Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 68

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Sa inteleg ca toate exemplele date de tine sunt experiente ale prietenilor tai?



Xio, nu sunt de la televizor...daca ai sti cat sunt de reale!
Mai, problema mea nu este ca sunt si medici care cer...ci ca sunt foarte multi medici care cer de la obraz. Si de-ar fi numai medici! Dar sunt asistente, pana si infirmierele au pret la cearceafuri, fete de perna si plosca! Iar problema mea cea mai mare este ca sunt medici care nu se uita la tine daca nu ai bani. Ca-s multi, sunt putini...probabil in tarile alea unde nu vrei tu sa pleci (la alt subiect) n-ar mai profesa niciodata daca ar fi prinsi.
Si stai, ca inca n-am vorbit de culpa medicala...ala subiect! Pana si Ciomu revine la spital. Inca nu-i dau bisturiul, dar nu se stie pentru cat timp. As vrea sa vad si eu un pacient care s-ar mai opera la el!

PS: ce n-ai inteles cu bolnavii in faza terminala, operati si taxati de doctor, morti inainte sa-si cheltuie ala spaga? Nu ai auzit, sau nu-ti vine sa crezi?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Rufus, dovada ca cei care primesc la noi o fac pt. ca n-au salarii si pt. ca se poate este chiar nr enorm de medici plecati in alte tari unde sunt foarte bine vazuri si unde asa o practica nu exista.
Ba as zice ca exista, din exoerientele altora, dar nu vreau sa deschid cutia Pandorei
Problema la noi este multe. Printre care si cel care ofera banii.
Ai mai pomenit tu sa dai bani la medic pt. ca "se uita cu o privire asa, de caine cersetor"?
Eu chiar as vrea sa stiu la cate pers. li s-a cerut de la obraz o suma de bani pt. operatie (nu tp. medicamente sau ustensile), si cate au dat din alte motive.
Stii de ce zambesc mereu vanzatoarele din Canada? Ca sunt platite bine. Stii de ce se stramba mereu vanzatoarele noastre? Ca sunt platite execrabil. Nu e vina clientului, e de vina mentalitatea.
Am mai spus, eu nu stiu oameni care sa ceara. Am auzit de 1 singur, de la un pacient. Si ca sa fiu in ton cu celalalt subiect, nu stiu cat e de veridic.
Poate e altfel in Tm, dupa cum a vorbit un rezident venit din Bucuresti cred ca e altfel, ca ala a plecat tare dezamagit de aici.
in fine, ar trebui curatat sistemul de cei care cer.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

Exemplul vanzatoarelor din Canada nu este chiar potrivit...saracele, au salariul minim pe economie, dar da, zambesc. Pentru ca daca ar fi obraznice si s-ar plange clientul, ar fi penalizate. Si din fericire, *politica* asta se practica peste tot unde se lucreaza cu publicul, indiferent de salariu.
O sa-mi spuneti ca sigur, zambesc, dar zambesc ipocrit. S-ar putea sa fie asa, dar eu una prefer un zambet ipocrit unei injuraturi sincere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

m-am conformat spuselor ministrului Sanatatii si am dat o cautare pe google…

medicii de pe alte meleaguri sunt platiti foarte bine, dar acest lucru nu-i impiedica de a se lasa mituiti si corupti de marile companii farmaceutice. Concluzia ? Aceste faradelegi pot fi stopate numai de legi drastice care se aplica. In lipsa lor, ramane constiinta fiecarui angajat din sistemul medical. Sa speram ca acestia vor regasi acea “vocatie a ingrijirii” care face diferenta fata de orice meserie?

http://www.naturalnews.com/019179.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Apropo de preturi:

Anul trecut tatal meu si-a rupt piciorul (poveste lunga) ......operatie la o saptamina.
preturi:
- 150 euro tija
- doctor 200 euro
- asistente nu mai tin minte
Nu a stat in spital decit 2 zile ( de frica de alte infectii)

- scos ate 50 lei

Spitalele romanesti .......rusine ....mare rusine...si nu e de azi de ieri .....
Si nu e povestea de mai sus .....imi e sila numai cind ma gindesc cita mitocanie exista in spitale.....

