Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Gabriela, eu am botezat un baietel exact cu numele Tudor Andrei.
Imi place mult numele asta.

L-a mine la prima nastere mi-au luat 12 ore sa ma dilat la 4cm. Si la 10 am ajuns dupa inca 24. Poate ar trebui sa incerc si eu niste EPO.
Am vazut discutia despre prezenta lui tati la nastere. Eu nu eram convinsa ca vreau sa fie cu mine, insa odata ajunsa aici s-au schimbat lucrurile. Aici esti incurajata sa-ti aduci persoana de suport, si de ce nu ar fii chiar tatal?
Nici Bogdan nu credea ca poate face asta, insa a stat langa mine tot timpul. Ba chiar era foarte bine ca imi aducea ice chips si vorbeam cu el si cu asistenta. A fost foarte implicat, se ruga asistenta de el sa mearga sa manance ceva si nu vroia sa plece. Te poate ajuta enorm, mai ales daca merge cu tine la cursuri si stie la ce sa se astepte. Masaj, iti aduce aminte cum sa respiri sau te ajuta sa iti schimbi pozitia.
Personal eu cred ca e o mare deficienta faptul ca in Romania nu e lasat tatal sa asiste la nastere. Cred ca daca ar fii acolo ar disparea si atitudinile nepotrivite ale cadrelor medicale si tu nu te-ai mai simtii la cheremul tuturor.
Bogdan a intrat si in cezariana cu mine cand doctora a zis ca nu pot sa nasc natural. Nu i-a venit rau si a fost acolo sa filmeze mandra la primul tipat. Toti cunoscutii mei de pe aici si-au asistat nevestele la nastere, n-am auzit de nici un lesin. Practic nu le arata doctorul ce face acolo, Bogdan a stat intr-un colt departe de echipa chirurgicala a vazut cand au scos-o pe bebe si i-a ingregistrat ca faceau ceva pe acolo dar nu detalii.
Daca se poate incurajatii sa incerce e un moment special.

Am vazut ca sunt probleme cu hemoroizii, de ce nu intrebati doctorul de medicatie care sa faca scaunul mai moale? Aici exista ceva ce este sigur in sarcina si nu e laxativ "sodium docusate". Eu am luat la ambele sarcini si mi-au dat si dupa cezariana ca sa nu ma constip. Mai exista si niste produse pe baza de fibre care ajuta sa previi constipatia gen Metamucil. Intreaba doctorul.
Pe mine ma enerveaza enorm ca in Romania asteapta sa se intample si sa le trateze in loc sa-ti recomande ceva sa previna chestia asta.
Surorii mele i-au dat sa ia fier dar nu i-a dat nimic pe langa si nu i-a zis ca fierul provoaca constipatie. Si ea a avut un hemoroid, spre norocul ei cu putin inainte sa nasca.
Aici, doc mi-a dat sa iau fier si langa mi-a dat "stool softener" ca sa nu ma constip.



Madalina
mami de Isabella Andreea si 29+
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Acum am ajuns si eu acasa de la o aniversare si vad ca ati avut treaba azi nu gluma. Incerc sa recuperez.

Eu sunt cam dezamagita iar de doctora cu care vreau sa nasc la privat in apa. Mi s-a parut superficiala azi la control, nici vorba de control pe masa sau analize desi nu stie ca eu merg in paralel si la alt medic. Si nu m-a vazut de la 18 saptamani. Mi-a confirmat si ea ca bebe e mare (1881g) si ca nu prea ma vede nascand natural. Apoi daca e sa ajung la cutit....pot sa fiu taiata si la stat, cu bani mult mai putini si cu un medic mult mai atent si priceput zic eu.
Cica "e baiat, in sfarsit se vede". Multumesc... am aflat cand aveam 13 saptamani asta....


Cris mami de Teodora si 30+ cu Sebastian Mihai
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

buna dimineata

fetili haideti la o cele care inca serviti , si la laptic sau limonada celelalte...

25+ viitoare mami de gemene
www.youtube.com/watch?v=zy3zIe-HFfA&feature=related" target="_blank">
Forever,Michael

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

JoAnn muntumim pentru

Cineva intreba despre analize, eu trebuie sa fac urmatoarele analize:
-HLG
-glicemie
-uree, creatinina
-APTT, INR
-TGO, TGP, Bil
-sumar, urocultura
-AgHBS
-AcHCV
-VDRL
-Ac HIV1+2


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

'neata!
bey, mi-e dorsul flenduri. m-a rupt bebe cu trimisul asta la wc. nici sa nu mananc nu pot ca tin copilul flamand. deci bag in mine ca -ntr-un sac fara fund, si k.a.k de rup.

initiem actiunea ligheanu'

Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

'neata!
bey, mi-e dorsul flenduri. m-a rupt bebe cu trimisul asta la wc. nici sa nu mananc nu pot ca tin copilul flamand. deci bag in mine ca -ntr-un sac fara fund, si k.a.k de rup.

initiem actiunea ligheanu'

Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"



gabriela cate kg ai luat pana acum?


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fluturasha23

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

'neata!
bey, mi-e dorsul flenduri. m-a rupt bebe cu trimisul asta la wc. nici sa nu mananc nu pot ca tin copilul flamand. deci bag in mine ca -ntr-un sac fara fund, si k.a.k de rup.

initiem actiunea ligheanu'

Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"



gabriela cate kg ai luat pana acum?


24+


12 kile .da' cred ca mult s-a dus la bb, ca io tot slaba sunt, exceptand shalili si soldurile


Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Alinushca, eu vin la cursuri!Asta ar insemna miercurea viitoare!
Waw, sapt viitoare este sapt doctorilor la mine:merg la medicul de familie pt concediu medical, la eco de trim 3, iar la recoltat sange, la medicul gineco, la medicul endocrinolog
Se apropie si Baby Expo!

Sashenka, vroiam sa te intreb mai de mult timp:cum crezi ca te poti descurca cu 3 copii?Te ajuta cineva?La fiecare dintre ei ai stat cei 2 ani acasa?

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriella1

12 kile .da' cred ca mult s-a dus la bb, ca io tot slaba sunt, exceptand shalili si soldurile


Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"



cam mult, cam mult ca mai ai 15s si sa vezi acum ....


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beatrice75

Alinushca, eu vin la cursuri!Asta ar insemna miercurea viitoare!
Waw, sapt viitoare este sapt doctorilor la mine:merg la medicul de familie pt concediu medical, la eco de trim 3, iar la recoltat sange, la medicul gineco, la medicul endocrinolog
Se apropie si Baby Expo!

Sashenka, vroiam sa te intreb mai de mult timp:cum crezi ca te poti descurca cu 3 copii?Te ajuta cineva?La fiecare dintre ei ai stat cei 2 ani acasa?

28+



te atrag cravatele lui M. Badea, ha?

Gabriela
25 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput