Nasterea la Medlife (19)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Fetelor, nu stiu daca am nimerit bine, n-am putut sa citesc tot subiectul, ca e lung tare ...

Eu am card de abonat la Medlife si ma gandesc sa raman insarcinata cu bb2, dar nu stiu cum sa fac cu urmarirea sarcinii si cu nasterea, daca sa ma duc la un medic de la Medlife sau sa merg tot la doctorul cu care am nascut prima data (la Municipal).

Aveti idee cam care ar fi costurile la nasterea la Medlife ? Cu tot cu cezariana (ca asa am avut prima data si sigur asa va fi si a doua nastere) ? In afara de costurile oficiale, se mai practica ceva pe langa, cum e la stat, sau nu ? Si cam despre ce "scoruri" vorbim ? Este ceva inclus in card (am de tip Business) sau platesti tot ?

Scuze daca am intrat peste voi, ca vad ca va pregatiti de nastere si unele chiar ati nascut, dar am vazut titlul subiectului si mi s-a parut cel mai potrivit loc sa intreb ...

Sarcina si nastere usoara va doresc !

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Burtocika,

Eu urmeaza sa nasc la Medlife peste aprox 2 sapt si am si eu card la ei, card Executive, care este peste cel business si tot nu am reducere la nastere. Am intrebat si mi s-a spus ca voi avea o reducere (nu f mare, parca 10% daca-mi amintesc bine) la cazare. In rest pe perioada sarcinii am avut gratuitate la analize, mai putin ecografiile morfologice trimestriale (una in fiecare trimestru). Cred ca si cu cardul business ai gratuitate la analizele din timpul sarcinii, dar cel mai bine mai intrebi si la ei.
Despre costurile nasterii pot sa iti spun ca ei nu au diferente de pret intre nasterea naturala si cea prin cezariana, dar ca exista trei tipuri de pachete care difera ca pret in fctie de camera aleasa si de anumite servicii incluse: silver, gold si diamond. Preturile mai difera si in fctie de medicul cu care nasti - medic intern sau medic colaborator, mai scump in cazul medicului colaborator.
Cel mai ieftin pachet - silver cu medic intern este 7000 lei, in camera cu doua paturi. Din cate stiu este f ok si in rezervele cu doua paturi iar pachetul silver este cuprinzator. Acum depinde de ce isi doreste fiecare. Toate delaiile pachetelor le gasesti aici: http://www.memorialhospital.ro/index.php?show=show_specialitate&id_spec=maternitate
Nu stiu sa se mai cotizeze ceva peste pretul acesta, ca la stat. Asta ar mai lipsi...nici la particular sa nu scapam de umilinta.In schimb peste sumele pachetelor se mai pot adauga analize suplimentare pt tine sau pt bebe (daca doresti sa le faci)- stiu ca cele pt bebe sunt cam 1500 lei, pretul medicamentelor pe care ti le administreaza tie in zilele de internare (cam 500 lei max din cate am auzit).
Daca alegi sa recoltezi si celule stem, ai inclus in pretul pachetelor recoltarea gratuita daca alegi firma cu care ei au contract - Sure Stem. Daca insa vrei sa lucrezi cu alta firma, se va adauga pretul de 1200 lei pt recoltare.
Sper sa fi fost coerenta si sa iti fie de ajutor informatiile de mai sus.
Daca mai ai intrebari si te putem ajuta, nu ezita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimu spune:

Buna,

Felicitari prospetelor mamici...mai avem si noi putin de asteptat..:))
Discount-ul pe care il are spitalul depinde de contractul incheiat intre firma unde lucrezi si Medlife. Eu de exemplu, am abonament Business, si am discount 15 % pe factura finala + alte beneficii, de exemplu pana acum nu am platit decat o singura analiza 50 lei care nu era cuprinsa in contractul nostru. In rest toate ecografiile (Iinclusiv cele morfologice) si analizele pe care le-am facut, au fost incluse in abonament.
Cel mai bine este sa vorbesti cu responsabilul cu contractul Medlife de la voi de la firma, pentru a afla de ce discount beneficiezi (asa mi s-a sugerat si mie cand am intrebat in spital, de acolo nu se stiu exact conditiile contactuale intre parti).
Raspunsul privind acest discount mi s-a spus sa il printez,sa il am la mine si sa-l dau in momentul cand o sa se faca factura, la externare.
A si ce am mai aflat....... o parte din analizele pt bebe cele care sunt optionale sunt incluse in abonament, in cazul in care vrei sa-i faci si bebelusului. Eu o sa fac doar screnningul la nastere, restul le fac dupa ce ii fac abonament (iesi mult mai ieftin, abonamentul Business e in jur de 350lei / 6luni) si sunt mai multe chestii incluse.
Ce vesti ne mai aduc prospetele mamici? Sau sunteti toate ocupate cu bebeii? Cum e cu copilasii alaturi?
Voi burtici cum va mai simtiti?
Pe voi va doare jos inghinal atunci cand va ridicati din pat de exemplu, sau cand va intoarceti de pe o parte pe alta in pat? Eu am niste dureri - ca si cum as avea febra musculara si te doare cad faci o miscare...
De abia astept sa nasc ca nu mai pot mor de cald peste noapte si imi amortesc toate cele, cum dorm doar pe stanga sau pe dreapta. Ma gandesc ca peste o luna poate chiar o sa fim cu bebe (simt ca o sa nasc mai devreme de 40 sapt), acum in we intru in 36.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristela spune:

Buna dimineata, fetelor!

Burtocika, este cum a scris si Maimu referitor la tipul de abonament- depinde ce scrie in contractul incheiat intre firma la care lucrezi si Medlife referitor la ce e inclus si ce nu. Eu pana acum am avut toate consultatiile pe parcursul urmaririi sarcinii incluse si analizele. Ecografiile morfologice le-am platit, dar cu o reducere de 10%. Si la costurile de spital, indiferent ca e vorba de sectia de maternitate sau de alta sectie beneficiez de aceeasi reducere, conform contractului, nu stiu daca la tot pachetul sau numai partial, voi verifica. Dar la fel mi s-a sugerat sa am o copie a contractului la mine sau un raspuns scris de la responsabilul de contract cu ce e inclus si ce nu, ca sa nu am probleme la plata facturii.

Nu se plateste nimic in plus fata de ce este trecut pe factura, nu se asteapta nimeni la nimic in plus, din ce am inteles. Pretul pachetelor si ce contine fiecare e afisat pe site.

http://lbdf.lilypie.com/ks7bp2.png
Cristina, 31+ cu Costin Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Va multumesc pentru raspunsuri, fetelor !

Noi in principiu ne apucam de bb2 prin octombrie - noiembrie, pana atunci avem altele (medicale) de pus la punct. O sa ma mai interesez pana atunci, dar e bine ca stiu macar cateva lucruri de la voi.
Recunosc ca ma atrage ideea unui spital privat, numai si pentru faptul ca nu mai trebuie sa bag mana in buzunar in fiecare ora sa omenesc asistentele ! Plus ca sunt sanse mari sa nasc singura, sotul sa fie plecat in perioada aia ... E o solutie mult mai civilizata.

Pe de alta parte, avand cezariana, nu stiu cat de bine pregatiti profesional sunt medicii de-acolo, parca mai mult as merge pe mana medicului cu care am avut prima cezariana ... Poate si pentru ca nu prea ii cunosc pe medicii care opereaza la Medlife ... O sa mai citesc, sa ma mai documentez.

Sarcina si nastere usoara va doresc !

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

Fetelor, stie cineva ceva de Cori? Eu deja ma ingrijorez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns E_Alexa spune:

Eu cred c-a nascut.
Melania sau Cami,parca voi aveti nr ei.


-------------------------------------------
Alexandra 29+ cu bebe Sasha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns e_cami spune:

Parca ea (Cori)zicea ca in perioada asta se muta si nu prea are timp sa intre. Da, eu am nr ei, daca nu da nici un semn, o sa-i trimit un mesaj. Ea cate saptamani avea? Nu mai retin.

Ana Perianu oare ce face, cum se descurca? Mai stiti ceva de ea?

Pe bebe meu l-au apucat colicii...mi-e asa mila de el ca plange si nu-l pot ajuta cu mare lucru. Ii dau la fiecare masa sab simplex (am inteles ca ar fi acelasi lucru cu infancol, asa e?). Il pun pe burta mea, ne plimbam prin casa, ii maingai burtica in sensul acelor de ceasornic, altfel nu prea mai stiu cum il pot ajuta.

Eu am simtit pentru prima data ieri ca ma lasa puterile si ca sunt extrem de obosita. Dar azi am dormit dimi ceva mai mult (e sotul acasa)si parca deja e ceva mai bine.

Succes fetelor care inca il au pe bebe in burtica, odihna multa acum si multa putere celor care il au deja pe bebe acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Buna fetelor, scuze ca nu am mai apucat sa intru, noi suntem bine, si bebelina mea cred ca are deja colici, saracuta se chirceste, se strange, suspina, maraie dar nu plange.
Eu am inceput cu Bonisan si Proctis insa cred ca vom trece pe Infacol.
Mai am si Colief, ca back-up.
Cel mai mult se linisteste cand o tin pe burta mea si ii tin mana pe burtica.

Ma gandesc ca ne-ar fi trimis sms cori daca era sa nasca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciadic spune:

La Cori e posibil sa fie varianta cu mutarea. Si eu cred ca ar fi anuntat daca se intampla sa nasca. Ea este cu o zi in urma mea, iar eu maine fac 37 sapt. Deci in sapt 37 este si ea.
Ana, eu am inteles ca pt colici mai sunt f bune si pernutele cu samburi de struguri sau de cires, care se incalzesc si se pot pune pe burtica bebelusului pt a-l calma. Ma bate si pe mine gandul sa imi achizitionez una, pt orice eventualitate. Pana acum nu am cumparat decat Infacol pt colici.
Multa puterea fetelor! Sa gasiti remediul colicilor cat mai repede.


Mergi la inceput