Concediul cu copii mici: Cu avionul sau masina?

Concediul cu copii mici: Cu avionul sau masina? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/Images/SitePages/bebelusconcediu.jpg" border="0">

Iata o discutie relativ des intalnita pe forumul mamicilor de la Desprecopii.com: Am un baietel de 6 luni si o fetita de 3 ani si vrem (disperat) sa mergem in vacanta. Dar unde? Aproape de casa sau ... sa ne aventuram mai departe?
Si daca mergem cu masina, sa mergem asa doar pentru a fi independenti sau e mai bine sa mergem cu avionul? www.desprecopii.com/info.asp?id=2242" target="_blank">Iata sfatul de la Desprecopii.com.

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

am o fetita de 2 ani si am inceput sa mergem cu ea in calatorii de cand avea 6 luni. cu avionul!
am mers destul de departe si ne-am descurcat de minune si fara masina....
Cu masina am mers doar in tara, la munte si la mare, dar a fost greu drumul. un copil mic nu are rabdare sa stea cuminte in scaunul de masina nici 3 ore.

cei care isi permit, pot inchiria o masina in tara unde pleaca dar depinde de locatie. unde am fost noi nu am avut nevoie datorita infrastructurii. si in plus consider ca te descurci mult mai bine cu metroul, tramvaiul...atunci cand nu cunosti orasul si ai in mana o harta si un ghid bun.

----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Sofia are acum 2 ani si jumatate si prima calatorie dus-intors cu avionul a facut-o la 8 luni. De atunci, a mai zburat de inca 9 ori si nu am avut niciodata probleme cauzate de alegerea acestui mijloc de transport. Mai ales pentru un copil mai mare de, sa zicem, un an si jumatate, putin probabil sa se plictiseasca in avion. Alegem intotdeauna locul de la fereastra, si ne inarmam cu jucarii, carti, tablita magnetica de scris (toate absolut noi), chestii bune de rontait si ... decolarea! Drumul cu avionul presupune mai multe etape - drumul pana la aeroport, check-in-ul, controlul de securitate, imbarcarea si apoi zborul propriu-zis, ceea ce sparge monotonia asteptarii.

Am mers si cu masina, drumuri nu mai lungi de trei ore si jumatate, la bunici si la mare, dar pentru mine au fost mai dificile decat cele cu avionul, deoarece copilul, stand in scaunelul de masina are putina libertate de miscare, iar Sofia nici nu prea doarme in masina si atunci e mai dificil sa o tin mereu ocupata si ne-plictisita :-) .

In ceea ce ne priveste, nu ne-am intors niciodata cu vreo boala din concediu, dar am incercat sa respectam cateva reguli simple - atentie mare la ceea ce mananca, dar si la joaca cu nisip, care ar fi bine sa nu ajunga in gurita, deoarece contine multe bacterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Prima vacanta am facut-o cu Stefan cind avea 6 luni. Am mers la mare, cu masina.
Anul asta am mers din nou pina la mare. acum a fost mai greu decit atunci cind era mic, pt ca a avut nevoie de mult mai multa distractie, mai multe pauze. Per ansambu, a fost bine, insa eu si sotul am fost foarte obositi din cauza drumului...
Anul viitor vrem cu avionul, direct din Cluj...sa vedem daca ne iese...
Ar trebui sa fie mult mai relaxant, mai ales ca pentru copii e foarte interesant tot ce se petrece la aeroport, vorba Stancutzei.


Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rome spune:

Prima vacanta a fost cand Lucas avea 11 luni, cu masina si este si ultima vacanta pe care o fac cu masina...a fost un drum din vestul tarii pana pe litoral, peste noapte, a dormit relativ....insa a si plans destul, intr-un cuvant l-am chinuit, alta vacanta atata drum cu masina no wayyyy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Noi avem 2 copii, de la 10 luni au iesit din tara in calatorii lungi cu masina, anul trecut ne-am dus cu ei 1000km, au stat cuminti in scaune, au ras, au dormit, au mancat s-au jucat...am facut si o calatorie cu vaporul din Croatia pana in Venetia, cu 2 carucioare dupa noi...parinti nebuni, dar asta e!

Mamica fericita de boboci de toamna:
Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)
Despre cei doi nazdravani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Noi avem un baietel de 1,3 lunite si prima calotorie mai lunga a facut-o la 3 luni. Am facut un tur pe la manastirile din Moldova si an coborat pe Transfagarasan. A fost totul super OK. In 3 zile am calatorit 1100km . Au mai fost si ale iesiri, dar pe distante mai scurte. Anul acesta cand a implinit anul, am plecat in germania cu masina, 1700 km dus-intors. La fel de Ok a fost si la drumul asta. Aveam emotii, adr s-a comportat neasteptat de bn. El sta singurel in spate in scaunelul lui si nu face prea multa galagie. Poate unde si zilnic il duc dupa mine in masina, e obisnuit cu drumul lung si scaunelul din masina.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png
http://picasaweb.google.com/sorilea73

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

am facut calatorii mai mici sau mai mari cu masina, cu avionul nu am avut ocazia.

ce sfat pot da eu in ceea ce priveste calatoria cu masina?
alegeti ca si ora de plecare o ora propiata somnului celui mic, noi asa o scoteam la capat cu drumuri mai lungi de 3-4 ore, pentru ca jumatate din drum dormea. cele mai lungi drumuri au foast de 7 ore pana la mare si am ales de fiecare data sa plecam in toiul noptii: copilul a dormit toata noaptea, soseaua este mai libera. am ajuns obositi noi ca si adulti dar a meritat.
o singura data am avut nefericita ocazie sa mergem 7 ore cu masina pe zi, si am zis ca prostia asta nu o mai fac...

_
Siluan trebuie sa traiasca!http://bebesiluan.wordpress.com/ banii nu aduc fericirea, insa cativa banuti pot aduce fericire parintilor si 5 minute in viata acestui bebelus

Claudia+23 si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Eu am o fetita de 2 ani si am mers foarte mult cu ea cu masina, aproape in fiecare weekend, de regula drumuri de 3 ore. Ii place in scaunelul ei, se joaca, rontaie cate ceva, se uita pe geam, per total se comporta foarte bine la drumurile cu masina. De dormit doarme daca e ora ei de somn.
Cel mai lung drum a fost de 7 ore (in timpul zilei), din care 1 ora a dormit si in rest a fost cumintica


Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Ca de obicei, depinde de copil! Nu conteaza ce varsta are, ci cum se simte in mijlocul de transport respectiv. Fetita mea (acum de 3 ani) a mers cu masina la drum ceva mai lung (200km, prin Romania...) de la 15 zile si am tot facut drumuri cu ea. Problema e ca la drumuri mai lungi si mai accidentate, sau cu serpentine, vomita. Am fost cu ea la 1 an si la 2 ani din Bucuresti pana la marea neagra si a vomitat de fiecare data, indiferent de ora de plecare, daca a dormit sau nu, cat si ce mancase. Mama mea zice ca si eu faceam la fel pana pe la 4-5 ani, sper deci sa-i treaca si ei la un moment dat si sa ne luam campii cu masina proprie .
Anul asta am ales varianta cu avionul, pe care am evitat-o pana acum pentru ca ea se cam temea de zgomote puternice si incinte inchise. Ei, bine, a fost mare distractie, i-a placut grozav, pana si indelunga sedere pe oribilul aeroport baneasa a fost fara probleme (aveam desigur un arsenal de creioane colorate si jucaria preferata). Singura problema a fost aceea ca ea avea nasul un pic infundat si nu ne-am dat seama cand avionul a inceput sa piarda din altitudine si au inceput s-o doara urechile. Noroc cu o stewardesa draguta care i-a adus imediat niste pahare cu apa calda, de pus la urechi, chestie care a functionat imediat. La decolari si la aterizarea de la intoarecere au ajutat si dopurile de urechi si guma de mestecat, iar pentru ea au facut parte de distractie.
Deci, pentru formula bebe (~6 luni) plus copilas mai maricel (~3 ani), avionul poate fi o solutie foarte buna, incomparabila cu mersul cu masina. Sa nu mai vorbim cat dureaza - spre orice destinatie din grecia, spre ex., nu faci mai mult de 1 ora jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Noi am optat in vara,cand Antonia avea 1 an si 2 luni ,pentru avion(am fost in Franta ).A fost ok ,am avut suzeta in gurita la decolare,nu a plans defel dar au fost destui copii care au plans de la decolare si pana la aterizare.Noi am ales avionul pt ca e mai rapid si pt ca pitica noastra nu era prea buna prietena cu scaunul de masina asa ca un drum de 30 de ore sigur se lasa cu nervi.depinde de fiecare copil .

Mergi la inceput