Burtici cu ursuleti de nov - dec 2010 (95)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MSymo spune:

Hello. Am fost si eu la Uscateasca in seara asta sa iau rezultatele: am anemie si trebuie sa iau fier. Vrea sa repetam analizele dupa urmatoarea eco, de 33 sapt.

In alta ordine de idei, luni incepe distractia - renovarea. Va fi un haos total aici: lavabila peste tot, schimbat parchet in living si camera bebelina, pus parchet in baie etc, iar barbatu' meu bate campii....

Shtrumfa asta mica, din burtica, s-a foit toata ziulica, a fost f ocupata

O seara buna!

PS. Stie cineva unde gasesc sau o marca de vopsea decorativa? Vreau sa fac un perete un gri perlat, care sa iasa ca si cum ar ramane dare de la pensula.


Symo 31+ Diana Nicole
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

corina, de ce nu iti angajezi o doula ? iti face masaj profi, te incurjeaza, are grija sa primesti tot ce ti-ai propus... si stiu ca sunt acceptate la maternitate. atunci sotul ar putea sa se mai si relaxeze.

danaint, da, exista masa speciala cu gaurica pentru burtica!
exemplificare: http://www.texasmassagecenter.com/facility.html

Da-mi, te rog, mai multe data. E prima data cd aud de asa ceva...nici nu stiam ca existasi la noi doula.
symo, vopsea din aia gasesti la Caparol, au showroom pe decebal.








Mami de (28.10.2008) si bb2 28+
[/quote]

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 29+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

letzy81 la CM Matei Basarab pe site am gasit "Profil investigatii pentru trombofilie " ce contine: mutatie factor V Leiden, mutatie factor II, mutatii gena MTHFR, antitrombina III, anticoagulantul lupic, anticorpi antifosfolipidici, activitatea proteinei C.PRET=580lei

Dr mea a scris pe formular "Profil genetic de trombofilie". Asta e oare, de mai sus? tu ce parere ai ca vad ca esti trecuta pin tuate..

Asa deci cu Fundeniu-stiam eu ca poa sa iti faca o compensare. Doar 50lei diferenta deci pe luna?


sugubina 25+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu scriu de pe un I-pad, si nu ma descurc deloc, asa ca scuzati mesajele scrise aiurea pana invat eu ce si cum, imi vine laptopul de la reparat.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 29+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Acum am ajuns si eu unde vorbeati de dexa. Mai fetelor nu mai acceptati asa usor aceste injectii. La noi se cam fac pe banda rulanta, dar cititi si voi si ce efecte au. Mie doctorul mi-a recomandat data trecuta sa-mi fac rost de betametazona, care, in caz de nastere prematura, se administreaza...Nu asa ca de ,sa fie facute. La noi nu se gasea, de aia se facea dexa. Eu am gasit la greci. Macar intrebati medicul. Am vazut ca si Doura a scris ca tot in timpul travaliului stie ea ca se administreaza, deci cred ca se referea la betametazona, un medicament similar dexametazonei.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 29+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Acum am ajuns si eu unde vorbeati de dexa. Mai fetelor nu mai acceptati asa usor aceste injectii. La noi se cam fac pe banda rulanta, dar cititi si voi si ce efecte au. Mie doctorul mi-a recomandat data trecuta sa-mi fac rost de betametazona, care, in caz de nastere prematura, se administreaza...Nu asa ca de ,sa fie facute. La noi nu se gasea, de aia se facea dexa. Eu am gasit la greci. Macar intrebati medicul. Am vazut ca si Doura a scris ca tot in timpul travaliului stie ea ca se administreaza, deci cred ca se referea la betametazona, un medicament similar dexametazonei.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 29+

POZE CU PRINTESA
BEBE2


eu nu stiu excat numele substantei dar stiu ca sunt steroizi ..si ca se administreaza in caz de travaliu prematur..nu am auzit pana acum de administrare "preventiv"..gabriela eu sincer imi fac griji pt voi..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Da,doura, sunt corticosteroizi. De aia am zis sa se informeze inainte de a face PREVENTIV! Dexa si beta sunt derivati, dexa actioneaza mai lent, e nevoie de 2 (cred) injectii, si e nevoiede timp ca sa-si faca efectul. Beta actioneaza rapid, se face cd s-a declansat travaliu. Dar beta e scump, asa ca la noi in 2008, cd am avut eu nevoie, nu-l aducea nimeni.

Legat de tampoane, la Euroclinic, erau sterile. Acasa am incercat unele de la Prenatal, special pt lauze, dar erau naspa, si team ca ramane umezeala.......asa ca o perioada mi-am facut eu din fasa cuvata. Eu am avut lohii multe

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria si 29+

POZE CU PRINTESA
BEBE2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

am gasit acum ceva:(pt gabriela):
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=64215





alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

sugubina, mie nu mi-a iesit nimic in neregula la uscateasca, dar mi-a dat aspenter 1 la 2z si sa revin in sapt 12. am luat aspenterul, dar la 12 sapt drita gineco (care ma trimisese la uscat) mi-a zis sa opresc aspenterul, la fel si drul cu care am fct fiv la budapesta. eu mi-am fct si antiocorpii anticardiolipinici la babes ca stiu ca astia sunt naspa la sarcina, mi-au iesit negativi, asa ca nu am mai mers la uscateasca. nu am luat nici vitamina C, nici magne B6 cum a zis uscatescu, pt ca eu mananc every day fresh de portocale, fructe si legume, plus fructe in sine si nu vad de ce sa iau vit c chimica vara, cand minim 2 kg de fructe se pot manaca fara probleme. cat despre magne b6, am luat mg simplu (asa a zis ginecoloaga).

referitor la dexa, eu cred ca la sarcini gemelare e diferit de sarcina simpla: sarcina gemelara are mai mare risc de prematuritate, de aceea mai toate mamale cu gemeni fac dexa pt maturarea plamanilor. la o sarcina simpla, probabil ca se face numai daca exista pericol de sarcina nedusa la termen. voi intreba si eu drita la next visit.

fug la table, am luat o partida si sunt pe val!

Adi +24 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

nu sunt medic..dar am trecut printr-o nastere prematura deci vb din experienta..dar poate ca exista si alte situatii in care e necesar tratamentul asta...dar eu m-as informa mai bine inainte..



alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si 28+ cu

Mergi la inceput