Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

Dozz ma surprinzi. Am decis sa scriu exact ce-i capu' meu, ca n-am timp prea mult de beletristica
Imi pare rau ca inca nu ati scapat de pericole...dar nu dispera, sunt foarte puternici copilasii nostri. Asa, ca fapt divers si eu merg joi la ortoped la o verificare, ca m-a chemat cand incepe sa mearga sa se mai uite inca odata. Dar nu e nimic prea serios, adica nu s-a lasat niciodata cu radiografii. Nu stiu ce sa-ti spun de placuta de Pb... ar fi interesant de aflat care e treaba de fapt.
Dankutza votez emoticonu' stirb
Si sa traiasca balerina lu' mama si forta gravitationala am murit de ras
na bo una cate una scoatem capul ca ghioceii primavara. Asteptam bilantul de 9 luni!
Andre felicitam italianca pionera in ale olitelor
Dana Davidelu este absolut minunat...
Smara nu dai un link ceva cu don'soara cu iegzercitiile? laura andreeaa spus cum se numeste dar voiam si noi un link sa cadem pe spate ( 30 kile date jos? )
monis a inghitit si dupa aia s-a strambat asa... cum sa zic... ca si cum ai inghiti lamaie direct... si n-am mai vrut sa-i dau, ca ma gandesc ca isi face greata singura....
Si ce sa-ti zic, eu mai aveam putin si indoiam furculita...
Imi place cum scrii. Laptele vacutei este gras in functie de ce mananca ( ca fulgutele de noi ) cred, dar de masurat nu m-am gandit niciodata
Fetele, aveti stress cu greutatile la copii... (eu am stress cu greutatea mea ) mancarea de legume a fiica-mii am vrut sa zic... trec ele toate relele astea si o stam in curand cu coatele pe balcon cu ochii in zare si pe ceas ca au intarziat acasa odraslele...
Iete gata si placinta. Maine dimineata la cafea e numai buna sa luati o inghititura.
NB


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Neata!

!

Va doresc o zi frumoasa!

Cu rochia nu am rezolvat inca nimic...Cred ca pana la urma voi apela la fete.Maine trebuie sa ajung la Tg Mures cu piciorul meu asa ca poate fac niste sapaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Neata!

Smara, sa te elucidez eu: si fiimea scrasneste din dinti, si il scoate din sarite pe tat'su. Pe mine nu ma deranjeaza, si nici pitici nu am avut pana acu. E drept a nu face des, in prima zi a facut mai des, ca vorba lu al tau, abia descoperise , dar acum..mai rar. Plus de asta fiimea are dintii 'decalati' sa zic. Adica cei de sus sunt incisivii laterali iar jos sunt cei centrali. Deci ca sa scrasneasca tre sa strambe din gurita precum o vacuta care rumega ca sa se incalece dintii. Asta ma deranjeaza ca are tendinta sa muste stramb..sa zic asa
Broscutz, da matale nu ai somn la ore de alea inaintate?
Laura-Andreea, mai astept, am timp nu-i bai, da uite ca ai starnit-o si pe Broscutza
Monis, si fiimea a inceput sa aiba zile cand halimoseste laptic dis de dimineata la 5-6, si daca nu ii dau eu tatzi , nu cere singura, uneori si pana dupa 5-6 seara. Ca si Santi, nici a mea nu stie sa cerseasca singura, sa traga de bluza, sa se infinga cu nasu in tatzi..Daca ii dau bine, daca nu iar bine..Daca ii dau si a 3 masa de solide(desi nu papa prea mult), tatzi e pe ultimul loc. Deci stiu sigur ca e de la papat solide, de asta nu mai cere...Si eu..ca si tine, nu stiu ce sa zic..sa ma bucur..sa nu ma bucur..Poate imi va veni mai usor sa o intarc..poate nu. Ca la noi noaptea e cu treziri dese, cam 4-5 alaptari pe noapte. Deci ce nu papa ziua compenseaza noaptea..
Legat de papica pasata/blenduita, stiam si eu faza ca tre sa incercam sa ii invatam de acu cu bucatelele, incerc sa ii mai dau si bucatele..Dar la fel ca Smara/Broscuta cateodata ma rog sa imi manance macar putin , si atunci iti dai seama ca imi vine sa ii dau papa extra-mega-blenduita, numa sa imi manance..

