FIV in Ungaria 114

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

sami cand faci urmatorul fiv?

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Multumesc de informatii! Sunteti niste scumpici toate!

Mi-a scris doftorasul aseara... I-am spus eu ca probabil la consultatie voi fi cam Z4 si el ar fi vrut sa ma duc dupa ce-mi trece de tot, dar daca nu se poate(si cum urmatoarele 2 vineri este complet ocupat) ma primeste si asa. Acum nu stiu ce sa fac... Sa ma duc in cursul saptamanii, dar asta ar insemna sa-l ucid pe al meu sot(ca el nu mai are decat 4 zile de concediu pe anul asta si le tineam pentru eventualul FIV).
Ar trebui sa ne mutam din Bucuresti...e prea departe de Budapesta :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

daca iese cum vreau eu...adica ma "pup" cu programul doftorasului in Noiembrie...in Octombrie incep AC.
saptaman viitoare ii scriu sa ii zic de planuriele mele...sa vedem care-s si planurile lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Motzishor, cum sa ma obosesti?
Am incercat sa pun link-ul, dar nu am reusit.
Celulele Natural Killer (NK)
Exista o clasa speciala de celule NK, si anume celulele NK(CD16-, CD56+), care ajuta implantarea oului si contribuie la supravietuirea sarcinii. Exista insa si un alt grup de celule NK, si anume celulele NK (CD16+, CD56+), care daca devin active secreta anumite toxine ce distrug celulele trofoblastice si pot provoca pierderea sarcinii. Cresterea activitatii citotoxice a celulelor NK in sangele periferic este inregistrata atat la femeile cu avorturi, cat si la cele cu esec al fertilizarii in vitro. Dupa ovulatie si la inceputul sarcinii, celulele NK reprezinta mai mult de 70% din po****tia de celule sangvine albe (leucocite) de la nivelul mucoasei uterine. Acestea produc o varietate de hormoni locali, unii cunoscuti ca citokine Th1. Eliberarea excesiva de citokine Th1 este foarte toxica pentru trofoblast si celulele endometriale, conducand la moartea lor programata (apoptoza) si, in consecinta, la insuccesul implantarii. Celulele NK sunt activate anormal si produc citokinele Th1 in urmatoarele situatii: - cand atat barbatul, cat si femeia prezinta asemanari ale ADN-ului HLA-DQ. In aceste situatii, problema este de obicei pierderea repetata a sarcinilor, si nu sterilitatea; - la paciente care au concomitent afectiuni pelviene si testarea AAF anormala; - in jumatate din cazurile cand femeile au autoanticorpi antitiroidieni. Celulele NK secreta si factorul de necroza tumoral (TNF), care are si el efect distructiv asupra trofoblastului. Celulele NK activate pot trece din mucoasa uterina in sangele periferic, unde toxicitatea lor poate fi masurata. Totusi, nu exista inca o dovada a corelarii dintre po****tiile de celule NK din sangele periferic si cele care activeaza in uter. Terapia cu gammaglobuline, inceputa cu mai mult de o saptamana inainte de transferul embrionului in cazul FIV, poate stapani celulele NK activate, reducand astfel riscul esecului implantarii.


21+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

samira, amr 8 pana pe 9 sept!
mai am o dilema legata de dobitocul ala de femeie barbat: pe unde face pipi? cu putza sau ca fetele?

tamy, muaaaaaama, esti tare cu NK astea. nu stiam de ele. ce faci cu concertul?

un special pt mami_vreau, din inimioarele mele 3.

fancy mona, tinem pumnii!

Adi +25 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Adi, azi intreb si medicul de familie si daca zice ca e ok, merg si cumpar bilete. Sper sa mai gasesc!
Referitor la NK, eu am facut si imunofenotipare limfocitara, caci am citit ca persoanele care au hidrosalpinx dezvolta in afara de o autoimunitate reproductiva (anticorpi anti-cHSP si anticorpi anticardiolipinici) si o disfunctie(dezechilibru) imunologica locala. S-a dovedit insa ca nu am anticorpi anticardiolipinici, insa am avut NK usor crescute - eu cred ca totusi nu de la hidrosalpinx, ci de la o infectie pe care o aveam atunci si nu stiam de ea.
In concluzie, mai rau m-am stresat cu imunofenoptiparea asta, mai ales ca nu exista un imunolog in toata tara asta care sa interpreteze analizele.

21+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello
adino,la baietzi se duce la toaleta...asta am auzit eu cu urechile mele.
mami,pe 15 mainfiintez la Medlife si-ti dau banii pentru Merional...sau daca nu ajung...ti-i pun pe vreun card de-al tau.

pup toata gasca de unguroaice...am fugit ca urla barbatu din masina ca tre' sa plecam.

azi trebuia sa ma duc la eco de ziua 14...da n-am ajuns...poate ajung maine ca si ziua 15 e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motzishor spune:

tamaryllis, jos palaria in fata ta! Esti super documentata! Imi place de tine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Motzishor, n-am zis din memorie, ci mi-am salvat in calculator!!

21+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

Buna fetelor. N-am mai dat de mult pe aici cu scrisul, ca de citit ...am citit tot.
Am reusit sa obtin o programre la GYOR tot la Kaali dupa lungi insistente la dr. Korosi Tamas.
Ati fost careva acolo? As avea nevoie de cateva informatii.

Mergi la inceput