Prietene la bine si la greu - 43

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

Ielou,
Ralu, ti-a explicat doc de ce se dau antihistamice la raceli? Adica voi luati 2, am observat ca si la adulti si la copii se prescriu antihistamice la otite, dureri in gat, etc. In afara de faptul ca astea ajuta la decongestionari, fiind antialergice, alte explicatii nu gasesc.

Of, Lyl, cred ca Alex a fost cel mai greut fulgusor la nastere, cu 3,800,parca.Lasa ca recupereaza, eu vad deja la Matei falcute, cu suta aia de grame luata la fiecare masa.


mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)


Coque, am facut si o alergie, un fel de roseola zic, are bubite pe corp, dar nu are ganglionii umflati. Pt asta ne-a dat antihistaminicul.

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot

Ielou,
Ralu, ti-a explicat doc de ce se dau antihistamice la raceli? Adica voi luati 2, am observat ca si la adulti si la copii se prescriu antihistamice la otite, dureri in gat, etc. In afara de faptul ca astea ajuta la decongestionari, fiind antialergice, alte explicatii nu gasesc.

Of, Lyl, cred ca Alex a fost cel mai greut fulgusor la nastere, cu 3,800,parca.Lasa ca recupereaza, eu vad deja la Matei falcute, cu suta aia de grame luata la fiecare masa.


mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)


Coque, by the way, ieri a fost ziua de nume a puiutilor nostri si mai e si pe 16 noiembrie.

Matei a fost si el greut, 4,00kg la nastere

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Acum imi arunc un "oq" la poze: Dana.n, David e un frumos si un razacios..intr-adevar pare-se ca s-a schimbat putin

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_seby spune:

Lyly, asa dulce e Alex cand doarmeeee..imi vine sa-l rontai nitelus.

Dankutza, eh, abia astept cand o sa o ia Pinky la galop cu toate, sa iti arate ea ce frumos creste, iar tu sa lasi grijile deoparte

pozici botez 07.02.2010


poponitzu' meu Matei-Andrei

Credinta face totul posibil, Dragostea face totul usor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Salut fete dragi,

Multumesc de intrebare, intr-adevar, azi a fost o zi importanta pt noi, cu controlul radiografic la sold.

E bine, dar nu de tot. Nucleii de osificare au aparut, dar dr radiolog a observat o aliniere gresita, deci iar fuga la ortoped sa aflam ce e de facut. Mi-e groaza de asta. Dr Jianu e inca in concediu, de Burnei nu mai am niciun chef la ce stil poate avea cu pacientii... Totusi, o sa merg la amandoi si poate si la un al treilea, am citit cateva topicuri despre displaziile de sold chiar si aici, pe DC, si peste tot zic parintii care s-au confruntat cu asta ca trebuie cerute multe opinii medicale, sa nu te opresti la un singur dr.

Mai am de investigat putin ce si cum cu protejarea zonei ovarelor cu o placuta de plumb, in cazul radiografiei de bazin. La radiografia anterioara i-a pus placuta de Pb, radiografia respectiva a fost vazuta de 2 ortopezi si 2 radiologi, nimeni nu s-a plans ca placuta a obturat oase care fac parte din incheietura soldului.

Azi, la Medlife, vad ca se apuca de treaba, fara placuta. Intreb, dar nu puneti placuta, de protectie? Mi se raspunde ca nu, ca e o prostie (asta zicea asistentul, cel care face radiografia). Doctorul radiolog, ca sa ma convinga, imi explica la final, pe film, ce oase nu s-ar vedea daca ar utiliza placuta de Pb si cum asta ar duce la imposibilitatea interpretarii radiografiei.

Ce sa spun? Nu stiu pe cine sa cred. Cert e ca am intrebat la receptie care e procedura de depunere a unei reclamatii si acum caut sa ma documentez sa aflu cine are dreptate. Daca aflu ca ar fi trebuit pusa placuta de Pb, voi face reclamatie (cum am facut si la CMU si in zadar).

Stiu ca reclamatiile astea nu rezolva nimic, cred ca le arunca la gunoi, de altfel, dar e singurul mod in care vad ca as putea face ceva sa atrag atentia ca e prea putred totul in sistemul nostru medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

multumesc pt gandurile bune [o imbratisare maaaare sa va cuprida pe toate]

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

varsta noastra

www.prichindelulmeu.ro/site/index.php?menuId=4&contestId=1¤tPage=3" target="_blank">ma considerati frumos? votati-ma in fiecare zi, de cate ori puteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Off..Dozz, ce mai trageti si voi cu hamul si oasele fetei..Sper din tot sufletul sa gasiti doctori buni si sa va lamureasca odata ce si cum! Pup micuta! Deocamdata sunteti tot cu hamul pus?

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Dozz of Doamne prin ce treci. O sa fie bine. O sa vezi. Si iar incep teoria mea cu procentele alea mici care sunt imense....

Lyly Alex vrea sa-ti demonstreze ca ii era mai bine in burtica. 7,5 kg nu este chiar foarte putin. O sa vezi ca o sa ia el in greutate dintre data. Acum, eu nu-ti spun sa faci ca mine, ca nu stiu daca am facut bine, dar eu, i-am dat vitamine fetei. Nu mai suportam sa o vad ca nu mananca si ca nu ia in greutate. Daca ii dau vitamine, papa, fara vitamine, e vai de capul nostru.

DAna ti-am vazut si admirat Davidelul. e tare frumusel! Are niste ochisori frumosi!!!

Simina ti-am votat hairstilata!

Diana sa-ti fie de folos premiul si sa-l stapanesti sanatoasa.



Multumesc fetelor care mi-au raspuns la intrebari.



Andre sper ca nu e prea tarziu sa-ti spun si eu cum fac cu cerealele. Noi avem un amestec de Milupa 3 cereale cu o cutie de Nestle Burtica Sanatoasa (Wellbeing). La un bibe de 150 ml de lapte, pun 5 capace de LP si 3 capace de cereale. Iese ca un gris foarte subtire, cat sa treaca prin tetina ciumpavita de mine. Asa i place lui pinky. Sa fie ca un laptic mai gros. Nu-i plac prea groase.


Azi, i-am facut pastrav la fata. Bleah! Nu a vrut si pace! Am incercat cu lingurita. Nope! L-am lungit pireutul cu niste apica si l-am bagat intr-un bibe. Nope, again! Am renuntat si i-am dat laptic. Sper sa am mai mult succes data viitoare. In schimb lui tati de printesa i-a placut la nebunie. Zice ca era bun. eu nu l-am gustat ca mi se parea ca e o porcarie.

De vreo 2 zile papa avocado. Ea se joaca si eu ii tai lamele de avocado subtiri. Ea le molfaie si le inghite. DAr, bine ii dau in poztie culcat ca sa ma mai ajute si forta gravitationala.

Dana, mama lu' Pinky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Dozz si micutzei Ana

mami de Vlad (29.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Dozz multa rabdare si nervi de fier iti doresc si sanatate puiutei

Cat despre reclamatii, te sustin f tare, astea sunt singurele arme pentru a face ceva pentru societatea noastra: sa luam pozitie, sa reclamam neregulile, sa cerem bon fiscal, sa mergem la vot, sa respectam noi intai regulile si incet-incet sa-i silim si pe restul sa o faca. Poate acum le arunca la gunoi, dar poate peste 10 ani sau cand vor fi copiii nostri ca noi, va fi contat ce facem noi acum. De fapt nu cred, sunt sigura de asta. Daca nimic nu facem, nimic gasim

Apropos de asta Crissa ai reclamat laboratorul care te-a bagat in sperieti?


Ralu_seby multa sanatate Mateiului aniversat ieri

si celalalt Matei by Coque] - ce face? i-a trecut raceala? linge castronasul?

Andre felicitari pentru pishulica!!!!

(asta imi aminteste de bancul cu piticu' Misu' - il stiti? )

Dankutza ce face delicatea de amazoana? ati scapat de cacalici, febra si alte alea?

Dana ce incantat e David! superb este copilul asta, te drag mi-i.

Na_bo ce fain ca papa puiuta bucatele, of ce copilasi mari avem deja....

Lili astept raportul la cacalici . Iote ca si Dana zice asta, mai asteptam sa vedem impresii. As putea spune ca fac un kkrisarci, nu?

Mitzi cam rarut pe la noi. nu te lasa pisoiul? ce mai faceti voi?

Lylyana eram sigura ca asta o sa spui, dar daca m-ai intrebat, n-am putut sa nu-ti raspund . Nu mai zic si eu ce au zis fetele. Sau mai zic ca eu am acuma greutatea pe care cred ca trebuia s-o am prin clasa a10a . Nu-ti spun ce greutate aveam atunci . Si inafara de usoare disconforturi, mi-a asigurat o adolescentza reusita . Asa ca daca Alexul creste, papa, este vioi si analizele ai zis ca-s bune, da-i pace lui si piticului... uite iar ciocanelul (si inca unul pt compliment ).



Monis si piticutzul Santiago (02 nov '09)

Mergi la inceput