cam greu de vazut asta de catre anestezist sub stratul rosu de oja la ceza anestezistul se va uita la unghii cand intri in sala si te pune sa dai oja jos.

eu tot french voi face

hai cu bebica

-----

Mami de roza + 37 s


Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Multumesc pentru parola, alynta, ana!
Am pus cateva poze cu bolfosenia, nu-s prea artistice, ca-s facute si alea in graba.
Plec in pat ca nu mai pot de somn. Va pup!

Lora, mami de Iustina si 39+ cu Adelina
AMR 1 zi!!!

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei

Bazar umanitar DC - ajutati copiii

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

LORA e superba bolfosenia!! Sa-ti traiasca,si sa fie sanatoasa!!
Ce falcute! numai bune de pupacit!! Ce incantata e Iustina!!!

Ana35+ Maia Elena lu' mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Buburuza bafta maxima si nastere cat mai usoara

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004) si Graviduta de 35s +
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Noapte buna fetelor! Somn usor fara ture la baie si fara contractii(doar la care vrea!)

Ana35+ Maia Elena lu' mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Am aparut si eu pe final de seara...cu scuzele de rigoare ca n-am reusit sa fac o nastere in direct ca la carte insa totul s-a petrecut prea repede si mi-era jena sa scot iphone-ul sa incep sa scriu in timp ce oamenii se agitau pe langa mine...
Deci totul a fost cam asa: Dimineata la 7.30 am avut renumitul tuseu vaginal, destul de contestat dar la mine eficient si cu care sunt intru totul de acord. Tocmai ce terminasem 40 saptamani, bb mare...deci nu prea avea motive sa mai stea in burtica. Am stat pana pe la 10 la Elias unde au si inceput contractii usoare, suportabile. Apoi a urmat un nou control care m-a si trimis la Euroclinic pentru ca incepuse sa se ingroase treaba. M-am internat frumos si au inceput "interviurile"; anestezistul care a venit sa-mi vada analizele si sa-mi povesteasca ce si cum o sa se intample, medicul rezident care mi-a facut un ditamai dosarul de intrebari si era efectiv surprinsa de mimica fetei mele care nu facea nici o grimasa la contractiile (monitorizate) care-i apareau pe aparat. Sincera sa fiu, nici nu ma prea deranjau.... A venit ulterior si moasa care, vazand inregistrarile contractiilor a fugit sa pregateasca sala de nasteri. Pe la 11.20, dupa cum parca v-am scris, m-am mutat in sala de nasteri unde deja incepusera contractiile mai puternice. Nu ma deranjau extraordinar de mult ele cat faptul ca fi-miu se bagase cu fundul in coasta dreapta si nu puteam deloc sa fiu relaxata. Mi-am adus aminte atunci si de un banc pe care i l-am spus medicului care ma tot intreba daca ma doare:

"A fost gasit un om la marginea padurii cu un cutit in coaste...cand l-au intrebat medicii daca il doare, cica: numai atunci cand rad" "

Ei, bine inteles ca pana am nascut a fost intrebarea zilei: Mai puteti sa radeti? Asa, sa continui: La 12.20 mi-au montat epidurala care si-a facut efectul in vreo 15 minute. Recunosc cu mana pe inima ca ma deranjau la culme contractiile care nu erau rare si nici nedureroase... Pe la 12. 40 mi-au zis ca e momentul sa imping, sa nu ratam contractiile, am impins eu usurel, apoi mai tare iar la prima mobilizare de trupe (eu, medic si moasa) a iesit bebelusul...deci la 12.47.
Apgar 10, 3560 g si 51 cm....si il cheama....inca nu stim, se contureaza ceva la orizont dar trebuie sa-i mai studiem mocutza de vreo cateva ori ca sa ne hotaram.

Acum imi tin mana pe burta....se misca putin inauntru dar realizez ca nu mai e bebelusul ci doar niste gaze razlete si uterul care se balangane de colo colo...deja mi-e dor de miscarile lui.

Mi l-au adus azi de 3 ori: O data la 14.30 cand a avut si prima masa, a curs colostru si a papat frumos...la 18.00....era adormit si ne-am chinuit putin dar a papat....iar acum pe seara cand n-am putut nici cu toate gadilaturile si povestile sa-l trezesc. Am renuntat si l-am lasat pe mainile lor, n-o sa-l alaptez la noapte ci maine toata ziua.

Haideti sa inchei totusi intr-o nota optimista: HAI BUBURUZA! Nastere mai usoara ca a mea nu cred ca exista dar iti doresc sa ai o nastere la fel de usoara ca a mea!

O sa citesc printre picaturi maine, pana atunci va multumesc mult pentru toata sustinerea de astazi si pentru ca mi-ati fost alaturi.

Andreea, mamica fericita de bb mic (06 septembrie 2010) si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Asa,ma intorc cu lectiile facute:

summertime,sa stapaniti sanatosi,noua casuta si sa o umpleti cu dragoste si raset cristalin de copilas dragalas!

2ingerasi,subscriu! Greu domne,greu!!Sanatate multa lui Magdy!

pianna,camera o poti inveseli prin muulte metode-de la stickere pt.fereastra,la cele pt.mobila si pereti,jucarii,un covoras fistichiu,o lustra vesela,o perdea mai colorata,etc.Hai ca prinde ea culoare,sunt sigura ca o sa gasiti voi o solutie!
Prosoape bune am cumparat de la Ikea,acum 3 ani;pentru Mihai,am cumparat de la Baby Expo,in 2007,dintr-alea cu colt de la o firma nemteasca(dar nu mai stiu firma) si-am mai cumparat acum din Metro,dintr-alea groase,groase de la Tarrington si-s bune,absorb bine nu muta apa dintr-o parte in alta..

Alina,ti-a trimis cineva parola?
Sper sa te apuce toate cele-MAINE!!Am zis!!

Klarisse,daca mie mi-a prescris Nospa de 80mg,1 pastiluta la 4 ore,ma gandesc ca tu poti inghiti linistita de 40mg,vreo 4/zi.Incearca sa te hidratezi(cu apa) bine si sa stai cumintica in pat
Daca incepe sa si doara,atunci apelezi frumos si medicul,ca sa nu stai aiurea..

OanaG,tu ce tratament iei? De ce mergi la perfuzii? Perfuzii cu ce?

maitreyi,parca ai fost din grupul AA!
Auzi,taci cu alea 6 sapt,ca eu am sangerat 8 sapt.in total.Dupa 6 saptamani,am inceput sa elimin catgut-ul,vaginal,iar in cateva zile am dat-o in hemoragieSi-asa m-am intors in spital,cu BB mic infometatFugeam acasa de cateva ori/zi sa-i dau sa suga si sa duc laptele mulsAsa ca..naiba stie cand oi mai avea parte de putina dragoste
Hai,baga data,ca te fac eu importanta acush!

Uite-o si pe Fistiq,cu gandul la cuci!

Lora,abia astept sa vad pozicile!

Andreea,felicitari,inca odata!! Frumoasa nastere ai avut! Taticul ce spune?

Hai Buuubuu!! Hai Sophie!!!

Siluan trebuie sa traiasca!!



Mamica lui Mihai si cu Maria Sa!

Mergi la inceput