Si..eu mai am inca un pitic: fiimea a inceput sa isi dea seama si sa reactioneze clar cand mancam noi si vine langa noi la masa din bucatarie, se aseaza in cur si se uita la noi cu ochii de miloaga doar doar i-om da ceva. Si cum al meu e un milos, i-a scapat de mai multe ori firimituri de paine, sa o vedeti acum: de cate ori ne asezam la masa, vine ca un catel, repede repejor, se aseaza in cur, si asteapta portia de painica, se beleste cu ochii mari la noi. Cand duc mana spre gurita ei cu ceva sa ii dau, deschide repede gurita precum puisorii aia din cuib cu ciocu deschis, si bate repede din palme bucuroasa ca primeste ceva de papat. Si faza asta se repeta de o saptamana. La inceput ma bucuram ca invata si ea sa mestece ceva mai uscat si nu cu consistenta de piure, dar acum stie matza ca ii dam ceva bun, si se infiinteaza de cate ori mancam noi. Cum sufrageria e comuna cu bucataria la noi, inevitabil cate mese avem pe zi, si ea e prin zona, vine si cerseste. Nu m-ar deranja la maxim sa zicem, dar am observat ca dupa cerselile astea, ea nu mai papa mancarea ei, chiar si fructele care le papa bine, acum le mananca mai putin, de legume nu mai zic.
Stiu ca gustarelile astea sunt totusi un obicei prost. Cum sa fac, sau sa nu fac? Cate gustari se dau la prunci intre mese?ce si cum..
Stiu..atunci cand unu haleste la bucatarie, celalalt sa o ia si sa ii distraga atentia. DAr cum sunt mai mereu singura cu ea acasa, de cand ne-amn apucat de renovat dincolo..nu mai apuc sa fac nimic..
Deci idei, ceva?


Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Interesant mod de a pune problema Licurix.

Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc pentru ca si la noi, e aceeasi problema...Rares se prezinta langa noi de fiecare dta cand mancam.
Mai ales cand mananca sotul..eu mananca de obicei cand adoarme el. Asa ca, am incercat cumva sa ii schimb programul de masa sotului. Mananca o data cu copilul. Si in felul asta evitam ca lui rares sa i se faca pofta fiindca si el papa din mancarica speciala pentru el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Buna fetelor !

Am vazut ca le dati deja strumilor bucatele de mancare, la am meu nu ii pot da asa ceva ca el tot inghite, asa ca trebuie sa ii blenduiesc nu stiu cu ce sa incerc ca sa ii dau bucatele mici sa mestece. Si daca ii dau ceva bucatele mai mici mi le scoate afara din gura.
Si al meu isi freaca dintii toata ziua (si-a descoperit) avem dinti asa: 2 jos, 1 sus si se mai vede 1 jos.
Am reusit sa stam in fund dar daca nu simte din cand in cand ceva la spate se lasa imediat jos. Daca il tin in picioare face numai 3 pasi si atat, apoi admiram picioarele. Spunem tatata la nesfarsit , spre incantarea lui tati si mai spunem da si cateodata pa si restul chinezisme.
Trebuie sa fim atenti ce mimam ca a ajuns sa ne copieze.
Despre greutate si inaltime nu stim pana saptamana viitoare cand mergem la d-na doctor.

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

hello girls,
long time no see...

laurairina, o sa iti spun cum fac eu cu curiozitatea lui Tudor de a gusta din farfuriile altora. de multe ori se intampla sa mancam la fel - peste cu legume, supa de gaina, carne cu legume... el mananca si bucatele de cateva luni deja si atunci e numai bine ca ii bag in gurita cate un dumicat de la mine din farfurie. alteori, cand mananc altceva, am farfuria cu mancarea lui langa si mai bag eu o lingura in gura, ii mai dau lui alta, etc. altfel, tot pofteste, chiar daca e satul. dupa ce i-am dat portia lui de carne cu legume, am incercat sa mananc si eu si bineinteles ca se uita cu ochii mari numai la lingura mea... asa ca, a mai primit si bucatele de la mine si a papat cat un porculin.



mamica lui Tudor (04.11.2009)


Tudor in filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns na_bo spune:

neata, neata
va poftesc la o salata mare de sezon, inghetata si un tort asa de 9 lunite

Si acum sa va zic cum e Amalia la 9 luni
Are 8,200 kg si 69 cm, e asa mignona ca mami, care are doar 1,55m

Stam bine in fundulet, ne rostogolim -burta, spate, mergem taras pe burta, dar inapoi,incepem sa ridicam fundicul pentru a sta in 4 labute, batem din palme de vreo 2 zile, si nu ne prea pasioneaza statul in picioare

Avem 2 dinti jos si desi mami tot zice de cateva zile ca ne ies altii inca nu se vede nimic

Zice da-da, ta-ta, A-dada, me cand e maraita

Papa foarte bine, cam 200 g fructe, 220 legume cu carnita sau pireu de cartofi si dovlecel cu galbenus de uo sau ficatel, alternativ, 200 g iaurt cu 2 biscuiti, Titi numai asa de pofta ca nu mai are mami numai cam 30-50 g. asa am cantarit eu

O pun pe olita si cam face kk, bine stiu ca deocamdata nu constientizeaza, dar important e ca sta, bine cu cutia de jucarii langa ea

Pe scurt e comoara mea si o iubesc tot mai mult

pupici tuturor

Natalia, fericita de Amalia Maria!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Salutare!

Vin si eu cu cinsteala langa cea a Nataliei, cu frapucine, fresh-uri de portocale+grepfruit cu gheata, inghetata si cam atat ca n-am gatit alcoalele le pastrez pt mai tarziu, cand s-o mai racori afara
Amalia ,

tudor Mateo

FDaniela

Monis, am luat ciocanu de la tine si am omorat piticu

licurici, noi mancam pe rand, asa ca Alex nu are la ce pofti

Lavi, succes maine la Tg Mures

Smara, Alex papa singur piersica, banana ii dau eu bucatele de pe deget. de cand are dinti sus, strange si el din ei

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

www.prichindelulmeu.ro/site/index.php?menuId=4&contestId=1¤tPage=3" target="_blank">ma considerati frumos? votati-ma in fiecare zi, de cate ori puteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Niatza,

La Multe Lunitze Alex, Amalia si Tudor!

Din nou, Matei s-a trezit cam din ora-n ora azi-noapte..asta este, trecem peste, noi sa fim sanatosi

Ce credeti ca face acum??? Trage de sertare si scormoneste prin ele..o sa va pun pozici ca noi ca suntem cam in urma cu ele

E un pofticios de tzitzi, ma trage de bluza, goneste in patru labe spre ele cand il chem sa suga.

Smara, cred ca nu e cazul de noi pitici, a mai descoperit Timi ceva nou.

Laura-Andreea, imi era dor de voi, ma bag si eu in lista matelor interesate de exercitiile cu pricina

Na_bo, Amalia este perfecta la cele 9 lunitze!..

Oooofffffffff, revin ca imi urla mandrul ca nu il las sa-mi roada papucii

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata fete cucuiete! Cine m-o fi pus sa zic ca ne auzim pe racoare? E un frig afara, ploua marunt si e intuneric

Smara, 3kg? Pai e super, eu una nu m-am cantarit, ca pe mine ma interesau mai mult centimetrii. O sa ma cantaresc si eu de curiozitate. Poate ti-au mai zis fetele ca esti mare povestitoare
Broscutza si Licurix, retrimit azi cand ajung acasa. Broscutza, am nevoie de adresa e-mail valida!

Andre, am preluat si eu ideea de la tine cu cereale amestecate cu iaurt si a mancat draguta mea vreo 150g. Merci frumos de idee

Ne auzim mai tarziu, va


poze

Mergi la inceput