Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

elenada eu nu am cerclaj, e prima sarcina, obtinuta prin FIV, frica e mare, oricum as pune lucrurile tot nu stiu cum sa fac. Bb-ii fac niste tumbe de zic ca gata, atat mi-a fost.
dar si mie mi se pare devreme, in conditiile in care ei nu se grabesc.
Vom vedea cum decurg lucrurile pana luni. Pana la urma daca ei nu ii place sa fie deranjata noaptea nici mie nu imi place sa nasc fara sa fie absolut necesar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

buna, sunt si eu o graviduta mica de tot, cu sarcina obtinuta tot prin FIV.va citesc de ceva vreme, dar nu am indraznit sa apar, mai ales ca am avut o sarcina oprita in evolutie in iarna, si inca stau cu teama.in fine, azi am tot citit ce scria mariadan, am si eu o parere: am citit tot pe site-ul vostru de gravidute care au dus sarcina pana la 36-38 SA, poate chiar 40..dar am auzit si de sarcina premature foarte des intalnite la gemeni..parerea mea e ca dc tot ai 36 SA, dc bebicii au greutatea necesara,si dr. isi mentine parerea si insista sa faca cezariana acum..poate ar fi bine s-o asculti.adevarul e ca noaptea, e altfel..dr. sunt mai obositi,nu stiu dc organizarea e la fel de ok ca in cursul zilei, habar n-am. eu am teama de lucrul asta, sa nu mi se declaseze noaptea, ptr ca eu am musai indicatie de cezariana..apoi am auzit cazuri care s-au sfarsit mai prost ptr ca au stat bebicii mai mult..nu stiu exact motivele medicale.cred ca difera de la sarcina la sarcina, de la graviduta la graviduta..oricum ar fi bine sa-ti dea niste argumente clare de ce se grabeste.si tu le pui in balanta si iei o decizie..

14 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

in 4 luni..dar am avut cratere!!!!am ajuns de la 59 in talie..la 130 cm:((



Daca ar fi sa o iau maine de la capat, nu as schimba nimic la viata mea!
Comorile noastre



Poti sa-mi spui si cat de des te masai cu bitterul ala? Am incercat si eu dar m-am lasat repede pagubasha...nu vedeam nimic si ma termina mirosul... Dar ash face din nou daca tu spui ca are efect...

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturas2010

ieri am fos la eco, un bebe are 340 grame si altul 410, cica sunt ok, continuu sa iau Elevit, tb sa imi fac si analizele, si la 23 sapt merg la morfo de trim II..

eu nu am facut nici un control ginecologic pana acum, colul se vede la eco, acum cica are 3,8 cm , a crescut..mereu a avut 3...e posibil...???

fluturas 21 +




Nici mie nu mi s-a facut nici un control pe masa toata sarcina. Dar eco la fiecare intrevedere cu medicul... Conteaza sa fie un medic ecografist bun si un obstetrician bun. Eu am avut noroc de doctoritza mea 2 in 1 .

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut.
Vreau sa va intreb ceva pe cele care ati nascut. Pe mine vrea sa ma interneze luni medicul, sa imi faca cezariana, luni sau marti. Sarcina e gemelara iar luni as avea 36 S si 3 zile. O fi devreme? Nici nu stiu ce greutate ar avea acum ca nu i-a mai masurat
Mi se pare OK ca si termen, dar eu i-as tine in burtica mult si bine, chiar daca am momente in care zic ca nu mai pot.
la inceput ma rugam sa ajung la 32 S, dar si acum la 36 as vrea mai mult.



Eu am fost la ultimul control intr-o martzi si m-a chemat pt cezariana a 2-a zi. Musai... Bine, eu am si avut nishte problemutze in sarcina (trombofilie pt care faceam zilnic cate o injectzie + tensiune mare pt care luam tratament oral). Deci am nascut la 36 s + 6 z. Ideea este ca in cazul meu se impunea cezariana de urgentza din cauza tensiunii... bb-linele nu mai crescusera deloc (cel putzin ecografic) de la ultimul control cu o saptamana in urma si in plus, datorita trombofiliei, exista riscul de a pierde vreun bb in burtica. Eu m-am conformat deshi nici mie nu mi-a covenit, mai ales ca fizic ma simtzeam binishor (chiar am mers singura cu transportul in comun la acest ultim control). Dar daca nu e vorba decat de comoditatea si "linishtea" medicului si nu exista aspecte clinice care sa indice o cezariana prematura eu nu ash face-o mai devreme.

Editez: Bb-lushele au avut la nashtere fiecare 2100 grame, 47 cm si au luat nota 10.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

buna, sunt si eu o graviduta mica de tot, cu sarcina obtinuta tot prin FIV.va citesc de ceva vreme, dar nu am indraznit sa apar, mai ales ca am avut o sarcina oprita in evolutie in iarna, si inca stau cu teama.in fine, azi am tot citit ce scria mariadan, am si eu o parere: am citit tot pe site-ul vostru de gravidute care au dus sarcina pana la 36-38 SA, poate chiar 40..dar am auzit si de sarcina premature foarte des intalnite la gemeni..parerea mea e ca dc tot ai 36 SA, dc bebicii au greutatea necesara,si dr. isi mentine parerea si insista sa faca cezariana acum..poate ar fi bine s-o asculti.adevarul e ca noaptea, e altfel..dr. sunt mai obositi,nu stiu dc organizarea e la fel de ok ca in cursul zilei, habar n-am. eu am teama de lucrul asta, sa nu mi se declaseze noaptea, ptr ca eu am musai indicatie de cezariana..apoi am auzit cazuri care s-au sfarsit mai prost ptr ca au stat bebicii mai mult..nu stiu exact motivele medicale.cred ca difera de la sarcina la sarcina, de la graviduta la graviduta..oricum ar fi bine sa-ti dea niste argumente clare de ce se grabeste.si tu le pui in balanta si iei o decizie..

14 SA+



Sarcina ushoara si cat mai luuunga!
Si eu am avut o sarcina pierduta cu 5 luni inainte de cea gemelara. Dar mi-am ales un medic bun (deshi mai scump decat majoritatea din orash), in care am avut incredere, am facut tratament de sustzinere, analizele la indicatziile medicului, controalele periodice + optimismul de rigoare si acum sunt o mamica fericita de gemanuzte. Asha ca gandeshte pozitiv ca sa tranzmiti numai energii bune bb-ilor din burtica!

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Hai ca azi am avut o limbarnitza... mai rar pe mine asha ...

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Dragi mamici, vreau sa va cer cateva pareri legate de alaptat si muls.
Eu o sa nasc la Elias si acolo bebeiilor li se da cu biberonul pana vine mami cu tzitzi, la Polizu mi-a zis cineva ca le da cu seringa ca sa nu refuze sanul.
Am inteles ca tb. sa-ti formezi sfarcul si vreau de asemenea sa-mi procur 1 pompa de san care sa fie buna dar si rezonabila ca pret si nu stiu care ar fi cele mai indicate . Macar sa am o idee de vreo 3-5 pompe ca sa ma hotarasc.
Alaptatul este atat de dificil pe cat se zice? Am cunostinte care imi povestesc tot felul de chestii, cum ar fi : furia laptelui, ca tb sa te mulgi corect si constant ca sa nu apara noduli si sa faci mastita....bla..bla. Fiecare cu pareri, dar as vrea sa stiu cum ati intampinat voi situatiile mai ales cu gemeni


+ 30
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie







Am sa-ti povestesc experienta mea.
Am nascut la 38SA si 2 zile prin cezariana, dupa ce au terminat de cusut burtica (mai bine zis capsat) mi-au pus puiutii la san.
Colostru am avut cateva picaturi la ambii sani apoi nimic, le-au dat formula asistentele dar numai dupa ce-i tineam la sani 30 min fiecare apoi puneam pompa.
Inca din prima zi am facut rani ingrozitoare la sfarcuri, sangeram, imi venea sa-mi iau campii....cu toate asta asistentele veneau si-mi puneau copii la sani, mi-i tineau, imi aratau cum sa-i pun la san......de foarte mare ajutor au fost femeile astea.
Greu...a fost foarte greu, cel putin pentru mine, nu stiu, poate alte femei au avut experiente mai frumoase cu alaptatul.
Laptele mi-a venit dupa o saptamana, a venit in forta, mi-au explodat sanii, am niste crapaturi de un deget pe ambii sani...oribil.
Dupa 2 saptamani m-am reglat cu laptele, copii au invatat sa suga, ne-am obisnuit unii cu altii iar acum alaptatul e o placere pentru toti 3 am uitat de zilele alea, au ramas in urma.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut.
Vreau sa va intreb ceva pe cele care ati nascut. Pe mine vrea sa ma interneze luni medicul, sa imi faca cezariana, luni sau marti. Sarcina e gemelara iar luni as avea 36 S si 3 zile. O fi devreme? Nici nu stiu ce greutate ar avea acum ca nu i-a mai masurat
Mi se pare OK ca si termen, dar eu i-as tine in burtica mult si bine, chiar daca am momente in care zic ca nu mai pot.
la inceput ma rugam sa ajung la 32 S, dar si acum la 36 as vrea mai mult.


Dupa mine e devreme, daca poti sa mai tii bebeii....de ce nu???
Pentru ei cinteaza fiecare zi in burtica, eviti multe neplaceri.
Ai mei nu au stat la incubator, nu au avut nevoie de oxigen, nimic, am nascut la 38SA si 2 zile doi ratoi de 3060kg si 2780kg.

http://community.webshots.com/user/Dragaica

Mamica fericita de leuti minunati Tudor Sébastian si Félix Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Larisel..si pe mine ma dispera mirosul..ma dadeam dimienata si seara..m-am dat zilnic timp de 2 luni..apoi mai rar..o data la doua zile la 3. Dar ca sa nu simt "putoarea"aia..ma infasuram cu foliesi nu mai mirosea asa nashpa(nu mai simteam de fapt)



Comorile noastre

Mergi la inceput