Trombofilia o cauza a infertilitatii - 31-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

draga Aditza, mergi sa-ti faci caeva analize specifice trombofiliei pentru mai multa siguranta. Le poti face la Synevo sau direct la Fundeni la DR Uscatescu (este cea care are grija de noi toate).
analizele le gasesti scrise pe prima pagina.

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

am uitat sa precizez ca eu ma stiu cu circulatie proasta ( mama mea are cir proasta si acum la 53 ani are si vase sparte ) iarna am vesnic mainile si pic reci , noaptea dorm cu sosete . Acum fac legatura si imi dau seama ca acum ceva timp inainte sa raman gravida am avut o vanataie f mare pe picior si ma durea .
Vanataiile mele de acum sunt cele mai multe loc pe pic drept , in spate la incheietura si mai sus de genunchi , pe piciorul stang am numai deasupra genunchiului.

Multumesc

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

brotacel multumesc frumos

sti cumva cand o pot gasii pe dr Uscatescu ? maine de ex este ? la ce ora ? imi tb trimitere de la medic de fam ? daca nu am ..le pot platii ? cat costa ?

multumesc frumos

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

AditzaC nu amana sa te duci. Maine e sambata, ma indoiesc sa fie, dar luni la prima ora de la 6.30-7 e acolo du-te. In mod sigur iti va da aspenter, dar du-te. Bebe cum e din punct de vedere ecografic, era in parametri normali sau avea intarziere de crestere intrauterina?


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010
Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

paula ms ...cred ca sun la spital si intreb direct acolo sa ma lamuresc .
Ultima eco facuta este pe 5 august , dr a zis ca bebe este bine , paramaterii normali avea 17 s si 175 grame , 147 batai , era activ .


D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Aristicule, vai jeleu sotilor nostri! Eu stiu pe cineva caruia i s-a dat la recoltare un paharel maricut, a stat omu ce a stat in camera de recoltare si a iesit transpirat mort, cu paharelul aproape plin... Saracu, numeni nu-i spusese ca nu trebuie sa-l umple si a "recoltat" de vreo 2 ori. Petrecere frumoasa la mare! Sa veniti pregatiti ca gata, s-a terminat cu chestii d-astea cadanesti! De acu sunteti pe cale de a deveni mami si tati!

Brotacela, sa vii cu beta mare, da? Vacanta frumoasa la racoare!

Adita, poate ca ar trebui sa te duci chiar astazi la dr. Uscatescu la Fundeni. O gasesti cam pana pe la 5 dupa masa. Macar sa te vada cateva minute sa-ti dea un tratament ceva. Nu stiu daca e suficienta numai crema. Si eu sunt plina de vinisoare subtiri, cica e normal sa creasca numarul lor in sarcina si se vor retrage dupa nastere insa vanataile nu sunt in regula deloc deloc. Nu ai nevoie de trimitere de la medicul de familie. Iti iei frumos dosarelul cu toate analizele si echografiile si te duci la Uschi. La Fundeni intrebi la poarta cum ajungi la ea. Poti intra cu masina pana in curtea spitalului, costa 1,5 lei intrarea dar macar nu mergi prin soare. O sa vezi ce femei sufletiste sunt si ea si asistenta Viorica Tzaru. Bafta!

Felix 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

felix multumesc am sunat acum si am vb cu o asistenta a dr uscatescu . Nu mi-a placut deloc modul in care ma tratat dar sa trecem peste . Mi-a cerut daca am indicatiile unui medic pt analize ca ei sunt laborator , am zis ca nu ca doresc sa le fac eu si sa imi dea dr un sfat . Aaaa.....pai ...mda ce sa zic ........veniti si asa luni la ora 6 . Eu am intrebat daca le gasesc si maine si mi-a spus pe un ton ironic : din cate imi amintesc eu , maine este sambata ! Zic da , stiu de asta am sunat sa cer informatii !

Tu spui ca o gasesc pana la 5??? ca sa merg acasa sa iau dosarul meu ..gen ecografii etc , nu am timp sa mai ajung , daca ma duc direct ?? posibil sa vrea sa imi faca analize si alea tb pe stomacul gol nu ?

of....ms mult

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brotacel83 spune:

aditza, ai sa intelegi cand vei aunge acolo ca echipa dnei Uscatescu ste incredibila, ca au cred ca sute de pacienti pe zi si de aceea trebuie sa fii cumintica si sa faci intocmai ce ti se spune. este cea mai buna dr din tara pe trombofilii si este f atenta cu fiecare pacienta mai ales gaviduta. ai rabdare si asculta-le cu atentie.
nu ai nevoie de trimitere de la dr insa cu siguranta ai nevoei de ecografiile de pana acum si una cat mai recenta.te duci luni dimineata, nemancata ca sa fii sigura si dupa masa ai rezultatele. analizele nu se platesc dar poate ar fi bine sa-ti ai la tine o adeverinta de salariat- ca platesti asigurari medicale.stai linistita si o sa vezi ca dna Uscatescu iti va da tratament daca e cazul.multa Sanatate!

mutatie MTHRF C677T heterozigot
2 sarcini oprite din evolutie la 8s, inainte sa aflu de mutatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Cine stie cine ti-o fi raspuns, poate o idioata. Uschi vine uneori si in we cand au mult de lucru insa nu stiu daca da si consultatii.
Pentru consultatie la ea nu-ti trebuie recomandarea nimanui dar daca te intreaba desi nu cred, poti sa-i spui ca te-a trmis dermatologul. Eu am luat trimitere de la medicul de familie si nici nu s-a uitat peste ea, dara-mi-te sa o opreasca acolo...

Nu-ti face griji, esti o urgenta iar faptul ca esti graviduta conteaza enorm pentru Uscateasca, urmareste multe gravidute cu probleme mari... Daca nu poti trece pe acasa du-te direct, spune-i ca esti disperata si nu stii ce sa faci, mai ales ca esti si cu bebe la purtator si te temi pentru el.

Pentru analize nu e musai sa nu fi mancat. Ca doar analizeaza coagularea nu cine stie ce colesterol. Daca ai timp citeste ghidul de pe prima pagina, gasesti info care te-ar putea ajuta.

Hai, curaj, va fi bine!

Felix 13+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

am intrebat la tel. de rezultate si mi-a spus ca sunt ceva probleme dar nu stiu cat de importante la anticorpi anticardiolipinici IgG.
sper sa fi inteles eu bine.
am vazut ca maduta 30 are si asa ceva. cine stie sa-mi spuna mai multe despre asta? pana ies si celelalte analize?
multumesc

Mergi la inceput