Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (97)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

nu are cum sa se sufoce in sac de dormit pt ca ala are bretele sau maneci deci sta fixat..doar jos e mai larg ca sa aibe ceva spatiu sa-si miste picioarele..talcul nu este ok deloc..din cate stiu eu nu este voie cu lotiuni sau uleiuri la inceput pt ca pielea lui bb este f f sensibila..doar un sampon eventual sampon &gel de dus 2in 1..nu stiu ce inseamna cearceaf de plastic banuiesc ca te referi la cele pe care schimbi copilul si sunt ca de material de scutec dar un pic mai subtire..exista de la huggies ..si toate marcile de fapt au asa ceva...daca o sa aibe colici nu o sa aibe de la inceput asa ca nu e nevoie de ceai..oricum eu nu sunt de acord pt ac toate au zahar..exista unele picaturi pt colici care se dau cu lingurita..lape praf nu ai nevoie la spital..in 1 rand trebuie sa faci tot posibilul sa alaptezi si in cel mai rau caz in care n-ai lapte deloc gasesti la spital lapte ..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Sunt doo topicuri cu burticile noastre cu nr 97. bueeey,ti-o luat "secsul" toate mintile



Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

ceai de colici nu e necesar la spital, nu apar atat de repede.
e un mit ca la cezariana vine mai grau lapteptele. laptele vine mai greu daca copilul e pus la san foarte tarziu dupa nastere. daca ai cezariana fa toate eforturile posibile (financiare mainly) sa ti se aduca totusi copilul la san cat mai rapid dupa nastere si sa stea cat mai mult si mai des acolo. imediat ce te dai jos din pat asigura-te ca il pui f des la san chiar daca a fost indopat cu diverse.
lapte praf de acasa nu e necesar. au la spital si din ala ii dau. oricum nu este bine tolerat de copii de oricare marca ar fi. laptele praf a fost inventat doar pentru cazurile extreme cand copilul ramanea fara mama sau cand mama avea vreo boala nemaipomenita. marketingul l-a transformat in ceva care pare necesar in zilele noastre.
pudra de talc este totusi buna pe timp de vara ca sa si usuce putin zona, spre deosebire de crema de funduletz. dar cum nu va fi vara, nu iti trebuie asa ceva.
e bine sa nu dai copilului sub nici o forma suzeta. e ori ori. ori san, alaptare complet naturala, alinare la san. ori lapte praf, suzeta si alte vrajeli din astea. suzeta = pacalirea copilului ca cuiva ii pasa de el.
clisma nu se face decat la unele spitale (nu multe). oricum nu e in nici un fel obligatorie, nu poate sa iti faca cineva ceva ce nu iti doresti. eu nu am avut asa ceva la cezariana si nu se faceau nici la naturale.
singura pompitza de nas care functioneaza este batista bebelusului, restul sunt bani aruncati pe fereastra.



Mami de (28.10.2008) si bb2 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Cearceaf de plastic, dc te referi la cel protectie pt saltea, eu nu sunt de acord, pt ca nu mai lasa salteaua sa "respire" ....eu am luat asa ceva, dar apoi mi-am dat seama ca se incinge, nu e ok, asa ca. Nu l-am folosit.
Ceai de colici....iar nu-ul consider ok. Mai bine ceva picaturi anticolici, desi nu prea are nimic efect.
Suzeta, no way. Ori mergi pe alaptat, ori pe cauciuc. Dc totusi vrei sa-i dai suzi, o introduci mai tarziu, dupa ce a invatat sa suga la san.
LP nu e nevoie.
Ca si cosmetice, eu am folosit o spuma pt spalat corp si pe cap, un ulei de corp, crema pt zona scutecului. Mie moasa care a venit acasa, mi-a zis sa nu-i curat ochii cu fese sterile si ser/mai stiu eu ce, asa cum tot citisem, dc nu are absolut nimic. Ochiul e facut a.i. Se curata singur. Pt urechi mi-a zis sa fac eu din putina vata un fel de betigas si de abia cd e mai maricica sa le folosesc pe cele cu orpitor. Mi-a mai spus ca baita si masajul trebuie sa fie o placere pt amandoi. Dc bebe plange, il speli rapid si renunti la masaj. Masajul poate fi facut in orice moment al zilei, bebe trebuie sa fie calm, fericit, nu sa urle de mama focului si tu sa-l masezi, ca asa ai citit, baie si masaj. Regula cu masa dupa baie, niciodata inainte, iar nu se aplica la toti bebeii. Arianna urla ca din gura de sarpe dc o spalam fara sa-i sau san inainte.
In primele zile, sapt, evitati cat mai mult spalarea excesiva cu cosmeticale. Chiar dc sunt speciale pt bebe, ei nu se murdaresc sa trebuiasca frecati de zor. Eu am preferat la inceput un lapte de baie, care se punea in apa. Puneam cateva picaturi, o spalam si o clateam cu apa curata. Sau folo o cantitate f mica de spuma. La fel si cu servetele umede...au totusi chimicale, sunt reci....de preferat sa aveti un prosopel moale, inmuiat in apa calda. Sau sa o clatiti doar cu apa. La inceput ii schimbati chiar si de 10 ori pe zi, deci va dati seama ce inseamna sa tot dai cu servetelelel alea, pline d ediverse substante.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 30+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Corina Imi place sa vad numai fete bine informate la noi la odisee


