Actiunea 3 sate - Va multumim!

Actiunea 3 sate - Va multumim! | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Pe-un picior de plai, pe o gura de rai … Asa ar putea incepe povestea, pentru ca oamenii de care vreau sa va vorbesc stau intr-o zona ce seamana cu o gura de rai. Pe drumul de la Piatra Neamt spre Bicaz, satele se aseaza cuminti de-a lungul drumului national. Dealurile impadurite, muntii ce se innalta semeti, raul care susura aproape te fac sa vrei sa te opresti, sa iei o gura mare de aer curat. La strada principala, casele mari , vilele impozante, pensiuni cochete te fac sa crezi ca acolo totul e perfect.

Daca parasesti insa drumul principal, ajungi in lumea reala. Asfaltul se termina de obicei dupa cateva sute de metri, cum treci podul peste Bistrita (in oricare sat te-ai duce, este un pod peste Bistrita, parca pus anume sa delimiteze cele 2 lumi). Casutele din chirpici sau barne se itesc triste din spatele gardurilor darapanate. Oamenii de aici isi castiga existenta lucrand zilieri la taiat lemne sau carand si vanzand piatra de rau. Saracia e mare si sansele minime.
La Oantu am cunoscut-o pe Carmen, femeie cu 5 copii, parasita de barbat, care are grija de un mos din sat. Mosul le-a dat o camera in casa lui si acolo, in cativa metri patrati se inghesuie 6 suflete. Cel mai mic are 6 luni, cel mai mare, 9 ani. Cand i-am spus ca am vrea sa o ajutam cu cate ceva pentru copii, a inceput sa tremure si ne-a spus ca ‘Exista Dumnezeu pe pamant ..’. Tot aici am cunoscut o familie cu 3 copii. Mama a ramas fara loc de munca in urma disponibilizarilor din ultimul an, tatal e zilier. Traiesc din alocatiile copiilor si ce reuseste el sa castige.
La Tarcau l-am cunoscut pe Daniel, tatal unui baietel, care incearca din salarul lui de circularist la un gater sa asigure cele necesare familiei. Nu ar fi extrem de greu, daca ar fi toti sanatosi. Dar baietelul de 1 an si 2 luni s-a nascut cu o boala la picioruse si nu le poate folosi. Sfatuiti de medical din sat, pleaca peste 2 saptamani sa faca o operatie la Tg. Mures. Cum si cu ce bani .. numai el stie. Tot in Tarcau este o familie cu un baietel nascut surd, mut si orb. Baietelul are 8 ani si a suferit numeroase tratamente si interventii chirurgicale. Acum e la Cluj, se incearca montarea unui dispozitiv care sa ii redea, cat de cat, auzul. El mai are o surioara si toata familia traieste din alocatii si ajutoare sociale, mereu pe drumuri, mereu prin spitale.
In Pangaracior, scoala a fost inundata in urma cu cativa ani si au mutat-o mai sus cu cativa zeci de metri. E cam cat un ap. cu 3 camere. In 3 sali de calasa mici si saracacioase se inghesuie 4 generatii de copilasii.
Ca cele povestite aici pe scurt, mai sunt zeci de familii. Cred cu tarie ca putem ajuta, putem sa le aduce un zambet pe fata acestor copii, a parintilor lor. Putem face diferenta intre nimic si o mana intinsa.

Propunerea mea este sa trimiteti colete cu orice va prisoseste si credeti ca ar fi de folos: incaltaminte, haine, jucarii, carti, rechizite. Eu, ajutata de cativa prieteni inimosi care vor sa se implice, le vom distribui mai departe.


Aici va fi un album unde voi posta din cand in cand poze.
http://picasaweb.google.com/LauraRsiB/Actiunea3Sate#


Amanunte despre varstele copiilor :

Varsta -------FETE ------- BAIETI
0-6luni ------- 1 ---------- 1
6-12 luni ------ 1
1 an --------- 1 ---------- 1
2 ani --------------------- 2
3 ani ---------1
4 ani -------- 1
5 ani -------- 3
6 ani -------- 2
7 ani -------- 2
8 ani -------- 3 ----------- 2
9 ani -------- 1 ----------- 3
10 ani ------- 1 ----------- 3
11 ani ------- 2
12 ani ------- 1 ----------- 1
13 ani ------- 1




Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Conteaza pe un colet de la Oradea
Va pleca luni .

Mult, mult succes !

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Laura,trimitem si noi un pachet sapt viitoare.
Intrebare -am si niste haine de barbati,nu ar fi nevoie?Ca ale mele vin la copii,la cat mi-s de mica,dar am facut deja curat in haine de sapt asta,sunt curate,dar le mai spal o data ca au zacut acolo in dulap si pe sapt viitoare fac un pachet sa-l puna sotul meu la posta..si sa vad ce mai strang si de la David.
Felicitari pt actiune si mult succes.Suntem alaturi de tine si de acele familii.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar pt copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:


Multumesc lui Dodo-pui care a pus deja coletele la posta

Daria, multim mult!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Un colet va pleca si de la mine. Sapt viitoare o sa-l pun la posta.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Leditia, sigur ca si hainele pt adulti sunt foarte bine-venite. Multumim mult!
Generozitatea voastra va fi cu siguranta rasplatita



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Un colet va pleca si de la mine. Sapt viitoare o sa-l pun la posta.

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)


Multumim!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca ati sti cat ma bucura si ma incurajeaza mesajele voastre! E absolut tulburator sa vezi realitatea in care traiesc acei oameni. Te face sa iti doresti sa poti schimba lumea, sa ai miliarde si sa poti sa ii ajuti pe toti. Miliarde nu avem, dar avem suflete frumoase cu totii si putem sa facem un gest care sa conteze pt ei cu adevarat.
Va multumesc mult ca imi sunteti alaturi!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami33 spune:

Zilele trecute am revizuit hainele copiilor si voi face un pachet cu cele pe care nu le mai folosesc. Am si 2 ghiozdane frumoase pentru 2 scolarite. Luni sper sa pun pachetul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

Dupa 15 luna asta incropesc un colet si-l trimit

brotacul tero-sectoristMIRUNA(29 mai)

Teroricul sectoricios are 1 anisor

BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Multumesc lui Dodo-pui care a pus deja coletele la posta




Laura n-am reusit sa duc decat un colet azi pentru aceasta actiune...luni duc sigur inca 2 sunt facute dar mi-a fost imposibil sa le duc azi singura si cu copii de gat






Blogul Speranta moare ultima
Blogul lui Bogdan Andrei , goblenuri,Varsta lui Donu' Bodo,Varsta Isabella-Elena

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!



Mergi la inceput