Curcanul cum il pregatiti?!

Curcanul cum il pregatiti?! | Autor: khristin

Link direct la acest mesaj

Tocmai am aflat ca ni se va face cadou de Craciun din partea firmei un curcan de 10 kilograme . Cum il pregatiti fetelor? Stie cineva cum se face umplutura respectiva? Please

Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boubba spune:

eu fac pulpe de curcan dar umplutura nu o stiu.PULPELE LE FAC CU MERE CUBULETE,TELINA CUBULETE,VIN ROSU,CEAPA SI CONDIMENTE INCLUSIV SCORTISOARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CURCAN UMPLUT CU MERE

Ingrediente:
1 curcan
2kg mere
3-4 andive
50ml rom
o legatura patrunjel
ulei, ghimbir, sare, piper

Curcanul se spala , se condimenteaza cu sare, piper si ghimbir si se umple cu merele intregi, fara cotoare. Se stropeste cu ulei si se introduce la cuptor. Cand este aproape gata se adauga romul, andivele taiate in patru si patrunjelul tocat fin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CURCAN CU UMPLUTURA DE OREZ

Ingrediente:
Sos pt. uns curcanul:
3 linguri ulei
o lingurita boia de ardei
foi de dafin
patrunjel verde
cimbru
rozmarin (pt. decorat)
sare, piper

Pt. umplutura:
200g orez cu bobul lung
100ml ulei
200g ceapa
70g pesmet
2 lingurite de oregano
o lingurita de rozmarin
coaja rasa de la o portocala
sucul de la o lamaie
100g stafide tinute in vin
50g nuci tocate marunt
3 oua batute
sare, piper

Curcanul se curata, se spala si se scurge bine de apa. Orezul se fierbe in apa cu sare, apoi se scurge si se lasa la racit. Ceapa tocata fin se caleste in ulei incins pana devine aurie, peste se adauga orezul si restul ingredientelor. Se condimenteaza dupa gust si se amesteca foarte bine. Cu acest amestec se umple curcanul, se coase pe burta si se asaza intr-o tava pt. copt. Se stropeste cu ulei, sare, piper, se acopera cu o foaie de staniol si se pune la cuptor. Cu aprox. 30 min, inainte de a fi bine fript se da la o parte staniolul si se unge cu sosul preparat din ingredientele mentionate mai sus. Stropirea curcanului cu acest sos face ca pielea lui sa devina crocanta si gustoasa. La final, se presara patrunjel verde tocat fin. Friptura se taie mai usor si este mult mai suculenta, daca este lasata 30-40 min sa se odihneasca dupa ce a fost scoasa din cuptor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Sar'mana fetelor...de-abia astept sa intru in bucatarie, sa-mi suflec mainile si sa ma apuc de creatie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

multam si io ...aceeasi situatie ca la Khristin si la mine...pupici..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Sar'mana, trec la treaba!!!! Nu ma sunati ca n-aud!

Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

fetele ,fetele,
e posibil sa afleam si gradele la care il bagam la cuptor si timpul exact? sau cer prea mult? ..din pacate intuitia nu ma ajuta in domeniu...multam fain pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Foarte important pentru fetele din USA si Canada. Sa scoateti pungutza cu maruntaie din curcan!!!!!
Stiu pe cineva extrem de apropiat mie (!!!) care a uitat....
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Eu prima oara cand am facut nu am stiut de punguta si am gasit-o abia dupa....si s-au gatit toate "la punga".. asa ca nu le-am mai mancat.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

si pe mine ma intereseaza reta de curcan umplut ,dar fara mere si stafide si prosti de alea.ceva bun....cu orez telina carne tocata si altele.va multumesc.mona78

Mergi la inceput