Trombofilia o cauza a infertilitatii - 32

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

felix si noi va pupam pe amandoi


MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
nici o sarcina, 3 IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edennoa spune:

maria, eu iau aspenter de 2 saptamini si de vreo saptamina mi se umfla picioarele la glezna; am tot crezut ca e legat de alte chestii, insa acum ca citesc mesajul tau, nu stiu ce sa mai zic...

practic doar aspenter si acid folic de 5 mg iau, deci nu stiu de la care poate fi

aveti vreo parere, fetele?

Citat:
citat din mesajul lui maria81

multumesc denisa pt raspuns m-am lamurit acum deci o sa fiu la CM la primele 2 ecografii, asta e acum ce pot face

am si eu o nelamurire am observat ca am niste vene mai pronuntate pe picioare ca niste varice, pana sa i-au aspenter eu nu aveam asa ceva
credeti ca exista vreo legatura??

si in plus am si f multe vanatai pe picioare, mi se pare ca ma invinetesc la cea mai mica lovitura sau am luat-o razna???




MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
nici o sarcina, 3 IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SARA_HS spune:

MARIA, si eu am problema cu vanataile. Momentan, am cel putin 4-5 pe ambele picioare, chiar ma intrebam unde m-oi fi lovit in halul asta?!
Totusi, sa fie de la aspenter?
Cat despre varice, eu le am de vreo 3 ani, inainte sa incep sa iau aspenter, deci la mine sunt clar, din cauza trombofiliei...
DENISA, nici eu nu stiu exact cand voi fi acolo, pe 06 incerc sa sun, si voi veni cand ma va chema dna. dr. ( sper, pe 08-09, ca voi avea si rezultatle la MTHFR si vreau sa vad mai repede ce tratament imi mai da).

Va pup si va doresc o zi frumoasa.

---------------------------------------------
---------------------------------------------
2 sarcini oprite in evolutie la 8 sapt.
Sometimes I seem to tremble in the dark, I cannot see
When people frighten me
I try to hide myself so far from the crowd
Is anybody there to comfort me
GOD, take care of me...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edennoa spune:

se pare ca aspirina poate face vanatai si umflarea picioarelor
http://www.arthritis-treatment-and-relief.com/aspirin-side-effects.html

"Aspirin is known to interfere with the action of the platelets (blood cells involved in clotting). As a result, some people who take a lot of aspirin experience easy bruising of the skin. "

"Aspirin and NSAIDs sometimes affect the normal function of the kidneys, or they can cause fluid to accumulate in the body. If you have liver, kidney, or breast disease, get your doctor's advice before taking these drugs. If you begin to swell up, gain a lot of weight, or feel ill while taking one of these drugs, stop taking it immediately and contact your doctor."

intrerup o saptamina aspenterul si vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

e clara treaba atunci

sara si eu am la fel 4-5 vanatai pe fiecare picior, ma dor cand le ating si venele sunt f accentuate pe picioare si maini
la mine venele de abia se vedeau

edennoa interesant articolul


MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
nici o sarcina, 3 IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

edennoa sigur nu e de la acidul folic, eu am luat f mult timp acid folic si nu am avut nimic

aspenterul il i-au de 2 saptamani si cam de vreo saptamana asa am observa f multe vanatai pe picioare, aseara am vazut venele f pronuntate si mi-am pus un semn de intrebare



MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA
nici o sarcina, 3 IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Edennoa, foarte interesant articolul. Oare manifesterile astea sunt din cauza unor probleme despre care nu stim??? Renale sau de ficat...

Si eu fac vanatai usor plus ca picioarele mi-s pline de vinisoare subtiri si rosii, parca s-au inmultit acum in sarcina. Si inainte de aspenter ma invineteam foarte usor dar inainte sa-mi fac mutatiile dadeam vina pe "bagajul" genetic pentru ca si maica-mea e tot asa rea de carne. Oricum, mutatiile sunt "bagaj" genetic, acum am aflat si cum le zice, din pacate...

Vanatai mari fac uneori de la injectarea lui clexane dar nu ma dor deloc si trec relativ repede fata de cele facute prin lovitura care sunt dureroase rau.

Denisa si eu ii voi duce rechizite. O sa zica d-na Viorica ca nu suntem normale de ne prezentam cu plasa la spital

Felix 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Buna ziua mutante dragi. Eu nu mai iau aspenter, ca-n 10 zile ma punctionez, dar tot am picioarele umflate. Banui ca de la tratamentul de stimulare ...

denisa ai 1.80?...pai daca ne intalnim tu parca esti calare si eu sunt pedestrasa......

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edennoa spune:

eu la 5 zile de cind am inceput aspenterul am inceput sa am glezne umflate (si nu am avut niciodata in viata mea picioare umflate), dupa inca vreo 2 zile aveam asa senzatii de dureri prin cap (ca un junghi) si azi cind am inceput sa simt acid in gura m-am gindit ca poate fi de la aspenter

ei, sa vedem daca il las deoparte daca dispar toate astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui aristica

Buna ziua mutante dragi. Eu nu mai iau aspenter, ca-n 10 zile ma punctionez, dar tot am picioarele umflate. Banui ca de la tratamentul de stimulare ...

denisa ai 1.80?...pai daca ne intalnim tu parca esti calare si eu sunt pedestrasa......

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA


Si nu e voie aspenter daca iti face punctia???

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"

Mergi la inceput