Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe ( 61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

misspii nu stiu in ce zi ai facut analizele, dar banui ca in ziua 3 a CM. Trebuie sa scri si in ce se masoara si trebuie sa te uiti la valorile de referinta. De exemplu, cu testosteronul, eu zic ca stai bine, ca limita inferioara e 0,13, iar cea superioara e mai mare ca 1. Estradiolul este in faza foliculara intre 21 si 251, deci iar stai bine. La celelalte, e cam asa:
FSH - folicular si luteal(5-20 UI/L)
LH - folicular si luteal (1-18 UI/L)
TSH - (0,27-4,2 UI/ml - la oameni maturi)
Prolactina - 2-29 ng/mL
Ti-am zis, e foarte important sa vezi unitatea de masura si valorile de referinta ale fiecarui laborator in parte. Eu ti-am zis, dupa analizele mele, cum ar fi interpretarea rezultatelor si, dupa cum vezi, te incadrezi la toate. Esti inca la inceput. Intreaba-ti doctorul (faci cu Ispasoiu?) daca n-ar trebui sa faci profilul trombofilic si de ce nu ai facut progesteronul?

Eu....eu am cam terminat de ouat, acum tre' sa pun outele la crescut. Am fost(si inca mai sunt) inhibata cu diphereline de 0,1 si stimularea se face cu menopur. Momentan mi s-a crescut doza de menopur, caci inhibarea este foarte puternica. Am 4 ovule pe care ma pot baza, 3 care sunt convinsa ca vor creste pana la 16 mm cel putin si 2 mai micute pentru care e posibil sa lungesc tratamentul cu 1-2 zile, endometrul oka pentru ziua 6 de stimulare. Per total, sunt bine...ma doare insa burta destul de tare, sunt satula de injectii si nu mai am voie la relatii sexulae decat cu prezervativ...asa ca sotul ma scoate deseara prin minunatul nostru Bucuresti, sa ma "vrajeasca", daca tot folosim prezervativ, nu?
Peste o saptamana (luni, marti, cel tarziu miercuri) am punctie, deci pana la sfarsitul saptamanii viitoare sunt acasa, cu puiutii in burta...sper sa si ramana de data asta, ca asta e ultimul FIV.

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

aristica - ma bucur ca esti "in grafic" si cu moralul pari destul de OK. sper din tot sufletul sa fie bine.si bine zici- chiar ca sunt la inceput..
ai dreptate ,cu analizele mele ;am primit si raspunsul medicului de la Sb -a zis ca sunt in regula dar concluzia finala o sa o avem dupa rezultatul celor 2 analize f importante (inhibina B si hormonul...).
oricum FSH-ul este super Ok la cat am din ovare si raportul FSH/LH este ok ( nu prea sunt in tema dar la o prima evaluare cred ca suna bine...).
am inteles bine - dipherelinul se incepe in ziua 21?zicea ceva de 12 inj.la discutia de la SB din 19.08 la un moment dat nu am mai putut sa fiu deloc atenta,tot facea grafice si cerculete ...nu mai aveam nervi ,bine ca eram cu sotul ..dr I este super ,explica cu rabdare dar intr-o saptamana eram a.3.a oara la ginecolog deci cam mult NU?
Lalely

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Deci Aristica..inseamna ca eu nu am nici un anticorp pt ca toate au iesitnon-reactive.
M-am dat naibii!!

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

lalely - nu ma pricep deloc la analize de genul acesta ,nu sunt asa avnsata dar nu poti sa suni medicul de la Bucuresti sau sa-ti trimiti un e-mail cu rezultatul analizelor? asa te linistesti si nu te mai stresezi.la sb asa se poarta,pe mail si de la o zi la alta ai si raspunsul medicului sau medicul tau din oras ...
cat mai ai pana la urmatorul control?
ai grija de tine,scuze de voi ..va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna misiipi,
Pai merg a urmatorul control joia viitoare adica pe 09 septembrie.Medicul meu nu este ca cei de la Sibiu cu email..bla,bla.Trebuie sa astept sau sa merg la el cu analizele.O suta de drumuri la Bucuresti nu pot face asa ca nu-mi ramane decat sa astept.

Sa vedem ce va zice medicul saptamana viitoare si cel mai important ce se mai vede la eco...La ultima eco de saptamana trecuta nu aparuse embrionul.Sper sa fie totul in regula si sa avanseze lucrurile in burtica..Nici semnatura nu o actualizez pana nu merg la medic si stiu o treaba..

