Iepurasi dragalasi de Mar-Apr 2010 (40)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Nibi - gand la gand!

Pe langa ce-ai scris si tu, eu as vrea sa va spun un singur lucru: mi-as aloca de 1000 de ori mai multe ganduri si timp copiilor neglijati, abuzati etc, decat celor care cresc cu bunicii. Totusi acestia sunt in mare majoritate copii iubiti, ingrijiti, carora li se fac toate poftele, sunt copii adorati si pentru care bunicii ar face orice, si care bunici recupereaza de multe ori cu nepotii timpul pe care nu au apucat sa-l petreaca cu copiii lor.
Ma uit la ale mele, au venit azi dupa 2 saptamani petrecute la bunici si sunt vesele, s-au ingrasat , cand plecasera abia asteptau sa ajunga la bunici. E foarte adevarat ca dupa 1 sapt vroiau iar acasa. Le-am mai lasat una pt ca au vrut bunicii sa ma ajute si eu am zis "multumesc" ca ma inteleg.

Da, acesti copii probabil simt lipsa parintilor, dar pana la urma e alegerea fiecaruia cum isi creste copiii. Unii pot mai mult, altii mai putin.
Exact cum zice si Niki hai sa nu-i judecam, fiecare isi manifesta dragostea pentru copilul lui intr-un anumit fel. Ca nu corespunde acceptiunii noastre - noi nu-i vom putea schimba nici pe ei, nici pe copii.
Eu una zic ca atata vreme cat nu sunt abuzati, neglijati, nu-mi consum timp gandindu-ma de ce fac asa sau altfel.

Hai ca am scris dezlanat, ati inteles voi .

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

ok, hai ca nu s-a inteles ce trebuia. S-o lasam asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Sper sa nu va suparati pe mine pt ce am scris mai sus.

De ex intr-o seara imi venea sa plang si nu ma puteam detasa dupa ce vazusem cazul ala cu un nenorocit care si-a omorat sotia in fata copiilor de 4, 3 si 1 an, dupa care i-a pus sa se culce in aceeasi camera unde era si mama lor.
Deci imi vine sa innebunesc si acum gandindu-ma la copiii aia amarati, cu ce bagaj emotional pleaca ei la drum in viata asta!!
Nu v-am mai scris atunci, poate ati vazut si voi la stiri, dar eram cu sotul si copilul mic in masina, nu puteam sa conduc ca-mi venea sa plang, l-am pus pe el sa conduca. Vreo 2 zile am fost data peste cap.

Am si eu o cunostinta care are 2 copii, si-i cresc bunicii. Ei au bani destui, stau seara pana tarziu la servici, si in weekend doar vad copiii, nu-i iau acasa. Ea acum vreun an isi facuse Papanicolau si ii iesise 3. A fost operata de urgenta in strainatate etc.
Un singur lucru nu-l inteleg: stii ca aproape era sa mori, si tot vrei sa petreci atat timp cat mai ai alaturi de copiii tai?...Pe care sunt convinsa ca ii iubeste foarte mult.
Insa stie ca bunicii ii adora, ii ingrijesc bine, au tot ce le trebuie si atunci probabil sta linistita.
Cum ziceam pana la urma e treaba lor, fiecare isi organizeaza viata asa cum vrea si traieste cu alegerile pe care le face.



Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmkristine spune:

Si eu am scris gandindu-ma la parinti care stau la 2 blocuri distanta de bunicii care au grija de copil si seara, desi l-ar putea lua la 6 sau chiar mai devreme prefera sa nu-l ia! Eu ASTFEL de cazuri nu inteleg. Atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna seara fetelor!

Gaaata...nu va mai contrati ca asta nu ne ajuta cu nimic! Cu siguranta fiecare mamica isi da silinta sa fie o mamica cat mai buna desi poate din afara e perceputa ca egoista sau la polul opus prea legata de copii. Nimeni nu poate judeca ptr ca fiecare are propria viata pe care si-o traieste cum crede ca e mai bine.

Si eu cad de multe ori in ispita , sa zic asa, si judec unele mamici cand le vad pe strada cu copii de 5-6 ani pe care inca ii mai cara in carucior sau cu suzeta in gura dar asta e...fiecare incearca sa-si faca viata mai usoara cum crede de cuviinta.

De multe ori ma acuz pe mine insami ca nu sunt o mama buna ptr ca ma plang de cat de mult mi-a complicat viata copilul. asta poate ptr ca a venit pe neasteptate cand aveam mii de alte planuri de pus in practica inainte de a avea un copil. dar pe urma tot eu imi spun ca acum nu mi-as mai putea inchipui viata fara Ricky! dar cand avem posibilitatea sa lasam copilul cu bunica care e in vizita si sa ne urcam pe motocicleta si sa plecam de nebuni liberi cateva ore...ce bine e! Pe urma ne intoarcem acasa fericiti ca ne-am distrat un pic ca pe vremuri si ne ocupam de Ricky cu mare drag. daca parintii sunt fericiti asta se reflecta si asupra copiilor.

gata ..ca m-am intins la vorba

Ceea ce voiam sa spun de fapt era sa urez

LA MULTI ANI tuturor Mariilor care au onomastica maine si tuturor celor dragi care poarta numele de Maria, Marin, Mariana, Marian etc! sa fiti fericite si inconjurate de toti cei dragi inimii!

Eu o am pe mama Maria dar din pacate ne vom vedea doar pe Skype...

Maine ma duc si la un botez aici la Verona la copilul unei mamici cunoscute pe miresici. pana acum ne-am vazut doar in poze dar cu ocazia botezului ma duc sa-i vad puiul de o luna jumate! cred ca Riccardo o sa mi se para asaaa mare pe langa el!

Pupicei!




Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629

Mami de veveritz (19.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Si eu mi-am tinut copiii la bunici in ultimele luni de sarcina pentru ca eram pe butuci, si pt ca nu puteam sa le duc in fiecare zi la gradinita si sa le iau la pranz, sa le scot in parc, sa fug dupa ele etc. Le luam in weekend cand era si tati acasa si ma putea ajuta.
Si poate aveam vecini / cunostinte care spuneau "ia uite, sta acasa da' copiii i-a pasat la bunici" .
Da, am noroc ca ma ajuta bunicii. Trebuie sa ma simt vinovata pt asta? Sper ca nu.

Eu, Irina (14.04.2005), Nati (04.06.2006) si Iris (28.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanzi
Andra, de unde ai luat ochelari de soare pt bebe? Si cum l-ai facut sa stea cu ei la ochi? Nu i s-au parut apetisanti?


Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)
http://picasaweb.google.com/106607513579030153787/Sanzi02#


de la farmacie i-am luat si fetele de acolo m-au lasat sa ii probeze ianisu' vreo 2 minute sa vad daca pofteste la ei

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanact

Andra de ce sa le dau prin masina de tocat? Ideia e sa fie cubulete.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!


pai ma gandeam ca au acelasi gust, si tocate si taiate ... na acum daca vrei design in farfurie work, work, work

POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)

Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

LINDAL La multi ani!!! sa fi fericita si iubita!

Noi am inceput diversificarea!!!
Am inceput cu marul ras pe razatoarea de sticla.
Prima lingurita de suc s-a scurs din gurita pe barbie, ca Albert nu a inteles ce se intampla .
Apoi cred ca a dat de gust si a inceput sa lipaie, de i-am dat cateva lingurite bune de suculet cu pulpita. Si se pare ca i-a placut, deschidea asa frumos gurita, manca-l-ar mama de scump .
I-am dat si lui o lingurita si atata o mai invartea si cand nu i-am mai dat mar a incercat sa se "autodiversifice" cu lingurita lui!
Culmea ca a si nimerit gurita!

IRINA mi-am dat seama de ce Albert chitaia noaptea.
Nu e de la dintisori, inca nu sunt semne, se pare ca nu-i mai place sa doarma pe burta (cum a dormit in ultimele 2-3 luni) si se chinuie sa se intoarca.
Asta pe la 2-3 noaptea .
Dar dupa ce-si gaseste pozitia adoarme la loc si se trezeste la 5 si atunci incepe foiala de trezire .

Merg la culcare, ca dis-de-dimineata imi da Albert trezirea.

child fericita de Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna seara!

Eu una nu sunt de-acord sa-mi las copii cu bunicii, aa ca sunt si eu cu ele, e altceva.
Desi, s-a intamplat cu Ioana cand avea 8 luni si tb sa mergem la o nunta si-at am lasat-o cu mama, si cat am stat in maternitate cand am nascut-o pe Justina, desi era si sotul cu ea.
Poate cand o fi m mare (la scoala)..
Asa gandesc eu...cu toate ca dupa 2 ani, tb sa-mi gasesc un job, si-at nu stiu ce voi face, ca nu am cu cine sa le las..sta sotul acasa, dar cand are servicii..hmm, ma gandesc de pe-acum..gasesc o femeie din sat si tot nu le duc la bunici. Plus ca tb sa mearga la gradinita , doar in vacanta.
In plus mama e bolnava, si la cat de sotioasa e Ioana , nu cred ca ar face fata, iar la socrii NU.

Andira mie imi place sa toc legumele (pana ma plictisesc ), numai ca am nimerit si caldura asta ..nu-i nimic muncesc!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput