Dovleceii sarbatoresc189-La multi ani Eric Tudor !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Salutare!
Parca si-a mai revenit un pic forumul de cand a aparut aida. Ce frumos povestesti tu de Eric. Asteptam filmuletele cu frumuselul.
Manga, condoleante familei. Vedem in fiecare zi la tv tragedii si spunem ca noua nu ni se poate intampla, dar nu stim niciodata cand vine si ne ia.
Anamaria, sanatate va doresc.
Iulika, chiar ma gandeam astazi la tine ca nu ai mai scris. Sper sa nu fie bine.
Mary, scarlatina? Sper sa nu fie asa. Sanatete si voua.
Mada, si sper ca a fost bine astazi.
Moni-iulia, ai intrat asa putin si nu ne-ai spus nimic de puiul tau. Pe Raisa ai mai vazut-o? Sa o pupi din partea noastra de cate ori va intalniti.
Luto, din romanica sunt musafirii?
Chiar, nu mai puneti retete de aperitive ca se apropie evenimentul si vreau sugestii.

Si nu in ultimul rand La multi Ani Raisa si Theodora si la multe lunite pt Paulica!

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Ziua buna si frumoasa, mamici dragi!

Sa ma iertati, va rog, ca dispar asa, ca-n Star Trek, dar eu acum sunt pe norma dubla, singura cu baietii, cu a doua tura de corecturi si cu o casa care n-a fost ingrijita de doua luni . Anomis, sper ca n-ai intepenit cu urechea palnie. Promit sa povestesc mai multe despre baieti cand ma descotorosesc macar de unele treburi. Acuma, pe scurt, ei sunt bine, veseli si sanatosi. Busici si-a redescoperit casa iar lui Mosorel i se pare ca e in vacanta. Mai nou, ultima distractie e sa-l pun pe portbagajul bicicletei in timp ce el se tine cu bratele de mijlocul lui frate-sau si sa se plimbe asa. (Eu, mama grijulie, merg in urma lor si il tin de ham.) E o veselie de se opresc toti vecinii sa rada de noi. Partea proasta e ca toata treaba asta ma costa tot pe mine. Ca doar nu exista taxi gratis iar fiul meu cel mare vrea sa stranga bani de un microbuz.

Crocodana, Santorini, multumesc de sfaturi. Selene, si tie. Chiar ma gandeam ca Aida a aparut in mod providential tocmai acum. Oricum imi era tare dor de ea, dar acum si mai si. Deci, Aida, mamis, vrei sa ma indrumi si pe mine? Pleaseeee!

Hepi, cu mare placere. Daca as sti si pentru ce, ar fi grozav.

Liliana, fa o lista si iti raspund oficial in termen de treizeci de zile.

Ma iertati ca scrisesem ieri un mesaj de felicitare pentru toti dovleceii sarbatoriti si domnul sotz a luat controlul laptopului dupa care mi l-a inchis cu totul. Asa ca le urez astazi tuturor sa creasca mari si fericiti si sa lumineze lumea cu zambetul lor.

Iarasi trebuie sa fug. De data asta imi las urma ca Zorro. ZZZZZZZZZZZ



_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Si sa scriu si despre noi cateva cuvinte.
Sunt cam necajita in ultima vreme. Am crezut ca a trecut norul dar vad ca a revenit. EU ma simt rau, pe zi ce trece din ce in ce mai rau. NU stiu ce am dar mi-au intrat tot felul de bazdaci in cap AM si slabit vreo 3 kile intr-o saptamana fara sa fac nimic.In fine...
Apoi sunt necajita cu implinirea unui anisor a lui fii-miu ca nu i-am luat niciun cadou, nu i-am facut tort nu i-am facut nimic. Ma simt ca... nu va pot explica. Am amanat motul din motive de nasa bolnava si uite ca a venit vremea rea si nu ne mai iese pasenta cu ce vroiam noi si la restaurant nu vreau sa fac. Avem in cap acum la un loc de joaca ceva dar nu imi place sa fiu constransa de timp, de meniu (in special de tort) etc.. sunt tare amarata ca nu i-am facut ceva special puiului la prima lui aniversare
Asa...
Bilantul de 1 an la Dragos: 11,600 kg, 79 cm, 51 cm perimetru cranian si 50 toracic, fontanela inchisa, toate bune. Insa de aproape 3 saptamani face kk moale, ba apos, ba cu mucus, de nspe mii de ori pe zi. L-am lasat cateva zile ca am zis ca e vreun dinte, apoi o saptamana a papat saracutul numai orez fiert si supa de pui cu morcov si albitura, smecta, lapte fara lactoza si nimic. AM fsot luni la pediatra si se pare ca e un virusel asa ca ne-a trecut pe antibiotic (SUmetrolin sau asa ceva ), debridat, hidrasec si papa normala. S-a mai legat putin dar nu cum trebuie. Azi mi-a facut deja de 4 ori si mirosul tot nu e normal. DAca nu ii trece pana vineri cand terminam tartamentul ma duc la Babes sa fac niste investigatii.
PE de alta parte m-a capiat. E un zvapaiat ametit. Se impiedica de orice si oriunde si cade. Mi-a cazut 3 nopti la rand din pat si s-a lovit de calorifer. Asta pt ca de vre-o saptamana patul lui e in flacari, are ace, cioburi, nu stiu ce are ca l-am cautat si eu n-am gasit nimic. Eu nefiind obisnuita sa dorm cu el nu am grija si noapte cand se intoarce face buf. M-a intrebat un vecin intr-o dimineata ce i-am facut copilului la 2 jumate noaptea ca el s-a speriat de a zis ca e cutremur (va dati seama cata bubuitura s-a auzit in tevi, tipul sta la 7 si noi la 5). Astazi a vrut sa se aseze in fund in patul mare si evident ca juma de fund era afara, si cum cantareste greu tare fundul a cazut, rau de tot. APoi s-a innecat cu o bucata de piersica de am murit pe loc. Norocul meu ca am avut prezenta de spirit si l-am intors cu capul in jos, i-am apasat pe abdomen, am bagat dejtu carlig in gatul lui. Horror, nu va puteti inchipui cum a fost. NU stiu ce sa ma mai fac cu el. E cersetor mare, nu poti sa bagi nimic in gura de fata cu el. Si in parc se duce la toata lumea care mananca si intinde mana (da stiu, sa nu ma plang ca e mancacios dar pe mine ma dispera, efectiv simt ca o iau razna si chiar nu imi doresc un copil obez). In ultima vreme nici nu prea i-am dat fructe din cauza problemei cu kk. Cam asta despre noi de rau, in rest e un dragalas care pe zi ce trece face ceva nou, interactioneaza din ce in ce mai frumos cu noi si cu toata lumea, vorbeste muuuult, foarte muuult, canta, danseaza, se joaca frumos singurel cu jucariile lui. A a vut o saptamana in care o luase tare bine din loc dar de 2 zile de cand cu cazaturile astea a prins iar frica, dar il las in voia lui, daca nu se simte pregatit nu il fortez.

Aiducule, tare ma bucur sa te vad activa pe aici

Elle, mie personal imi esti tare tare draga, ma bucur tare mult ca Anna face progrese si chiar daca nu ti-am scris atunci , am citit postul si m-am bucurat foarte tare. sa plece o data toti piticii si sper sa va iasa plecarea in 2

MAnga, imi pare tare rau pt matusa ta

mely, sper sa nu fie scarlatina

Mada, bafta multa la bac

Bia, acum ca te-ai intors, cand termini de tot cu lucrarea poate reusim sa ne vedem

techila, minunati ca de obicei

Anomis, nu am fost pe faza, de ce vrei sa il investighezi pe DInutu? Doar pt ca papa mult? SAu mai aveti vreo problema?

Uka, ce faci girl? NU pleca noru ala nici de la tine? ca poate trece totusi la tine.

hepi, uf, ce sperietura. Bine ca v-ati linistit

Selenico, super mini vacanta. SI noi am facut acelasi traseu acu 3 sapt aproape (ca de atunci i se trage lu fii-miu ). Ma bucur ca a fost prietenoasa Ebru

Anamaria, ne e tare tare dor de voi. Imi pare rau ca Alex a avut probleme. Tu cum mai esti? MI-a povestit Alexandra, sper ca ti-ai mai revenit . Cand veniti pe acasa?

Sigur am vrut sa mai scriu cuiva ceva, daca imi amintesc si nu se trezeste fii-miu revin

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

A venit dr. la noi sa ne vada cum suntem...ne-a dat diagnosticul de scarlatina,chiar daca nu are toate simptomele (nu vomita deloc,azi nu mi-a mai facut febra),ne-a zis ca e o forma mai usoara.Gatul in schimb arata urat de tot si suntem pe antibiotic .3 zile n-avem voie afara apoi mai vedem cum se prezinta bubitele.
In rest,de mancat mananca,doarme,se joaca...


Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mely, eu stiu ca la bolile astea buboase nu ai voie sub nicio forma antibiotic ca poate inhiba bubele sa apara si atunci se pun intern si nu e bine. Corectati-ma daca gresesc... Ia cauta si tu pe net sau mai intreaba un medic. Sper sa nu te ambalez aiurea

Monica de Minune Dragos Alexandru(26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Mary, mi=am adus aminte de voi in timp ce faceam curatenie, apoi mi=a picat netu....este sigur sau mai trebuie ceva investigatii ca sa confirmati?? si mai vroiam sa te intreb si de Calin, cum se mai simte...multa sanatate intregii familii

Monica, nu-ti face sange rau pt aniversarea puiului, o sa vezi ca el o sa le aprecieze mai mult pe cele pe care le va tine minte si le va simti intr-un fel....acum eu sunt sigura ca i-ati spus ca il iubiti, i-ati cantat la multi ani, l-ati pupacit toata ziua, ceea ce e suficient uite ca si pe noi ne-a prins pe drumuri si am sarbatorit exact cum ti=am spus mai sus....nici mare cadou nu i=am luat, tot hainute, incaltari, si de la Balea o oita care se face pernuta si o caciulita cu urechi, pt iarna
si nici mare party special nu vom avea, vor veni parintii nostri, sor-mea si nasii si vom face un gratar daca tine vremea cu noi...
si Ebru a facut azi cam moale si de vreo 3 ori..ultima oara s-a si murdarit pe haine, ceea ce nu s-a mai intamplat de cand papa lapte exclusiv.....o sa incep si eu sa-i dau papa de regim si sper sa fie doar de la dinti....

of, iar ma maraie si tb sa inteleg de ce, daca e somn sau foame...

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Monica ,am intrebat-o si eu pe dr. daca e neaparata nevoie de antibiotic si mi-a zis "categoric da" ,mai ales din cauza gatului infectat cu streptococ.
Uite si aici
http://www.medicultau.com/boli-si-tratamente/bolile-pielii/scarlatina.php




Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

Monica ,am intrebat-o si eu pe dr. daca e neaparata nevoie de antibiotic si mi-a zis "categoric da" ,mai ales din cauza gatului infectat cu streptococ.
Uite si aici
http://www.medicultau.com/boli-si-tratamente/bolile-pielii/scarlatina.php




Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."



da, mely, trebuie antibiotic caci scarlatina e data de streptococul betahomolitic de grupa a. e tare pacatos, sper sa scapati repede de el. oricum, tb sa va faceti si voi exudatele sa vedeti daca nu e si vreunul din voi purtator .. la mine a avut socrela, a luat antibiotic si apoi nu s-a mai dus sa-si repete exudatul .. tb s-o imping eu de la spate ..

pupam bolnaviorul

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
papa bun
bio bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Va salut, dragelor!

Hepi, imi pare extrem de rau ca a trebuit sa treci prin asa experienta cu analizele! Nici nu imi poti inchipui panica si momentele prin care ai trecut!
Te admir sincer, ca si pe Raluka, pentru ca incercati sa elucidati cauzele a tot ceea ce se intampla. Jos palaria!
Eu sunt mai flower power, asa ca Selen. Go with the flow... Nici in ruptul capului nu mi-ar fi dat sa caut pe net daca aparitia tarzie adintilor inseamna ceva. Pe cuvantul me de om!
Te rog eu mult sa o pupi pe Maia cea frumoasa din partea mea, da?

Santo, te pup si pe tine, dear! Mai, ce-am vrut sa zic, uite nici Ana nu merge de-a busilea si nici nu mai vrea sa paseasca (inainte o plimba maica-mea de subtiori). De cateva saptamani nu mai vrea sa paseasca si pace, nu mai prezinta interes. Eu stiu ca Ana nu e asa sportiva ca restul clubului de dovlecei, ea a stat si in fund un pic mai tarziu! Eu nu imi prea fac mari griji. Sunt convinsa ca o sa mearga si Ana, cum sunt convinsa ca o sa aibe si dinti! Sunt marjele astea asa de largi, chiar depinde de la copil la copil!
Sunt insa pro in totalitate ajutarii copilului, stimularii! Eu pe Ana incerc sa o stimulez cum pot.
Voi ce exercitii faceti acasa?

Mely, te imbratisez. Scarlatina? Offf, puiut mic, asa de rau imi pare! Sper din tot sufletul ca forma asta sa fie chiar usoara, usoara!
Sanatate multa si te rog mai zi-mi din cand in cand cum mai sunteti.
M-am bucurat cand am citit ca e bine, se joaca...

Mi-e un somnnn.... Imediat bag cornul! Dar mai am un pic...

Aida, dear, ma bucur tare ca ta vaz. Si am vazut cum mananca foca grisine in lapte! Mi s-a facut mie pofta!!!
Mai, apropo de asta, le dati deja bebeilor lapte de vaca? Ma omoara maica-mea sa ii facem orezul cu lapte de vacuta si eu nu si nu, ca dupa un an.

Ma, sper sa nu adorm si sa mai revin!

LA MULTI ANI puilor de azi!
Sa fie sanatosi, sa creasca mare, sa creasca frumos, sa se faca oameni!

Hai ca revin, mai! Sper ca asta seara!


Nela si Ana Nazdravana(19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07

Monica ,am intrebat-o si eu pe dr. daca e neaparata nevoie de antibiotic si mi-a zis "categoric da" ,mai ales din cauza gatului infectat cu streptococ.
Uite si aici
http://www.medicultau.com/boli-si-tratamente/bolile-pielii/scarlatina.php




Mely ,mamica implinita de Alexandru (2 noiembrie 2007) si Razvan (21 august 2009)
Alex & Razvi
_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."



Hai c-am dat send fara raspuns! Sunt culmea! Dorm pe mine...

Mely, si eu am citit la fel de scarlatina pe net, chiar m-am uitat dupa ce ai zis tu ca aveti scarlatina. Zice acolo ca descoperirea penicilinei a facut ca boala asta sa fie mai putin periculoasa.. deci cu antibiotic, se pare.
Of, te imbratisez, lasa ca imediat scapati!


Nela si Ana Nazdravana(19.09.09)

Mergi la inceput