In rest suntem bine..greturi si senzatii de voma dimineata si o stare permanenta de somnolenta.As dormi pe mine non-stop.

..dar lasa ca vedeti voi (tu si aristica)..dupa FIV...cand vine si la voi minunea

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lalely - ai dreptate cu med din capitala ,sunt mai importanti..dar in caz de urgenta ce faci ?eu sunt f speriata,in caz de ceva naspa nu ai pe cine sa suni.pe medicul meu ,din oras,pot sa-l sun ca raspunde sau pana acum a raspuns (si cat am sunat anul trecut....).eu stiu ca si ei au familie ,bla bla dar pe e-mail (ca la sb) este elegant si comod ,ca si el citeste cand are timp.cred ca sunt cu norul deasupra capului -dupa cate am patit anul trecut....
sarcina vrei sa o supraveghezi in totalitate in Buc?
ai grija de tine si nu mai sunt decat cateva zile pana pe 9.te pup!
aristica - ce faci? cand ai punctia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna,
am fost si eu diagnosticata cu nenorocita de endometrioza in stadiu 3-4 in urma laparoscopiei pe 11 august,( initial mersesem pentru hidrosalpinx ) prima injectie, din cele 6, am facut-o pe 28 august iar de atunci am dureri de spate si pe partea stanga unde endometrioza e mult mai raspandita, nu am mai avut asa dureri niciodata, adica zilnice, mai pronuntate seara si dimineata.
As vrea sa stiu daca sa mai confruntat cineva cu astfel de dureri in timpul tratamentlui cu diphereline.
multumesc si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Lelu,

Pacat ca esti printre noi,dar capul sus!Aici o sa gasesti o gramada de sfaturi si de fete dornice de ajutor.Si eu am facut 6 injectii..nu Diphe ci Zoladex,cam acelasi lucru.
Nu am acuzat dureri,dar asteapta sa vezi cum iti va fi dupa cea de-a doua injectie.Gandeste-te ca la prima injectie pt organism este ceva nou...

Curaj,va fi bine.Ai grija de tine!

Eu sunt ok momentan.Nu am reusit sa ma programez la medic pe 09 sept ci abia pe 16 sept>Cred ca turbez pana atunci cu gandul la burtica,ce este acolo,daca totul este in regula..

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

buna lelu - tare rau imi pare ca ai endometrioza,este urata si enervanta ,pe mine cel putin ma scoate din minti ca tot reapare...
eu am facut 6 inj de diph ,ultima pe 10 mai,in timpul tratamentului nu am avut dureri de nici un fel,eu cu caldurile am avut probleme ...si cu pofta de mancare , si la inceput nu dormeam.
dar surpriza dupa 6 luni am chist endo de 1,7x2,3cm.uneori cred ca a fost degeaba tratamentul dar acum nu am dureri ,am avut si al.2.lea cm si dureri nu am.daca vrei sa ma intrebi orice eu raspund cu placere.te pup!
lalely - pa cat ca nu ai reusit pe 9 dar trebuie sa fie bine.te pup si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

pai as mai avea intrebari si cu siguranta pe parcurs vor mai veni :)
Eu am descoperit endometrioza in incercarea de a avea un bebe, noroc ca nu am asteptat sa apara bebele "cand o da Dumnezeu" cum se zice, desi ma rog mereu la Dumnezeu sa ma ajute sa ma vindec si sa putem avea si noi un bebe.
Am inceput investigatiile cam din luna a 5a de incercari, iar dupa hormonale, HSG a urmat si laparo (pentru ca mi se spusese ca am hidrosalpinx) iar aici surpriza... partea stanga e comlet acoperita cu endom. si nici cea dreapta nu e prea frumoasa (am filmuletul de la laparo daca vreti sa-l vedeti :D )

As vrea sa va intreb voua cine va facut injectiile? pe prospect scrie ca se face cu grija si nu trebuie sa ratezi nici un strop, mie mi-a facut-o soacra mea care e asistenta, dar parca a mai ramas un strop in sticluta si nu stiu.... sa nu fie bai :)

o alta intrebare ar fi daca nu faci injectiile la momentul potrivit, daca intr-o luna o faci cu o zi mai tarziu, o fi bai mare?

seara faina

Mergi la inceput