P.S. Doame cite am de spus ......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

Directorul Administratiei Spitalelor din cadrul Primariei Capitalei, Marius Savu, a declarat pentru Gândul ca incubatoarele erau dotate cu senzori de fum si au semnalizat incendiu, dar nu a fost nimeni lânga ele sa vada.


Alina


AHA!! deci incubatoarele AU in sistem de avertizare pt variatii ale diferitilor factori int/ext. Pt fum in orice caz! da' mi se pare absolut firesc!
da' daca criminala era la paranghelie, ce sa auza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2anke spune:

Am fost si eu aici cu fetita o saptamana pe terapie intensiva. Da si sectia era inchisa, se suna la interfon si dupa nume te lasa sa intri. Era voie numai parintii, alte persoane ca bunici, cumnati nasi deloc. In primul rand e respectul de ceilalti pacienti care poti sa-i infectezi ca poate nici tie nu ti-ar place sa vina cunoscutul altui copil sa-l infecteze pe al tau. De cate ori intrai si ieseai pe usa in salon trebuia sa te desinfectezi pe maini, totul se desinfecta de 2 ori pe zi. Puteai sa manaci de pe jos asa curat si dezinfectat era totul. Au acceptat o jucarioara adusa de mine la patut dupa ce au desinfectat-o, restul aveau ei in spital pt copil, inclusiv biberoane. Daca pica un biberon pe jos se arunca la gunoi, sau scapai o hainuta la spalat si tot asa. Parintii aveau voie sa tina copii daca nu erau f grav, sa-i schimbe si sa le dea sa manace. Era copil nascut cu 600 g si deja era maricel. Erau 2 asistente ziua si una noaptea pe salon de max 6 bebelusi. Erau si dragute si mai putin dragute. Si da aparatele sunau intr-una. Daca bataile inimii sunt sub sau peste o limita bip-suie, daca oxigenu ii sub 80 % bip-suie, daca copilu se misca si se mai dezlipeste cate un fir iara bipsuie si destul de tare si enervabil. La atatia copii trebuia sa sune cel putin unul la 10 min unul.
Vroiam sa zic ca pana ce se ajunge la in nivel cat de cat acceptabil in Romania mai este tare mult.
Imi pare tare rau pentru copii care au trebuit sa plateasca ca alti s-au obisnuit sa nu-si faca meseria si sper ca macar acuma sa se schimbe ceva.

Anca cu
Melina Isabel (28 Martie) si Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ab5174

Apropo de preturi:

Anul trecut tatal meu si-a rupt piciorul (poveste lunga) ......operatie la o saptamina.
preturi:
- 150 euro tija
- doctor 200 euro
- asistente nu mai tin minte
Nu a stat in spital decit 2 zile ( de frica de alte infectii)

- scos ate 50 lei

Spitalele romanesti .......rusine ....mare rusine...si nu e de azi de ieri .....
Si nu e povestea de mai sus .....imi e sila numai cind ma gindesc cita mitocanie exista in spitale.....

P.S. Doame cite am de spus ......




I-a cerut cineva banii (exceptand cei pt. tija)?

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

xio: tu chiar ai impresia ca nu exista medici si asistente care cer bani .. asa direct si fara nici o clipire de ochi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardeiash

xio: tu chiar ai impresia ca nu exista medici si asistente care cer bani .. asa direct si fara nici o clipire de ochi?

s-auzim numai de bine! si

-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm


Nu, am spus ca nu am impresia asta.
Dar am intrebat-o pe AB5174 daca tatalui ei i s-au cerut banii sau i-a dat de bunavoie.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput