Incendiu la maternitatea Giulesti

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

E atat de dureros ce s-a intamplat! Sincere condoleante familiilor care trec prin atata durere acum..
Sunt atat de plina de furie in clipa asta, incat chiar nu-mi pasa daca o sa va deranjeze ce o sa spun! Terminati oameni buni cu prostiile astea cu medicul care sa stea lipit de fundul vostru cand nasteti, ca doar ati cotizat la el! Voi chiar nu realizati ca VOI creati problemele in primul rand? Pai cum Doamne iarta-ma sa poata fi medicul ala impartit intre voi alea de dati spaga si restul lumii normale si care, poate de cele mai multe ori are intr-adevar probleme/ complicatii si nevoie de asistenta unui medic la nastere? Sa vina de acasa cand nu e in timpul programului?? Super tare, sa vina, ca asa macar nu neglijeaza restul pacientelor, desi.. daca-i vorba de minunata cezariana la cerere.. asta inseamna sala de nasteri ocupata inutil, cand poate bebelusul nenascut al altei mamici e intr-adevar in pericol.
De la voi incepe in primul rand schimbarea, insa asa... niciodata nu se va schimba nimic.
In UK am nascut a doua fetita. NU am fost vazuta de un medic nici macar o data in tot timpul sarcini!! Credeti-ma pe cuvant! Am avut parte de patru scanuri ceea ce inseamna enorm aici, de regula max doua se fac, eu am beneficiat de "luxul" asta din cauza de placenta joasa. Am fost vazuta doar de moasa in timpul sarcinii, am venit la spital a nasc cu.. oricare moasa o fi de serviciu. Am nascut in cele din urma cu cezariana, doar dupa ce bebe a inceput sa se comporte ciudat si ritmul cardiac o lua razna.. Medicul atunci l-am vazut prima data.
Incercati sa va schimbati mentalitatea! In ritmul asta.. Doamne cate or sa se mai intample..
Si ca sa nu va aud ca ce stiu eu de nasterea in tara ca aici e asa si nu altfel, prima fetita in tara am nascut-o si nu am platit nimic, va jur. Am nascut cu moasa, desi am fost la control la doctor, ca asa e moda in tara, sa faca si ei un ban la cabinetele pariticulare. Am fost tratata omeneste si ajutata sa nasc normal, fara sa dau sau sa insinuez ca o sa "rasplatesc" cu ceva pe cineva. As fi simtit ca le jignesc.. Ele si-au facut meseria pentru care au fost platite si s-au facut-o cum stiau ele mai bine.
Imi pare rau de asa off topic la un asemenea subisct atat de dureros.. Putin respect! E vorba de niste vieti nevinovate pierdute atat de nedrept.. si pe voi va intereseaza musai sa nasteti cu un anume doctor, ceea ce mi se pare absolut.. la nelocul lui..



Lara, mami de Ioana si Sara

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai08 spune:

Lara, toata lumea e furioasa, socata de ceea ce s-a intamplat, dar asta nu inseamna ca e ok sa-i judeci pe ceilalti si sa crezi ca doar modul in care vezi tu lucrurile e cel bun, corect, la locul lui...eu n-am mai mentionat in mesajul meu faptul ca de ieri, de cand am vazut tragedia la stiri, imi vine sa plang in continuu si ma rog pentru sufletele micutilor nevinovati, fiindca nu consider ca mai e cazul sa spun asta...cred ca toata lumea simte la fel...daca as putea sa ajut cu ceva, efectiv, as face-o, daca nu, sunt doar vorbe in vant. Pot sa nasc in orice moment, si da, tin mortis sa nasc cu medicul meu fiindca e singurul care mi-a inspirat intotdeauna pace si incredere si cred ca experienta nasterii (care e si prima in cazul meu) e f importanta; imi pare rau ca tie asta ti se pare atat de egoist si condamnabil, avand in vedere contextul actual, probabil ca persoanele care n-au dat peste un medic exceptional, n-au cum sa inteleaga.. Sper sa te poti elibera de sentimentele negative si sa vezi lucrurile si din alt unghi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadalinaM

Tragedia de la Giulesti ne-a lovit pe toti chiar daca nu direct!
Dumnezeu sa ajute familiile indurerate si sa iubeasca ingerasii ce au suferit atit de mult, inarindu-i pe luptatorii inca in viata

Tot ce se discuta aici sunt vorbe in vant! Pe copilasi nu-i mai aduce nimic si nimeni inapoi!
Ramanem toti consternati si multumim cerului ca ne-a ferit de data asta si familiile noastre au fost departe de de durerea parintilor ramasi orfani acum. Dar cei loviti, cei loviti??? rasare soarele si maine dar oare ei il mai pot vedea?
Cei tari, si, poate cei intelepti, vor zice ca se vor alina cu un alt bebelus....insa pana vor avea puterea sa se ridice ei cum mai pot sa supravetuiasca? cum mai pot sa re-innode firul vietii lor?


Off-Topic
Dar, oameni buni, eu nu mai vreau sa citesc parerile "profesionale" ale lui XIO. Nu mai pot! La toate subiectele de malpraxis apare si spune "obiectiv" ca pacientii sunt vinovati. Niciodata nu spune "eu nu voi fi asa", "eu si colegii mei vrem sa indreptam sistemul" "eu si colegii mei am vazut situatia din spitale si nu mai vrem sa inchidem ochii", "eu si colegii mei abia asteptam sa putem face ceva!"
Ea inca nu profeseaza cu norma intreaga(cred), poate e doar rezident, nu stiu, dar e o mostra a viitorilor medici ce ne vor trata. Ma cutremur toata cand ma gandesc ca nu e singura studenta/rezidenta (student/rezident) cu aceleasi viziuni si peste numai cativa ani unul din ei va fi medicul caruia ii voi zice spasita "buna-ziua Domnul Doctor" cand voi intra in cabinet, asteptand de la el sanatate sau rugandu-ma sa fie unul din cei care stiu, care vor si care nu se cred Dumnezeu pe pamant..

Am citit ca un chirurg trebuie sa aiba "inima de piatra" pt ca altfel nu ar face fata, inteleg ca toate cazurile grave din spitale nu ii mai pot atinge pt ca sunt oameni si au si ei limite si trebuie sa faca fata pt a inchide un caz si a incerca sa rezolve un altul. Dar si noi suntem oameni si asteptam de la ei profesionalism neconditionat nu neaparat omenie, nu! dar profesionalism fara frica "oare pentru ca nu i-am dat suficient nu a venit azi la patul meu sa imi evalueze starea??"
Draga XIO, mai esti studenta??? de mult timp esti ff activa pe forum si ma intreb cand ai timp sa inveti? sa faci practica? sa fii destoinica?
Am citit pe-aici ca vrei sa pleci! F bine draga mea! Poate o alta cultura, o alta societate te va invata mai bine sa fii un PROFESIONIST care nu uita ca e si OM.
Uite ce zice Arafat, ca tot e el in prim plan acum:
“Acum fiind la minister, sunt situatii în care sambata #351;i duminica ma duc sa fac garda voluntara, numai ca sa nu pierd abilitatile, cunostintele si indemanarea in domeniu. Pastrez legatura cu domeniul practic si nu am de gand sa-l las..."
http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/raed-arafat-omul-care-a-sfidat-miorita-50632.html
In fine sunt multe de zis...am paricipat si eu la "discutia care nu rezolva nimic" dar sustin initiativa "Eu ce fac!"
de ex sa se schimbe legea sponsorizarii! Am inteles ca, oricum, sectia ATI de la G era rezultatul sponsorizarilor si, cele care ati fost pe-acolo, ati vazut la intrarea aia principala 2 placi maaari cu numele firmelor ce s-au implicat?
Dar sa fie un cadru legal in carea sponsorizarea chiar sa conteze in bilantul contabil al unei firme! si poate sponsorizarile dedicate anumitor domenii, cum ar fi, sanatatea/cercetarea/invatamantul! NU sponsorizarea unei echipe de footbal

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!



Nu e cazul sa imi dai lectii pt. ca nu ma cunosti, daca te-ai saturat sa imi citesti parerile si eu m-am saturat sa citesc aberatii de genul celor scrise de tine, venite de la Florica din America care se crede mare doctor psiholog si imi ghiceste viitorul cu toate ca habar n-are ce invart.
Nu ti se pare putin jenant ca nu stii nici macar ce fac dar imi spui cum ma port cu pacientii? Ca mie mi se pare , si daca as fi in locul tau logica si gandirea nu m-ar lasa sa scriu asemenea prostii ca sa nu ma fac de ras.
Stai linistita, toti pacientii cu care am interactionat au fost extrem de multumiti, ba chiar mi-au spus multi ca e pacat ca nu sunt doctorii ca mine. Asa ca parerea ta de forumista pe care n-am citit-o pana acum e mai putin decat egala cu zero. Cam ca si parerea pe care ar avea-o Bush despre mancarea pe care ai gatit-o ieri.
Mentalitate nu-mi trebe din alta tara, ca o am pe a mea si e buna.

Si imi place tare mult girja asta pt. cat invat, cat practic si cat timp am.
Tu n-ai vreo cratita in care sa invarti lingura, un copil nemanacat, un sot, o casa de ingrijit, un serviciu de prestat?


Lara, asta incerc si eu sa spun , dar cu oameni ca Toanca, Motantul, madalina si cei din mass media care nu stiu sa faca diferenta intre ficat si creier dar se cred mari doctori e cam greu.




***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Mie mi se pare firesc ca XIO sa isi apere colegii.

S-a format asa un curent in care pacientii romani nu asteapta de la medici decat un serviciu de proasta calitate in schimbul unei spagi considerabile si medicii nu livreaza decat aroganta. Datorita acestui curent, cei care traiesc in strainatate, au senzatia ca o vacanta in Romania este un hazard. Vin echipati cu paracetamoale si antibiotice pentru copii, bandaje si pampers - de teama ca nu cumva sa dea cu ochii de vreun medic care sa ii calce in picioare.

Probabil ca adevarul este undeva la mijloc - dar serviciile de calitate niciodata nu sunt elogiate.

P.S. XIO - pe de alta parte si eu cred ca relatia medic-pacient este deficitara in Romania. Si culmea este ca tine doar de atitudine si nu costa nici un ban ... empatia este importanta, mai ales cand esti bolnav, face mai mult decat 2 operatii. Totusi cred ca aroganta asta se intalneste mai ales la cei mai batrani, doctorii tineri cred ca sunt mai sufletisti ...

P.P.S. Chirurgii da, trebuie sa fie stanca de piatra - trebuie sa priveasca organismul uman ca pe o masina plina de parghii si suruburi fata de care, da, sa nu manifeste empatie. Chirurgul trebuie sa fie un om rece, calculat si tehnic - atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

eu am facut 6 luni injectii zi de zi ca sa am al doilea copil si am luat 2 pumni de pastile zilnic.
ce credeti ca as fi simtit daca as fi patit asa ceva?
va spun eu: as fi innebunit. sotul tocmai imi zicea: bine ca ai scapat. pentru ca ambii nostri copii sunt nascuti la giulesti.
ce simtim noi este irelevant. ce simt parintii aceia este strigator la cer.
ce s-o mai dam cotita: personalul medical e vinovat. si eu stiu de ce zic asta.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

inca nu stim rezultatele anchetei si deja am terfelit sistemul si medicii...
Este o tragedie uriasa si nu ajuta la nimic faptul ca noi acuma terfelim colegii de forum pt ca sa ne simtim bine - ne-am razbunat pe nemernici!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Mie mi se pare firesc ca XIO sa isi apere colegii.

S-a format asa un curent in care pacientii romani nu asteapta de la medici decat un serviciu de proasta calitate in schimbul unei spagi considerabile si medicii nu livreaza decat aroganta. Datorita acestui curent, cei care traiesc in strainatate, au senzatia ca o vacanta in Romania este un hazard. Vin echipati cu paracetamoale si antibiotice pentru copii, bandaje si pampers - de teama ca nu cumva sa dea cu ochii de vreun medic care sa ii calce in picioare.

Probabil ca adevarul este undeva la mijloc - dar serviciile de calitate niciodata nu sunt elogiate.

P.S. XIO - pe de alta parte si eu cred ca relatia medic-pacient este deficitara in Romania. Si culmea este ca tine doar de atitudine si nu costa nici un ban ... empatia este importanta, mai ales cand esti bolnav, face mai mult decat 2 operatii. Totusi cred ca aroganta asta se intalneste mai ales la cei mai batrani, doctorii tineri cred ca sunt mai sufletisti ...

P.P.S. Chirurgii da, trebuie sa fie stanca de piatra - trebuie sa priveasca organismul uman ca pe o masina plina de parghii si suruburi fata de care, da, sa nu manifeste empatie. Chirurgul trebuie sa fie un om rece, calculat si tehnic - atat.


A, da, la noi intimitatea pacientului este undeva sub zero.
La urgente cand trebuie sa pun un gips si pacientul sa se dezbrace tot timpul scot ceilalti pacienti afara, ca asa mi se pare normal, chit ca e vorba de o batranica de 80 de ani sau de un tanar de 20.
Ma gandesc la ce mi-ar place mie si ce nu mi-ar place.
Si mai sunt unii medici atat de plictisiti , tot la urgente la orto trebuia sedat un pacient, vine rezidenta de UPU cu seringa de dormicum si ii face jumate din ea sau 3/4. Pacientul inca gemea cand i se reducea si incorda musculatura. Dupa ce ne-am chinuit putin a intrebat-o ortopedul de ce nu-i face toata seringa ca sa fim toti linistiti . Raspunsul " lasa ca-i bun si asa".
Dupa aia am stat vreo jumate de ora eu cu un coleg mai mic sa ne intrebam ce mama niabii era atat de greu sa-i faca toata seringa aia din moment ce oricum o arunca dupa.
Si ceva ce m-a dezamagit: m-am imprietenit cu o maicuta din an mic (1), am fost la ea la spital ca era internata si intamplator era cu o vecina de-a mea in salon , vecina de peste 85 de ani. Am vb putin cu femeia si ca orice batran tot mai povestea cate ceva. Cand m-am intors inspre maicuta si-a dat ochii peste cap si a zis "baba asta ma innebuneste". daca pana si fata aia i-a spus "baba" in loc de "batrana/doamna" si era plictisita in anul 2 de facultate... trist.
Am mai povestit cum la gineco asistenta a pus-o pe o femeie venita la urgente sa mearga in fundul gol si cu un tampon de vata tinut cu mana intre picioare pana la WC-ul de langa sala de consultatii care era insa la intrarea in spital si daca cineva intra la vizita o vedea dezbracata.
sau de un pacient in varsta de pana in 40 de ani cu un abces perianal care de fata cu alti pacienti si-a dat jos pantaloniil, s-a urcat pe pat si a stat in 4 labe, cu un pacient langa si medici si asistente plimbandu-se pe acolo. fara paravan.

Acum nici obsesia cu hartuirea sexuala din alte tari nu e ok, dar nici cum e pe la noi .

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

colegii de forum ne-au terfelit mai intai cand au sugerat ca a face parte din personalul medical nu este compatibil cu a avea compasiune cu o femeie aflata intr-o situatie deosebita, ce-i drept naturala.
din acelasi sistem fac parte ambele categorii: oameni care au nenorocit vieti si oameni care salveaza vietile micutilor suferinzi. unii merita dispret, ceilalti cinste si respect.
daca de fiecare data vom da vina pe sistem inseamna ca suntem nuli. persoana este vinovata, nu sistemul.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
AlexsiMihai
AlexsiMihai
www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pana la urma, a fost un accident regretabil. Sigur ca e groaznic pentru parintii aia, dar asta nu inseamna ca mvai, medicii romani si asistentele medicale de acolo sunt niste criminali mizerabil care au omorat cu sange rece. A fost un accident, aerul ala conditionat a mers luni de zile acolo si nu s-a intamplat nimic ... sigur ca se puteau lua masuri, dar cine a stiut ca o sa se intample ? De acum se vor lua masuri ... accidente se pot intampla la tot pasul, intamplarea a facut ca de data asta sa se intample intr-o maternitate.

Si aici in America, au venit arabii si au dat cu bomba, nu a acuzat nimeni pe nimeni ca nu s-au luat masuri de securitate. Dupa ce au murit 3000 de oameni si au cazut Gemenii, s-au luat masuri mai drastice.

Mergi la inceput