Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Dragi mamici, vreau sa va cer cateva pareri legate de alaptat si muls.
Eu o sa nasc la Elias si acolo bebeiilor li se da cu biberonul pana vine mami cu tzitzi, la Polizu mi-a zis cineva ca le da cu seringa ca sa nu refuze sanul.
Am inteles ca tb. sa-ti formezi sfarcul si vreau de asemenea sa-mi procur 1 pompa de san care sa fie buna dar si rezonabila ca pret si nu stiu care ar fi cele mai indicate . Macar sa am o idee de vreo 3-5 pompe ca sa ma hotarasc.
Alaptatul este atat de dificil pe cat se zice? Am cunostinte care imi povestesc tot felul de chestii, cum ar fi : furia laptelui, ca tb sa te mulgi corect si constant ca sa nu apara noduli si sa faci mastita....bla..bla. Fiecare cu pareri, dar as vrea sa stiu cum ati intampinat voi situatiile mai ales cu gemeni


+ 30
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Salut.
Vreau sa va intreb ceva pe cele care ati nascut. Pe mine vrea sa ma interneze luni medicul, sa imi faca cezariana, luni sau marti. Sarcina e gemelara iar luni as avea 36 S si 3 zile. O fi devreme? Nici nu stiu ce greutate ar avea acum ca nu i-a mai masurat
Mi se pare OK ca si termen, dar eu i-as tine in burtica mult si bine, chiar daca am momente in care zic ca nu mai pot.
la inceput ma rugam sa ajung la 32 S, dar si acum la 36 as vrea mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariadan

Salut.
Vreau sa va intreb ceva pe cele care ati nascut. Pe mine vrea sa ma interneze luni medicul, sa imi faca cezariana, luni sau marti. Sarcina e gemelara iar luni as avea 36 S si 3 zile. O fi devreme? Nici nu stiu ce greutate ar avea acum ca nu i-a mai masurat
Mi se pare OK ca si termen, dar eu i-as tine in burtica mult si bine, chiar daca am momente in care zic ca nu mai pot.
la inceput ma rugam sa ajung la 32 S, dar si acum la 36 as vrea mai mult.

dar de ce vrea dr sa te opereze?sunt probleme?sau ce-l arde asa?



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

e de garda marti si a mai bagat o scuza cu ^sa vedem ce medic neonatolog este de garda, sa fie unul mai bun, ca daca vin noaptea cine stie cine o sa fie de garda si in ce toane^, chestii de astea ^spre binele meu^. Desi spunea ca vine de acasa indiferent de ora, probabil ca vrea sa isi ia de o grija, sa scape de mine.
Nu va pot explica ce stare de nervi am de ieri.
Daca stiam ce are de gand ii spuneam macar sa vada si ce greutate are fiecare (aproximativ), ca data trecuta mi-a spus ca nu ii poate masura ca este aglomeratie in burtica si ^sunt numai maini si picioare^, dupa ce cu o tura inainte cam incurcase masuratorile, nu cred ca avea cum sa ii dea greutatea pe care o spunea ea (mai facusem o eco la iasi cu cateva zile inainte.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Of....Mariadan..nu stiu sincer..dar cand avd dr din astia... si atat



Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Carla, multumesc de urari!

mariadan, e exact asa cum spui: vrea sa scape de operatie, daca tot e de garda. tu stii in ce masura e flexibil/maleabil si-l poti convinge sa mai asteptati. eu una asa as face, sunt si aici pe forum destule exemple de mamici care au nascut in sapt 39 sau 40, e muult mai bine asa, mai ales daca nasterea nu e inminenta.
succes oricum!

andreiutasg, eu n-am reusit sa alaptez decat vreo 2 luni, si mixt, ptr ca da, in maternitate la Elias s-au obisnuit cu biberonul. am continuat pana n-am mai avut lapte, iar asta s-a intamplat rapid intrucat ei nu sugeau f mult. practic, asta e cheia si ca sa nu faci febra laptelui sau noduli sau mastita, nu mulsul neaparat, ci suptul. conteaza sa fie pus copilul la san la cerere, oricat de des posibil, chiar din ora in ora daca e cazul. si conteaza ca tu sa mananci bine, sa bei multe lichide (eventual si produse de stimulare a lactatiei) si sa dormi cat se poate, o data cu bebeii.
pompa de muls eu am avut manuale, 2, una de la primii pasi, de cealalta nu-mi mai aduc aminte. insa iti recomand una electrica, mie astea mi s-au parut apa de ploaie.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

cu cat ma gandesc mai mult cu atat ma enervez mai tare. O sa vad cum mai evolueaza lucrurile pana luni, o sa merg la spital, si daca bb-ii sunt de acord, voi incerca sa o conving pe dr. sa mai asteptam putin.
Cred ca nu ii surade ideea de a fi deranjata la o bucata de noapte, in caz de ceva. Dar trebuia sa spuna de la inceput daca asa e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Mariadan mie una mi se pare devreme sa iti faca cezariana la 36 de saptamani. Adica toti medicii trag cat mai mult de sarcinile gemelare sa le duca la termen si el la 36 gata scoate copii. eu de la 32 de saptamani am stat numai in pat cu un col care se tinea in firul de cerclaj si atat. Mi-a facut cezariana la 38 de saptamani. Eu zic sa discuti cu el ca e sanatatea copiilor tai in joc. in patru saptamani pana faci tu 40 de saptamani cred o sa mai fie el de garda si medicul neonatolog la fel.

La elias se da biberon la copii chiar se exagereaza sincer. adica eu ma duceam la ora de alaptat si unul din ei era deja satul iar al doilea era cu biberonul in gura. si dupa ce termina lapticul din biberon mii punea si mie la san asta asa de joaca. Nu stiu de ce ma mai chemau la alaptat daca copii erau deja hraniti.
Cand am ajuns acasa punei la san de mai vroiau. Sugeau 2 minute si adormeau si daca dadeam sa le scot sanul se trezeau si plangeau. am stat cu ei la san o zi si o noapte dupa care am cedat si am inceput sa ma mulg si le-am dat asa laptic pana pe la 3 luni si jumatate o masa pe zi ca nu scoteam mai mult iar restul lapte praf. Am baut tot felul de chestii de stimulare a lactatiei am luat si pastilute si degeaba. Poate ca as fi reusit si cu mulsul sa le dau mai mult laptic daca m-as fi muls in mod regulat din trei in trei ore cum papau ei dar singura cu doi copii mici nu prea mi-a iesit. ma mulgeam rar cand simteam ca imi pocnes sanii si din cauza asta am facut de doua ori mastita.
Ei acum de ar fi sa o iau de la capat as proceda altfel zic eu.

Bafta multa fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana73 spune:

Buna fetelor!

Din pacate evolutia sarcinii mele nu e prea stralucita. Bebeii sunt bine dar mie mi-e extrem de rau! Vomit des, am stari de lesin....practic ma tin de pereti prin casa.
La 8 saptamani asa rau???
Decizia de a renunta la sarcina e tot mai pregnanta....Realist vorbind: n-am servici, tatal copiilor nu da nici un semn, cu ce voi creste 2 copii? cu 200 lei pe luna?
Il rog pe Dumnezeu sa ma ajute dar....Imi doresc foarte mult sa devin iar mamica...m-am rugat sa raman insarcinata si sa pot duce sarcina la bun sfarsit, crezand ca omul de langa mine e....OM!!! Tare mult m-am inselat!
Poate ca sunt de condamnat....e minunat cand ma gandesc sa-mi tin in brate copii...sa-mi spuna "mama"....dar...oare nu-mi bat joc si de ei si de mine?
Cine ma va ajuta?
Sunt doar eu...Fara nici un ajutor...Sa ma ierte Dumnezeu dar...
Rugati-va pentru sufletul meu.....probabil ca voi face pacatul de moarte...

Sa va dea Dumnezeu multe clipe frumoase langa puii vostrii!!! Eu din pacate nu cred ca-i voi tine in brate...

Multa sanatate viitoarelor mamici si celor care sunt deja mamici.
Va pup dulce si va multumesc ca m-ati ascultat!!!
Cu drag,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Eu am alaptat primul copil pana la 1,7 ani, si gemenii pana la 4. La noi nu a fost cazul de dat biberon in maternitate..ca mi i-a adus la 6 ore dupa ce am nascut in rezerva..si m-au"abandonat"cu ei. Veneau uneori si ma intrebau"nu plang de foame?aveti nevoie de supliment?"si eu spuneam nu, pentru ca se saturau si nu plangeau. I-as fi alaptat si mai mult, dar nu se mai saturau..si din momentul in care au prins gustul de lapte praf, nu mai trageau din san:(asta ete..per total am alaptat 2ani



Comorile noastre

Mergi la inceput