Mami de (28.10.2008) si bb2 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

ccorina cred ca beatrice se referea la cearceaf din ala pe care schimbi bb-ele..la noi pachetele de scutece au si un pachet cu din alea



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Doura, eu citisem repede, si cum era ceva si cu sacul de dormit, nu m-am gandit la chestiile alea de unica fol pe care schimbi bebe. Am citit apoi....
Alinushca, pana laurma eu zic ca trebuie sa te informezi, dar esential einstinctul de mama, sa simti TU ca ce faci e ok pt voi 2. Iti dai seama ce priviri am intampinat cd am zis ca eu nu-i stetg ochisorii, nu osterg pe limbuta si gingii cu celebra glicerina, ci prefer sa o verific si dc limbuta e curata, nu o dau cu nimic. Sau ca de ce cedez si ii dau san la cerere si cd e maricica...si multe altele. Ca vezi doamne in carti scrie ca isi raresc mesele. Ca sa nu mai zic ca dive a mers f greu, inebunisem efectiv, si am aplicat ce metoda ni s-a potrivit: a decis ea cd, ce, cum. Eu o puneam la san inainte demasa, ca asa nu mai eram amandoua irascibile|e: ea d efoame, eu stiind ca ma va refuza. Nici acum nu manaca ce as vrea eu, dar ajungem noi si acolo, candva
==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 30+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui douradoudou

ccorina cred ca beatrice se referea la cearceaf din ala pe care schimbi bb-ele..la noi pachetele de scutece au si un pachet cu din alea



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu



Da, da, la acela! Multumesc fetelor pt sfaturi!

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Cd citesc ce am scris, pare ca a fost asa usor si frumos totul....sa nu credeti ca a fost chiar asa. Am trecut prin toate starile, am fost obosita, irascibila, n-am fost mereu sigura ca deciziile mele sunt cele mai bune. A fi parinte e o meserie, cea mai grea din lume si, ca sa fi bun, ai nevoie de practica.
Vedeti ca dc vreti sa fol mereu servetele umede, exista incalzitor pt servetele. Sii dc vi se pare un moft, incercati acum, pe caldura, sa va puneti un pantalon gros pe voi si dupa ce transpirati putin, stergeti-va in zona intime cu un servetel tinut la 22-23 de grade, temp optima pt bebe, sa vedeti ce discomfort este. Adaugati la asta faptul ca, cateodata, bebe face kk in somn, si trebuie sa-l schimbi, ca altfel se irita. Eu de aia militez pt apa calduta.
Mie la spitl mi-a zis ca Ariannei nu-i place sa fie schimbata, ca urla efectiv cd ii dai pampersul jos si nu intelegeam de ce, pana nu mi -am dat seama ca nu-i placea senzatia de rece. Acasa ii placea la nebunie cd o clateam la chiuveta in apa calduta. Nu zicea nici pas
==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 30+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

sunt 100% de acord cu corina..cel mai bine este sa spalam bb atunci cand o/il schimbam...servetele umede cred ac o sa folosim in cazul in care nu suntem acasa .pt corina



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput