Trombofilia o cauza a infertilitatii - 31-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

FETELOR va multumesc din suflet , sunteti f dragute !

ma gandesc cand sa merg , azi dar mie teama sa nu merg de pomana , sau luni dim la ora 6 . Se sta mult ? intreb ca idee sa stiu la ce sa ma astept .
Sunt convinsa ca dansa este o draguta , cine stie cu cine am vb la tel sau era intr-un mom mai prost !

App ...un mic dar ceva se da la dr ? primeste ?

multam multt de tot

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

simonia acum m-am prins despre ce vorbesti tu...da, am facut si eu analizele astea, dar eu le numeam Igg si Igm, fara sa stiu denumirea lunga, d-asta nu m-am prins initial. Cum mie mi-au iesit bine, sti ca nu m-am mai stresat sa caut ceva despre ei, dar acum, de dragul tau, am cautat si am gasit asa:


Recomandari pentru determinarea anticorpilor anticardiolipinici:

- episoade de tromboza venoasa sau arteriala, survenite in special la pacienti tineri, in absenta oricarui diagnostic alternativ sau a altei etiologii trombotice;
- avorturi spontane, nastere prematura sau nastere de fat mort (cu fat morfologic normal); evaluarea riscului trombotic la pacientii diagnosticati cu boli de tesut conjunctiv;
- evaluarea unei trombocitopenii neexplicabile;
- test VDRL pozitiv in absenta TPHA.

...am sa-ti dau sursa pe PM si, la DESCRIERE ai sa vezi ca pot duce la pierdere de sarcina...

MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR IDENTIFICATA IN STARE HETEROZIGOTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

multumesc aristica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

felixAm fost la Dr. Uscatescu, gasit, facut analize (nu stiu ce anume) si luni sun sa vedem daca sunt gata.

Multumesc mult fetelor sunteti dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Adita, daca sunt hematoame, d-na Uscatescu nu are ce sa le faca. Si mie mi-a aparut un hematom si am avut recomandare sa stau in pat, cu piciorul un pic mai sus si sa-mi dau cu lioton. Ideea e ca eu am fost la 4 medici: hematolog, generalist, unul pt vase (nu stiu exact, ca l-a chemat d-na Uscatescu sa imi vada vanataia) si medicul de familie. Asta mi-au spus totï: repaus si lioton.
Poti sa-ti faci o ecografie pt vene, sa te asiguri ca nu este tromboza - asta iti poate face un medic cardiolog care are competente pe asa ceva(cauta la Medlife pe specializari si o sa gasesti).
La mine era ca o galma, tare la pipait, dureroasa(la apasare), la inceput rosu, iar apoi s-a mai inchis la culoare.

18+
incepand cu anul 2010 voi fi fericita de copilas sanatos!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI 4G/5G heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edennoa spune:

alla, asa e avem aceleasi mutatii
cind cautam ieri pe google gasesc fix semnatura ta
ce tratament ai?

eu nu am avut defel sarcini, asa ca nu stiu daca are vreo legatura sau s-a manifestat

am citit ca unii recomanda sa faci si homocisteina, altii doar pt celalalt MTHFR; oricum eu doar aseara am inceput aspenterul si acifolul, asa ca si daca ar fi sa fac mai las un pic sa vedem cum evolueaza lucrurile sub tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxandrada spune:

Dragele mele, ce dor mi-a fost de voi! Ati fost tare harnicute!
Va multumesc mult ca v-ati gandit la mine. Avem vesti foarte bune: bb e in regula, toate masuratorile sunt in parametri, avem 11 saptamani si 3 zile dupa UM si 11 saptamani si 4 zile dupa masuratori, 49 de grame , iar CRL este de 4 cm. Translucenta nucala e 1,07 mm, iar osul nazal 1mm, osul maxilar 3mm . Dr. White pleaca , e drept, in concediu, 2 saptamani,iar in locul lui va fi o doamna doctor Oprea ( sper ca am retinut bine numele); m-a asigurat ca e draguta si abordabila, indiferent de problema. Singura suparare a ramas uratul ala de hematom care se incapataneaza sa ramana acolo, desi vad pe fisa de observatie ca scrie "mic hematom decidual pol inferior 6 mm in resorbtie". Dr. White a garantat ca nu e niciun pericol- il cred, ca prea e simpatic si mi se pare tare destept si orientat!
Am fost astazi la dr. Uscatescu, totul e in regula, o sa merg pe acelasi tratament, cu deosebirea ca de luni incep sa iau Femibion 2 in loc de Femibion 1; Uschi m-a chemat in septembrie ( intre 26 august si 5 septembrie este in concediu, din cate am inteles). A insistat sa beau multa, multa, multa apa- cica zilele astea, cu temperaturi ridicate, trebuie sa depasim 3 l, altfel se "gelifiaza" placenta.
CAm asta e cu noi. Sexul nu a putut fi identificat, intrucat dansul/dansa nu a binevoit sa stea decat lateral si sa miste din manute si din picioruse, ignorand toate "bombardamentele" la care dr. White l-a supus. Ne-am consolat- asteptam urmatoarea ecografie.
Fetelor care plecati in concediu, sa aveti zile linistite si "utile"!
Celor care ati inceput tratamentele sau stimularile va doresc multa, multa bafta!
Pup mamicile de burtici impreuna cu "protuberantele" lor!
Si, evident, va imbratisez cu drag pe toate!


R. 11+
tiroidita autoimuna, PCOS, MTHFR A1298C C677T heterozigote; 2 sarcini oprite in evolutie la aproximativ 7 saptamani; insarcinata a treia oara, Doamne-ajuta cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

tami...multumesc. dermatologul a scris pe reteta hematom si vene sparte , sincer am locuri in care dor , doar sunt vanatai dar nu simt ca o galma , o sti el ceva . Vreau sa merg sa ma lamuresc , ar fi fost bine azi dar pana luni sper sa nu treaca definitiv sa ii pot arata doctorei.
asa mi s-a rec si mie repaus la pat cu pic sus , la birou pic pe scaun si sa ma dau cu o crema gen lioton , sunt multe aparute acum.
oricum este clar si vizibil ca am sensibilitate capilara , venoasa pt ca daca ma ciupesti sau ma lovesc un pik m-am si invinetit plus ca am deja pe pic stang sus vinisoare mici sparte . Nu ar tb sa am asemenea probl tinand cont ca am 52-53 kg iar acum am luat 4 kg in sarcina.

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Ralu_mv rezolvat.

Dragutelor ma-ti bulversat cu plecarea lui Uscatescu in CO, trebuie sa ma grabesc,pana pe 26.
Daca ma duc ca toma-toromacul la ea(fara programare) oare ma primeste?. Fiindca nu pot sa spun o zi sigura cand ajung(scarbiciu ma retine) daca vad ca am putin timp liber(asa pe la 4 dimineata)cred ca la 6,30 sunt acolo, eu si cu paznicul..

Dragutelor sa va povestesc ce am patit astazi, mergeam ca o doamna ce sunt cu sandalele mele(cu talpa gen ortopedice) luate din Viena, mandra, nevoie mare ,asorta toata, am simti la un momendat ca la unul dintre picior o diferenta de inaltime, mi-sa deslipit talpa la sanda. Sotul radea de mine ,ca nici sandalele nu mai suporta caldurile de la noi, ele sunt facute ptr. temperaturile din Viena, concluzie trebuie sa-mi port sandalele doar in Viena
weekend racoros.

Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Mai am o intrebare la voi, daca scanez toate analizele si fac un istoric al meu si il transmit prin email oare mai este nevoie sa merg cu noaptea in cap la ea.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput