Septembrie-Octombrie 2010! Bravo aniast72 !!(156)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_ivan spune:

neatza....

Hai ANIAST


Bun venit Iunia si bebe Ana Lavinia

excelente sfaturi cu alaptatul dar ce ma fac eu (care sunt panicoasa rau). ca daca copilul plange si din sanul meu nu mai curge. cum fac sa astept sa revina laptele????. nu stiu dar voi invata cu voi

33+ cu bebe mic
http://blog.photostories.ro/
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_25 spune:

Buna dimineata!!
Oramona multumim pt papa bun!

Zoze multumim pt capitol! Sa dea DD sa auzim numai vesti bune si sa avem bb-ei sanatosi!Felicitari pt inca o saptamana adaugata la semnatura!

Alynta nu ti-am mai raspuns la PM pt ca am vazut ca a dat Zozela directive la cap. trecut! "Am trimis pe mailul comun datele tuturor conturilor detinute.Le gasiti in Folders. La mai multe nu ma bag..ca si asa era sa fac ditai incurcatura".

Clary despre alaptat nu zic nimic,ca au spus fetele cu experienta.Sper sa reusesti! Felicitari pt statutul de nasica! Ce frumos! Si mie mi-ar place sa botez un bb!!

Iunia felicitari,sa va bucurati de bebita!! Bun venit Ana Lavinia! sa fii sanatoasa si cuminte!

hai ANDREEA!! hai bebicu'!!! nastere usoara!




Ana35+ Maia Elena lu' mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns botosel452 spune:

Buna dimineata!

Am intrat sa scot si eu motatele pentru Aniast

Hai Aniast!!!

Valentina35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Zoze, la cat mai multe saptamani in formula 2 in 1

Ramo multumim pt micul dejun copios Sanatate multa, sa treaca raceala.

Andreea, sper ca au inceput contractiile, sa fie eficiente si sa ne anunti rapid ca esti cu bebe in brate.

Paticut, stai linistita ca si eu am nimerit intr-o maternitate unde nu era deloc incurajat alaptatul, mi l-au indopat cu formula (dupa aceea nici ca i-au mai stiut papilele ce e aia formula), bine dupa ce initial ma duceam eu si-i dadeam sa-si ia portia de colostru, nu mai spun ca mi-au zis de la inceput ca e dureros (aveam canalele infundate si a fost groaznic pana s-au desfundat, m-am chinuit eu cu pompa dar n-am reusit, pana la urma tot tocaila le-a desfundat) si ca pot lua pastile sa opresc lactatia si scap de durere La plecare, mi-au si oferit cu generozitate 2 cutii de lapte praf pe care inca le am Cum spuneam, totul e sa fii hotarata, eu eram pregatita sa refuze sanul dupa atata bibe dar nu ma interesa ca am zis ca mi-l fac medalion si tot nu ma las. Nu l-a refuzat atunci in schimb mi-a facut greva pe la 3 luni dar asta e alta poveste oricum, nici asta nu ne-a oprit



de David, barbatel iubit (5 nov. 2008) si 36+
Made in the Holy Land

Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_ivan

excelente sfaturi cu alaptatul dar ce ma fac eu (care sunt panicoasa rau). ca daca copilul plange si din sanul meu nu mai curge. cum fac sa astept sa revina laptele????. nu stiu dar voi invata cu voi



In primul rand nu ai cum sa stii tu daca mai curge din san (muls prin orice mijloace nu e deloc relevant, eu pana prin luna a 4-a nu scoteam mai mult decat 5ml la pompa - voiam sa fac un mic stoc de lapte, insa copilul tragea foarte bine si lua in greutate corespunzator). Chiar daca ai senzatia ca e o carpa sanul, el functioneaza in acel moment pe principiul productiei instantanee, asculta cu atentie bebelusul, il vei auzi inghitind!
Tot in primul rand, atitudinea pozitiva, optimista este parte din procesul de productie , daca gandesti negativ, lucrul acesta este un inhibitor foarte tenace pentru lactatie!

In al doilea rand, fa ce am facut eu: trimite de acasa biberoanele, daca ai apucat sa cumperi, fa repede o ciocolata din laptele praf poe care il ai in preajma si relax . Asta am facut eu cand sotul incerca sa-l hraneasca pe Gruia cu biberonul cand plangea 'de foame', mama, care era la noi sa ne ajute, de asemeni facea presiuni sa-i dau formula pana imi vine laptele (desi am nascut natural, marti, pana vineri nu am avut lapte!).
Bebelusului ii ajung, ca hrana, cele cateva picaturi de colostru din primele zile, plansul este datorita schimbarii de mediu pe care o percepe intens negativ, mai ales datorita modului de a iesi in lume (indiferent ca e nastere 'naturala' - ma abtin, e o nastere vaginala, dar nu naturala, atunci cand intervin chimicalele sau chiar mijloacele mecanice gen rupt/fisurat membrane, deschis colul prin tuseu - sau cezariana), iar ca nevoie primara acuta generata din aceasta schimbare cu adevarat dramatica pentru ei (trebuie chiar sa isi schimbe si modul de a respira!) este apropierea de mama, contactul constant, deplin, plenar cu ea.

Ascultati plansul copiilor si nu incercati sa-l intrerupeti neaparat, e un mod de a-si exprima si exterioriza sentimentele, aratati-le ca ii intelegeti, raspundeti cu dragoste (as zice fara biberoane sau suzete ), mergeti pana la realizarea contactului skin-by-skin, ajuta enorm chiar sa va dezbracati amandoi si sa intrati in cada cu apa la temperatura corpului. Indepartati prejudecatile, inhibitiile, presiunile negative din jurul vostru, spuneti-le celor dragi ca ajutorul cel mai bun este sa va sprijine, sa va creeze conditiile de care simtiti voi si le transmiteti ca aveti nevoie, comunicati cu ei, transmiteti ferm si clar ce va doriti, ascultati-va instictul, e in voi!

Imi cer scuze daca am depasit vreo limita, dar stiu cat de bine mi-au prins mie astfel de vorbe .. as vrea sa ajut cat pot si stiu .. daca va e mai confortabil, mai la indemana, puteti apela si pe pm

La mare nevoie, va pot pune in legatura (telefonic si apoi stabiliti daca e nevoie de mai mult) cu un consultant profesionist in lactatie.





Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si Cezara

AMR 5 saptamani !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutz spune:



Neata'fetelor

Hai Aniast, hai contractii, hai bebelush

Iunia- FElicitari pt

Camisv - Camera bebeului este foooarte frumoasa! Mi-ai dat niste idei cu ce sa pun pe perete in camera Iuliei :)
Si nu v-am mai scris de cand ne-am intalnit - a fost foarte fain cu voi, abia astept urmatoarea intalneala

Azi semnez si eu condica, am lipsit doua zile - sambata am umblat toata ziua prin oras, iar ieri - am lenevit toata ziua
In sfarsit ne-am luat carut pt copil, si Cami - am avut noroc - nu ne-a ajuns carutul de la bertoni, si am si renuntat la comanda, si din intamplare am gasit la Chicco unul la superoferta, mai mic, care imi incape in portbagaj!!!!!! yeaaaayy (Bertoni intradevar nu avea cum sa-mi incape)

Saptamana asta am in proiect spalarea si calcarea hainutelor minuscule


Apropo de decalotare - am citit vreo 6 carti gen "mama si copilul" si nici unul nu recomanda decalotarea. Oricum eu ma bucur ca deocamdata nu am treaba cu acest subiect

si am intrat in saptamana 35!!!!



Tutz 34+ cu Julia la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Buna dimineata!

ANIAST ITI TINEM PUMNII SA AI O NASTERE USOARA SI SA-TI TII CAT MAI REPEDE PUIUL IN BRATE!!! AM NISTE EMOTII! NE GANDIM NUMAI LA TINE AZI, SA NE ADUCI VESTI BUNE CAT MAI REPEDE! SA AI UN BEBE DE NOTA 10!!!

Scot motatele si pentru Buburuza si Alynta!!!

FELICITARI IUNIA!!! SA VA TRAIASCA FETITA SCUMPA!!! Asteptam poze cu dulcica!


Despre alaptat am avut si eu o experienta care mi-a pus rabdarea, suferinta si perseverenta la incercarea. Din cauza ca mi-au dat copilul in salon la numai cateva ore dupa nastere (pur si simplu au venit si mi-au pus-o in brate si au zis sa-i dau sa manance), nu am stiut cum s-o alaptez. Nu cred ca mai e cazul sa spun ca "dragutele de asisitente" cu toti banii varati in buzunarele lor nu s-au sinchisit sa-mi raspunda la intrebarile legate de alaptat, NICIUN sfat. Asa ca am pus-o la san dupa cum am vazut in filme si cum mai citisem eu (recunosc ca am incercat sa ma documentez inainte, dar de la teorie la practica e cam greu) si vedeam cum copilul suge si iar suge si ma bucuram. Nestiind ca nu e bine s-o tii mai mult de 15 min la un san, eu o tineam si 45-50 min daca vedea, ca da din falcute. Nici pozitia nu cred ca era corecta, ceea ce conteaza enorm ca bebe sa tina sanul in gurita cum trebuie; si, fara sa-mi dau seama, cand am ajuns acasa am avut niste rani la san (ragade) ca, cu tot Garmastanul din lume, nu-mi treceau. Cel mai tare m-am speriat cand am vazut ca Clarinda a varsat sange ... tremuram toata. A sunat sotul doctorita si, printre altele, i-a mentionat si de ranile mele ; atunci dr a spus ca nu ne facem griji ca sangele pe care l-a dat afara era de la sanul meu. M-am muls si vreo 100 ml era doar sange. Nu va spun cat chin a fost. Imi venea sa plang de cate ori trebuia sa-i dau sa manance. Ii alungam pe toti din camera cand urma sa alaptez pentru ca tipam de durere la primele supturi. Dar ... a fost un test pentru mine si am reusit. Cu lacrimi in ochi de durere, mi s eumplea totusi inima de bucurie cand vedeam cum mamnanca Clarinda si cum se linistea la sanul meu. Asta mi-a dat puterea sa continui. Si, incet-incet, ranile s-au vindecat, lapticul era din ce in ce mai abundent, Clarinda crestea si am descoperit alaptatul ca o relaxare atat pentru mine cat si pentru bebe. Am experimentat si eu jeturile acelea la 1 metru distanta. Cum o puneam la san, mai intai o "dusuiam" cu laptic, asa reactionau sanii mei la gandul ca urmeaza sa o alaptez.
M-am lungit foaret tare, dar, ideea e ca merita orice sacrificiu, orice durere si lacrima pentru a-ti putea alapta copilul. Si, ince-incet, cu rabdare si ambitie, se poate. Mama mea se mira cata ambitie am sa continui s-o alaptez pe Clarinda, cand vedea cum curgea sangele din sanii mei. Cereti dinainte sfatul medicilor, asisitenmtelor, mamelor cu experienta sa va invete sa alaptati corect de la inceput pentru a evita astfel de neplaceri.

Va pup pe toate!

Zoze, bravo, spor la saptamani

LALY, cea mai fericita mamica din lume cu MARIA CLARINDA (18 martie 2008) si 35+ AMR 4



Poza preferata Clarinda




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

HAI ANIAST! Nastere usoara si erfacre rapida!

Felicitari Iunia! Cand aud cuvintele :"am nascut usor", wow, incep sa ma incurajez si eu!

35+ Victor Darian si mamica de Andreea Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns be_one spune:

Buna dimineata!
Iar am ramas in urma si am de transmis felicitari pentru mamicile Mari, Iunia si Puiutza! Sa va creasaca lin si frumos comorile si sa fiti sanatoase si voi si copiii!
Nu stiu daca trebuie sa ma loghez din nou, nu am incercat inca, dar nu am vazut poze noi la bebe. Le asteptam!
Lora, bine ai venit acasa!
Si - hai Aniast! Sa aflam vesti bune cat de curand

Oana 35+ cu Ioan si mami de Dimitrie (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paticut spune:

scuze: multumim oramona si zoze pentru mic dejun...

tutz sa va fie de bine cumparaturile si sa stapaniti sanatosi caruciorul! sa va fie de bine si schimbarea saptamanii...la cat mai multe! in ceea ce priveste decalotarea - am spus exact experienta mea.. nu am citit din carti nimic cu privire la asta stiu doar ca la noi a fost foarte bine asa. si la bb2 voi avea acelasi neonato si sper sa fie la fel. ne-a ocolit de multe probleme pe care alte fete de la odiseea mea de atunci le-au patit cu copii lor.

olivia - la mine in maternitate au avut mare grija de mine.. au venit si au stat ore intregi si m-au invatat cum sa tin copilul, cum sa apuce sanul, m-au muls ele cand nu mai puteam eu, m-au invatat de dusurile calde pentru a face laptele sa iasa mai usor..dar eu muream de durere si facusem torticolis de la atata muls (scoteam cam 100 ml pe muls in 5-10 min - deci lapte era) dar Miron urla de mama focului la san...ceva nu faceam corect..sau nu venea usor ca la bibe laptele si se enerva... ideea care ma ambitioneaza acum e ca a venit o colega de odisee pe la noi cand copilul avea deja 2.5 luni si am rugat-o daca nu se supara sa-l puna si pe Miron la sanii ei(avea niste sani mari, plini de lapte, superbi, fetita ei mancand san excusiv) si culmea e ca fi-miu a supt 30 min la ea, din bibe a mai mancat vreo 20-30 ml. asa ca e clar ca eu nu faceam bine ceva. acum sunt hotarata sa fac orice, vorba lui clabuc - "sa mi-l fac medalion".

multumesc si tie clabuc, nerantula, olivia... va sorb cuvintele si va multumesc inzecit pentru fiecare sfat.

imi place ideea de nascut in direct aniast: paraca aud " stati asa sa mai spun ceva la odisee apoi imping iar.....

donna

paticut fericita mamica de baiat voinic si dulce - www.flickr.com/photos/bogaci_miron/" target="_blank">Miron Petru si 32+

Mergi la inceput