Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Salutare la ceas de seara!

Am galopat ceva sa recuperez din urma, dar s-au adunat asa de multe chestiuni, incat mi-e greu sa raspund la toate cate as vrea si as avea ceva de zis.

Mai intai, multumesc de grija si gandurile bune. Se pare ca a fost de la dinti temperatura lui Timi, pentru ca ieri a avut doar o stare subfebrila (37,7), iar astazi 37,3 rectal. Azi a fost tare marait oata ziua, nu-i placea in nici o pozitie, nici macar in picioare. Pun tot pe seama dintzocilor toata starea asta care m-a scos din minti cat a fost ziua de lunga.

Apropo de dintzoci: acum cateva zile i-au iesit cei doi dinti de sus (centru). Astazi eram cu el in camera: el facea ture prin patut iar eu lucram la computer. Dintr-o data, aud niste zgomote ciudate, ca si cum ar fi spart bomboane intre dinti. Sar repede de pe scaun si ma reped ca vulturita spre el, intrebandu-ma ce o mai fi gasit si de data asta de mancat? Dintr-o miscare ii deschid gurita (deja am anrenament ), ma tot uit inauntru, si nu vad nimic. Scormonesc cu dejtele prin gura lui, precum Nica dupa pupaza prin scorbura. In afara de limba, nimic. Ei, as! O fi inghitit deja, ma gandesc, si ma trece un fior rece pe sira spinarii. Verific repede daca respira. Plictisit, copilul intinde manutele sa-l iau in brate. Miscarea asta a fost tradusa de mintea mea paranoica asa: nu are aer si intinde mainile spre mine, s-a innecat acum si incepe sa se zbata. Il iau repede din patut si incep sa-l altoiesc zdravan intre omoplati, cum bine am invaat din lectiile Licuriciului. Copilul incepe sa planga speriat, iar eu tot cascam ochii, doar-doar oi vedea ce iasa din gatul lui. In afara de aer, nimic interesant. In fine, ma consolez cu ideea ca o sa vad in kk marea necunoscuta, si imi aduc aminte de Krelia si margelutele ei.

Inspectez inca o data patutul, si pentru vreo 20 de minute las lucrul, ma joc cu Timi si ma tot gandesc ce ar fi putut sa crantane asa cu zgomot, ca doar nu i-am lasat jucarii casabile in patut.
Dezlegarea dilemei a venit in timp ce eu imi dregeam glasul intre doua cantecele; brusc, aud aceleasi zgomote care m-au scos din minti cu ceva minute in urma: copchilul meu scrasneste din dinti!!! Da, din cei doar 4 dinti pe care ii are: 2 sus pi shientru, si 2 jos, idem. Sa vezi si sa nu crezi!
Cu ceva zile in urma tocmai citisem pe aici pe forum un subiect pe tema asta: un copil de un an si 3 luni parca scrasnea din dinti. Acolo am aflat ca este o chestie pe care o poate pune stomatologul ca sa impiedice/diminueze fenomenul asta. Altii spuneau ca ar trebui consultat si un psiholog, nu doar dinzologul.

Sa va mai spun ca mi s-a adunat astazi toata armata de pitici? Si ca ma chinuie rau?
Sotul e tare relaxat, si spune ca e doar o chestie nou-descoperita de copchil, e fascinat ca are ceva nou in gurita, si incearca si el diverse jmekerii.
Eu in schimb...ma tot gandesc daca nu sufera bietul copil de ceva, daca nu are afectiuni psihice (aici ceata de pitici imi aminteste ca si acum, copchilul meu doarme noaptea cu capul lasat destul de tare pe spate ), daca simte ca este iubit, daca ii acord destul timp, daca ar trebui sa stau sa ma joc tot timpul cu el - ca poate scrasneste asa ca are nevoie de atentia mea permanenta... si lista e lunga....

Din cate citesc, majoritatea fulgusorilor au deja dintzoci. Mai face vreunul asa? Oare nu i se vor stramba dintzii de la atata frecat unul de altul? Ca a mai facut de cateva ori asa astazi, chiar in timp ce ma jucam cu el.

Si totusi, gandindu-ma acum la ceea ce s-a intamplat in Giulesti, parca imi vine sa dau "delete" la tot ce am scris mai sus (inclusiv la piticii din capul meu), pentru ca totul pare atat de banal in comparatie cu ce traiesc saracele mame si familii.

Dozz, imi pare tare rau pentru problemele ce le aveti cu displazia. Atat de mult te admir ca esti asa bine informata si documentata in toate! Si mai esti si o mamica foarte puternica. Habar nu am de placuta aia, dar daca e asa cum zici, si eu as merge pana in panzele albe sa-mi fac dreptate...

Am vazut azi cateva poze cu dulcele de David gata de plecare , cu Maya cea creata , cu Diana gazeluta si cu Alex frumosul . Avem niste copilasi tare reusiti si frumosi, sa-i tina Dumnezeu sanatosi! (rima e neintenionata )

Laura-Andreea, ma bucur sa te "vad" din nou activa, dar ma mananca rusinea de mor - ca trebuie sa-ti raspund la intrebare. Se poate "sa treaca paharul asta pe langa mine?"
Mda...tipa intr-adevar e buna si exercitiile la fel. Le-am facut un timp, nu foarte regulat, si totusi, am dat 3 kg jos. Apoi, au venit caldurile, lipsa de chef, ispita cu inghetata si lubenita mancate in cantitati indistriale, si asa...le-am pus la loc. In concediu am dat din nou 2 kg jos ( ca umblam toata ziua prin munti), dar de cand am venit - aproape tot 40 de grade sunt zilnic la noi, asa ca abia ma tarasc de ici colo, si chinuita, mai bag seara cate-o plimbare cu pruncul.

Si-inc-o data, mai flacai: RUSINICA!!! hai, hai!
Ia sunati din zurgalai, sa se-auda peste vai: RUSINICA!! hai, hai!

ralu_seby
, te inteleg ca esti la capatul puterilor cu Mateiutul. Si eu zilele astea am fost atat de terminata cu nervii, ca daca nu era sotul sa ma ajute, eram in stare sa ii cumpar ceva somnifere sa-i dau, numai sa il vad ca doarme si nu mai urla. Chiar ma gandeam cu admiratie la mamicile care trebuie sa se descurce singure cu puiutii: RamoX si Ione. Chiar nu stiou cum rezistati....

Asa, mai sunt datoare la coquelicot cu multe multumiri pentru ideile despre hranitul mofturosului. L-am luat si in bucatarie cu noi sa manance, am incercat sa-i dau o lingurita lui, una sa mananc eu (din farfuria mea), tot cascand gura si mestecand in fatza lui, doar-doar se prinde si el ce are de facut.
MAi nou incercam in toate locurile si pozitiile... Ultima care a fucntionat a fost: el in bucatarie, in scaunul de la masina, cu ochii cat cepele la masina de spalat in functiune. Eu pe jos, in fata lui, super-happy ca mananca ceva. (desi stiu ca si asta e pacaleala, ca si cu tembelizorul , dar no...). Oricum, vad ca are zile si zile...in cele super-bune mananca 100 de grame de ceva...
Tu ai mai intrebat medicul despre stridor? E mai bine Mateiutzul?
Concediu placut sa aveti!

Ma duc sa bag un muls rapid, ca am mancat lubenita si imi pocnesc sanii.

Noapte buna all!

Edit: am aruncat o privire peste mesaj, am imens de multe greseli, pt care va rog sa ma iertati. Cred ca v-ati dat seama ca nu imi merge ff bine tasta T - pt ca lipseste in destule locuri litera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

sa vedeti faza azi la Santiago:
el suge dimineata prin semi somn (adica 5-6-7 cca) apoi papa fructe la 9-10, doarme intre 40 min si 1.5 ore, apoi iar san. La 2 legume, somn si iar san. Azi toate au fost respectate, mai putin suptul . Adica a supt la 7 dimineata si pana la 5 dupa masa s-a strambat de cate ori l-am poftit la lapte (el nu prea e modelul sa ma traga de bluza, cand vrea lapte doar scanceste intr-un fel anume, asa ca de obicei eu il invit... Oricum, duse-s zilele cand statea atarnat la san over&over si era cu ciocul cascat maxim de cate ori il inclinam pe bratul meu ).
Acum de cand l-am culcat la 10 deja s-a trezit de 2 ori cred ca regreta alegerea de peste zi si recupereaza la lapte .

Ce vroiam sa zic e ca ori sunt diverse cauze cunoscute sau obscure, ori i-am dat eu prea multe solide. Ori ca, ori ca, senzatia a fost mega stranie.
Asa ca intrebare: unde saracie citesc despre trauma pe care as putea s-o am daca intr-o zi copilul decide brusc sa nu mai suga (sau nu neaparat brusc...)? Cum fac sa n-o am?
hm, nu stiu de ce, tot am niste ganduri ruminative despre alaptare zilele astea...

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Monis, noroc cu Broscutza, sa raspunz si eu la intrebare: nu dau decat blenduita mancarea, uneori mai las si bucatele printre, ca poate poate sa inceapa sa manance si bucati..Ti-ai gasit..Cand da de o bucatica, plimba mancarea prin gura si se stramba de numa. Deci prefera de departe papa blenduita..Iar cu kk..si mie mi se pare ca e mai puturoasa in ultimul timp, dar nu prea are legatura cu faptul ca mananca bucatele, la cat blenduiesc eu..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)



mai, nu stiu daca v-am mai impartasit ce am observat eu, daca da, o sa ma repet :

daca ii dau mancare blenduita (chiar si acum, nu numai acum 1-2 luni) si in ea se nimereste cate o bucatica, si al meu da sa se inece, se stramba etc. Daca e facuta cu furculita si ramane mare, mesteca linistit fiecare lingurita.
Deci eu am concluzionat ca el cumva nu se asteapta ca in mancare blenduita sa fie guguloaie mari, adica ori e piure, ori e bucatele si de aia se ineaca. Nu cred ca are deloc legatura cu faptul ca prefera un tip de mancare sau altul.
Incercati si voi sa vedeti de are sens observatia mea

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)


Trebuie sa stii ca fii-mea a reusit sa stea si 3 minute cu mancarica in gurita, plimbandu-si limbuta si invartind-o prin toate directiile, ca deja ma gandeam cum naiba fac s-o inghita!?!?!?!
So... cred ca pana nu o vad eu ca mananca legumele macar blenduite nu ma voi incumeta doar sa le pasez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui broscuta_80

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Monis, noroc cu Broscutza, sa raspunz si eu la intrebare: nu dau decat blenduita mancarea, uneori mai las si bucatele printre, ca poate poate sa inceapa sa manance si bucati..Ti-ai gasit..Cand da de o bucatica, plimba mancarea prin gura si se stramba de numa. Deci prefera de departe papa blenduita..Iar cu kk..si mie mi se pare ca e mai puturoasa in ultimul timp, dar nu prea are legatura cu faptul ca mananca bucatele, la cat blenduiesc eu..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)



mai, nu stiu daca v-am mai impartasit ce am observat eu, daca da, o sa ma repet :

daca ii dau mancare blenduita (chiar si acum, nu numai acum 1-2 luni) si in ea se nimereste cate o bucatica, si al meu da sa se inece, se stramba etc. Daca e facuta cu furculita si ramane mare, mesteca linistit fiecare lingurita.
Deci eu am concluzionat ca el cumva nu se asteapta ca in mancare blenduita sa fie guguloaie mari, adica ori e piure, ori e bucatele si de aia se ineaca. Nu cred ca are deloc legatura cu faptul ca prefera un tip de mancare sau altul.
Incercati si voi sa vedeti de are sens observatia mea

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)


Trebuie sa stii ca fii-mea a reusit sa stea si 3 minute cu mancarica in gurita, plimbandu-si limbuta si invartind-o prin toate directiile, ca deja ma gandeam cum naiba fac s-o inghita!?!?!?!
So... cred ca pana nu o vad eu ca mananca legumele macar blenduite nu ma voi incumeta doar sa le pasez....

Mami de Iulia Emanuela 26.11.2009


pai si a inghitit-o pana la urma?
sa stii ca si Santi a facut la fel la prima lingurita, a fost complet uluit de ce are in gura . Si am scris atunci, a durat masa cam 1 ora, desi cantitatea a fost mica (cca 100 gr). Cam fiecare lungurita (umpluta nici pe jumatate fata de cea cu papa blenduita) beneficia de aceeasi plimbare prin gura, pana se hotara s-o mestece putin si apoi s-o inghita. Si i-am dat o mancarica fiarta f mult, tocmai ca s-o pot pisa bine, si la furculita am pasat de mai aveam putin si-mi sarea smaltu' de pe farfurie . Dar in final a mers.
Acum cel mai des ii dau pasat cu furculita masa 3, adica fructe branza de vaci, de astea (m-am gandit eu ca pranzul e mai greu de digerat... si de pasat )

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna seara dragi mamici!

Conexiunea mea internet este de cacao si cred ca de data asta ma pun si eu pe reclamatii (nu ma astept la nici o imbunatatire dar macar nu cad de fraiera la cat platesc). Ma chinui fix de 30 minute sa citesc cinci pagini

Licurici, nu-ti mai zic de cate ori am incercat sa trimit (noroc cu canicula )

Este absolut aberant ce se intampla, traim printre roboti si nu printre oameni cu scrupule, cu simt al responsabilitatii sau macar cu mila. Dumnezeu sa-i odihneasca pe ingerasii plecati si sa le aline suferinta celorlalti
Inca un motiv sa nu ma mai plang de nimic atata vreme cat copilul meu este sanatos!

Ma bucur ca nu suntem singure in clubul stirbilor, am auzit de copilasi carora le-a iesit primul dintisor la un an. Asta pp ca pana la doi ani tb sa iasa 21 dinti.

Raspund aleatoriu ca de obicei:
Monis, somnul ala de dimineata l-a pastrat insa l-a scurtat mult. In mod normal ajunge la 8.30-9.00 la gradi si sta pana la 12.30-13.00, timp in care doarme intre 30-60 minute. Apoi mananca acasa pranzul si doarme de la 14.30 pana la 16.30 sau uneori 17.30. Parerea mea este ca in timp si in fctie de activitati, isi schimba si ei programul. Mie mi se pare normal sa doarma asa. Noaptea se trezeste de maxim doua ori sa bea lapte. Mai nou vate cu biberonul in gratiile de la patut cand vrea lapte . Am tras o mare sperietura prima data cand a facut asta, se auzea in baby phone de parca batea cineva la usa

Stephy, Ralu, Lili
Lylyana, conteaza sa fie energic si voios, restul sunt doar cifre .

Ma opresc aici ca vad ca se aud sforaituri din toate directiile (pana si pisica s-a culcat) si poate maine ne auzim mai pe racoare!

Va pupam de noapte buna si va uram vise placute!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

Buna seara,

Imi cer scuze ca nu pot fii prea activa.

De vreo 2 zile Robert e foarte marait si vrea numai in brate. Nu stiu ce are dar m-a obosit rau.

M-a afectat si pe mine stirea cu incendiul de la spitalul Giulesti. E foarte greu sa stii ca te-ai chinut sa faci un cpoil, l-ai simtit atatea luni cum misca in burtica si nu poti sa il aduci acasa sa te bucuri de el din cauza unui aer conditionat defect, sau mai bine zis unui sistem sanitar defect.

Monis spre rusinea mea nu am reclamat laboratorul respectiv pt ca nu am reusit sambata sa ii refac analizele lui robert sa dovedesc ca nu are nimic copilul.Oare pot sa fac reclamatie si fara sa ii mai refac analizele?

Dozz imi pare rau ca nu s-a rezolvat soldul Anei.

LA MULTI ANI LYDIEI SI LAUREI!!!

LA MULTE LUNITE FULGUSORILOR NASCUTI IN ZILELE DE 16, 17 SI 18!!!

Am pus poze noi la semnatura daca vreti sa ne vedeti.

Nu sunt in stare sa zic mai multe.

O seara buna tuturor.




mamica implinita de bebe Robert Andrei (14 decembrie 2009)
poze bb Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissa13


Monis spre rusinea mea nu am reclamat laboratorul respectiv pt ca nu am reusit sambata sa ii refac analizele lui robert sa dovedesc ca nu are nimic copilul.Oare pot sa fac reclamatie si fara sa ii mai refac analizele?


cred ca da, daca stii clar ca nu ti le-au dat in intervalul care trebuie. Adica daca o analiza se pune la "cultivat' 3 zile si tie ti-au dat-o in 2 zile, cred ca ai deja un caz

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Daca tot ma simt ceva mai usoara acum , ia sa mai bag cateva randuri ianinte de somn:

broscutza
, exact ca tine gandesc si eu: mai intai sa-l vad ca mananca linisit pasta de fructe/legume, si-apoi trecem la din alea pisate.
Nu mai retin pe care fulgusor l-am vazut in ceva filmulet cum rodea la o piersica. M-am gandit sa incerc si eu cu Timi, dar de cand tot clantzane amenintator din dintzoci (de parca ar composta ), tare mi-e teama sa nu exersez din nou manevra lu' nenea Heimlich. Licurici, multumesc tare mult de info.

Andre, ce fetita mare ai tu acolo! Auzi la ea: face la olita!

Diana, felicitari pt premiu! Tare ma bucur ca ai castigat!

Monis, ce fain papa Santi de toate! Sunt sigura ca faza cu tzitzi a fost doar o joaca de-a lui...ca dupa cum spui, acum e la recuperari. Tu ce cantitate de branza ii dai cu fructe?
Pedi a mea imi spunea sa-i dau iaurt cu procent mai mic de grasime (2%). Prin analogie, ma gandesc ca branza facuta din lapte de casa, e mult mai grasa decat iaurtul (a mea e alb-galbuie de grasa ce e), deci ar trebui ff putin dat din ea. Sau nu?

No, acum chiar ca ma duc la somn. Sper sa mai pot intra maine, desi am niste mosafiri tucmai de la Iesi.

Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura - andreea
Mai nou vate cu biberonul in gratiile de la patut cand vrea lapte . Am tras o mare sperietura prima data cand a facut asta, se auzea in baby phone de parca batea cineva la usa




f tare piticutza

am inteles cu somnul, evident ca se regleaza, dar nah, am intrebat si eu

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza


broscutza
, exact ca tine gandesc si eu: mai intai sa-l vad ca mananca linisit pasta de fructe/legume, si-apoi trecem la din alea pisate.



nu-i chiar asa... astia de scriu carti despre copii tot zic prin diverse locuri ca de la 9 luni incolo trebuie invatat kupilul cu mancarea mai "mare", pentru ca altfel ii este f comod cu mancare blenduita si nu mai vrea sa renunte la ea (sau ma rog, renunta mai greu si mai tarziu...)
Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Monis, ce fain papa Santi de toate! Sunt sigura ca faza cu tzitzi a fost doar o joaca de-a lui...ca dupa cum spui, acum e la recuperari. Tu ce cantitate de branza ii dai cu fructe?
Pedi a mea imi spunea sa-i dau iaurt cu procent mai mic de grasime (2%). Prin analogie, ma gandesc ca branza facuta din lapte de casa, e mult mai grasa decat iaurtul (a mea e alb-galbuie de grasa ce e), deci ar trebui ff putin dat din ea. Sau nu?


Noapte buna.



nu stiu cantitatea, sa zic cat un ou, cam asa.
pediatra e tot aia care zicea ca branza trebuie tinuta la invechit 1 an sau cat naiba zicea? .
Lasand rasul la o parte - cu greu - nu ai intrebat-o motivul? Eu inghit f greu sfaturi fara explicatii. Poate o intrebi data viitoare.
Eu ii dau din lapte integral, cu grasime normala 3.8 - aici la mama cred ca e si mai gras, dar nu-l pot masura ca iese direct din vaca

Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput